(10.50 hodin)
(pokračuje Němcová)
Dokonce z televizních záběrů jsme se potom dozvěděli, že jednu skupinu řídil právě jeden člen čínského zastupitelského úřadu u nás. Nevím teď přesně, jaká je jeho pracovní pozice, jestli je přímo zástupcem paní velvyslankyně, ale důkazy o jeho aktivitě byly dostatečně prokázány. On sám v tom televizním šotu, který jsme viděli, opakovaně, říká, že policie nemá co zasahovat proti čínským demonstrantům tam, protože on je zástupcem čínské ambasády, a tímto způsobem si vynucoval poslušnost české policie a českých úřadů ve vztahu k němu a k těm čínským demonstrantům. Bohužel ani na tuto otázku jsem nedostala odpověď, přestože jsme na kameře viděli lidi, kteří jsou určitě snadno identifikovatelní, a v případě dotazu na čínskou ambasádu by bylo možné se bavit o konkrétních osobách.
Ptala jsem se také, jak se předseda vlády v této souvislosti dívá na správu BIS, z níž cituji: V případě čínské moci a jejích zpravodajských služeb se nesl rok 2014 ve znamení důrazu na vlivovou infiltraci do českých politických a státních struktur a sběru politického zpravodajství, a to vše za aktivní pomoci některých českých občanů, včetně politiků a státních úředníků. Tak já rozumím tomu, že zpráva BIS má svou veřejnou část, svou neveřejnou část. Tu veřejnou část máme k dispozici, z veřejné části já také cituji, ale můj dotaz zní, jestli na základě této zprávy, která určitě v neveřejné části je nějak prohloubena o konkrétnější informace, předseda vlády nastolil nějaký režim, který by mohl zabránit tomu, aby zejména čeští politici a státní úředníci byli těmi osobami, které pomáhají politickému zpravodajství čínské ambasády na našem území. Jak se tím zabýval, co z toho vyvozuje, zda vláda si např. vyžádala nějaké pravidelné informace v intervalu měsíčním, čtvrtletním nebo nevím jakém, proto, aby měla přesný přehled, co se skutečně z této strany na našem území odehrává. Odpověď je nula.
Ptala jsem se také na protokolární zajištění návštěvy, zejména na tu část, kterou jsme mohli sledovat, např. v přímém přenosu České televize, kdy přenášela slavnostní akt podpisu různých memorand spolupráce na Pražském hradě s různými představiteli čínské vlády a představiteli české vlády. Ptala jsem se na to, proč nebyl na Hrad při této příležitosti pozván ministr kultury Daniel Herman. Možná si vzpomenete, že pár dní před návštěvou čínského prezidenta pan ministr tady v Poslanecké sněmovně navrhl, abychom uctili památku 80 tisíc tibetských mnichů, které v 50. letech zavraždili Číňané. Tato pietní událost se tady odehrála. Ale hned poté zástupce čínského velvyslanectví podle České tiskové kanceláře navštívil Ministerstvo zahraničních věcí s urgentní stížností právě na ministra Hermana. Uvedl tedy v této stížnosti, že jsme těsně před návštěvou čínského prezidenta a že - citace - tento čin může poškodit nejenom návštěvu prezidenta, ale i celkové pozitivní směřování současných vztahů. Výsledkem pravděpodobně tohoto postoje pana ministra Hermana bylo nepozvání na Pražský hrad, přestože v médiích bylo uvedeno, že vedle memorand, která tam byla podepsána, se také chystá česká vláda formulovat nějaké další kroky v oblasti programu bilaterální spolupráce, že první návrhy takové spolupráce budou předloženy v červnu - což už tedy máme dnes 2. června, tak asi už bychom některé ty návrhy mohli vidět na papíře - a že některý z těch návrhů se bude týkat také kultury. Pan ministr Herman v bezprostřední reakci poté, co televize tohle odvysílala, řekl, že on si není vědom toho, že by nějaký takovýto typ spolupráce se chystal, a že k tomu nebyl přizván, a zdálo se mi, že je tím opravdu poněkud překvapen. Pan předseda vlády mi odpovídá, že ministr kultury nebyl během návštěvy prezidenta členem národní delegace, neboť na straně hosta nebyl zastoupen jeho resortní protějšek a jednání se povahou věci netýkala daného resortu.
Jestliže Česká tisková kancelář přináší informaci o tom, že byla podepsána memoranda a během nich bylo stvrzeno také, že bude probíhat spolupráce i nadále v různých patnácti oblastech, ať už se týkají železniční dopravy, letecké dopravy, nevím jakých dalších oblastí, ale kromě toho také kultury, tak si myslím, že tato odpověď tedy, pane předsedo vlády, úplně korektní není, a přestože jsem si vědoma toho, že jste se pravděpodobně už s panem ministrem kultury nějak sjednotili a dohodli jste se v této věci, tak ty první jeho reakce ukazují na to, že nebyl pozván proto, že pro čínskou stranu se stal nepohodlným. Mě zajímalo, jak si toto může nechat česká vláda líbit, takový selektivní přístup k některým svým členům, a vaše odpověď byla taková nemastná, neslaná, z které si nejde vybrat absolutně nic.
To bylo několik věcí, které jsem chtěla zmínit k celé návštěvě. Mrzí mě, že konkrétní otázky, které jsem položila, a kladu důraz zejména na aktivitu čínské ambasády v ČR, na to, jak instruovala občany Číny žijící na našem území, aby zasahovali proti českým občanům, že si to necháváme líbit a že pan předseda vlády se k tomu jednoznačně nepostaví. Tohle bylo asi jádro mé interpelace. Všechno ostatní, co zmiňuji, považuji též za důležité. Ale nechat napadat naše vlastní občany nějakými čínskými organizovanými bojůvkami a tvářit se, že o tom nic nevím, a zavírat oči před jasnými dokumenty, které v té věci přenášely různé televizní stanice, tak to se mi zdá nehodné předsedy vlády. Je předsedou vlády České republiky, je předsedou vlády českých občanů a není tady od toho, aby hájil naprosto neakceptovatelné kroky čínské ambasády, která podstatě Českou republiku vydírala ve stylu buďto uděláte všechno, jak my si přejeme, anebo zapomeňte na to, že tady budou obchody, které jsme vám naslibovali, v závorce: z kterých bude těžit pouze někdo a rozhodně to nebude přínos pro celou Českou republiku.
To byly mé výhrady, takto jsem je chtěla poněkud obšírněji zformulovat. Jsem si vědoma toho, že čas nám asi nedává prostor teď, abychom ještě důkladněji všechny tyto otázky tady probrali. Bude záležet teď na tom, jestli pan předseda vlády bude ochoten se o této věci bavit dál, nebo jestli ve svém vystoupení bude tak stručný, jako byl v odpovědi, kterou mi poslal. Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni Němcové. Ptám se, jestli se někdo další hlásí do rozpravy. Nicméně na rozpravu zbývá zhruba minuta a půl. Proto pokud proti mému postupu nebude námitka, přeruším projednávání této interpelace, a my budeme pokračovat za minutu a půl. Ukončuji odpovědi členů vlády na písemné interpelace a budeme pokračovat řádným programem od 11 hodin, za minutu. ***