(17.10 hodin)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Bendl - řádnou? Tak pardon, v tom případě s faktickou pan poslanec Ladislav Velebný. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Ladislav Velebný: Děkuji za slovo. Pane místopředsedo, vážené kolegyně, kolegové, já si velice cením, že stěžejní prioritou Ministerstva zemědělství je zajištění udržitelnosti agrárního sektoru a posílení jeho konkurenceschopnosti. Zvláště v dnešní době, když víme, jaká situace na trhu v zemědělství je. A proto pro dosažení tohoto stavu je nezbytné podniknout veškeré kroky, včetně tohoto dotačního titulu, který ministerstvo předkládá.
Takže dámy a pánové, já vás budu žádat o podporu.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Nyní s řádnou přihláškou pan poslanec Bendl.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Já musím opravit pana ministra, protože opravdu ten dotační program 16 nemá 240 milionů, ale 400. Pane ministře, 400. Takto to schválil zemědělský výbor na váš návrh - 400 milionů korun. Jenom podotýkám, že Ministerstvo pro místní rozvoj chce dát v letošním roce například na opravu obecních komunikací 200 milionů korun. Troufnu si tedy říci, že větší prioritou v České republice z hlediska obcí je spíše oprava místních komunikací, chodníků a podobně než oprava kapliček. Ale na kapličky chcete dát, nebo tato vláda dává dvakrát tolik než na místní komunikace. To jsou vaše priority.
A nemluvím už o té živočišné produkci. Původně tam bylo 40 milionů korun, vy jste to zvýšil na 360. Proto tomu říkám velký medvěd grizzly. Protože to rozhodně není obecní prioritou, která teď v naprosté většině obce trápí. Ale zřejmě máte dost peněz v rozpočtu, tak si to můžete dovolit.
Koneckonců 100 milionů korun, které jdou na podporu poradenství, to jsou také peníze, které bych si uměl představit, že budou někde jinde. Ale máte pravdu, že už jste opravdu na stropech toho možného a že takovéto věci podporujete. Zeptáte-li se zemědělců, jestli je lépe 100 milionů korun do poradenství a vzdělávání, což je dotační titul 9, anebo je využít k opravdové podpoře například toho, o čem se tady bavíme dlouhodobě, s čím jste ještě nepřišli, a to je sucho a problematika udržení vody v krajině atd., to uvidíme, až se budeme bavit o finančních prostředcích, které vyčleníte na tyto daleko důležitější věci, než je oprava a rekonstrukce kapliček. Neříkám, že nejsou potřeba, ale myslím si, že to krajské a obecní rozpočty jsou schopny možná i ve spolupráci s některými ministerstvy, s Ministerstvem kultury a podobně, zvládnout. Myslím si, že zemědělství má daleko větší problémy, které jsem tady jmenoval.
Ještě podotýkám znovu - myslím si, že se máte v tuto chvíli orientovat spíše na systémové vyřešení existence středního školství. 50 milionů korun dát na nákup nových strojů... Myslím si, že Ministerstvo školství by vám mělo spíše poradit, jak lépe ty peníze investovat, aby tam opravdu ti mladí lidé zůstávali. V tuhle chvíli spíše - na margo kolegy Herberta Pavery, který to tady říkal moc hezky, že ti mladí lidé, kteří budou vstupovat do zemědělství, přece potřebují nějakou perspektivu. A tu jim nezajistíme novým strojem ve střední škole. Tu jim zajistíme nižším stupněm byrokracie, vůbec šancí, aby se chytili v oblasti zemědělství. A ty kroky, které my tady dnes a denně schvalujeme, jsou spíše o podpoře velkých firem. Mladí lidé, kteří přicházejí ze zemědělských škol, nemají už příliš šancí se na trhu chytit. Myslím, že to je daleko větší problém českého zemědělství, ale to je na jinou debatu asi u jiného bodu.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. To byl zatím poslední řádně přihlášený do všeobecné rozpravy. Připomínám panu ministrovi, že jestli chce načíst zkrácení lhůty, musí tak učinit teď ve všeobecné rozpravě, než ji uzavřu. Zkrácení lhůty musí být načteno.
S faktickou poznámkou paní poslankyně. Prosím.
Poslankyně Ivana Dobešová: Děkuji za slovo, pane předsedající. Mně to vážně nedá, na tohle já musím zareagovat. To jsou takové podpásovky od pana Bendla, to je neskutečné. Za 26 let po revoluci do zemědělských škol nešla žádná technika. Kraje - chápu to - prostě peníze neměly a Ministerstvo školství je nikdy nedalo. Je tady poprvé šance sáhnout si na kvalitní učební pomůcku, a tady se to zpochybňuje. To je neskutečné.
A vykládat, že uplatnitelnost absolventů zemědělských škol je nulová, to považuji za drzost. Za absolutní drzost. Nezlobte se na mě.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni. S faktickou poznámkou ještě pan poslanec Milan Urban, po něm pan poslanec Petr Bendl. Prosím.
Poslanec Milan Urban: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Mně to také nedá, a tím nechci mluvit o zemědělských školách, ale my tady říkáme dost často, že potřebujeme technické vzdělání, a řekněme, že i to zemědělské do toho patří, a že musíme zavést nový systém, ať tomu říkáme duální vzdělávání, nebo jinak, tedy systém, kde střední škola je daleko blíže, i vysoká pokud možno, té konkrétní firmě. Tohle potřebujeme v České republice. Potřebujeme to pro průmysl, který živí tuto zemi, 31 % hrubého domácího produktu zhruba je průmysl.
Nemáme odborně vzdělané řemeslníky, nemáme dostatek technických středoškolských profesí, nemáme dostatek vysokoškolských technických profesí.
Bohužel, ten systém by potřeboval také nějak upgradovat, aby skutečně duální vzdělávání nastalo. Těžko tím, že by stát kupoval těm firmám stroje. Těžko tím, že by se snažil docílit toho, aby měly stejné vybavení, jako mají firmy. To by se asi stát nedoplatil a nikdy by nebyl schopen progresivní změnu technologie dohánět. Ten systém tam musí fungovat nějak jinak. Já si myslím, že by bylo lepší hledat nějaký systémový postup i pro Ministerstvo zemědělství a zemědělské školy, tak jako je to potřeba hledat pro školy technického směru. Toto je nějaká výjimka, kterou asi dokážu pochopit, ale není to správná cesta, aby stát kupovat stroje zemědělským školám. To se na mě nezlobte, tudy cesta nevede.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci. S faktickou poznámkou pan poslanec Bendl, po něm pan poslanec Kováčik, po něm pan poslanec Opálka. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Petr Bendl: Já už jsem trochu vychladl, ale na margo toho, co tady říkala paní kolegyně předtím - jenom znovu zdůrazňuji, teď nakoupí Ministerstvo zemědělství jednotlivým školám moderní stroje a za dva roky už budou zastaralé, místo toho, abychom hledali systémové řešení, které propojí fungování středních zemědělských škol s privátním sektorem, tak aby se ti studenti dostali k tomu nejmodernějšímu, co se momentálně na trhu objevuje.
Prostě je to na první pohled strašně blýskavé a hrozně sympatické: budou mít nové stroje, budou se na nich učit a podobně, to je fantazie. Ale ono se to nemusí potkat s praxí. A je lépe podpořit existující praxi, protože je složité pro ty privátní firmy brát si nové studenty, věnovat se jim, věnovat jim čas atd., vyčlenit na to lidi. To bych považoval za systémové řešení, se kterým by měl přijít spíš ministr školství nebo ministryně školství, možná ve spolupráci s ministrem zemědělství nebo ve spolupráci s ministrem průmyslu a obchodu. To bych považoval za správné gesto, které bych podpořil. Takhle je to plácnutí za 50 milionů. Ale dozvěděli jsme se proč. Prostě peníze jsou na všechno. Už jsme na stropech. Tak máme ještě 50 milionů na nákup strojů. Takhle to je. Sto milionů na poradenství, to jsou takové peníze, tam nikdy nebyly. A zeptejte se zemědělců, jak moc je to pro ně superklíčové, pokud nefinancujeme přímo některé organizace. ***