(17.10 hodin)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní pan předseda Stanjura, připraví se pan poslanec Grospič. Prosím.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Tak já použiji oblíbený argument současných vládních politiků: za to může minulá vláda. Tentokrát je to pravda. Ano, zrušili jsme to my v zákonu o obchodních korporacích. A já bych chtěl vzkázat panu poslanci Dolejšovi prostřednictvím pana řídícího, že naopak já spoléhám na to, že majitelé a management mají rozum a že vědí, jak ty firmy vést. A když se podíváte do daňových výnosů a podíváte se, jak se plnil státní rozpočet v kolonce daně z příjmů právnických osob, tak loni byl mimořádně vysoký nárůst, letos to pokračuje. Vy pak tak velmi rádi ty peníze, které firmy odvádějí na dani z právnických osob, rozdáváte. A přitom v tom zákoně ta povinnost není. Je to naopak. Takže výše daní a hospodářské výsledky nezáleží na tom, jestli zákonem nařídíme, jaké má být složení dozorčí rady. Důležité je říct, že to zákon nezakazuje. To znamená, každý vlastník se sám může rozhodnout a může zaměstnancům klidně nabídnout sto procent míst v dozorčí radě. Pokud to ten konkrétní majitel či management považuje za rozumné a vhodné, tak to klidně může udělat.
Já jsem říkal předkladatelům tohoto zákona, kdyby zaměřili svou pozornost pouze na firmy se státní účastí, kterých myslím máme příliš mnoho, a některé bychom mohli zprivatizovat a nemusely by být státní podniky, tak je to věc, o které bychom mohli debatovat a vážit parametry apod. Jenom bych si vyprosil, abychom neříkali, že osvícení majitelé a podobné ironické posměšky... To jsou ti, kteří vedou k prosperitě celou naši zemi. To jsou ti, kteří plní příjmovou stránku rozpočtu, kterou pak zejména naše levice tak ráda na té výdajové straně rozpočtu rozdává. Takže trošku více důvěry v ty, kteří vlastní a vedou podniky. Bezesporu si to zaslouží.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nyní s faktickou poznámkou pan poslanec Grospič. Prosím, máte slovo.
Poslanec Stanislav Grospič: Děkuji, pane místopředsedo. Vážení členové vlády, kolegové, už se omlouvám, snad to bude naposledy. Ale mí dva předřečníci, resp. pan poslanec Stanjura ne, ale jeho dva předřečníci, mě vyprovokovali ke dvěma takovým replikám.
Jestli jsem dobře rozuměl, tak bych chtěl říci, prostřednictvím, pane předsedající, vaším k panu kolegovi Faltýnkovi. Zákon o zastoupení zaměstnanců v dozorčích radách fungoval téměř 22 let a fungoval bez problémů. Nebyly žádné problémy. Nebyly žádné problémy. Nevidím důvod, proč teď najednou by tady měl být nějaký bytostný zájem, že by toto přestalo existovat.
Druhá poznámka, která tady zazněla. Jestli se pletu, uveďte mě na pravou míru. Ale tuším, že tady zazněl podnik Škoda. Věřím, že to byla mladoboleslavská Škodovka. Tak bych chtěl tady uvést na pravou míru. V mladoboleslavské Škodovce fungují dvě odborové organizace. Jedna je svým počtem marginální a druhá je vysoce rozhodující a sdružuje téměř - téměř - většinu zaměstnanců podniku Škoda. Obě se dohodnou. Jsou zastoupené ve vedení firmy a nečiní to vůbec žádné problémy.
Uvedu krátký příklad. V Dopravním podniku HMP působí dnes téměř 17 odborových organizací, na sobě nezávislých, ale jsou schopné se dohodnout na kolektivním vyjednávání. V BusLine, kde jsem oznámil střet zájmů, působí také třeba i jedna naše odborová organizace a zažíváme neskutečné šikany ze strany vedení BusLine, které vedou dokonce k tomu, že předák naší odborové organizace je záměrně překládán k výkonu práce do jiných organizací. I to je o přístupu zaměstnavatelů. (Předsedající upozorňuje na čas.) Takže každá mince má dvě strany. Zvažte i toto prosím.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. S přednostním právem vystoupí pan předseda Kalousek a po něm řádně přihlášený pan poslanec Schwarz. Prosím.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, TOP 09 je zajisté politickou silou, která jenom málokdy najde společné východisko a společnou řeč s odborovými organizacemi. Koneckonců z dob, kdy jsem byl ministrem financí a předkladatel tohoto návrhu byl šéf Konfederace odborových svazů, máme mnoho vlahých vzpomínek na tuto skutečnost. Přestože většinou naše vztahy byly konfrontační, tak to vůbec neznamená, že by TOP 09 nebrala vážně sociální dialog. My říkáme, že ho bereme vážně, že je nezbytné domluvit se se zaměstnanci a že účast zaměstnanců v dozorčí radě posiluje pocit loajality a sounáležitosti zaměstnanců s firmou a posiluje sociální dialog.
My opravdu nejsme připraveni hlasovat pro zamítnutí tohoto návrhu. Já pokládám i z velmi pravicového hlediska za nesmírně potřebné o tom vést diskusi a tento návrh nezahodit pod stůl jen tak z první vody. Rozhodně chceme, abychom se o něm bavili ve druhém čtení. Děkuji. (Potlesk z řad sociální demokracie.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane předsedo. Pana poslance Schwarzenberga se chci zeptat, zda se hlásí s faktickou poznámkou. S faktickou poznámkou. Prosím.
Poslanec Karel Schwarzenberg: Pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, je to zajímavá diskuse, co tady poslouchám. Ale jak známo, byl jsem nucen 41 let pobývat v zahraničí, žil jsem v Rakousku, studoval v Německu, kde jsem se taky činil. A vypozoroval jsem jednu věc. Že nejúspěšnější podniky v Evropě, např. evropské, někdy rakouské atd., měly dozorčí radu vždycky s podílem zaměstnanců. Takže očividně to prospívá podnikům. Tedy já jsem pro to, abychom podpořili hospodářství, a tudíž taky abychom podle toho měli sestavené dozorčí rady. Děkuji mnohokrát. (Potlesk z řad sociální demokracie.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní s faktickou poznámkou pan předseda Faltýnek. (Hluk v sále.) Prosím.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Já již nechci prodlužovat tuto debatu. Jenom jednu větu - reakce na pana předsedu Schwarzenberga. Ano, v tom Rakousku, třeba Erste, má zaměstnance v dozorčí radě. Ale dobrovolně, přátelé. Dobrovolně.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Faktickou poznámku pan předseda Kalousek. (Hluk v sále.) Já vás žádám, kolegyně a kolegové, o ztišení.
Poslanec Miroslav Kalousek: Zajisté, pane předsedo Faltýnku prostřednictvím pana předsedajícího. My budeme také hlasovat dobrovolně. Fakt nás nikdo nenutí. (Ozývá se smích.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. Nikdo se s faktickou poznámkou nehlásí ani s přednostním právem. Nyní tedy pan poslanec Schwarz. Prosím.
Poslanec Bronislav Schwarz: Dobré odpoledne všem, pane místopředsedo. Kolegyně, kolegové, já se tady trošku zabydlím. Já jsem si všiml, že to někteří dělají. V Rakousku jsem byl - jenom si nakoupit. V Německu si taky jezdím nakupovat. Nevím, jak je to v těch společnostech. Já jsem vyrostl v Čechách, žiju v Čechách. A já vám povyprávím, jak celou tu věc vidím já. (V sále je hlučno.)
Když mám to štěstí a odvahu a v kapse nebo na účtě mám nějaký koruny, řeknu si v minulosti, že si založím firmu - třeba bezpečnostní agenturu. Ta je mi moc blízká. Oslovím si dva, tři, čtyři kamarády, které znám, nebo invalidy nebo kohokoli, důchodce, jestli by nešli pracovat -
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já se omlouvám, pane poslanče, že vám vstupuji do vašeho projevu, ale žádám zvlášť levou část sálu, aby se ztišila a respektovala, když zde někdo mluví. Prosím, pokračujte. ***