(19.20 hodin)
Poslanec Jan Klán: Děkuji za slovo. Hezký večer, vážený pane předsedo, vládo, dámy a pánové. Dovolte mi, abych vás seznámil s usnesením výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj za zde nepřítomného poslance Josefa Zahradníčka.
Výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj na své 36. schůzi po odůvodnění Ing. Danou Drábovou, Ph.D., předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, po zpravodajské zprávě poslance Josefa Zahradníčka a po rozpravě přijal usnesení, kterým doporučuje Poslanecké sněmovně sněmovní tisk 560 projednat a schválit v předloženém znění. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Také děkuji. Otevírám rozpravu. S přednostním právem za klub TOP 09 pan poslanec Kučera. A ještě omluvím paní poslankyni Golasowskou od 19. hodiny. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Michal Kučera: Dobrý den a děkuji za slovo. Vážený pane předsedo, vážené dámy, vážení pánové, projednáváme dnes novelu atomového zákona, který je poměrně velmi složitou novelou, která zasahuje skutečně do mnoha oblastí mírového využívání jaderné energie a ionizujícího záření. Pokrývá všechny oblasti od bezpečnosti jaderných zařízení až po opatření ke kontrole a dodržování zákazu šíření jaderných zbraní. Přes množství novelizací atomového zákona při jeho užívání se ukazuje, že je nutno přistoupit k nějaké novele. Ty důvody jsou jak ve využití jaderné energie nebo ionizujícího záření při výrobě elektřiny, aplikaci v medicíně, v průmyslové aplikaci a samozřejmě taky při snížení rizika zneužití jaderných materiálů, resp. jaderných zbraní.
Jak jsem již řekl, novela zákona je poměrně velmi obsáhlá a trochu v ní zapadá jeden moment, moment, který velmi trápí naše obce, a to je hledání lokality pro tzv. hlubinná úložiště jaderného odpadu. My v tuto chvíli sledujeme průběh tohoto výběru, který na dané lokality má poměrně závažný dopad v tom, že vnáší nejistotu do oněch zmiňovaných lokalit. Ten proces je poměrně velmi dlouhý. Dle informací od úřadu, který provádí onen výběr, zaznívá, že není tlačen časem, aby přistoupil k co nejkratšímu výběru. A mezitím ty obce žijí skutečně v nejistotě. Ta nejistota nepramení pouze z toho, že neví, zda bude postaveno, či nepostaveno jaderné úložiště, ale samozřejmě to má dopad do konkrétního života v dané obci zejména v tom, že se tam např. mohou znehodnocovat investice do nemovitostí, protože ceny nemovitostí tam samozřejmě mohou klesat z toho důvodu - (Hluk v levé části sálu.)
Předseda PSP Jan Hamáček: Kolegyně, kolegové, já prosím o klid. Děkuji.
Poslanec Michal Kučera: - že není jasné, zda tam bude, či nebude postaveno hlubinné úložiště. Já v tuto chvíli nehovořím na téma, zda hlubinné úložiště ano, či ne a zda v dotyčné obci ano, či ne. Já spíše teď hodnotím onen proces. To, že umístění hlubinného úložiště bude mít trvalý dopad na zvolenou lokalitu, to je myslím nám všem jasné. Ten proces výběru lokality je tak nestandardní a jedinečně dlouhodobý proces, že by tam měl být jasně deklarovaný právě onen zájem obcí o co největší zapojení do procesu výběru.
Jedním z problémů, o kterém tady můžeme debatovat, je okolnost, že právní předpisy nestanoví požadavek vyžádat si od dotčených obcí v určité fázi procesu výběru vhodné lokality souhlas se záměrem umístění úložiště v dané lokalitě. To, jak už jsem říkal, právě přináší tu nejistotu do jednotlivých obcí. Já teď skutečně nemyslím situaci, kdy dotčení občané jsou rozhodnuti pro to tam dané úložiště mít, či ne, ale o tom samotném procesu, který je poměrně složitý a pro mnohé příliš dlouhý.
Já bych chtěl říct, že k posílení role obcí by mělo dojít poprvé ve fázi, v níž budou na základě provedených geologických průzkumů vyhodnoceny až dvě nejvýhodnější lokality z původně šesti dosud zvažovaných lokalit. To je ve fázi před zahájením řízení o stanovení chráněného území pro zvláštní zásah do zemské kúry. A otázka je, zda to je dostatečné, či ne.
V diskusi, která probíhala zejména na výboru pro životní prostředí myslím celkem kvalifikovaně a za přispění i paní předsedkyně Drábové, jsem byl připravený přednést pozměňovací návrh, který by právě umožnil obcím dostatečné možnosti zapojení do procesu výběru hlubinného úložiště. Ten pozměňovací návrh byl připraven, byl myslím i v solidním stavu, že by mohl být implementován do tohoto atomového zákona. Nicméně jsem v tu chvíli vyslyšel i celkem racionální argumenty ze strany Úřadu pro jadernou bezpečnost a zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu a pozměňovací návrh jsem v danou chvíli nepředložil. Ten důvod je ten, že Ministerstvo průmyslu a obchodu přislíbilo, že tuto situaci bude řešit samostatným zákonem, který by právě posílil možnosti zapojení obcí do procesu výběru hlubinného úložiště. Myslím si, že tento postup je čistší než implementace do atomového zákona, který, jak už jsem tady říkal na začátku, je poměrně složitý, komplikovaný a ten záběr je na několika stech stránkách, takže si myslím, že samostatný zákon bude vhodnější.
Už kolega Zahradník, zpravodaj výboru pro životní prostředí, vás seznámil s tímto usnesením, které prošlo ve výboru a které víceméně žádá Ministerstvo průmyslu a obchodu, aby předložilo samostatný zákon, který bude řešit posílení zapojení obcí na rozhodování v procesu výběru hlubinného úložiště, a to do konce roku 2016. Je to víceméně jenom potvrzení stavu, které i podle zástupců Ministerstva průmyslu a obchodu už dnes je, tzn. pokud informace tam zaznívaly správně, tak Ministerstvo průmyslu a obchodu již připravuje nějaký zákon, který by tuto situaci měl řešit. A já myslím, že by bylo dobré, kdybychom potom ve třetím čtení přijali i toto doprovodné usnesení, aby jasně byla vidět snaha Sněmovny o řešení právě této situace s výběrem hlubinného úložiště a současně o posílení zapojení obcí do procesu rozhodování.
Takže to je v tuto chvíli z mé strany všechno a ve třetím čtení bychom potom mohli řešit dál onen návrh usnesení. Děkuji vám za pozornost.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane poslanče. Další v obecné rozpravě je pan poslanec Zemek, po něm se připraví pan poslanec Zahradník.
Poslanec Václav Zemek: Dobré odpoledne. Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, já jsem původně ani neměl v úmyslu vystupovat, když tato novela přišla do Sněmovny. Nicméně musím přiznat, že jsem byl zlobbován - a říkám to s hrdostí, protože těmi lobbujícími byli zástupci vědců, zástupci muzeí, zástupci vysokých škol, kterých se tato novela poměrně hodně dotýká.
Hned na úvod řeknu, že nechci zpochybňovat zákon jako celek. To vůbec ne. Nechci ani zpochybňovat odbornou erudici Státního úřadu pro jadernou bezpečnost v čele s paní Drábovou. Nicméně v té předloze jsme vystaveni určitému - jak bych to řekl kulantně - konzervativnímu přístupu k jaderné ochraně a bohužel se to dotýká mnohem větší skupiny obyvatel a mnohem větší skupiny lidí, než si myslíme. ***