(11.40 hodin)
(pokračuje Havlová)

Veřejný ochránce práv je instituce, která má hlídat dodržování lidských práv. To, že budeme mít ve svých hlavních úkolech kontrolovat, zda se u nás nešíří právo šaría, považuji za důležité vyjádření našeho postoje k islámu a jeho náboženským pravidlům. Ten postoj je zřejmý. Šaría je neslučitelná s naším vnímáním práva a spravedlnosti. České instituce musejí mít jasné nástroje, jak nás před ní chránit. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Havlové. To byla zatím poslední přihláška do rozpravy. Ptám se, jestli se ještě někdo hlásí. Pokud ne, rozpravu končím. Ptám se, jestli je zájem o závěrečná slova. Pane ministře? Ano. Pan zpravodaj? Nemá zájem.

 

Ministr vlády ČR Jiří Dienstbier Jenom velmi stručně na to poslední vystoupení. Ono je doopravdy docela úsměvné, když si představíte to, co tady teď bylo sdělováno, že naše vězeňská služba uplatňuje ve věznicích právo šaría, že ředitelé našich veřejných škol na školách uplatňují právo šaría a je potřeba tam ty lidi, kteří v těch zařízeních jsou, před tím chránit. Ať si to každý sám vyhodnotí.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministrovi. Pan zpravodaj nemá zájem. Paní zpravodajka petičního výboru Zuzka Rujbrová nemá zájem. Můžeme tedy přikročit k hlasování. Nejdříve budeme hlasovat o návrhu na zamítnutí. Nejdříve vás všechny odhlásím, požádám vás o novou registraci. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami. Protože jsem ty, kteří hlasitě hovořili, požádal, aby odešli do předsálí se svými diskusemi, tak zagonguji, abych sem přivolal kolegy poslance a poslankyně, kteří mají zájem o hlasování.

 

O návrhu na zamítnutí rozhodneme v hlasování číslo 104, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 104, z přítomných 127 pro 38, proti 57. Návrh nebyl přijat.

 

Přikročíme k hlasování o pozměňovacích návrzích. Prosím pana zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování, poté přednášel jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním k nim sdělil stanovisko. O totéž požádám pana ministra. Pane zpravodaji, máte slovo. Prosím proceduru hlasování.

 

Poslanec Lukáš Pleticha: Vážený pane předsedající, vážená vládo, kolegyně, kolegové, ústavněprávní výbor přijal návrh procedury následujícím způsobem. První hlasovat o návrhu na zamítnutí zákona, což máme za sebou. Druhé hlasování je návrh technických úprav podle § 95 přednesených ve třetím čtení, ale takové nebyly předneseny, takže ani toto se nenaplní. A nyní již k samotným pozměňovacím návrhům.

Jako první krok se navrhuje, aby se hlasovalo o návrzích A1, A2, A3, A8, A9 společně jedním hlasováním včetně věcí, které jsou věcně totožné s návrhy B1 až B9. B1 až B9 jsou potom nehlasovatelné po hlasování o A1, A2, A3, A8, A9.

Následně v dalším kroku budeme hlasovat o návrhu E1. Bude-li přijat E1, pak budou návrhy A4 až A7 a návrh C4 nehlasovatelné. Nebude-li přijat návrh E1, pak se navrhuje hlasovat o návrzích A4 až A7 společně jedním hlasováním. Návrh C4 je nehlasovatelný po hlasování o A4 až A7, protože je totožný s návrhy A4 až A7.

V pátém kroku budeme hlasovat o návrzích E2, E3 a E4 společně jedním hlasováním. Tyto návrhy jsou totožné s návrhy A10 a A12. A10 a A12 jsou nehlasovatelné po hlasování o E2, E3 a E4. Budou-li přijaty návrhy E2, E3 a E4, stanou se návrhy C2, C3 a D nehlasovatelné. Nebudou-li přijaty návrhy E2, E3 a E4, pak se navrhuje hlasovat o návrhu C2. Bude-li přijat návrh C2, pak je návrh D nehlasovatelný. Nebude-li přijat návrh C2, pak budeme hlasovat o návrhu D. Dále budeme hlasovat o návrhu C3 bez ohledu na výsledek hlasování o C2 a D.

V šestém kroku návrh C1, který je totožný s E5 a H. E5 a H budou nehlasovatelné po hlasování o C1. Pokud nebude přijat návrh C1, bude A11 nehlasovatelný. Nebude-li přijat návrh C1, budeme hlasovat o návrhu A11.

V sedmém kroku budeme hlasovat o návrhu A13. Bude-li přijat A13, pak bude B10 nehlasovatelný. Nebude-li přijat A13, budeme hlasovat o návrhu B10.

Dále potom samostatně návrhy F, v devátém kroku návrh G, dále budeme hlasovat o návrhu I1, dále o návrhu I2 a o návrhu I3.

A nakonec ve třináctém kroku budeme hlasovat o návrhu zákona jako celku.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Má někdo připomínku k proceduře? Není tomu tak. Protože procedura je přece jen delší, necháme ji raději schválit.

 

Poslanec Lukáš Pleticha: Pane předsedající, ještě bych doplnil ve stručnosti, než budeme ty kroky hlasovat, stručně připomenu, čeho se týkají.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: To je samozřejmě vaše právo a povinnost, pane zpravodaji, připomenout.

 

O proceduře hlasování rozhodneme v hlasování číslo 105, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro navrženou proceduru. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 105, z přítomných 150 pro 145, proti nikdo. Návrh byl přijat. Můžeme začít.

 

Poslanec Lukáš Pleticha: Dobře, pustíme se do toho. Jako první budeme hlasovat o návrzích ústavněprávního výboru, o návrzích A1, A2, A3, A8, A9, společně jedním hlasováním. Stanovisko doporučující. Týká se to ochránce naplňování mezinárodních smluv, to je ten A1. Potom A2 se týká doplnění poznámky pod čarou, že se 1a zrušuje. Podobně A3 se týká nahrazení odstavce v § 1. A8 se týká opět sledování naplňování mezinárodní smlouvy upravující práva osob se zdravotním postižením. Návrh A9 se týká § 25a, který se má vložit a kterým se zřizuje poradní orgán pro spolupráci při monitorování provádění mezinárodní smlouvy upravující práva osob se zdravotním postižením.

Stanovisko je doporučující.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan ministr? (Ano, souhlas s monitorovacím mechanismem.)

Zahájil jsem hlasování číslo 106, ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 106, z přítomných 153 pro 147, proti 2. Návrh byl přijat. Další návrh.

 

Poslanec Lukáš Pleticha: Tímto se staly návrhy B1 až B9 nehlasovatelné.

Nyní další návrh - jsou to pozměňovací návrhy A4 až A7, které jsou ve většině totožné s C4 a týká se to oprávnění vůči orgánům. Stanovisko doporučující.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan ministr? (Ke zpravodaji přiběhl na konzultaci pracovník legislativního odboru.)

 

Ministr vlády ČR Jiří Dienstbier Nesouhlas. Podle mě by nešel provádět ani ten právě schválený monitorovací mechanismus.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Zahájil jsem hlasování číslo 107, ptám se, kdo je pro.

 

Poslanec Lukáš Pleticha: Pardon, pardon. Omlouvám se. Omlouvám se. Tady došlo...

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já mám ve svých poznámkách, že stanovisko nebylo výborem přijato.

 

Poslanec Lukáš Pleticha: Pardon, pardon. Beru zpět. Omlouvám se. Tady se mi dostal starší materiál. Takže nyní budeme hlasovat o návrhu E1.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Prohlašuji hlasování 107 za zmatečné a k návrhu E1 prosím ještě jednou stanoviska.

 

Poslanec Lukáš Pleticha: Takže k návrhu E1 stanovisko nebylo přijato. Návrh E1 se týká návrhu poslankyně Markéty Adamové. Týká se vypuštění... (Domluva mimo mikrofon.) Týká se vypuštění oprávnění k získávání informací od soukromých osob. Stanovisko k tomu bodu nebylo přijato. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP