(9.20 hodin)

 

: Vážené paní poslankyně, vážení poslanci, vážený pane předsedo, vážená vládo. Jak jste správně konstatoval, procedura hlasování a vůbec zákon, který má 240 pozměňovacích návrhů, je velice složitý, protože ty pozměňovací návrhy jsou mnohdy propletené, a když se třeba zruší nebo schválí jeden pozměňovací návrh, tak dalších osm nebo devět jich může vypadnout.

Takže my jsme na výboru schválili proceduru a ta procedura spočívá v tom, že se budou hlasovat nejprve návrhy legislativně technických úprav přednesené ve třetím čtení, pak budou legislativně technické úpravy. To jsou pozměňovací návrhy, které byly schváleny výborem.

Pak dojde samozřejmě k vlastnímu hlasování, které je rozděleno na 40 oblastí. Ty oblasti se týkají - třeba jedna oblast elektronických cigaret, druhá oblast vnitřní prostor, třetí bylinné výrobky, prodej tabáku, zákaz kouření na veřejnosti, zákaz kouření na zastávkách a tak dále.

Posléze, až odhlasujeme těchto 40 oblastí, kde se samozřejmě stýkají vždy pozměňovací návrhy několika poslanců - a budeme postupovat vylučovacím způsobem - tak nám zbude ještě dalších 220 pozměňovacích návrhů jednotlivých poslanců a poslankyň. Je ale nutno říct, že již jich nebude tolik, protože některé budou nehlasovatelné, protože budou schválené v těch oblastech.

To je asi, řekl bych, k proceduře. Jinak 8. března a 4. května jsme vám dvakrát dali celou proceduru, která obsahuje asi 25 stránek, k dispozici. Takže myslím, že kdo měl zájem si to podrobně nastudovat, tak to udělal, protože není možné při tomto kvantu pozměňovacích návrhů zdůvodňovat každý návrh zvlášť. To bych chtěl říct, to bychom tady byli možná několik dní. Takže víceméně se bude hlasovat jenom o bodech.

Takže to je návrh, který se týká té procedury, té legislativní části. Děkuji.

 

: Děkuji a mám zde dvě přihlášky k proceduře. Paní poslankyně Válková a potom pan poslanec Klán. A ještě pan poslanec Kostřica? A ještě pan poslanec Benda. Dobrá.

 

: Pane předsedo, milé kolegyně, milí kolegové. Navrhuji, i v zájmu určité ekonomie hlasování i v zájmu věcném, samozřejmě zejména, aby v rámci hlasování bodu 17 se předřadilo hlasování o bodu 17.8 před všechna hlasování bodu 17. Protože pokud to odhlasujeme, všechna ta další hlasování nám odpadnou. Navíc to má i věcnou logiku, protože tam hlasujeme o zákazu kouření jako takovém ve společných prostorách, v restauračních zařízeních a není nutné hlasovat potom například ty stavebně oddělené prostory a podobně.

Čili z logiky věci a poučeni minulostí, kdy se hlasovalo opačně, navrhuji, abychom v rámci bodu 17 předřadili bod 17.8 před všechna hlasování bodu 17. Prosím všechny o kontrolu toho, co jsem nyní řekla i po té stránce věcné, abyste věděli, o čem budete hlasovat v rámci hlasování o proceduře. Děkuji.

 

: Ano, s těmi návrhy se potom vypořádáme najednou tak, jak všechny zazní. Pan poslanec Klán.

 

: Děkuji za slovo. Jak už jsem avizoval v rozpravě, tak za pana poslance Snopka navrhnu změnu procedury hlasování. K sadě hlasování číslo sedmnáct -

 

: Pane poslanče, omlouvám se, nechtěl jsem vás rušit při vašem projevu, ale obávám se, že není úplně možné navrhovat něco za někoho, protože mandát vykonáváte osobně. Takže pouze pokud je to váš návrh, můžete ho učinit.

 

: Určitě, takže je to můj návrh změny hlasovací procedury. K sadě hlasování číslo sedmnáct, jak už tady mluvila paní poslankyně Válková. Výbor navrhuje hlasovat od nejpřísnější k nejmírnější variantě. Navrhuji postupovat obráceně, tedy od nejmírnější k nejpřísnější variantě, takto: 17.1 N1 (1,2), N2 var. I, N14 var. I, body 1 a 2, N 16 var. I, N83 písm. C a D.

Tady jde o to, jak už jsem říkal v rozpravě, kuřáci, nekuřáci, stavebně oddělené prostory, časová regulace. Koresponduje to s pozměňovacími návrhy pana poslance Snopka a dalšími. Jedná se o celou sadu hlasování číslo sedmnáct.

Zeptám se, jestli to mám načítat úplně celé takhle, jak jsem říkal, aby pan zpravodaj o tom věděl -

 

: Jestli dovolíte, v rámci zjednodušení - pokud ta věc je projednána s panem zpravodajem, prosím o předání panu zpravodaji, aby se k tomu vyjádřil. Za předpokladu, že s tím bude souhlasit, je možné to akceptovat. Pokud ne, budeme o tom hlasovat.

 

: Jestli s tím pan zpravodaj takto souhlasí, abychom nezdržovali proceduru? (Souhlasí.) Dobře děkuji.

 

: Tak prosím předat panu zpravodaji. Hlásil se pan poslanec Kostřica. Je tomu tak.

 

: Vážený pane předsedo, vážené dámy a pánové, vážená vládo, dovolil bych si vznést také nějaký návrh ke změně hlasovací procedury, i když vím, že můj dobrý přítel a profesní kolega pan primář Krákora možná z toho nebude mít radost. Ale chtěl bych se v první fázi vyjádřit k hlasování číslo sedmnáct, o kterém se tady mluvilo. Na rozdíl od pana poslance Klána se domnívám, že nejprve by se mělo hlasovat o těch nejpřísnějších návrzích a až potom, když tyto nejpřísnější návrhy neprojdou, aby se hlasovalo i o těch návrzích, které nějakým způsobem umožňují výjimky a snižují určitou ostrost tohoto zákona.

Z tohoto důvodu bych chtěl, aby se nejprve hlasovalo o mém pozměňovacím návrhu M1 a potom o pozměňovacích návrzích paní profesorky Válkové pod bodem B3. Teprve pokud bod B3 neprojde, pak teprve o návrzích dalších, které zakotvují další výjimky. Obdobně v případě hlasování číslo šestnáct žádám o hlasování nejprve o pozměňovacím návrhu M5, to jsou oprávnění obce, a v případě hlasování dvacet devět nejprve hlasovat zase o nejpřísnějším návrhu M6.

Děkuji vám za pozornost.

 

: Rovněž prosím předat panu zpravodaji. A pan poslanec Benda.

 

: Vážený pane předsedo, vážený pane ministře, dámy a pánové, jenom zopakuji ten návrh, který jsem říkal již v obecné rozpravě, a to prohodit hlasování v bodech 23.18 a 23.19. Nevím, jestli to mám nějak detailně zdůvodňovat, ale bod 23.19 je můj návrh, který zdravotní výbor doporučil, a jenom tak, jak je to takhle seřazeno, stal by se nehlasovatelným. Když se bude hlasovat obráceně, nejprve 23.19, pak z 23.18 je V5 (2) nehlasovatelné a zbytek může být dohlasován.

Myslím, že je to drobná změna, která nemění logiku procedury. Nechci to panu zpravodaji nabourávat, protože vím, že to má docela složité.

 

: Děkuji. Zeptám se, kdo dál k proceduře. Pokud nikdo, tak zkusíme společně s panem zpravodajem návrhy vyřešit. Prosím, pane zpravodaji.

 

: Já, pane předsedo, vzhledem k tomu, ke složitosti toho zákona a s provázaností s legislativou, kdy jsme nad tím seděli několik desítek hodin, bohužel nedoporučuji jakoukoli změnu procedury, protože jinak by došlo k určitému rozvratu celého toho návrhu zákona a to si samozřejmě dovolit nemůžeme. Není to jenom můj názor, ale je to i názor ministerstva a celých klubů. Proto nedoporučuji žádnou změnu procedury hlasování, ale pouze tu, která byla schválena výborem pro zdravotnictví.

 

: Ano, v tom případě se s těmi návrhy vypořádáme hlasováním v pořadí tak, jak byly přednášeny. To znamená, nejprve bychom hlasovali o návrhu paní poslankyně Válkové, potom o návrhu pana poslance Klána, potom o návrhu pana poslance Kostřici, potom o návrhu pana poslance Bendy a potom o návrhu procedury jako celku. Je s tímto postupem souhlas? Nevidím námitky.

 

V tom případě první hlasování bude o návrhu paní poslankyně Válkové, která si v bodě 17 přeje předřadit hlasování o bodu 17.8.

Zahajuji hlasování. Kdo souhlasí s tímto návrhem? Kdo je proti?

Je to hlasování 35. Přihlášeno je 169, 47 pro, 74 proti. Tento návrh nebyl přijat. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP