(10.10 hodin)

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Paní a pánové, jsou chvíle, kdy člověk přemýšlí, a dá to docela dřinu, přemýšlet, jak to udělat, aby reakce byla slušná, aby někdo neřekl, že jsem se vyjádřil příliš hrubě, že jsem byl necitlivý a tak podobně. A tak já to vezmu oklikou v té krátké chvíli, co mám k dispozici.

Víte, zdaleka ne vždycky souhlasím s tím, co říká pan premiér Sobotka. Patřím k jeho pečlivým sledovatelům a také docela dost velkým kritikům v řadě témat.

Tuto vládu jsme nepodpořili, pana premiéra jsme nepodpořili a nepodporujeme, nicméně v této chvíli mu chci poděkovat za klid a objektivitu, se kterou odpovídá na tu snůšku pitomostí, co tady zněly předtím. Děkuji. (Potlesk poslanců KSČM.)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já děkuji a prosím k mikrofonu s faktickou pana poslance Ondráčka. Poté pan poslanec Korte. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Zdeněk Ondráček: Děkuji, paní místopředsedkyně. Já bych, nevím, jak jste se ostatní kolegové stačili orientovat, protože ta čínská jména jsou dost podobná a teď už jsem trošku ztratil ty vazby těch rodinných a politických klanů... Jestli by nešlo, až bude příští hodina PŠM, nějak využít ty obrazovky tady třeba pro nějakou vztahovou analýzu. Ono by se nám to, posluchačů nezaujatým neinformovaným, lépe poslouchalo a měli bychom určitě lepší orientaci v celém tom propletenci systému. Takže jenom takové doplnění pro další hodinu PŠM - ještě to doplnit o nějaké obrázky. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Nyní prosím k mikrofonu s faktickou pana poslance Korteho. Připraví se pan poslanec Kořenek. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Daniel Korte: Děkuji. Já pouze, samozřejmě vaším prostřednictvím, chci reagovat na slova pana Kováčika. Víte, mě to samozřejmě nejen nemůže urazit, to, co říkáte, ale nemůže mě to ani překvapit. Pro komunistickou stranu je prvním Římem Moskva, druhým Římem Peking.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Nyní prosím k mikrofonu pana poslance Kořenka.

 

Poslanec Petr Kořenek: Dobrý den, dámy a pánové. Já se velmi omlouvám, já jsem si myslel, že tato republika má úplně jiné problémy. Ale zjevně jsem v noci asi nepostřehl, že se náš pan premiér stal zároveň premiérem Čínské lidové republiky. Takže bych mu chtěl tímto poblahopřát, protože jinak smysl toho příspěvku nevidím.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. A prosím s faktickou pana poslance Kováčika.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Děkuji za slovo. Už jen skutečně velmi krátce, vaším prostřednictvím, paní předsedající. Pro nás pro komunisty Řím zůstává Římem. Neklaníme se ani k Moskvě, ani k Pekingu, ani k Washingtonu, ani k Bruselu. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. A nyní s přednostním právem místopředseda sněmovny Vojtěch Filip.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Vážená paní předsedající, pane premiére, členové vlády, paní a pánové, rád jsem si vyslechl stanovisko pana kolegy Korteho. Chtěl bych ho mírně doplnit, protože se v některých věcech mýlí. Protože například správně uvedl, že Institut mezinárodních vztahů čínského lidu zakládal Čou En-laj. To je pravda. Zapomněl uvést, že jeho čestným členem je například bývalý ministr zahraničních věcí Spojených států amerických Henry Kissinger. Myslím si, že je to potřeba k doplnění těch informací, které tady přednášel.

Ale vážně. Teď k jeho vyjádření. Rád bych věděl, jak se nejen on, ale všichni ostatní, kteří hodnotí politické režimy v jiných státech, vyrovnají s tím, že Česká republika ratifikovala mezinárodní úmluvu o politických a občanských právech, je to u nás ve Sbírce zákonů pod číslem 120/1976 Sb., kdy článek 1 mezinárodního paktu jasně říká, že každý národ má právo na vlastní politický režim a na využívání svých přírodních zdrojů.

Čili ano, i čínský národ má právo na vlastní politický režim a český národ má také právo na vlastní politický režim. Není naším právem diktovat ani sousednímu Slovensku, které bylo naší součástí do roku 1992, jaký má mít politický režim, není ani naším právem, abychom diktovali Spojeným státům americkým, jaký mají mít politický režim, ani nejsilnější ekonomice světa, kterou se Čínská lidová republika v minulém roce stala, jaký má mít politický režim. Tolik. Děkuji vám.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. A nyní s faktickou pan poslanec Korte. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Daniel Korte: Děkuji. Dámy a pánové, já se musím přiznat, že mě dojímá až k slzám, když slyším předsedu Komunistické strany Čech a Moravy, jak se odvolává na mezinárodní pakt o občanských a lidských právech. S poukazem právě na Čínu, kde čínské tanky rozjezdily pokojnou demonstraci na náměstí Nebeského míru před dvaceti lety, právě na tu Čínu, kde se nejenom zavírá, ale i popravuje za politický názor, který nekonvenuje oficiální doktríně. Opravdu, jsem dojat.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Nyní s přednostním právem pan premiér. Prosím, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka: Děkuji. A děkuji za tu debatu, která se tak pěkně rozbíhá. Skoro mě začíná mrzet, že se blíží jedenáctá hodina, kdy opět budeme mluvit o Číně, ale tentokrát v jiné dimenzi. Tak mi dovolte ještě přece jenom několik poznámek k tomu, co zde zaznělo.

Když jsme před více než dvěma roky přišli do vlády, získali jsme důvěru Poslanecké sněmovny a získali jsme ji na základě nějakého vládního programu, který se teď snažíme realizovat. Ten vládní program byl založen na tom, že už je načase skoncovat s tím, že Česká republika byla v ekonomické recesi, že jsme země, která by měla růst, že jsme země, která by měla vytvářet pracovní místa. S tím souvisí také změna v hospodářské politice, ale také v podpoře exportu. A my jsme se prostě rozhodli opustit tu hloupou metodu, kterou tady uplatňovaly předcházející vlády, to znamená, že ignorovaly potenciál, který prostě má čínský trh.

I když můžeme mít různé názory na to, jaká je v Číně vláda, jaký je v Číně politický systém, tak přece se shodneme v tom, že Čína je dnes druhá největší ekonomika. A je hloupé z pohledu země, jejíž pracovní místa jsou založena na exportu, a bylo by hloupé z pohledu země, jejíž pracovní místa záleží na tom, jak se nám daří prodávat naše zboží, jak se nám daří prodávat naše služby, protože my máme deset a půl milionu obyvatel, ale kapacity průmyslu jsou nastaveny úplně jinak... Ony prostě počítají s tím, že budeme schopni vyvážet. A bylo by naprosto chybné, abychom pokračovali v politice, kdy ignorujeme velké trhy, kdy ignorujeme trhy, které rostou rychleji, než je třeba růst v rámci Evropské unie nebo růst v rámci eurozóny. To neznamená, že by se tyto trhy pro nás v příštích pěti, deseti možná dvaceti letech staly trhy klíčovými. Klíčovým pro nás vždycky zůstane v těch příštích desetiletích trh eurozóny, Evropské unie. Ale musíme hledat další a nové možnosti, abychom nebyli zcela a stoprocentně závislí pouze na ekonomickém vývoji v Evropě.

Takže protože máme odpovědnost za zaměstnanost, za sociální a životní úroveň v České republice, tak jsme změnili hospodářskou politiku, změnili jsme politiku podpory zahraničního obchodu a snažíme se našim firmám a našim podnikatelům pomáhat, aby se dostali mimo jiné i na čínský trh. A samozřejmě že stojíme o zahraniční investice. A pokud ty investice vytváří nová pracovní místa, pokud ty investice respektují naše pravidla, naše zákony, jsou v souladu s hospodářskou strategií České republiky, tak přece nebudeme ty investice kádrovat způsobem, jaký tady občas předvádějí někteří poslanci z pravé části politického spektra.***




Přihlásit/registrovat se do ISP