(9.40 hodin)
(pokračuje Gazdík)
Přikročíme k dalšímu bodu našeho jednání a je to
155.
Vládní návrh zákona o Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře
/sněmovní tisk 609/ - třetí čtení
Místo u stolku zpravodajů zaujal pan ministr dopravy Dan Ťok i zpravodaj garančního hospodářského výboru pan poslanec Martin Kolovratník. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 609/3, který vám byl doručen dne 31. května tohoto roku. Usnesení garančního výboru pak bylo doručeno jako sněmovní tisk 609/4.
Nyní pan navrhovatel má zájem vystoupit před otevřením dopravy. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr dopravy ČR Dan Ťok Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, návrh zákona o Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře souvisí se souběžně předloženým a před chvílí schváleným návrhem novely zákona o dráhách a implementuje rovněž právo Evropské unie. Jedná se o rozsahem nevelký návrh, jehož předmětem je zřízení nového ústředního orgánu státní správy, vymezení jeho základní kompetence a organizace. Konkrétní a podrobné vymezení působnosti a pravomoci úřadu se pak nachází v příslušných dopravních zákonech, zejména v zákoně o dráhách.
Nechci tady číst celou tu zprávu, protože si myslím, že jsme zákon ve dvou čteních už podrobně zdůvodnili. Jenom bych rád uvedl, že k vládnímu návrhu zákona byly uplatněny čtyři pozměňovací návrhy. Ministerstvo shodně s garančním hospodářským výborem podporuje pozměňovací návrh pana poslance Kolovratníka a naopak nepodporuje pozměňovací návrhy paní poslankyně Matušovské.
Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi vás i zde požádat o podporu a přijetí tohoto návrhu zákona, protože přímo souvisí s předchozím zákonem a jeden bez druhého nemohou být. Děkuju.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi. Otvírám rozpravu, do které v tuto chvíli neeviduji žádnou přihlášku. Pokud se nikdo nehlásí, rozpravu končím. Ptám se na závěrečná slova. Není o ně zájem.
Přikročíme tedy k hlasování o pozměňovacích návrzích. Prosím pana zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, přednášel pozměňovací návrhy a sdělil nám stanovisko svého výboru. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Martin Kolovratník: Opět děkuji za slovo. Kolegyně, kolegové, tento související zákon, je to sněmovní tisk 609, je poměrně zásadní, co se týká drážní dopravy jako takové. Pokud se o tu problematiku zajímáte, skutečně vznikne nový úřad, nový státní úřad, který se stane oním regulátorem na železnici. Víte, že proběhla jak tady na plénu, tak v hospodářském výboru řada debat o tom, jakou cestou se vydat. Nakonec jsme došli ke shodě a k souladu.
Co se týká pozměňovacích návrhů, procedura je velmi jednoduchá a krátká. Hospodářský výbor i tento zákon projednal 8. června. Navrhuje hlasovat nejdříve o pozměňovacím návrhu pod písmenem A, poté o pozměňovacích návrzích dohromady B1 a B2. Dále samotné hlasování pro B3 a konečně čtvrté hlasování - budou to tedy pouze čtyři hlasování - o návrhu zákona jako celku.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu zpravodaji. Ptám se, jestli někdo má nějaké výhrady či jiné návrhy k proceduře. Není tomu tak. Budeme tedy hlasovat o proceduře.
Zahajuji hlasování o návrhu procedury. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 213, přihlášeno je 168 poslankyň a poslanců, pro 155, proti žádný. Návrh procedury byl přijat. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Martin Kolovratník: Takže můžeme přistoupit k hlasování a prosím první hlasování pod písmenem A. Je to pozměňovací návrh můj. (Stanovisko ministra: Souhlas. Stanovisko garančního výboru: Také doporučující.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji hlasování o pozměňovacím návrhu pod písmenem A. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 214, přihlášeno je 168 poslankyň a poslanců, pro 152, proti žádný. Návrh pod písmenem A byl přijat. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Martin Kolovratník: Nyní prosím hlasování o pozměňovacích návrzích B1 a B2. (Stanovisko ministra: Nedoporučuji. Stanovisko garančního výboru: Také nedoporučuje.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahájil jsem hlasování o pozměňovacích návrzích B1 a B2. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování 215, přihlášeno je 168 poslankyň a poslanců, pro 37, proti 114. Návrh nebyl přijat
Poslanec Martin Kolovratník: Nyní hlasování o pozměňovacím návrhu B3. (Stanovisko ministra: Nedoporučuji. Stanovisko garančního výboru: Také nedoporučuje.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Zahajuji hlasování o pozměňovacím návrhu B3. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 216, přihlášeno je 168 poslankyň a poslanců, pro 34, proti 115. Návrh nebyl přijat.
Tím jsme se vypořádali se všemi pozměňovacími návrhy. Je to tak, pane zpravodaji? (Zpravodaj souhlasí.) Budeme tedy hlasovat o návrhu zákona jako celku.
Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona o Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, podle sněmovního tisku 609, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."
(Stanovisko ministra: Doporučuji. Stanovisko garančního výboru: Doporučuje.)
Zahájil jsem hlasování o návrhu zákona jako celku. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 217 přihlášeno je 168 poslankyň a poslanců, pro 93, proti žádný. Návrh byl přijat.
Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas. Děkuji panu ministrovi i panu zpravodaji.
Dalším bodem našeho jednání je bod číslo
128.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Dohoda mezi Českou republikou a Chilskou republikou
o programu pracovní dovolené, podepsaná dne 7. října 2015 v Praze
/sněmovní tisk 659/ - druhé čtení
Prosím, aby se slova ujal pan ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Prosím, pane ministře.
Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Dobré ráno, vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně a kolegové. Jak již tady bylo uvedeno, předkládám vám dohodu mezi Českou republikou a Chilskou republikou o programu pracovní dovolené, ta byla podepsána loni v říjnu v Praze. Podstata této dohody o pracovní dovolené je, že mladí lidé ve věku od 18 do 30 let by měli možnost díky této dohodě uskutečnit poznávací pobyt na území druhé strany. To znamená Češi v Chile, mladí Chilané v České republice, a na základě této dohody by mohli nejenom pobývat v té zemi, ale mohli by tam i maximálně po dobu jednoho roku pracovat.
Víte, že takovou dohodu máme už dnes s několika zeměmi, jako je Nový Zéland, Jižní Korea, Kanada, taky Izrael. Teď je tady předkládána podobná dohoda s Chile. Jenom pro vaši informaci, aby bylo jasné, pokud chcete dnes jet do Chile, tak můžete bez víza jet do tří měsíců na turistický pobyt. A podstata té dohody je, že tady by mohli být ti mladí od 18 do 30 let celý rok a samozřejmě by mohli také pracovat. Po uplynutí toho roku se musí vrátit, nicméně v případě této dohody mezi Chile a Českou republikou je ještě jedna věc navíc, že je možné o podobnou pracovní dovolenou žádat ještě znovu. To znamená, on se musí vrátit po tom roce, ale potom se může znovu o ni hlásit a může ji dostat. Takže tady je ještě navíc možnost vydat podobné povolení opakovaně, nejenom jednou.
Takže si myslím, kdybych to měl shrnout, že Chile je přitažlivou zemí pro Českou republiku a určitě je přitažlivé taky pro české studenty a mládež. A nemám moc pochyby, že bude zájem využívat této pracovní dohody, protože prozatím všude, kde jsme ji sjednali, tak pokud máme už zkušenost, tak se ukazuje, že to je velmi dobře uživatelná nebo úspěšně používaná věc. Myslím si, že je velká šance, že podobně to bude v této dohodě mezi Chile a Českou republikou.
Nenapadá mě ještě, co by bylo zásadní k hlasování, ale myslím si, že to je v kostce podstata toho, co vám předkládám, a věřím, že ve Sněmovně na tom najdeme jasnou shodu. Děkuji. ***