(17.30 hodin)
Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka Děkuji. Řekl bych na pana poslance Bendla prostřednictvím pana předsedajícího: Víte, dlouho jsem nechával ty vaše různé výroky být. Ale dneska, když chodíte mezi zemědělskou veřejností, tak do dnešních dnů kolují legendární hlášky, když přišel mezi ně ministr Bendl, jak mluvil o korozi půdy, mluvil o tom, že prasnice má mít na jednom vrhu 37 selat a mluvil velice zasvěceně o spoustě jiných věcech, ale úplně mimo.
Je dobré, bývalý pane ministře prostřednictvím pana předsedajícího, vědět, o čem mluvím. Já jsem na těch středních školách pravidelně. Jsem dokonce absolventem jedné z takových škol. A vidím, na jakých pomůckách se dneska ti studenti učí.
Prosím vás pěkně, představa, že přijde student po deváté třídě do prvního, druhého ročníku střední školy nebo učiliště a my ho pošleme do jakéhokoliv privátního subjektu a tam ho posadí za mašinu, která má cenovou hodnotu 5 až 12 milionů korun, a nechají ho na tom učit to je úplně scestná představa. Ten student se potřebuje někde naučit základní principy fungování strojů a nemůže se to učit na strojích ze 70. let, propánajána. Takže my ty peníze dáváme na věci, jako jsou soustruhy, jako je zemědělská technika, vybavení stájí, vybavení laboratoří, vybavení například pro embryotransfer. K tomu vás opravdu žádná privátní firma nepustí. Jsou základní věci, které se musíte naučit na škole.
Chápu, že to není úplně systémové, rozumím tomu. Ale ruku na srdce. Jsou tady ve Sněmovně politické strany, které prakticky všechny byly ve vedení krajů. Kolik kraje vyčleňují peněz? A ty jsou zřizovatelem středních škol a tam je hlavní zodpovědnost za podporu středních odborných škol. Znám jediný kraj, který dal velké částky do zemědělského školství, a je to Kraj Vysočina, kde za 60 milionů korun udělali novou multifunkční stáj. Pak jsou i jiné kraje, které tam dávají nějaké drobné peníze. Ale pak je spousta krajů, které tam nedávají kromě opravy rýn a střech vůbec žádné finanční prostředky.
Takže já se snažím tady tímto vykrýt tu mezeru na trhu, nebo respektive v tom systému alespoň v rámci svého resortu. A mít tady třicet vybraných center, se kterými tu spolupráci myslíme vážně a dlouhodobě, aby opravdu výuka šla nahoru, aby studenti vycházeli jako opravdu kvalitní odborníci. To je snaha mého materiálu. Děkuji za jeho podporu.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: To byl zatím poslední přihlášený do všeobecné rozpravy. Ptám se, kdo další se hlásí o slovo. Nikdo takový není. Končím tedy všeobecnou rozpravu. Ptám se na závěrečná slova pana ministra, případně pana zpravodaje. (Ministr: Ne. Zpravodaj: Ne.) Není.
Přistoupíme tedy k rozpravě podrobné, do které se také nikdo nehlásí. Končím tedy podrobnou rozpravu. Ptám se na závěrečná slova pana ministra, případně pana zpravodaje. (Ministr: Ne. Zpravodaj: Ne.) Není zájem. Prosím tedy pana zpravodaje, aby znovu přednesl návrh usnesení, o kterém budeme hlasovat.
Poslanec Ladislav Velebný: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schvaluje dotační program 21. Centra odborné přípravy, pro rok 2016, poskytovaný podle § 1, § 2 a 2d zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Přivolal jsem naše kolegy z předsálí.
O tomto usnesení zahajuji hlasování. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 181. Přihlášeno je 170 poslankyň a poslanců, pro 125, proti 4. Návrh byl přijat. Děkuji panu ministrovi i panu zpravodaji.
Dalším bodem našeho jednání je bod číslo
29.
Návrh poslanců Vojtěcha Filipa, Pavla Kováčika, Miloslavy Vostré,
Karla Šidla, René Čípa a Václava Snopka na vydání zákona o zrušení
zákona č. 99/2000 Sb., o zákazu dodávek pro jadernou elektrárnu Búšehr
/sněmovní tisk 226/ - prvé čtení
Stanovisko vlády vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 226/1. Nyní prosím, aby předložený návrh uvedl zástupce navrhovatelů pan místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip. Prosím, pane místopředsedo.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji pane místopředsedo. Členové vlády, paní a pánové, dovolte mi, abych krátce uvedl návrh zákona, kterým zrušujeme zákon o zákazu dodávek pro jadernou elektrárnu Búšehr. Má už více než dvouleté výročí. Zákon byl předložen skupinou poslanců 10. 6. 2014. Je to třetí pokus o zrušení tohoto zákona, který byl v roce 1999 přijat.
Myslím si, že tak jak má Poslanecká sněmovna právo přijímat zákony, tak je také jejím právem a povinností zákony rušit a nenechávat to případně na Ústavním soudu z jiných důvodů. Pokud jde o - zákon je velmi jednoduchý a v tomto ohledu se snad mohu vyjádřit jenom k tomu, že po novém jednání vlády v letošním roce už pravděpodobně neplatí stanovisko, které v roce 2014 vláda k němu přijala. Nebudu tedy k němu přihlížet.
Od dubna loňského roku se situace výrazně změnila. Došlo k prolomení jednání mezi Íránskou islámskou republikou, Evropskou unií, Spojenými státy americkými a dalšími státy o jaderném programu tohoto státu. Nakonec byla přijata společná deklarace, která v podstatě znamenala změnu stanoviska většiny států OSN k samotnému jadernému programu v Íránu.
Pokud jde o aktivity, které od dubna loňského roku vyvíjí Česká republika, mohu vzpomenout návštěvy parlamentní delegace Íránu v České republice, návštěvu parlamentní delegace v Teheránu, ale zejména návštěvu ministra zahraničních věcí a ministra průmyslu a obchodu v tomto státě, které znamenají obnovení, řekl bych, historických ekonomických vztahů s Íránskou islámskou republikou, a to období první republiky po druhé světové válce, ale zejména v 70. letech a poté také i po roce 1990 až do toho, řekl bych, roku 1999, kdy jsme k tíži českým ekonomickým subjektům přijali tento zákon, na který doplatila nejvíce jihočeská továrna ZVVZ Milevsko, které tam mělo dodávat vzduchotechniku. Nakonec vzduchotechniku dodaly nejaderné státy, jako například Rakousko, které na tom nesmírně vydělalo. Nejzajímavější stát - jako perlička je, že tu technologii, o kterou šlo, to znamená technologie, které se týkají přímo jaderného provozu, dodávala britská firma, kterou vlastní americký kapitál. Ale to jen abychom si uvědomili, o co jsme ekonomicky přišli.
V tuto chvíli je zákon zcela obsolentní. Jaderná elektrárna je dokončena.
A ještě snad jednu maličkost. Kontrolou za Mezinárodní agenturu pro atomovou energii byl pověřen známý český vědec a jaderný fyzik, také dlouholetý ředitel jaderné elektrárny Temelín, František Hezoučký, který ověřil v roce 2009, že jaderná elektrárna funguje v souladu s principy Mezinárodní agentury pro atomovou energii. V té době jsem také poprvé jako jihočeský poslanec předložil návrh zákona, aby byl zrušen.
Tolik snad na úvod. Děkuji vám. (Potlesk se řad poslanců KSČM.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Ještě s přednostním právem pan ministr. Prosím, pane ministře. ***