(16.40 hodin)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Mám zde jednu faktickou poznámku - paní poslankyně Adamová. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.
Poslankyně Markéta Adamová: Děkuji za slovo. Hezké odpoledne, dámy a pánové.
Tak jako se tady pan Sklenák podivoval nad tím, že tedy je to jeho pozměňovací návrh důvodem pro vzetí si přestávky jednoho z klubů, tak mě zase udivuje, že sociální demokracie to, o čem tady teď hovořil při zdůvodňování svého pozměňovacího návrhu, nevěděla při tom, když celou tu novelu připravovala. Že je to potřeba tedy dát nikoliv na pět, ale na šest, či dokonce sedm let. To mi přijde jako velmi chabá argumentace, když zaznívá od člena vládní koalice, která mohla ten návrh už s touto konkrétní úpravou představit už v samém počátku.
Navíc tedy se k tomu pozměňovacímu návrhu hlásíte tak trošku z donucení, a nikoliv že byste se, prostřednictvím pana předsedajícího pane kolego, k němu hlásil tak, že si za ním stojíte, což mi přijde trošku minimálně diskutabilní či podivné. Tak pokud tady je potřeba, aby horníci odcházeli o šest, či dokonce sedm let dříve, tak proč už to nebylo ve vládním návrhu od samého počátku?
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Eviduji další dvě faktické poznámky. První má pan předseda. Prosím, pane předsedo, máte slovo. Pan poslanec Stanjura stáhl faktickou poznámku. Prosím.
Poslanec Roman Sklenák: Já už jsem si zvykl, že je nám tady vyčítáno skutečně kde co. Ale paní kolegyně Adamová prostřednictvím předsedajícího, chcete nám vyčítat i to, že dodržujeme legislativní proces a využíváme jako poslanci svoji možnost podat pozměňovací návrh? Proto přece je legislativní proces nastaven na první, druhé a třetí čtení, kdy ještě mezi prvním a druhým a mezi druhým a třetím jednají výbory. A právě tento okamžik je prostor, aby každý poslanec mohl podat svůj pozměňovací návrh. A já toho využívám.
A vyčítat mně, proč tedy vládní návrh neobsahoval to, co navrhuji, je pro mě tedy poněkud nesmyslné. A stejně tak nechápu, kde berete tu domněnku, že tento návrh předkládám z donucení. Tenhle návrh předkládám svým jménem, ale v podstatě je to návrh celého klubu sociální demokracie. (Potlesk poslanců ČSSD.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Nyní s faktickou poznámkou pan předseda Stanjura, po něm paní poslankyně Adamová. Prosím.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Doufám, že mi taky zatleskáte.
Chtěl bych podpořit názor pana předsedy Sklenáka, že poslanec může využívat svých práv a má právo využívat svých práv podle jednacího řádu. Škoda, že nám občas to právo upíráte. I vy, pane předsedo Sklenáku prostřednictvím pana místopředsedy, jste hlasoval pro nezákonné omezení rozpravy ve třetím čtení, přestože je to naše zákonné právo. Celou zákonnost jste omezili počtem vystoupení na dva a ani to jste nám neumožnili. Tak je poměrně nevěrohodné, že když se to týká vás, tak se dovoláváte práv podle jednacího řádu, a když se to týká opozičních poslanců, tak vám vůbec nevadí, dokonce aktivně to domlouváte, aktivně hlasujete pro.
Chtěl bych se zeptat paní ministryně Marksové. To znamená, ten váš návrh je špatný. Rozumím dobře postoji vašeho klubu. To, co jste prosadila na vládě a s čím jste přišla do Poslanecké sněmovny, jste následně jako klub - a máte na to plné právo, vůbec vám to neubírám, aby pan poslanec Sklenák zase neběžel hned k mikrofonu. Tak si to musíme říct. Ministryně práce a sociálních věcí prosadila na vládě návrh zákona, který de facto řeší jedinou věc - de facto, neříkám, že de iure - a to je umožnění předčasného odchodu horníků do důchodu. Dneska se dozvídáme, že stanovisko poslaneckého klubu sociální demokracie, na které má plné právo, a využívají svých ústavních možností, říká, že je to špatně.
Můj dotaz na paní ministryni nebo pana předsedu Sklenáka: To jste nevěděli, že sedm je lépe než pět? Nebo že šest je lépe než pět? Nebo vám to vláda nedovolila, neprosadili jste to na vládě? Mne to skutečně zajímá.
A to že paní kolegyně Adamová se ptá naprosto oprávněně - vždycky říkáte: projedeme to ve výborech, nezdržujte na tom plénu. Proč jste ty návrhy neuplatnili na výboru? To je přece politická otázka, to není vůbec upírání práva předložit pozměňující návrh. Na to máte plné právo, pane předsedo prostřednictvím pana místopředsedy. Ale je to politicky nezvyklé, to je třeba říct. A mě tedy zajímá názor klubu sociální demokracie (upozornění na časový limit), zvláště pana předsedy, paní ministryně, zda ten původní návrh je opravdu špatný. Pak nás možná přesvědčíte, že budeme hlasovat s vámi ve třetím čtení. Do té doby si to pořádně promyslíme. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji. Nyní paní poslankyně Adamová s faktickou poznámkou. Prosím.
Poslankyně Markéta Adamová: Děkuji za slovo. Já vám samozřejmě, pane kolego prostřednictvím pana předsedajícího, žádné právo ubírat nechci. O tom tady vůbec není řeč. Ale už to tady řekl můj předřečník. Tak se domluvte v rámci vaší strany, jak je to tedy správně. Ono víte co? Tady se jedná o jednu číslovku, jestli tam bude pět, šest, nebo sedm. Ale ta číslovka má dopad v mnoha miliardách korun do státního rozpočtu. To není nic zanedbatelného, a tudíž si to velkou diskusi určitě zaslouží. Na výboru jste se tento návrh rozhodl nepředložit. Předložil jste jej až tady na plénu, abyste se diskusi, která je v tom plénu, které má ty nejlepší možnosti se vlastně vyjadřovat a projednat ten bod velmi dopodrobna, mohla vyjadřovat. Takže ačkoliv se k tomu ještě jednou zřejmě na výboru tedy dostaneme, přijde mi, že takto zásadní věc, která má velký dopad do rozpočtu, byste mohl předkládat korektněji.
Vím, že na mě budete reagovat, že vás nemám poučovat a že by tedy tímto způsobem to uplatnila i opozice, ale řekněme si, o čem tady hovoříme. Už jsem v prvním čtení varovala před tím, že jestliže vyjmeme jednu skupinu zaměstnanců touto novelou zákona, tak se budou hlásit další. A stalo se tak. Přihlásili se už dřevorubci, že i oni mají velmi složité a těžké podmínky zaměstnání, že i oni fyzicky nestačí po celou dobu produktivního věku, tak jak je dnes stanoven, a i oni by rádi výjimku. A určitě budou následovat další.
Takže se zamysleme nad tím, jestli to jsou změny systémové a jestli jsou udržitelné do budoucna.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji. S přednostním právem se hlásí paní ministryně. Prosím, máte slovo.
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Děkuji za slovo. Za prvé bych chtěla říci, že skupina hlubinných horníků je vyjmuta už dávno a u nich jako jediných se vlastně registruje, že skutečně v tomto povolání pracovali. U těch jiných se to v tuto chvíli za poslední roky ani neregistruje, takže tam to jsou trošku jiné věci.
Jinak tady během toho, jak běží čas od té doby, kdy tento návrh projednávala vláda, bylo tam oněch pět let, tak se situace zejména v OKD, ale i v Ústeckém kraji nějakým způsobem vyvíjí a my na ni potřebujeme reagovat. Takže to je asi ten důvod, na který se ptal pan poslanec Stanjura, proč je tady ten pozměňovací návrh.
Co se týče těch počtů, tak třeba v roce 2017 to navýšení nebo rozšíření o jeden další rok se týká asi 258 horníků navíc, o dva roky 503 horníků. Když se podíváme na predikci roku 2020, tak zase o jeden rok je to o 420 lidí navíc a o dva roky o 820 lidí navíc. Uvádím to proto, že v tuto chvíli máme od OKD skutečně přesné údaje, kterých lidí se to týká. Ale náklady na rozpočet nejsou, musím říci, nijak dramatické, nebo nejsou tak dramatické, jak tady bylo řečeno. Pro rok 2017, když přistoupíme na rozšíření o další dva roky, tzn. že by ti horníci chodili o sedm let dříve, je to 104 milionů navíc. V podstatě je to v rozsahu 3,5 miliardy, když se mluví o jednom roku navíc, nebo o sedmi miliardách, když je to o dvou letech navíc, až do roku 2020.
Takže to není úplně žádná tragédie ve srovnání s tím, když si porovnáme sociální dopady toho rozdílu, jestli ti lidé budou někde chodit po celoživotní poctivé a velice těžké práci se registrovat na úřad práce, protože to je věková kategorie, pro kterou je skutečně velice problematické najít novou práci, je to iluze si myslet, že se na něco rekvalifikují, ve srovnání s tím, když je prostě pošleme domů, dáme jim důchod a ti lidé budou mít pocit, že jsou nějak důstojně zabezpečeni.
Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Faktickou poznámku má pan poslanec Kučera. Prosím. ***