Středa 13. července 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Petr Gazdík)

128.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Dohoda mezi Českou republikou a Chilskou republikou
o programu pracovní dovolené, podepsaná dne 7. října 2015 v Praze
/sněmovní tisk 659/ - druhé čtení

Prosím, aby se slova ujal pan ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Prosím, pane ministře.

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Dobré ráno, vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně a kolegové. Jak již tady bylo uvedeno, předkládám vám dohodu mezi Českou republikou a Chilskou republikou o programu pracovní dovolené, ta byla podepsána loni v říjnu v Praze. Podstata této dohody o pracovní dovolené je, že mladí lidé ve věku od 18 do 30 let by měli možnost díky této dohodě uskutečnit poznávací pobyt na území druhé strany. To znamená Češi v Chile, mladí Chilané v České republice, a na základě této dohody by mohli nejenom pobývat v té zemi, ale mohli by tam i maximálně po dobu jednoho roku pracovat.

Víte, že takovou dohodu máme už dnes s několika zeměmi, jako je Nový Zéland, Jižní Korea, Kanada, taky Izrael. Teď je tady předkládána podobná dohoda s Chile. Jenom pro vaši informaci, aby bylo jasné, pokud chcete dnes jet do Chile, tak můžete bez víza jet do tří měsíců na turistický pobyt. A podstata té dohody je, že tady by mohli být ti mladí od 18 do 30 let celý rok a samozřejmě by mohli také pracovat. Po uplynutí toho roku se musí vrátit, nicméně v případě této dohody mezi Chile a Českou republikou je ještě jedna věc navíc, že je možné o podobnou pracovní dovolenou žádat ještě znovu. To znamená, on se musí vrátit po tom roce, ale potom se může znovu o ni hlásit a může ji dostat. Takže tady je ještě navíc možnost vydat podobné povolení opakovaně, nejenom jednou.

Takže si myslím, kdybych to měl shrnout, že Chile je přitažlivou zemí pro Českou republiku a určitě je přitažlivé taky pro české studenty a mládež. A nemám moc pochyby, že bude zájem využívat této pracovní dohody, protože prozatím všude, kde jsme ji sjednali, tak pokud máme už zkušenost, tak se ukazuje, že to je velmi dobře uživatelná nebo úspěšně používaná věc. Myslím si, že je velká šance, že podobně to bude v této dohodě mezi Chile a Českou republikou.

Nenapadá mě ještě, co by bylo zásadní k hlasování, ale myslím si, že to je v kostce podstata toho, co vám předkládám, a věřím, že ve Sněmovně na tom najdeme jasnou shodu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu ministrovi. Nyní prosím pana zpravodaje zahraničního výboru, pana zpravodaje Pavla Holíka, aby odůvodnil usnesení výboru, které vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 659/1. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Pavel Holík: Děkuji za slovo. Dovolte mi, abych přednesl usnesení zahraničního výboru z 24. schůze ze dne 30. března 2016 k vládnímu návrhu, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Dohoda mezi Českou republikou a Chilskou republikou o programu pracovní dovolené, podepsaná dne 7. října 2015 v Praze.

Po odůvodnění náměstka ministra zahraničních věcí Ing. Miloslava Staška, zpravodajské zprávě poslance Pavla Holíka a po rozpravě zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci Dohody mezi Českou republikou a Chilskou republikou o programu pracovní dovolené podepsané dne 7. října 2015 v Praze, pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, a zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu.

Děkuji za slovo.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji panu zpravodaji. Pan poslanec Klaška má náhradní kartu číslo 13. Ještě sdělím jednu omluvu. Pan poslanec Radek Vondráček se omlouvá z dnešního jednání Poslanecké sněmovny z rodinných důvodů.

Otevírám rozpravu, do které neeviduji žádnou přihlášku. Končím tedy rozpravu. Ptám se na závěrečná slova pana ministra, případně pana zpravodaje. Není zájem. Přikročíme k hlasování o navrženém usnesení, které navrhl zahraniční výbor a přednesl pan zpravodaj. Odhlásím vás všechny, prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.

 

Budeme hlasovat o usnesení zahraničního výboru, tak jak jej přednesl pan zpravodaj, pan poslanec Pavel Holík.

Zahajuji hlasování o návrhu usnesení. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 218, přihlášeno je 142 poslankyň a poslanců, pro 141, proti jeden. S návrhem usnesení byl vysloven souhlas.

 

Děkuji panu ministrovi i panu zpravodaji.

 

Dalším bodem našeho jednání je

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 18:00.




Přihlásit/registrovat se do ISP