(14.50 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu místopředsedovi. Ptám se, kdo další se hlásí do všeobecné rozpravy. Jestliže nikdo takový není, končím všeobecnou rozpravu. Ptám se na závěrečné slovo. Není zájem. Přistoupíme k rozpravě podrobné. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já přečtu návrh usnesení, který schválil organizační výbor Poslanecké sněmovny. To, co zde chci pro pořádek říci, tak tento bod není v režimu, že bude přikázán dále výborům k projednání, ale buď bude schválen, nebo bude zamítnut.

Přečtu návrh usnesení, o kterém by se mělo dát hlasovat: "Poslanecká sněmovna souhlasí s návrhem pamětní medaile Za zásluhy o parlamentní demokracii, vyznamenání Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, a s postupem udělování tohoto vyznamenání dle příloh tohoto usnesení."

Toto je návrh usnesení, o kterém bych pak požádal dát hlasovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Ptám se, kdo další se hlásí do podrobné rozpravy. Jestliže se nikdo nehlásí, podrobnou rozpravu končím. O závěrečné slovo není zájem. Přistoupíme tedy k hlasování. Já vás všechny odhlásím a přivolám naše kolegy z předsálí. (Chvíli čeká.)

 

Budeme hlasovat o usnesení, tak jak je přednesl pan místopředseda Bartošek.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování pořadové číslo 224, přihlášeno je 129 poslankyň a poslanců, pro 52, proti 35. Návrh nebyl přijat.

 

Děkuji panu místopředsedovi a končím projednávání tohoto bodu.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dámy a pánové, jako demokrat respektuji rozhodnutí Poslanecké sněmovny. Byl to proces, který trval několik volebních období, třeba se to povede někdy do budoucna. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu místopředsedovi. My budeme pokračovat dalším bodem.

S přednostním právem se hlásí pan předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Prostřednictvím pana předsedajícího pane místopředsedo Bartošku, medaili nemáme, abychom vám ji mohli dát, ale chceme vám poděkovat za to, že jste se skutečně snažil, protože jsme přesvědčeni, že jste to vážně myslel dobře. My, kteří jsme hlasovali proti - na našem postoji nebylo vůbec nic osobního.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Budeme pokračovat dalším bodem, kterým je přerušený bod

 

47.
Návrh poslanců Michala Kučery, Františka Laudáta a dalších
na vydání zákona, kterým se mění zákon č. 44/1988 Sb., o ochraně
a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 220/ - prvé čtení

Rozprava byla přerušena včera, v úterý 12. 7. Ptám se proto, kdo se hlásí do rozpravy. Nejprve pan navrhovatel. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Michal Kučera: Děkuji za slovo. Já už jen víceméně krátce doplním svoji úvodní zprávu, kterou jsem tady řekl na začátku.

Chtěl bych znovu upozornit, že tady dnes budeme rozhodovat o tom, zda zakážeme, či povolíme nebezpečné těžební metody, které se používají při dobývání břidlicových plynů a při podzemním zplyňování uhlí. Tyto metody jsou nebezpečné tím, že mohou výrazně ohrozit stav podzemních vod.

My jsme tady slyšeli dnes diskuse zejména v dopolední části o tom, jakým způsobem mají vliv některé segmenty našeho hospodářství na sucho v krajině. Chci říci, že tyto těžební metody jsou natolik devastační, že v případě havárie takového vrtu například při průzkumu - protože je důležité si uvědomit, že stejná technologie se používá jak při průzkumu, tak při těžbě, to znamená, že samotný průzkum je stejně nebezpečný jako těžba - tak při havárii takového vrtu může dojít k nevratnému poškození podzemních vod, to znamená kontaminace podzemní vody právě tou hydraulickou kapalinou.

Chci říci, že tímto zákonem, touto novelou, nejdeme proti duchu horního zákona. V horním zákoně je už taxativně vyjmenována jedna nebezpečná těžební metoda, která je zakázána, a to je kyanidové loužení zlata. To znamená, že k této nebezpečné těžební metodě, ke kyanidovému loužení zlata - všichni si pamatujeme ty demonstrace, které probíhaly tuším na Mokrsku a na Sázavě a Vltavě, v tom regionu, a právě ty obrovské demonstrace vedly k tomu, že se do horního zákona dal zákaz kyanidového loužení zlata -, tak k této nebezpečné těžební metodě by přibyly další dvě a to je zákaz frakování při těžbě a průzkumu nekonvenčních zemních plynů a zákaz podzemního zplyňování uhlí.

Včera jsem tady zmínil, že zpráva, kterou předložila vláda, není úplně přesná v mnoha věcech. Říká, že třeba není známý pojem nekonvenční zemní plyn, ačkoliv jsem tady už zmínil, že je přímo v odborných studiích uváděn nekonvenční zemní plyn jako terminus technicus. Je dokonce přímo definován vymezením základních pojmů, co znamenají konvenční ložiska plynu a co znamenají nekonvenční ložiska plynu. V tomto je ta vládní zpráva velmi nepřesná.

Já věřím, že tady budeme mít možnost o tomto návrhu debatovat ve výborech, že tady nepřistoupíme k tomu - aniž bychom se hlouběji s touto problematikou seznámili, a je to odborná tematika, není to žádné politikum -, že bychom to zamítli v prvním čtení. Já si myslím, že určitě minimálně ve výboru pro životní prostředí či v hospodářském výboru by tato diskuse měla proběhnout. V případě, že dojde k tomu, že s tím nebudeme souhlasit, tak samozřejmě můžeme nesouhlas vyslovit potom ve třetím čtení. Myslím si, že zamítnutí tohoto zákona v prvním čtení by bylo jenom pohrdáním těmi lidmi, kteří se cítí být v daných lokalitách ohroženi.

Já jsem tady víceméně často mluvil pouze o těžbě břidlicových plynů, ale chtěl bych zmínit i ono podzemní zplyňování uhlí. Nevím, jestli si všichni uvědomujeme, o co se jedná. Jedná se - a teď mě omluvte, že to řeknu trochu laicky - o to, že se vyvrtají dva vrty, jedním vrtem se vhání kyslík a zapálí se vlastně ta uhelná sloj, která začne v tom podzemí nekontrolovatelně hořet. Plyn, který vzniká tím hořením, se jímá a těží se na povrch. Omlouvám se, že to říkám trochu laicky, ale já si myslím, že takto je to srozumitelné.

Chci říci, že zatím se nepodařilo vymyslet technologii, která by tuto uhelnou sloj, která je zapálena, uhasila. Taková technologie neexistuje. Může se stát, že i přestože tam nebude vháněn onen plyn či kyslík na podporu hoření, bude sloj dále hořet.

Chtěl bych upozornit, že i u nás jsou taková ložiska. Taková ložiska jsou mezi Mělníkem a Benátkami nad Jizerou. Tady bych chtěl upozornit zejména třeba středočeské poslance - mezi Mělníkem a Benátkami nad Jizerou je asi miliarda tun geologických zásob uhlí. Samozřejmě ne všechno je možno těžit touto metodou, ale zhruba 50 až 70 % je možno vytěžit právě podzemním zplyňováním uhlí. Takové úvahy tady proběhly. Takže si myslím, že zákaz těchto těžebních metod po odborné diskuzi ve výborech může přispět k jistotě lidem v těchto regionech. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP