(16.40 hodin)
Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka Děkuji. Já bych k tomuto dotazu a interpelaci chtěl říci, že je potřeba si uvědomit, že v loňském roce došlo i k reformě společné zemědělské politiky, respektive nastal první rok aplikační praxe. My jsme na to zemědělce dlouhodobě připravovali, že tady dojde ke změnám, kdy vznikne daleko víc takzvaných dotačních titulů v rámci společné zemědělské politiky, to znamená, jsou tam tituly na citlivé komodity, na greening, je to členění daleko širší, než bylo doposud. Takže zemědělec nedostane jednu platbu na plochu, která byla v posledním roce zhruba necelých šest tisíc korun, ale dostane více plateb vázaných na více činností, pokud je splní. Nechal jsem si tady dnes vyjet stav vyplácených objemů finančních prostředků.
Musím říci ještě jednu věc. Už jsem to tady říkal ráno. V říjnu loňského roku jsme zemědělcům a nevládním organizacím představili harmonogram všech plateb těchto dotačních titulů za rok 2015. Byli s tím srozuměni dlouhodobě dopředu, s tím, že celý harmonogram jsme dodrželi jako SZIF. Pouze v případě jedné jediné platby, a to byla platba za tzv. greening, kdy měl být termín výplaty těchto dotací do konce února s tím, že v průběhu ledna bylo zjištěno, že náš dodavatel IT systému, jedna nejmenovaná společnost, udala ve vzorci pro výpočet celé této platby a kontrolní mechanismy s tím spojené, chybu. Proto znovu se muselo udělat přeprogramování této platby a platba se prodloužila do konce dubna. Za to jsme se zemědělcům omlouvali. Nicméně informaci jsme sdělili okamžitě na začátku ledna, když jsme se informaci dozvěděli.
Dneska je stav takový, pokud jde o základní platbu sapsovou, je vyplaceno, teď budu říkat ve finančním vyjádření - 99,4 % zemědělců. Pokud jde o tzv. platby LFA, to jsou zemědělci v přírodně znevýhodněných oblastech, je vyplaceno 98,7 % zemědělců. Pokud jde o platby na dojnice, je vyplaceno 99,41 % finančních prostředků. Pokud jde platby za mladého zemědělce, vyplaceno 93,5 %. Přechodné vnitrostátní podpory, které se týkají živočišné výroby - je vyplaceno 98 %. A za greening, to je to nejvíce skloňované opatření, je dneska vyplaceno fyzicky 86,7 % peněz s tím, že rozhodnutí, která jsou už vydána SZIF, tak těch je 96 %. 96% objemu platby má vydáno rozhodnutí a zemědělec, pokud chce, tak se může okamžitě vzdát práva na odvolání a dostane prakticky během jednoho kalendářního týdne peníze vyplacené na účet. Tady u této platby s podivem - tolik zemědělců se na ni ptalo, ale ještě zhruba před měsícem byl rozdíl v tom, že mělo být vydáno 90 % rozhodnutí a pouze 70 % bylo vyplaceno, protože zemědělci se nevzdávali práva na to odvolání.
Musím říct, že úplně nesouzním s tím, co jste tady říkal, že většina zemědělců nedostala peníze vyplaceny. Já tady mám kompletní seznam všech plateb (nesrozumitelné). Já vám to tady klidně nechám. Můžete se na to dopodrobna podívat s tím ještě, když jsme věděli, že tam dojde k určité komplikaci, tak jsem měl např. osobně jednání se všemi bankami v ČR, které investují, nebo resp. financují zemědělské podniky. I tam jsme informaci předem sdělili. Oni řekli, ano, my v tomto zemědělcům, pokud budou mít problémy se splátkami, jsme připraveni vyjít vstříc, o měsíc až dva splátky odsunout, aniž bychom je nějakým způsobem zásadně penalizovali. A pak jsme ještě v dubnu otevřeli možnost čerpat z PGRLF investiční a provozní úvěry pro zemědělce, hlavně pro ty, kteří mají problémy s kontrolami. To jsou nějaké ty desetinky procent, které chybí do sta procent. To znamená zemědělský podnik, který nemá uzavřenou kontrolu, je tam nějaký problém, tak ten nedostal vyplaceny dotace. Pro ně jsme udělali tento mechanismus, aby si z PGRLF případně mohli půjčit na období, než se celý administrativní proces ukončení kontroly vypořádá, aby ho mohli překlenout.
Myslím si, že pro zemědělce v tomto bylo uděláno dost. Byli informováni na dvouměsíční nebo dvaapůlměsíční trvající proluku u greeningu. Za to jsme se omluvili. Já se znovu omlouvám a vysvětlovali jsme jim to. Ale musím říct, že z celého koláče plateb ten greening netvoří ani 25 %, ta lokace, kterou zemědělec dostává. Takže to nebylo, že by jim chyběly hlavní peníze. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já děkuji. Pan poslanec bude pokládat doplňující otázku? Prosím, máte slovo.
Poslanec Jan Zahradník: Děkuji. Ono to vypadá, jak že by si ti zemědělci nějak stěžovali neoprávněně. Ale ono to tak není. Oni prostě měli problémy. Dodnes je mají. To není nijak staré. To nejsou nijak staré informace, které mám o prodlení s platbami. A také je zajímá to, že kdy vlastně ty peníze přicházejí z EU? Kdy vy je dostáváte na účet? Kdy je SZIF dostane na účet a jak dlouho na účtě leží, než jsou po některých, možná byrokratických, průtazích nakonec zemědělcům vyplaceny?
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Poprosím pana ministra o reakci.
Ministr zemědělství ČR Marian Jurečka Musím říct, že to rozhodně není tak, že by to byly zbytečné byrokratické průtahy. My peníze můžeme vyplatit v okamžiku, kdy máme odkontrolováno u zemědělce, máme to např. ověřeno s registrem hospodářských zvířat, zdali to, co nám nahlásili, sedí, protože ne všechno se dá odkontrolovat úplně fyzicky. Kontrolujeme nějaký vzorek u zemědělců. S tím, že my peníze nemáme na účtu, že by nám je Evropská komice vyplatila někdy v září. A tady máte 33 miliard a ty postupně rozdělujte.
My harmonogram, který zveřejňujeme zemědělcům, zveřejníme samozřejmě také k Evropské komisi a ta nám postupně uvolní finanční prostředky s tím, že např. na přelomu února jsme se dostali do situace, kdy jsme ještě museli 600 mil. korun si operativně půjčit z PGRLF, abychom byli schopni pokrýt konec roku a začátek roku nového, abychom peníze byli schopni vyplácet, aby to zemědělci nepocítili, protože v ten okamžik jsme peníze nebyli schopni načerpat od Evropské komise. Takže v tomto se chováme opravdu hodně operativně. Není to tak, že bychom seděli na balíku peněz a nevypláceli je.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Nyní prosím k mikrofonu pana poslance Soukupa, aby přednesl svoji interpelaci na pana ministra zahraničních věcí. Prosím, máte slovo.
Poslanec Zdeněk Soukup: Vážená paní předsedající, vážený pane ministře, Karlovy Vary se jenom obtížně vyrovnávají s úbytkem ruské a ukrajinské klientely. Důvody jsou známé. Ekonomické problémy obou zemí. Klientské agentury se začaly orientovat na další bohaté postsovětské země, jako je např. Uzbekistán. Velký problém na českém velvyslanectví je ovšem získat volné místo v systému Visapointu EU, aby si turista, resp. lázeňský host mohl požádat o vízum. Potíže jsou hlavně přes léto.
Podle pracovníků zastupitelského úřadu by údajně problém mohl vyřešit letní personální posílení Visapointu. Agentury měly reálnou možnost získat na nastávající léto z Uzbekistánu kolem sedmi set klientů, jak mi tvrdily. Měly zajištěnu leteckou přepravu. Z kontraktů ovšem pravděpodobně sejde. Dnes už je téměř jasné, že nebudou včas víza. Za ubytování a další služby by klienti dohromady zaplatili podle údajů agentur skoro 24 mil. korun. Nepočítám náklady na letenky. V obchodech a službách navíc utratí jeden klient v této oblasti - zdůrazňuji - denně neuvěřitelných 54 tisíc korun v průměru. To všechno je možné odečíst jako ztráty.
Pane ministře, nešlo by ohledně personálního posílení Visapointu v Uzbekistánu, ale také v Kazachstánu, tam je podobný problém, nešlo by něco udělat?
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. A poprosím pana ministra o odpověď. Prosím, máte slovo.
Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Dobrý den. Ano, děkuji za dotaz nebo interpelaci. Vy jste vlastně odpověděl na otázku, v čem je problém, skoro hned v úvodu svého vystoupení, když jste říkal, že problém je kapacita zastupitelského úřadu Taškent. Kdybych chtěl zkrátit odpověď, tak skutečně jediné řešení je v posílení personální kapacity. A my to v této chvíli zrovna činíme. Jednak bude doplněn zastupitelský úřad o jednu stanici, vízovou stanici včetně čtečky na otisky prstů, v těchto dnech se to právě děje. A tím dalším faktorem, který vy jste právě zmiňoval, je, že navýšíme systemizaci zastupitelského úřadu Taškent, dalšího konzulárního referenta. Tohle je vlastně to, co se děje v této chvíli. A je to vlastně to, co vy jste řekl, je tam nedostatek personálu.
Řešení je navíc v tom, že jsme uzavřeli koncesní smlouvu s externím zprostředkovatelem služeb v Taškentu právě díky řešení tady toho, co vy naznačujete, toho problému. Tím se problém vyřešil částečně. Vznikla možnost předávat žádosti o pobytová oprávnění tam, kde jde o žádosti o schengenská víza. Problém je, že i přes veškerou snahu se nám nepodařilo danou smlouvu naplnit z důvodu uzbecké legislativy. Ona neumožňuje výběr vízového poplatku ze strany koncesionáře a jeho následné zaslání na účet příslušného zastupitelského úřadu. Takže my teď máme takovou jinou variantu, kterou posuzujeme, že bychom k převodu vízových poplatků použili jinou vízovou destinaci. Konkrétně bychom to řešili přes zastupitelský úřad Moskva. Takže to je i jeden problém, který se tam snad podaří.
A jinak zvýšit kapacitu Visapointu se dá vlastně opravdu jedině tím, že zvýšíme množství úředníků, kteří to budou zpracovávat. Ta změna, ke které v této chvíli dochází, by situaci měla zlepšit. On ten Taškent má na starosti také další země, vykonává vízovou agendu také pro Turkmenistán a Tádžikistán, takže ten nápor je tam daný také tím, že se tam sbíhají žádosti ještě z těch dalších zemí.***