(12.10 hodin)

 

Poslanec Michal Kučera: Dále budeme jedním hlasováním hlasovat pozměňovací návrhy pod písm. C1 a C2, což jsou pozměňovací návrhy pana poslance Ludvíka Hovorky. Stanovisko garančního výboru je: nedoporučuje.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan ministr? (Záporné stanovisko.)

Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 82. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 82 z přítomných 161 poslance pro 48, proti 100. Návrh nebyl přijat. Poslední návrh?

 

Poslanec Michal Kučera: Poslední návrh je návrh pod písmenem D, kterým se mění účinnost tohoto zákona, to znamená z 1. července 2016 na 1. ledna 2017. Stanovisko garančního výboru je: doporučuje.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan ministr? (Kladné stanovisko.)

Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 83. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 83 z přítomných 162 pro 157, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Tím jsme vyčerpali všechny návrhy k hlasování. Je to tak, pane zpravodaji? (Ano, je to tak.) A můžeme přikročit k hlasování o celém návrhu zákona.

 

Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 78/2004 Sb., o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a genetickými produkty, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 686, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."

Rozhodneme v hlasování pořadové číslo 84, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

V hlasování pořadové číslo 84 z přítomných 162 pro 123, proti 5. Návrh byl přijat.

 

Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas. Děkuji panu ministrovi, děkuji panu zpravodaji a končím bod číslo 210. Předám řízení schůze.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Hezké dobré poledne, milé kolegyně, milí kolegové. Dalším bodem našeho jednání je bod číslo

 

212.
Návrh poslanců Soni Markové, Stanislava Grospiče, Stanislava Mackovíka,
Miroslava Opálky a Josefa Šenfelda na vydání zákona, kterým se mění
zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 393/ - třetí čtení

Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujala za navrhovatele paní poslankyně Soňa Marková a zpravodajka garančního výboru, jímž je výbor pro sociální politiku, paní poslankyně Pavlína Nytrová. Návrh na zamítnutí a pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 393/3, který vám byl doručen dne 4. května 2016, a usnesení garančního výboru vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 393/4.

Nyní se táži navrhovatelky, zda má zájem vystoupit před otevřením rozpravy. Má. Prosím, paní navrhovatelko, máte slovo.

 

Poslankyně Soňa Marková: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Vážené dámy, vážení pánové, dovolte mi, abych jenom velice krátce připomněla návrh zákona, který jsme jako poslanci a poslankyně za Komunistickou stranu Čech a Moravy předložili už v lednu v roce 2015, a je to návrh, který chce zrušit tzv. karenční dobu.

Připomínám, že tento návrh zákona šel cestou trošku trnitou, nicméně nakonec prošel projednáváním až do třetího čtení. Jenom upozorním na to, že zrušení karenční lhůty a karenční doby je ve prospěch všech zaměstnanců a zaměstnankyň v ČR. Zaměstnanci a zaměstnankyně i odbory zcela jistě přivítají, pokud dáte podporu tomuto návrhu.

Všechny připomínky, které zazněly k návrhu zákona, byly napraveny komplexním pozměňovacím návrhem a já se domnívám, že není důvod, abychom nepomohli především středně- a nízkopříjmovým zaměstnancům a zaměstnankyním v ČR k tomu, aby měli důstojný život i v době, kdy jsou nemocní. Nenutíme nebo nebudeme je nutit, aby v době nemoci chodili do zaměstnání, aby roznášeli nemoci, aby si zhoršovali své zdraví a abychom to všechno potom následně platili z veřejného zdravotního pojištění.

Takže ještě jednou mi dovolte, abych vás poprosila o podporu tohoto návrhu zákona. Děkuji vám.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni. Otevírám rozpravu, do které se jako první s přednostním právem přihlásil pan předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Vážený pane premiére, milé kolegyně, milí kolegové, jménem našeho klubu musím tento návrh zákona jednoznačně odmítnout. My jsme se neúspěšně pokusili zastavit legislativní proces již v prvém čtení, kdy nám chybělo pár hlasů k tomu, abychom tento návrh zákona zamítli již v prvém čtení.

Co nám vlastně tento návrh zákona říká? Zvyšujeme náklady práce pro všechny zaměstnavatele. Nic jiného to není. To opatření, které bylo před několika lety přijato, se ukázalo jako správné, jakoby zázrakem klesla nemocnost našich zaměstnanců, na základě toho opatření se průměrná nemocnost přiblížila k normálnímu evropskému průměru, není tak vysoká, jak bývala. Nic jiného to prostě není. V této chvíli se těší ČR ekonomickému růstu a rekordní zaměstnanosti. Nejenom rekordně nízké nezaměstnanosti, ale máme maximální počet pracovních míst, která jsou obsazena. A tímto opatřením, pokud by to Poslanecká sněmovna, Senát schválily a podepsal pan prezident, dojde ke zdražení pracovní síly a pravděpodobně ke snížení počtu pracovních příležitostí. To je podle mě jednoznačný a jasný argument pro to, abychom hlasovali proti přijetí tohoto návrhu zákona. Navíc, pokud dobře víte, minimálně některé vládní strany říkaly, že by k tomuto kroku přikročily po dohodě v tripartitě se zaměstnavateli. Stanovisko zaměstnavatelů všech profesních organizací, které sdružují jak podnikatele, tak zaměstnavatele, je jednoznačně odmítavé, jednoznačně proti. Já myslím, že bychom jim měli dát za pravdu a nekomplikovat dále podmínky těm, kteří pracovní místa vytvářejí.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi. Nyní tu mám faktické poznámky. Nejprve pan poslanec Ivan Pilný, po něm pan poslanec Pavel Plzák. Poté s přednostním právem pan předseda Laudát, nebudou-li další faktické poznámky. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Ivan Pilný: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážený pane premiére, vážení kolegové a kolegyně, omezení karenční doby je nějakou dobu v platnosti. Nevznikly epidemie, neklesl průměrný věk a zaměstnavatelé přistupovali dobrovolně k tomu, že poskytují tzv. sick leave. To, co se tady teď navrhuje udělat, je to - a já musím důrazně protestovat, že to je ve prospěch zaměstnanců, protože ve prospěch zaměstnanců je to, aby podniky fungovaly jako doteď, aby sledovaly ekonomický růst, který tady je, protože stoupají mzdy, vytvářejí se nová pracovní místa a to je ve prospěch zaměstnanců. Nikoliv zvyšování nákladů práce, jak tady už bylo řečeno, nikoliv přeplňování ordinací lékařů tím, že tam ne všichni, ale někteří budou chodit si pro ten papírek, aby si mohli doma vymalovat nebo posekat trávu, tak jako se to dělo v minulosti.

Ten zákon je výrazně v neprospěch české ekonomiky a já vás žádám, abyste v tomto okamžiku byli zodpovědní a zamítli ho, tak jak jsem navrhl už v prvním čtení. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci. Pan poslanec Pavel Plzák s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Pavel Plzák: Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, kolegové, já jsem mluvil z vlastní praxe, když probíhalo první nebo druhé čtení, o tom, jak to bylo všechno zneužíváno, jak krátkodobé doby byly zneužívány, jak se dalo účelově stonat. To, že se účelově dá stonat, vidíme teď, kdy 40 % horníků na dole Paskov je v pracovní neschopnosti. Prostě nikdo si nedovolil tomu člověku nedat pracovní neschopnost, pokud přišel a řekl, že ho bolí záda, a předvedl nějaký výstup. Že to účelově jde, je jasné. Že to bylo zneužíváno, je jasné a bude to zneužíváno dál. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci. Nyní s přednostním právem pan předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové František Laudát. Prosím, pane předsedo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP