(17.00 hodin)

 

Poslanec Adolf Beznoska: Děkuji za slovo, hezké odpoledne, dámy a pánové. Dovolte, abych vás seznámil s usnesením výboru pro sociální politiku ze 42. schůze, která se konala dne 8. června 2016, k návrhu poslanců Jaroslava Zavadila, Romana Sklenáka, Bohuslava Sobotky a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon číslo 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech, sněmovní tisk 592.

Po úvodním slově zástupce skupiny předkladatelů Jaroslava Zavadila, zpravodajské zprávě poslance Beznosky a po rozpravě výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

I. doporučuje Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas s návrhem poslanců Zavadila, Sklenáka, Sobotky a dalších na vydání tohoto zákona o obchodních společnostech a družstvech;

II. zmocňuje zpravodaje výboru, aby seznámil Poslaneckou sněmovnu se stanoviskem výboru a doporučil přijetí pozměňovacího poslaneckého návrhu, který vám byl doručen a který vznikl na výboru dne 6. května 2016;

III. ve spolupráci s legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny provedl příslušné legislativně technické úpravy.

Toť znění.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu zpravodaji a otevírám obecnou rozpravu, do které se jako první přihlásil pan poslanec Ivan Pilný. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Ivan Pilný: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně a kolegové, nesporně mám zkušenosti z vysokých manažerských funkcí a korporátních funkcí jak ve velkých, tak malých podnicích a setkal jsem se na vlastní zkušenost jenom s jedním podnikem, který měl zaměstnance v dozorčí radě. Byl to Český Telecom. Jistě si pamatujete, jak Český Telecom fungoval. Já z toho nechci obviňovat zaměstnance, kteří seděli v dozorčí radě, protože ti si tam prostě chodili pro peníze a na vliv podniku neměli žádný velký vliv, nebo vůbec žádný vliv. Samozřejmě znám a připouštím, že jsou podniky, které mají zaměstnance v dozorčích radách, ale je to na základě dobrovolnosti, nikoli zákona.

Úspěšné podniky mají řadu mechanismů a nástrojů, jak vyslechnout zaměstnance a nechat je promluvit do chodu podniku. Z toho důvodu považuji toto dávat do zákona jako absurdní a diskuse o tom, jestli to má platit jenom pro podniky, které mají více jak 500 zaměstnanců, jak říká jeden pozměňovací návrh, nedává žádný smysl. Proč 500, proč ne 324?

Chtěl bych říct, že dneska jsme už svědkem druhého útoku na fungující českou ekonomiku, podnikatele a zaměstnance. Rád bych chtěl upozornit své kolegy a kolegyně ze sociální demokracie, že pokud budou v tomto tempu pokračovat, opravdu nebudou mít peníze na své populistické rozdávání.

Už v prvním čtení jsem vyslovil návrh na zamítnutí tohoto zákona, bohužel díky tomu, že část pravicové opozice, takzvané, vytahala karty, prošlo to do legislativního procesu. Nezbývá mi tedy než opakovat návrh na zamítnutí tohoto zákona. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji, pane poslanče, eviduji váš návrh na zamítnutí, nicméně o tom bude hlasováno až ve třetím čtení.

Ptám se, kdo další se hlásí do obecné rozpravy. Pan předseda Stanjura. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Tak si srovnejme vystoupení v minulých třech bodech k finanční ústavě a teď. Pan předseda hospodářského výboru pan poslanec Pilný má pravdu, ale nevystoupil v okamžiku, kdy tady pan předseda rozpočtového výboru Votava mluvil o tom, jak ta vláda zodpovědně hospodaří. A vy říkáte, že populisticky vyhazují peníze. Já se spíš kloním k tomu druhému názoru než k tomu prvnímu a chci jasně definovat naši pozici.

Pokud by v návrhu zákona měla být ta povinnost zakotvena pro privátní firmy, tak pro to nemůžeme zvednout ruku a ten návrh zákona nedostane ani jeden hlas. Pokud by vznikl nějaký kompromis, že by se ta úprava týkala pouze firem s většinovou státní účastí, tak to si docela představit umím, protože když to stát chce, tak už dneska tam může mít zaměstnance. Ale co je klíčové. Pokud by to bylo pouze na ty podniky s většinovou majoritní účastí státu, tak určitě nebudeme zasahovat do privátní sféry, tzn. tam, kde se generují ty zisky, kde se platí daně, kde vznikají pracovní pozice, kde se v těchto týdnech, měsících a letech zvyšují platy. (Poslanec Faltýnek gestikuluje a vykřikuje v lavici.) Nevím, co tím myslí pan předseda Faltýnek, že to chce vidět. Prostě pokud by před závěrečným hlasováním o návrhu zákona zůstala povinnost pro privátní firmy ze zákona nominovat a zvolit jednu třetinu dozorčí rady, že volí jednu třetinu dozorčí rady zaměstnanci, tak mohu jednoznačně říci, že budeme hlasovat všichni proti tomuto návrhu zákona. Doufám, že jsem to řekl poměrně jasně. Pokud by díky pozměňovacím návrhům prošla ta povinnost pouze pro státní podniky s většinovou účastí státu, tak se ještě poradíme o tom, jak budeme hlasovat. Neříkám kategoricky ne. Pro privátní sféru říkáme kategoricky, že jsme proti a že takový návrh podpořit prostě nemůžeme.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Kučera, po něm pan poslanec Pilný. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Michal Kučera: Děkuji za slovo. Jenom krátká reakce na mého předřečníka pana předsedu Pilného, kterého mám velice rád. Musím říct, že taky mi tento zákon není příliš po chuti, nicméně tady, jak už to řekl můj předřečník, je jasný rozpor mezi slovy a skutky a hlasováním hnutí ANO. Pokud se tady bavíme o svobodě a svobodném rozhodování v podnikání, tak ho prosím neomezujte. Vaše hlasování ono svobodné podnikání už omezilo několikrát. A dnes? Dnes jste omezili svobodu občanů, když jste jim prolomili domovní svobodu, kdy dneska bude moct vstoupit úředník bez soudního příkazu do obydlí, do domova. Jsou to věci, které prosím dávejme vedle sebe, protože všechno se vším souvisí. Nejde se na to dívat jenom optikou toho jednoho zákona. Prostě pokud hlasujete pro omezení jednoho, tak neargumentujte svobodou u druhého. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Kučerovi. Pan poslanec Ivan Pilný s faktickou poznámkou, po něm s přednostním právem pan předseda Faltýnek. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Ivan Pilný: Děkuji za slovo, já budu jen velmi stručný. Podniky, které mají majoritní státní účast, tak tam přece není potřeba nic upravovat zákonem. Tam si to prostě ti vlastníci nějakým způsobem uspořádají, tak jako to bylo třeba v případě Českého Telecomu, na to není potřeba přijímat zákon, takže ta diskuse je bezpředmětná.

Druhá věc je ta, že bych nerad míchal hrušky s jablky, tj. bavit se o domovní svobodě v souvislosti se zákonem o dozorčích radách můžeme klidně, ale pak tedy opravdu můžeme přinést ještě švestky.

Další věc je to, že já bohužel opravdu nemám žádný vliv, a dokonce i ministři ANO mají, jak je jasně vidět, poměrně malý vliv na hlasování vlády o těch populistických opatřeních, protože tam prostě nemají většinu. Takže já se necítím osobně zodpovědný za to populistické rozdávání. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Pilnému. S přednostním právem pan předseda Faltýnek. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké odpoledne, vážené kolegyně a kolegové. Já jsem v podstatě chtěl říct totéž, co řekl kolega Pilný, jako krátkou repliku na vystoupení kolegy Stanjury, který tady řekl určitý protimluv, a proto jsem já takto reagoval z lavice, neslušně, omlouvám se za to.

My opravdu ten zákon nepotřebujeme měnit, protože dneska stát, pokud má tu vůli, tak prostě tam třetinu nebo nějaký počet zaměstnanců do svých firem je schopen dát a k tomu nepotřebuje měnit tento zákon. Takže tolik pouze na doplnění. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. S přednostním právem pan předseda Stanjura. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Já jsem žádný protimluv neřekl, to se omlouvám, pane předsedo poslaneckého klubu Faltýnku prostřednictvím pana místopředsedy. Kdo ten návrh podal? Já ne. Nikdo z mé strany ho nepodal. To si vyříkejte v koalici. Kdybychom měli potřebu měnit nějaký zákon, tak my tu novelu napíšeme. Tak nás z toho neobviňujte. Já jsem jenom říkal, že kategoricky odmítáme zavést tuto povinnost do privátních firem, a pokud by prošlo pouze pro státní, tak se poradíme. To je všechno. To jsem ani neřekl, že budeme pro. Takhle jsem to říkal v tom svém prvním vystoupení. Tady žádný protimluv není. Pokud ten zákon neprojde, my plakat nebudeme, my jsme ho nenavrhovali, není to náš zákon, je to zákon vašeho koaličního partnera. A pokud se nepletu, teď úplně přesně nevím - mezi předkladateli je pan premiér. Pamatuji si to dobře? (Z pléna: Ano.) No tak to musíte reklamovat u pana premiéra, a ne u nás. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan ministr chce něco reklamovat u pana premiéra. Prosím, pane ministře. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP