(10.00 hodin)
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane poslanče, i za důvěru. Teď tady mám faktickou poznámku pana poslance Vondráčka.
Poslanec Radek Vondráček: Děkuji za slovo, pane předsedo. Já jenom jeden poctivý dotaz vaším prostřednictvím ke kolegovi Bendovi, jak je to nyní s takovými subjekty. Nejsou regulovány vůbec? Nemusí být ani známy vůbec? Tento návrh, který je inspirován slovenskou úpravou, nemá za cíl regulovat, pouze tyto subjekty vytáhnout na světlo, protože se domníváme, že regulovat v tomto případě je téměř nemožné. Dělat si ambice zregulovat tento jev je téměř nemožné. Šli jsme tedy slovenskou cestou a snažíme se pouze o to, aby tyto subjekty byly známy. Nikdy jsem netvrdil, že to řešení je dokonalé, nicméně může přispět k transparentnosti volebních kampaní. Není zřejmě ani v našich silách rozlišit, zda je nějaká činnost činěna se souhlasem té strany. Má být přičítána do celkových nákladů? Bez souhlasu této strany? Může mít negativní nádech. Může mít pozitivní nádech. Takže tento pozměňovací návrh, který vychází ze slovenského volebního zákona, je poctivou snahou alespoň pojmenovat a označit tento jev, který se v našich zeměpisných šířkách také vyskytuje. Děkuju.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě dvě faktické poznámky - pan předseda Stanjura a potom pan poslanec Benda.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Chtěl bych zareagovat na vystoupení svého předřečníka. Já jsem vlastně nepochopil, co nám tím chtěl říct, protože to je jeho hnutí, které tak nejčastěji mluví o tom, jak ty staré politické strany máme regulovat. A teď nám vlastně říká, že vodňanské kuře může být bez regulace, ale že to budeme všichni vědět. My to jenom tušíme. A pak jsou složitější případy. Souhlasím. Když si vezmu žluté autobusy s panem ministrem, komu to připočteme do kampaně? Vám, nebo sociálním demokratům? No já bych to připočetl vám, že jo. Ale vy říkáte: hlavně že to víme. Tak nevím, jestli je to dostatečná ambice. Pak ten návrh při tomhle přístupu, že budeme regulovat jenom někoho, to znamená politické strany, které mají transparentní účty, kde se všechno vidí, ty budeme tedy regulovat, a ti ostatní, kteří si mohou dovolit nekontrolovatelné a nebetyčně vysoké výdaje na kampaně, tak říkáme: hlavně že to víme, to nám stačí. A to mi nepřijde úplně vyvážený přístup k oběma skupinám. Nepochopil jsem to.
Vy zřejmě chcete, a tomu rozumím, jste financováni vlastním předsedou. On tady velmi často říká, tady od mikrofonu: Jsem miliardář, jsem miliardář, taky vám půjčuji jako politické straně. Tak já tomu rozumím, že vy tou cestou regulace jít nechcete, protože momentálně je to pro vás výhodné. Ale neměli bychom to posouvat podle toho, co je momentálně výhodné, ale jestli ten systém má smysl a jestli bude jakžtakž vytvářet férové podmínky pro svobodnou soutěž politických stran. A pokud nejsou k tomu podobné i ekonomické podmínky, tak si můžeme jenom nechat zdát o tom, že to je svobodná soutěž politických stran. (Hluk v sále.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Prosím pana poslance Bendu. A ještě pan poslanec Vondráček. Všechno zatím faktické poznámky.
Poslanec Marek Benda: Vážený pane předsedo, vážený pane ministře, dámy a pánové, já s panem kolegou Vondráčkem nejsem ve sporu. Já ten návrh podporuji. Možná jsme tady malinko ve sporu, protože on tady říká: je to jenom registrace. Já říkám: není to jenom registrace, tak jak je to předložené, je to také nějaká limitace. Máme tam tu limitaci 1,8 milionu. Je otázka, jestli je ta limitace správně, nebo nesprávně. Ale nějaká limitace tam je. A já jsem vlastně chtěl jenom slyšet stanovisko Ministerstva vnitra, jestli se k tomuto návrhu přikloní, protože ho pokládám za užitečný. Pokud se pokoušíme regulovat politické subjekty, máme alespoň do jisté míry registrovat a regulovat i ty další subjekty, které do politické soutěže vstupují, ať se schovávají za vodňanské kuře, nebo za cokoli jiného.
Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Vondráček.
Poslanec Radek Vondráček: Děkuji za slovo k faktické poznámce. Omlouvám se, pane poslanče, že ještě zdržuji. Jsme ve třetím čtení, tak opravdu jenom minimálně.
Říkal jsem: Aspoň to bude nějakým způsobem na světle božím. Ne hlavně. Takže tam je trošku jazykový posun, když se o tom bavíme. Myslím si, že ve světle tohoto zákona vodňanské kuře nebude možné, nebo bude započítáno do voleb. Těžko si představit, že by nějaké reklamy, o kterých ten koncern ví, by se mohlo tvrdit, že o tom ten zadavatel neví. Takže to je součást kampaně.
Co se týče autobusů, když se ten dotyčný pán zaregistruje, může kampaň činit, když se nezaregistruje, bude porušovat zákon. V podstatě jste vypíchli dva pěkné příklady, o co nám tu jde, aby ten zákon fungoval.
Co se týče registrace třetích stran, není to požadavek, který by vzešel přímo myšlenkově z hnutí ANO. Přijali jsme myšlenkově slovenskou úpravu a ta vychází řekněme z neziskového sektoru. Není to úmysl, výmysl náš. Je to zkrátka návrh, jak trochu vylepšit tu situaci, která existuje.
Tolik na vysvětlení. Doufám, že už nebudu vyvolán.
Předseda PSP Jan Hamáček: Žádné další faktické poznámky nejsou. Tak v tom případě řádná přihláška pana poslance... Pardon, pokud nechtěl vystoupit pan ministr. Chtěl. Tak ten má přednost. Omlouvám se, pane poslanče. Pan ministr, potom pan poslanec Fiedler.
Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Vážený pane předsedo, vážené poslankyně, vážení poslanci, byl jsem vyzván a požádán panem kolegou Bendou a je slušné mu odpovědět ještě tedy v rozpravě, aby se mohl případně vyjádřit.
V rámci stanoviska a názoru, který předkládal v ústavněprávním výboru pan poslanec Vondráček, v podstatě k tomu můžeme dát stanovisko neutrální. To stanovisko neutrální zdůvodňuji tím, že z našeho pohledu nadměrná regulace, účast na volební kampani je velice široce pojata, a my se obáváme, je velice složité pojmout, kde končí svoboda slova a kde už je to volební kampaň.
K té kampani na žlutých autobusech - kdybych to měl dovést ad absurdum, tak byla-li by to moje kampaň, tak je to de facto dar, ještě bych z toho mohl odvádět ještě jednou darovací daň. Ale tady tu debatu asi úplně nepovedeme, pane předsedo, byť ta myšlenka je vskutku zajímavá.
K návrhům, jak se ptal pan kolega Benda prostřednictvím pana předsedajícího, tedy k návrhům A1 až... celý ten blok A, tedy to ÚPV na základě návrhů pana kolegy Vondráčka týkající se třetích osob - stanovisko je neutrální.
Předseda PSP Jan Hamáček: Teď má prostor pan poslanec Fiedler.
Poslanec Karel Fiedler: Děkuji za slovo. Oceňuji pana ministra, že nečekal na závěrečná slova, jak bývá zvykem, ale že se zapojil do diskuse, aby případně na to mohli ostatní diskutovat, byť já nebudu reagovat na to, co právě sdělil.
Nicméně jsem rád, že se tady konečně při třetím čtení tohoto sněmovního tisku 568 rozvířila nějaká debata, protože na to, jak podle mého názoru poměrně závažný materiál pro fungování politické scény projednáváme, tak já osobně jsem byl poměrně dost překvapen tím, jak velmi jednoduše, krátce, bez nějakých komplikací a poměrně rychle prošel prvním a druhým čtením a nějaká velká debata se nerozvířila, byť vím, že na půdě kontrolního výboru nějaké aktivity v tomto směru byly.
Už to tady zaznělo od předřečníků, že nejsou jednoznačné názory na to, co má přinést tato novela a jak bude úspěšná. A proto si právě myslím, že by bylo vhodné se touto materií zabývat ještě podstatně hlouběji, více se zamyslet nad tím, co odhlasujeme, jaké to bude mít dopady, protože si opravdu neuvědomuji, že by nás v případě této novely někam tlačil čas, že bychom museli spěchat. ***