(10.20 hodin)
(pokračuje Sobotka)
My jsme tady už hodně času strávili debatou o migraci, o tom, jak je svět stále více nebezpečné místo, jak se tak nějak stmívá, jak to mezinárodní společenství nefunguje. Ono přece nemůže fungovat, když z něj budeme vyřazovat jeho podstatné segmenty. Jak chceme bojovat s terorismem? S terorismem přece můžeme bojovat jenom na široké mezinárodní platformě a do té platformy Čína, která je stálým členem Rady bezpečnosti OSN, patří. Jak můžeme dělat operace proti převaděčům například ve vodách Libye, když nebudeme mít podporu Rady bezpečnosti OSN, tedy se nedomluvíme s jejími členy? Jak chcete bojovat proti globálnímu oteplování a chcete zmírňovat dopady sucha, klimatických změn, aniž byste se dohodli se zeměmi, jako je Indie nebo jako je Čína, které dneska produkují obrovské množství emisí CO2? Prostě musíte je vzít na palubu, jsou součástí platformy a jednání.
My jsme řešili teď nedávno otázku jaderné bezpečnosti. Zabývali jsme se tím, aby se jaderné palivo nedostalo do rukou teroristů, protože to by samozřejmě zvýšilo jejich váhu a jejich vydírací potenciál. U toho stolu seděly země jako Spojené státy, Německo, Francie, Čína, Indie, Brazílie, panovala shoda na základních opatřeních, která společně musíme udělat. Kdybychom začali kádrovat způsobem, který vy zde děláte, tak žádný z vážných problémů, se kterými se dnešní svět potýká, není zvladatelný, není elementárně řešitelný.
Souhlasím s tím, že tady musí být svobodná debata, musí tady být svobodná debata i o Číně. Každý má právo vyjádřit svůj názor na to, co si myslí o tom, co se děje v Číně, stejně jako tady můžeme diskutovat o kterékoliv jiné zemi na světě a vyjadřovat své názory na to, co se nám tam líbí nebo co se nám tam nelíbí. Já bych pouze chtěl, aby ČR postupovala v souladu se svými národními zájmy. A když říkám, že v souladu s našimi národními zájmy je členství v EU, že v souladu s našimi národními zájmy je členství v Severoatlantické alianci, ale stejně tak je v souladu s našimi národními zájmy podporovat co nejširší dialog na mezinárodní úrovni a podporovat náš export a hledat možnosti, jak podpořit vznik nových pracovních míst a zlepšení životní úrovně v ČR.
To jsem chtěl jenom poznamenat ještě na okraj diskuse. A děkuji panu poslanci Kořenkovi, že zmínil i ten fakt, že máme v ČR i jiné problémy, než je otázka vztahů s Čínou. Jsou to každodenní problémy lidí, které bychom měli pomáhat tady v parlamentu a ve vládě řešit a nedebatovat odtažitě. Určitě debata o historii čínské komunistické strany patří na nějaký seminář, který by se uspořádal v Poslanecké sněmovně, ale po pravdě řečeno, vážené poslankyně, vážení poslanci, možná vás zklamu, ale není to to hlavní téma, které by řešila vláda ČR. (Potlesk poslanců ČSSD.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já děkuji, pane premiére. Eviduji čtyři faktické poznámky a jedno přednostní právo pana ministra kultury. Nejdříve udělím slovo místopředsedovi Sněmovny Vojtěchovi Filipovi k jeho faktické poznámce, připraví se pan poslanec Ondráček. Prosím, máte slovo.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Já opravdu nechci prodlužovat ten seminář, jak to trefně nazval pan premiér, ale je pravda samozřejmě, že existují státy světa, které nepřijaly rozhodnutí jako ČR, že skončí v trestním zákoně tresty smrti. Jedním z takových států je jistě Čínská lidová republika, stejně jako Spojené státy americké. Ano, v obou státech se popravuje. V Číně se popravuje například za korupci. Takže v tomto ohledu si můžeme říct, že je v tomhle ohledu skutečně ve světě mnoho různých režimů, a buď to budeme posuzovat z pohledu zájmů České republiky, anebo to budeme posuzovat z nějakých ideologických hledisek a budeme si říkat, že tohle jsou čerti, tohle jsou ďáblové a tihle jsou hodní. Ono to tak není. Podle mého soudu pro českého politika je český národní zájem to prioritní. Děkuji vám. (Potlesk poslanců KSČM a některých poslanců ČSSD.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a nyní prosím k mikrofonu pana poslance Ondráčka, připraví se pan poslanec Vácha. Prosím, máte slovo.
Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, paní místopředsedkyně. Při své předchozí faktické poznámce jsem použil dvakrát zkratku PŠM. Neuvědomil jsem si, že jsou mezi námi i ženy, které na vojně nebyly, mnoho mužů, kteří již třeba zapomněli a nebo také na vojně nebyli z jiných důvodů, takže zkratka PŠM pro vysvětlení je politické školení mužstva. A to jsme právě absolvovali. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Poprosím k mikrofonu pana poslance Váchu, připraví se pan poslanec Kučera. Všechno faktické poznámky. Prosím, máte slovo.
Poslanec František Vácha: Děkuji za slovo, paní předsedající. Dámy a pánové, ano, ten úvod byl možná trošku delší, možná že jste někteří neměli sílu to poslouchat. Ale měli jste poslouchat, protože to bylo docela zajímavé. Já mám pocit, že pan kolega Korte tnul do živého, a bylo vidět, že mnoho z vás vyskočilo se svými faktickými poznámkami a bránili se tomu, bránili se té pravdě, kterou tady kolega Korte přednesl. Ale vy jste to možná nepochopili. A pane premiére, vy jste to možná také nepochopil. Pan kolega Korte podle mého názoru nechtěl po nás, abychom změnili režim v Číně, nechtěl, abychom změnili režim ve Spojených státech nebo někde jinde, tak jak o tom mluvil pan kolega Filip. Pan kolega Korte chtěl jenom upozornit na nebezpečí, které se pomalu a plíživě dostává do ČR, a chtěl se zeptat pana premiéra, jestli si toto nebezpečí uvědomuje.
A pane premiére, vy máte ten zvyk, že když se vás někdo zeptá na otázku, na kterou se dá odpovědět ano-ne, tak mluvíte 10, 15, 20 minut a vlastně neodpovíte. Mě by opravdu zajímalo, jestli si uvědomujete to nebezpečí, které sem proniká právě přes ty oficiální firmy, které se dostávají z Číny do ČR. Ne nebezpečí hospodářské, ale nebezpečí politické, nebezpečí špionáže, a to nejenom hospodářské špionáže, ale i politické. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a prosím k mikrofonu pana poslance Kučeru, zatím poslední... Stahuje svoji přihlášku. A mám ještě faktickou poznámku pana poslance Hegera. Prosím, máte slovo.
Poslanec Leoš Heger: Děkuji za slovo, paní předsedající. Vážený pane premiére, členové vlády, dámy a pánové, dovolte mi krátce, abych okomentoval vystoupení pana premiéra a vystoupení kolegů z klubu KSČM. Já plně souhlasím s tím, že v současné době je tu jisté ohrožení ze strany čínské, ale rozhodně si nemyslím, že by to bylo to hlavní, co ČR trápí. A jestli je tu nějaké reálné ohrožení, tak je to ze strany Ruské federace, tak jak nám ukazuje vývoj posledních dvou let. Leč vztahy s Čínou jsou velmi podstatné. Z hlediska obchodního je potřeba souhlasit s tím, že tak jako i zbytek světa se snaží pěstovat obchodní vztahy s touto mocností, tak to má dělat i ČR.
A jenom bych připomenul panu premiérovi, že jeho konstatování, že minulé vlády v tom nic neudělaly, je nasazování psí hlavy, které se tady s oblibou praktikuje vzhledem k minulým vládám. TOP 09 v některých aspektech se opravdu chová jako pozitivní opozice, konstruktivní opozice vůči vládě, a já sám jsem se řadukrát zastával některých kroků ministra Němečka, ale musím připomenout, že ta psí hlava spočívá v tom, že již Nečasova vláda zahájila vztahy s Čínou. Ve zdravotnictví se otevřel velmi široký prostor, který je dnes velmi hojně využíván (upozornění na čas), a kdyby tato vláda pokračovala dál, tak by to nedělala takovým způsobem, jakým se to dělá dnes. Děkuji. ***