(11.20 hodin)
(pokračuje Kučera)

Chci říct, že zejména informace, které tady zazněly, o tom, jak budou peníze přerozdělovány Ministerstvem školství a půjdou na sportování mládeže - skutečně si chci počkat na ten výsledek. Chci skutečně vidět, kolik připutuje do našich oddílů v našem městě na činnost mládeže. Můžu vám zaručit, že to nebude víc. Bude to podstatně méně díky panu ministru Babišovi. Bude to podstatně méně, než dáváme dnes jako město z městského rozpočtu z rozpočtového určení daní.

Dnes částku, teď řeknu konkrétní částku v Lounech, ve městě Louny, kde žiju a kde jsem radním, rozdělujeme částku řádově 12 milionů korun. Tu částku rozdělujeme 50 % právě na dětské sportování, to znamená na mládežnické oddíly, je to řádově 6 milionů korun. Nikdy v historii, je to nad rámec rozpočtu, upozorňuji, nikdy v historii neměly mládežnické sportovní oddíly v našem městě tolik peněz, jako mají teď. (Hluk v levé části sálu.) To znamená ten rozvoj, podpora sportu a samozřejmě ty všechny pozitivní efekty - děti sportují, jejich oddíly jsou dostatečně vybaveny jak finančně, tak samozřejmě technicky, materiálně, je tam dost trenérů, to znamená děti skutečně mají obrovský prostor, aby mohly sportovat. 50 %, to znamená 6 milionů, dáváme právě do mládežnického sportování, 25 % potom dáváme na podporu sociální oblasti, to znamená na základě -

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Pane poslanče, moc se omlouvám, ale poprosím levou část sálu, aby se ztišila. Děkuji.

 

Poslanec Michal Kučera: Dvacet pět procent dáváme potom na sociální oblast, to znamená na různé sociální projekty, organizace, které pracují právě v sociální oblasti, a 25 % potom na kulturní záležitosti. Myslím si, že toto hospodaření obce, takhle by mělo vypadat správné hospodaření obce. Argument, že někde se tak neděje, to je skutečně spíše problém dotyčných zastupitelů a jejich odpovědnosti.

A já se skutečně nemůžu smířit s trendem, který tady zavádí pan ministr Babiš, to znamená vzít více obcím a pustit peníze do státního rozpočtu. Pan ministr Babiš nedokázal reformovat státní rozpočet. Je děravý, tečou z něho peníze horem dolem. Jediné, na co se soustředí, aby do toho děravého rozpočtu nalil více peněz na úkor obcí, na úkor krajů.

Nedávno jsme tady měli hlasování, které souviselo s poplatkem za vydobytý nerost. To je věc, která možná zdánlivě spolu s hazardem nesouvisí, ale souvisí právě s oním rozpočtovým určením daní toho poplatku, který stát bere za vydobytý nerost. Plná zátěž, plná zátěž za dobývání uhlí je v těch krajích, to znamená v Ústeckém a Karlovarském kraji, ale peníze se navyšovaly pro státní rozpočet, nikoliv pro kraje, anebo jenom v té zanedbatelné výši. Ten růst pro stát byl podstatně vyšší než pro obce a pro kraj.

Skutečně si nemyslím, že je dobré, že budeme posílat více peněz do státního rozpočtu. A už nebudu komentovat ten děravý rozpočet pana ministra Babiše. Nemyslím si, že je správné, že posíláme více peněz do státního rozpočtu, kde nějací úředníci ho rozdělují a snaží se ho zase poslat někde zpátky. Toto rozpočtové určení je natolik jednoznačné, že můžeme přesně říct, kde se vytváří ona daň, a můžeme také říct, jaký podíl ona dotyčná obec na té dani má.

To znamená, tady bych byl skutečně velice rád, abychom podpořili ty pozměňovací návrhy, které dávají více peněz obcím, a samozřejmě i více peněz státu, jenom ten poměr pro obce bude poněkud příznivější. Myslím, že se nad tím zamyslí velice rád i pan ministr Babiš a nebude nás v obcích tak dusit, jako to činil doposud. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. To byla poslední přihláška do rozpravy. Vzhledem k tomu, že nikoho jiného již nevidím, končím rozpravu a táži se, zda je zájem o závěrečná slova pana ministra. Ano. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuju za slovo. Původně jsem nechtěl vystupovat, ale nevím, jestli pan poslanec, který tady vystoupil, žije v České republice, nebo v které obci, protože jsme za roky 2014 a 2015 vybrali do veřejných rozpočtů o 117 miliard více. A obce dostaly podstatně víc peněz. I kraje dostaly rozpočtové určení, dostaly na silnice 3 miliardy. A dneska máme stále pozitivní rozpočet. Máme jeden z nejlepších rozpočtů v historii této země - přebytkový. Tak nevím, kde je ta díra. Takže je plus. Ještě stále dneska je plus. A dneska ráno jsme vybrali za stejné období k 12. dubnu od 12. dubna 2015 o 16,3 miliardy navíc. Takže ty obce mají podstatně víc peněz. Tak bych poprosil, když tady vystupujete, tak aspoň nějaká elementární čísla rád dodám. Ale jsou to všechno nesmysly, co tady odzněly. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a táži se, zda je zájem o závěrečná slova pana zpravodaje, případně za další výbor, který projednával, pan poslanec Bendl jako zpravodaj. Ne. S přednostním právem? Ne. Také pan poslanec Kučera stahuje. Tudíž nyní přikročíme k hlasování o pozměňovacích návrzích. Dříve než tak učiníme, předám slovo zpravodaji.

 

Měli bychom se vypořádat s žádostí pana poslance Hamáčka na stažení jeho pozměňovacího návrhu. Svolám kolegy z předsálí. Všechny vás odhlásím. Poprosím, abyste se znovu přihlásili svými kartami.

V tuto chvíli zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko, zvedněte ruku. Proti?

Hlasování končím. Je to hlasování s pořadovým číslem 68, přihlášeno 171 přítomných, pro 150, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

A nyní již předávám slovo panu zpravodaji.

 

Poslanec Jan Volný: Děkuji, paní předsedající. Rozpočtový výbor na své 37. schůzi dne 16. března 2016 ke sněmovnímu tisku 579 navrhl a schválil tuto hlasovací proceduru. Proceduru výbor doporučil a odhlasoval seřadit podle tematických celků. To znamená, jako první hlasování budeme hlasovat o návrhu rozpočtového výboru. V případě, že tento pozměňovací návrh bude schválen, nejsou hlasovatelné návrhy C, G1 a G2. C je pozměňovací návrh pana předsedy rozpočtového výboru Votavy a G1 a G2 pana kolegy poslance Stanjury. Dále budeme hlasovat, pokud neprojde A, o písmenu C. Pokud neprojde ani C, budeme hlasovat o písmenu G1, G2. Až se vypořádáme s tímto blokem, přichází na řadu hlasování o pozměňovacím návrhu pana Zemánka, kde pod písmenem E, pokud budeme hlasovat a budeme hlasovat o písmenu E, stává se tímto nehlasovatelný bod pod písmenem F, který je totožný a podal ho pan kolega Fiedler.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Pane poslanče, omlouvám se, ale poprosím kolegu Sklenáka. Ten hluk je tady opravdu veliký. Pak nikdo neslyšíme tu proceduru. Prosím, pokračujte. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP