(19.50 hodin)
(pokračuje Klán)
V 117 odst. 6 písm. c) zní: pravidla pro poskytování příspěvku podle odst. 4 a 5 včetně požadavků na projekty, k jejichž podpoře má příspěvek sloužit, a pravidel výběru podporovaných projektů.
Za čtvrté, v § 238 doplnit zrušení stávajícího atomového zákona č. 18/1997 Sb. v platném znění.
Stručné odůvodnění. Celková výše příspěvku, o kterém jsem hovořil, pro obce v zónách havarijního plánování jaderných zařízení spočívá v podpoře projektu k rozvoji dotčených obcí. Jde o přidělení finančních prostředků z tzv. jaderného účtu do obcí v pěti- a dvacetikilometrovém pásmu Jaderné elektrárny Dukovany a v pěti- a třináctikilometrovém pásmu Jaderné elektrárny Temelín v celkové výši 200 milionů korun. Pro tento účel je navrhováno využít znění § 117 návrhu atomového zákona, sněmovního tisku 560, kdy v odst. 1 § 117 by se za písmeno c), jak už jsem říkal, doplňovala nová slova. Navrhuje se kompenzace dotčené obci v regionu. V obcích, na jejichž katastrech je vyhlášeno pásmo havarijního plánování jaderného zařízení, žije vysoký počet obyvatel. Používá se podobně jako například na Slovensku a ve Španělsku princip kompenzace dotčeným obcím jako důsledek stanovení zóny havarijního plánování, jak je uvedeno již výše.
K tomuto pozměňovacímu návrhu se samozřejmě přihlásím v podrobné rozpravě.
Na závěr tady řeknu, že když ten radioaktivní odpad bude uložen několik tisíc let - já jsem kdysi studoval elektrotechniku, tak jsme to probírali už před mnoha lety -, tak věřím tomu, že se najde nějaká technologie za ty roky, která určitě tento odpad opět zpracuje tak, aby nebyl už nebezpečný. Ale je nutné ta úložiště po dobu, než ta technologie bude objevena nebo vynalezena, řádně zabezpečit. Věřím pevně i tomu, že přijdeme s termonukleární energií, kdy téměř žádný radioaktivní odpad z toho nebude a naše civilizace bude pokračovat v dalším technologickém rozkvětu a pokroku.
Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Jan Hamáček: Také děkuji. Dále do obecné rozpravy žádnou přihlášku nemám, proto ji končím. Zeptám se pana ministra na závěrečné slovo po obecné rozpravě. Přeje si. Prosím.
Ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek Vážený pane předsedo, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, chtěl bych jenom potvrdit odhodlání Ministerstva průmyslu a obchodu připravit zvláštní zákon, který by řešil problematiku jaderných úložišť. Skutečně by nebylo dobré tím zatěžovat atomový zákon.
Chtěl bych také zdůraznit, že bude-li v naší zemi postaveno jaderné úložiště, bude to moci býti pouze za souhlasu příslušných obcí. Bez nich si to nedovedu představit. A myslím si, že by to bylo řešitelné. V současné době ovšem čelíme snaze zdržovat výběr úložiště, a to i zdržováním geologického průzkumu, jenom aby se mohlo tvrdit a držet jako rukojmí sedm obcí, když to skutečné jednání o povolení nějaké stavby bude probíhat pouze na dvou stanovištích, protože do poslední chvíle bude drženo jedno záložní.
To je všechno. Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane ministře. Pan zpravodaj? (Ne.) V tom případě, respektive už jsem ukončil obecnou rozpravu, takže otevírám podrobnou rozpravu, do které mám čtyři přihlášky.
Omlouvá se pan poslanec Okamura z pracovních důvodů do konce jednacího dne. Dorazila teď omluva pana poslance Šrámka od 19. hodiny do konce jednacího dne, takže omlouvám i jeho.
Do podrobné rozpravy mám čtyři přihlášky. Tři jsou na tabuli, ale je zde ještě z minulého jednání písemná přihláška pana poslance Birkeho, takže ten vystoupí jako první. A připraví se pan poslanec Zahradníček - který zde není, takže to budu brát jako přihlášku pana poslance Klána. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Jan Birke: Děkuji, pane předsedo. Dovolte mi, abych se v podrobné rozpravě přihlásil k pozměňovacímu návrhu sněmovní dokument s číslem 3781. Odůvodnění není třeba dle mého názoru čísti, je přítomno ve sněmovním dokumentu. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Také děkuji. Teď tedy pan poslanec Klán a po něm pan poslanec Zemek.
Poslanec Jan Klán: Děkuji za slovo. Jak už jsem avizoval v obecné rozpravě, přihlašuji se k pozměňovacímu návrhu, který do systému vložil kolega Zahradníček a je veden jako sněmovní dokument 3824. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Také děkuji. Pan poslanec Zemek.
Poslanec Václav Zemek: Děkuji. Pokusím se být stručný vzhledem k pokročilé době. Chtěl bych se přihlásit k několika pozměňovacím návrhům.
První z nich je číslo 3833, týká se radonového programu. Je tam navrhovaná podstatná změna, kdy ve stávající předloze, v této novele, vlastně může být soukromá osoba sankcionována, pokud si neudělá úpravy na baráku, kde byl zjištěn radon. Je tam možnost dostat pokutu až čtvrt milionu. Já ve své úpravě navrhuji tuto sankci vynechat, ale zůstává povinnost provést si ty úpravy. To je jeden pozměňovací návrh.
Druhý, pod číslem 3922, se týká specifického českého výrobku, kterým je uranové sklo. Je to taková poměrně zajímavá umělecká věc. Nicméně i když je tam ten název uranové sklo, tak i podle vyjádření Státního úřadu pro jadernou bezpečnost takovýto materiál není radioaktivní, nebo minimálně. Tudíž se navrhuje ho vypustit z toho (nesrozumitelné), protože je to umělecké sklo. Je to tradiční český výrobek, a bohužel kdyby se postupovalo podle té novely, tak by tam bylo poměrně velké omezení pro to nakládání. To se samozřejmě ale netýká toho samotného barvicího materiálu, ten tomu zákonu podléhá. Nicméně podle vyjádření SÚJB by ta uranová skla by sem patřit neměla. Takže to je druhý pozměňovací návrh.
Třetí se týká již zmiňovaného muzejnictví a minerálů. Podle předkládané novely vlastně jakákoliv manipulace se zbytky po těžbě uranu, to jsou třeba i haldy a v české kotlině jich je velké množství, jsou to stovky a stovky lokalit, tak byť by tam vědec obrátil jediný kámen, který ani neobsahuje uranovou rudu, tak se už dopouští přestupku. Takže i tady navrhuji určité zmírnění. Je to pozměňovací návrh pod číslem 3842, ke kterému se přihlašuji.
Další pozměňovací návrh se týká výzkumu, je pod číslem 3844, kde se navrhuje výjimka pro výzkumnou a vývojovou činnost. V předkládaném znění je povinnost hlášení jakékoliv činnosti, tzn. i jakýkoliv drobný úkon v rámci výzkumného projektu by musel být hlášen, což může být v rozporu i s určitou akademickou svobodou. Takže to je další pozměňovací návrh.
Další návrh je pod číslem 3845, týká se poplatku za odpady jaderné, kde se navrhuje zmírnění poplatků u vládních nebo u státních institucí, jako jsou například školy, nemocnice, muzea, kde se navrhuje nová sazba snížená na rozdíl od těch komerčních.
Další pozměňovací návrh se týká ředění radionuklidů. Je pod číslem 3846. Ředění radionuklidu je standardní metoda likvidace, která se používá na vědeckých pracovištích, kde se vlastně ten radon ředí tak dlouho, až je neškodný. V podstatě navrhované znění, jaké navrhuje SÚJB nebo předkladatel, toto neuznává, a tím se zároveň dostává do rozporu s jiným paragrafem v tomto samém návrhu zákona. Takže navrhuji toto ředění nebo tuto proceduru z toho paragrafu vyřadit.
To byly mnou načtené pozměňovací návrhy. Věřím, že Sněmovna je suverén, a byť nepochybuji o odborné erudici Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, tak si myslím, že v některých těch případech je možné zmírnění. Doufám, že tyto pozměňovací návrhy budou ještě diskutovány a pokud možno i podpořeny, což by velice ulehčilo práci muzejníkům, vědeckým pracovištím a vysokým školám.
Děkuji za pozornost. (Potlesk několika poslanců zleva.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. A až skončí ovace, zeptám se, kdo se dále hlásí do podrobné rozpravy. Pan poslanec Klán, který byl napsán na tabuli, již vystoupil, takže předpokládám, že podruhé si vystoupit nepřeje. V tom případě nemám žádné další přihlášky, podrobnou rozpravu končím. Zeptám se na závěrečná slova. Pan ministr či pan zpravodaj? Není tomu tak.
Vzhledem k tomu, že nepadlo nic hlasovatelného, končím i druhé čtení tohoto tisku.
Ještě omluvy. Paní poslankyně Wernerová od 18. hodiny do konce jednacího dne z osobních důvodů a paní poslankyně Nytrová a pan poslanec Šincl od 19. hodiny z důvodu setkání s delegací Alžírska. Tolik tedy omluvy.
Budeme pokračovat bodem
28.
Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony
v souvislosti s přijetím atomového zákona
/sněmovní tisk 561/ - druhé čtení
Prosím znovu pana ministra průmyslu a obchodu. ***