(15.40 hodin)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr spravedlnosti ČR Robert Pelikán Děkuji, vážený pane předsedající. Vážené poslankyně, vážení poslanci, tedy alespoň ti, kteří tu jsou. Kdyby jenom ratifikace. Ta úmluva ještě není Českou republikou ani podepsána, ačkoliv byla otevřena k podpisu 16. května 2005. Proč se s tím otálelo tak dlouho, když jsme v tuto chvíli předposlední země, s námi už toho černého Petra drží jenom Irsko, to byste se musela zeptat někde jinde. My jsme tam bohužel zdědili v tomto směru deficit větší, takže zatím, pokud jde o tuto úmluvu, tak jsme dokončili překlad do českého jazyka, a jakmile dořešíme teď ty další prioritní, mám tam nějaké další interpelace, zdá se, že dnes budu mít trochu prověrku v tomto směru, tak se dostaneme i k téhle. Zatím počítáme, že bychom ji měli předložit vládě k vyslovení souhlasu s podpisem do konce letošního roku.
Abych také řekl něco pozitivního, tak ovšem legislativní reakce, která odpovídá těm závazkům, tak víte, že aktuálně ve druhém čtení zde v parlamentu je příslušný zákon, úprava našeho trestního práva, a ještě jedna úprava týkající se terorismu by sem měla v blízké době přijít. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Doplňující otázka paní poslankyně, prosím.
Poslankyně Dana Váhalová: Děkuji, pane ministře. Já skutečně tady mám poznámku, že se jedná o smlouvu prezidentskou, která byla otevřena k podpisu již v květnu 2007 ve Varšavě a že tento materiál by měl být v mezipřipomínkovém řízení do konce roku 2016. Já jenom doufám, že tomu tak skutečně bude. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni. Devátou interpelaci přednese paní poslankyně Jana Pastuchová, která bude interpelovat paní ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou ve věci pěstounské péče na přechodnou dobu. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Jana Pastuchová: Děkuji. Vážená paní nepřítomná ministryně, nedávno mě oslovila maminka osvojitelka devatenáctiměsíční holčičky, která se díky mezeře v našich zákonech dostala do tíživé finanční situace. Došlo k tomu, že pěstounka na přechodnou dobu, která se před touto osvojitelkou o holčičku starala, měla nastaveno čerpání rodičovského příspěvku v nejkratší možné délce. Pěstounka tedy téměř vyčerpala všechny prostředky z balíčku rodičovského příspěvku, konkrétně 218 500 korun, který souvisí s danou holčičkou. Osvojitelce tak zbylo k čerpání pouhých 1 500 korun, což pokud by chtěla být s holčičkou doma do jejích tří let, představuje částku 125 korun na den. Víme všichni, z toho se vyžít nedá.
Ráda bych se vás tedy zeptala, jak je možné, že stále dochází k takovým případům, ačkoliv jsem byla na různých místech i ze strany MPSV v minulosti ujišťována, že takové jednání pěstounů na přechodnou dobu již možné není. Existuje nějaké zákonné řešení, jak této mamince pomoci? Podotýkám, že byla v kontaktu s úřadem práce i s MPSV a kromě rady, ať dá výpověď v zaměstnání a bere dávky v nezaměstnanosti, což považuji za absurdní, se žádného konstruktivního řešení nedočkala. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni. Bude jí odpovězeno písemně.
Přikročíme k další interpelaci. Paní poslankyně Jana Fischerová bude interpelovat nepřítomného pana ministra financí Andreje Babiše ve věci budovy Finančního úřadu v Havlíčkově Brodě. Prosím, paní poslankyně.
Poslankyně Jana Fischerová: Opět děkuji za slovo, pane předsedající. Přiznám se, že jsem bývalá starostka Havlíčkova Brodu, a samozřejmě jsem s tím městem srostlá a obracejí se na mě lidé ve svých záležitostech, radostech, ale i starostech. A jedna z těch velkých starostí je právě současná budova finančního úřadu, což je vlastně majetek Ministerstva financí, potažmo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.
Nepřítomný pane ministře, už jsme spolu o této věci mluvili, už jsem si vyměnila korespondenci s paní generální ředitelkou Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Odpověď byla, že tato budova, která, podotýkám, je v naprosto již nevyhovujícím stavu, protože panely, tzv. boletické panely, z fasády opadávají a jsou tam ochranné sítě, a lidi zajímá, co s touto budovou bude. Písemná odpověď paní generální ředitelky, která už je k dnešnímu stará tak asi půl roku, byla, že se to všechno bude řešit ve druhé polovině roku 2016, nejspíš to bude nabídnuto k prodeji. Druhé pololetí roku 2016 se blíží, a proto zde řeknu panu ministrovi: Mě by velice zajímalo, co bylo v této věci dále uděláno, co je plánováno. A budu velmi ráda kontaktní osobou, abych mohla toto dále přenášet dál do Havlíčkova Brodu. Důležité je i v současné době, aby ta stavba byla zajištěna, protože i sousedé, kteří bydlí v těsné blízkosti, se obraceli na tamější radnici i na mě, aby to bylo vše stavebně dobře opatřeno a nedošlo tam k nějakému úrazu.
Takže děkuji vám za písemnou odpověď a velmi ráda předám informaci o tom, jak se to bude dál řešit přímo v daném místě.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji paní poslankyni. Přejdeme k jedenácté interpelaci. Pan poslanec Ludvík Hovorka bude interpelovat pana ministra Svatopluka Němečka ve věci nelikvidace obchodních společností Nemocnice Na Homolce. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Ludvík Hovorka: Děkuji za slovo, vážený pane místopředsedo. Vážený pane ministře, na kontrolním výboru Poslanecké sněmovny vystoupil vámi ustanovený ředitel Nemocnice Na Homolce pan MUDr. Ivan Oliva a seznámil nás s plánem likvidace dceřiných společností nemocnice Na Homolce. Připomínám, že to je nestandardní nemocnice v rámci České republiky, která má již dlouhodobě zřízeny dvě obchodní společnosti - Holte, s.r.o., Holte a.s. Tyto společnosti dále zřizují další společnosti Homolka Premium Care a Homolka, Mateřská škola, a.s.
Já bych se chtěl zeptat, z jakých důvodů byla zastavena likvidace společnosti, tzn. nebude dodržen harmonogram, který pan ředitel představil. Vstup do likvidace byl 14. 12. minulého roku. Ke dni 11. 5. se to zastavuje s odůvodněním, že si nemocnice nevyžádala formální souhlas vlády. Je mi to velmi divné, mohla požádat přece o souhlas a ta likvidace mohla běžet dál.
Další věc je budoucnost vnukovských společností Nemocnice Na Homolce, protože pan ředitel oznámil, že Homolka Premium Care bude prodána. Já bych se chtěl zeptat proč. Je to společnost, která je zisková, ovšem z tohoto zisku, který byl třeba ve výši 7 milionů korun při obratu asi 28 milionů korun, např. v roce 2013 byly vyplaceny na odměny členům orgánu 3 miliony 753 tisíc. Já bych se chtěl zeptat, jestli je to standardní a jestli takto postupují i jiné nemocnice, které chtějí poskytovat nějakou nadstandardní péči (upozornění na čas), a proč Homolka nemá školku jako jiné nemocnice, proč to musí být obchodní společnost a proč má vyprodáno.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Prosím pana ministra o odpověď. Prosím, pane ministře.
Ministr zdravotnictví ČR Svatopluk Němeček Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, páni poslanci, Nemocnice Na Homolce obdržela od Ministerstva zdravotnictví pokyn k provedení kroků směřujících bezprostředně k likvidaci dceřiných společností Holte Medical, a. s. a Holte, s. r. o. již v červnu roku 2014. Po provedení personálních změn na postu ředitele i náměstků této nemocnice byl koncem roku 2014 připraven soubor konkrétních kroků k odstranění zjištěných problémů. Jejich významnou součástí byl i plán nutných kroků k tomu, aby dceřiné společnosti Nemocnice Na Homolce byly připraveny ke vstupu do likvidace.
Vzhledem k tomu, že obě dceřiné společnosti nemocnice zajišťovaly řadu klíčových činností, bylo nutné před zahájením procesu likvidace tyto činnosti nejprve převzít do Nemocnice Na Homolce, což byl obrovsky náročný a i časově náročný úkol, a já jsem velmi rád, že vedení nemocnice se tyto kroky daří a že naplňují ten záměr, který jsme jim samozřejmě dali, byť se objevují některé nové překážky. Situace je ještě složitější, než vypadala před zahájením tohoto procesu. Nicméně v současné době společnost Holte, s. r. o. již veškerou svoji činnost ukončila. V podstatě tam zbývá nějaká prázdná skořápka, mohu-li to takto nazvat, kde je třeba dokončit tuto likvidaci. ***