Středa 2. března 2016, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze

(pokračuje Jan Hamáček)

31.
Senátní návrh zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě
/sněmovní tisk 275/ - druhé čtení

Z pověření Senátu předložený návrh uvede pan senátor František Bublan, kterého ale nevidím. Už vidím pana senátora Bublana. Prosím, pane senátore, vítejte zpátky ve Sněmovně a prosím, ujměte se slova.

 

Senátor František Bublan: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte, abych jen ve stručnosti připomněl podstatu návrhu o regulaci prodejní doby, který zde byl již projednán v prvním čtení a následně byl projednán ve výborech. Jedná se o redukci prodejní doby ve vymezených prodejnách velkoobchodu a maloobchodu v zákonem určených státních svátcích, jak jsou definovány v zákoně č. 245/2000 Sb. (V sále je hlučno.)

Hlavním cílem tohoto zákona je omezit prodejní dobu v maloobchodě a velkoobchodě tak, aby byl stanoven obecný zákaz prodeje ve vyjmenovaných svátcích a zkrácen prodej na Štědrý den do 12 hodin. Jedná se o tyto dny: 1. leden - Nový rok a Den obnovy samostatného českého státu, Velikonoční pondělí, 8. květen - Den vítězství, 28. září - Den české státnosti, 28. říjen - Den vzniku samostatného československého státu, 25. prosinec - první svátek vánoční a 26. prosinec - druhý svátek vánoční. Na Štědrý den, jak jsem už říkal, by byl zakázán prodej od 12 do 24 hodin.

Navrženo je zakázat prodej pouze v sedmi dnech roku. Nejdeme tedy cestou některých okolních států, kde je zakázán prodej o neděli a o vybraných svátcích. Toto omezení by se netýkalo prodejen, jejichž prodejní plocha nepřesahuje 200 m2, netýkalo by se čerpacích stanic, lékáren, prodejen na letištích, vlakových a autobusových nádražích, prodejen ve zdravotnických zařízeních. Zákaz by neplatil v době, kdy byl vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav. Omezení by se vztahovalo i na zastavárny, sběrny odpadů a provozovny obchodující s použitým zbožím, a to bez ohledu na velikost prodejní plochy.

Hospodářský dopad, který jsme dost často řešili u vás na výborech, se dá těžko vyčíslit. Lze předpokládat, že se tržby z těchto sedmi dnů přesunou buď na menší prodejce, nebo do ostatních pracovních dnů. K výpadku zdanění by tedy nemuselo dojít. Ale sami obchodníci ale nejsou schopni odhadem říct, jaký dopad by to mohlo mít na jejich tržby. Navíc lze předpokládat vyšší příjmy v oblasti turismu a jiných služeb volného času.

Sociální dopad bude velmi příznivý. Volné dny budou nejen pro zaměstnance dotčených obchodů, ale i pro ostatní obyvatelstvo příležitostí pro intenzivnější rodinný život, pro společné výlety, kulturní akce, sport a jiné aktivity.

Navrhované řešení je v souladu s ústavním pořádkem České republiky, neodporuje mezinárodním smlouvám, jimiž je Česká republika vázána. Právo Evropské unie nemá společný předpis týkající se prodejní doby, avšak klade důraz na sladění pracovního a rodinného života.

Ještě jednou děkuji za projednání ve výborech a prosím, aby v tomto druhém čtení byl přístup k tomuto návrhu pozitivní.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji panu senátorovi Bublanovi. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání hospodářskému výboru jako garančnímu, dále byl tisk přikázán výboru pro sociální politiku. Usnesení těchto výborů vám byla doručena jako senátní tisky 275/2/3. Prosím zpravodaje hospodářského výboru pana poslance Karla Šidla, aby nás informoval o projednání návrhu ve výboru a odůvodnil případné pozměňovací návrhy. - Pardon, pana poslance Šidla zastoupí paní poslankyně Matušovská. Prosím, paní poslankyně, máte slovo.

 

Poslankyně Květa Matušovská: Děkuji, pane předsedající. Vážený pane předsedající, vážená vládo, vážený pane senátore, kolegyně a kolegové, pan senátor uvedl návrh zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, který řeší problematiku, jak upravit prodejní dobu ve vyjmenovaných svátcích. Jen doplním, že tento senátní návrh zákona byl předložen poslancům 1. 8. 2014, stanovisko vlády nám bylo rozesláno 22. 8. 2014 a bylo neutrální. První čtení bylo zahájeno 9. 12. 2014 a pokračovalo 20. 10. 2015. Byl přikázán k projednání hospodářskému výboru a výboru pro sociální politiku.

Hospodářský výbor projednal senátní návrh zákona na své 29. schůzi dne 12. listopadu 2015. Usnesení 213. Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky po vyslechnutí slova senátora Františka Bublana, zpravodajské zprávě poslance Karla Šidla a po obecné rozpravě

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR tisk 275 zamítnout;

II. pověřuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny přednesl zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu zákona v hospodářském výboru;

III. pověřuje předsedu výboru, aby předložil toto usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Děkuji

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Nyní prosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru pro sociální politiku pan Jaroslav Zavadil, aby nás informoval o projednání návrhu ve výboru a případně odůvodnil pozměňovací návrhy. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jaroslav Zavadil: Děkuji, pane předsedající. Dobrý den, dámy a pánové, kolegyně a kolegové. Já vám napřed přečtu usnesení našeho výboru, který projednával tento tisk 2. prosince 2015. Výsledek je takový, že výbor pro sociální politiku doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, aby vyslovila souhlas se senátním návrhem zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, sněmovní tisk 275, a zmocňuje zpravodaje výboru, aby se stanoviskem výboru seznámil schůzi Poslanecké sněmovny, což jsem tímto učinil.

Snad možná ještě několik slov, která by neměla zapadnout. On to tady zmínil i náš kolega senátor Bublan. Abychom nezapomněli také na to, že tím, že by se v těch dnech jmenovaných zavřely velké obchodní řetězce, tak se přesune poměrně dost značná část klientů k těm menším a tím se trošičku pozvedne jejich obrat. Z hlediska toho si tedy myslím, že bychom měli podporovat - a předpokládám, že i zprava tahle rétorika zazní - že bychom měli podporovat živnostníky a maloobchodníky. To je jedna věc.

A druhá věc. Tímto problémem se zabývám už delší dobu. Jak je vidět, tak bohužel ten tisk už je tady opravdu zaparkovaný skoro dva roky, nebo rok a půl. Takže jsem rád, že konečně došlo na druhé čtení. Velmi bych apeloval, abychom to propustili druhým čtením do třetího a eventuálně se můžeme ve výborech pobavit o některých věcech, o některých pozměňovacích návrzích. U nás žádný pozměňovací návrh nepadl. Nevím, jak je to u kolegů. Tam předpokládám, že také ne. Pak by se samozřejmě mohlo rozhodovat mezi druhým a třetím čtením.

Apeluji na vás, abychom propustili tento návrh do třetího čtení. Čekají na to samozřejmě i zaměstnanci v obchodních řetězcích. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Ještě než otevřu obecnou rozpravu, tak přečtu omluvu pana poslance Jiřího Holečka, který se omlouvá mezi 15. a 19. hodinou.

Nyní tedy otevírám obecnou rozpravu. Mám do ní zatím dvě přihlášky. Slovo má pan poslanec Kubíček a připraví se pan poslanec Karamazov. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Roman Kubíček: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, dovolím si předložit pozměňovací návrh, který je následovný. Tato následovná změna bude ovlivňovat dny, kdy bude zavřeno v maloobchodě a velkoobchodě, a jsou to dny 1. leden, 25. prosinec, 26. prosinec a 24. prosinec od 14 do 24 hodin.

Navrhovaná změna respektuje princip navrhovaného zákona, avšak jej (nesrozumitelné) v duchu proporcionality, přiměřenosti a respektu k tradici v České republice. Pozměňovací návrh umožní omezit případné negativní dopady v oblasti sociálně hospodářské, aniž by výrazně omezil kvalitu života obyčejného občana.

Ještě tady na svého předřečníka navážu, že bych tomu přesunu do maloobchodů rozuměl, ale málokdo si uvědomil, že velké řetězce poskytují malé krámy malým živnostníkům a ty fungují na základě této plochy. Dotazoval jsem se, kdo by platil provoz celého toho obchodního domu, kdyby tam tyto krámy chtěly provozovat tu svoji činnost, tak řekli "no ty malé krámy", což není úplně geniální v tuto chvíli.

Potom v podrobné rozpravě se k svému pozměňovacímu návrhu přihlásím. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Prosím pana poslance Karamazova a po něm se připraví pan poslanec Bendl.

 

Poslanec Simeon Karamazov: Vážené kolegyně, vážení kolegové, nemohu skoro uvěřit tomu, že opět jednáme a výbory podporují tak nesmyslné opatření, jako je omezení otevírací doby obchodů. Jako by neexistovaly skutečné problémy, kterými se má tato Sněmovna zabývat. Jenomže opak je pravdou. Skutečné problémy existují. Stačí jmenovat například imigrační krizi. Až se bude v České republice vyhlašovat anketa Byrokrat roku, bude současná socialistická vláda bezesporu jedním ze žhavých kandidátů. Zkusme si připomenout alespoň zlomek zásahů do svobodného života, které nám připravila elektronická evidence tržeb, kontrolní hlášení DPH, povinné předškolní vzdělávání, registr smluv i pro obchodní společnosti se státní účastí, registr sportovců, reflexní vesty, zákaz automatů se slazenými nápoji ve školách. A nyní přichází další restrikce v podobě zákazu prodeje o státních svátcích.

Skutečných výzev se tato vláda zjevně bojí, proto vymýšlí různá socialistická opatření, kterými ospravedlňuje svoji existenci. Když koalice přichází s návrhem na omezení otevírací doby obchodů, dobře tím ilustruje rozdílnou optiku, kterou vnímá občany levice a pravice. Zatímco pravice vidí jako hlavní důvod existence státu zajištění bezpečnosti občanů, levice je klidně vystaví skutečným hrozbám, zato pečuje, v uvozovkách, o jejich víkendový program.

Musím se ptát: Skutečně si tato Sněmovna myslí, že největším nepřítelem státu jsou hypermarkety otevřené i ve státních svátcích? Klade si některý z poslanců, kteří chtějí předkládaný návrh podpořit, otázku, co konkrétně se v naší zemi zlepší?

Z úst levice jsem slyšel několik tezí, které lze jen těžko považovat za relevantní argumenty. Ti, kteří volají po zavření obchodů, většinou tvrdí, že svátek lze trávit lépe než nakupováním. Také radši vyjdu s rodinou do přírody, než abych pěkný den prožil v nákupním centru, ale nikomu to nevnucuji. Levice jde ale ještě dál. Tvrdí, že co je správné pro jednoho, musí být dobré i pro druhého. Že existuje nějaký univerzální ideální způsob nejen trávení volného času, ale i vidění světa a myšlení. Tento postoj je samozřejmě velmi nebezpečný. Vede k přesvědčení, že jedině můj názor je ten správný, že ostatní nemají právo jednat podle vlastních preferencí. Je to názor, který značí nedůvěru v lidi a pasuje je do role nesvéprávných dětí, za které musí rozhodovat někdo cizí - samozřejmě stát. Dokonce i tam, kde smějí nakupovat.

Pokud ale začneme jednat za někoho jiného, ubíráme mu jeho svobodu rozhodnout se a již stojíme na cestě k totalitě. Jistě zpočátku možná nenápadné, později zcela přímé. Pokud nyní neřekneme dost, co přijde příště? Bude nám nakonec vláda určovat, co můžeme jíst, kam jet na dovolenou a s kým se přátelit?

Druhý okruh argumentů cílí na zaměstnance, kteří mají ve svátek službu. Podle mnohých nemohou trávit výjimečný den se svou rodinou. V první řadě musím připomenout, že obvykle jsou tyto služby mezi zaměstnanci oblíbené, protože jsou lépe finančně ohodnoceny. Musíme také vidět realitu. Česká společnost je k většině státních svátků poměrně vlažná. Možná je tento postoj dědictvím minulého režimu, který účast na různých oslavách během svátků vynucoval, jiné slavnostní chvíle zase potlačoval. Službu v den pracovního volna vítají zaměstnanci, kteří z různých důvodů žijí osaměle. Proto dávají ve svátek přednost práci.

Skutečně musím trvat na tom, že to není stát, který má omezovat příležitost k výdělku, zvlášť pro ty, kterým nízká kvalifikace brání najít zaměstnání. Dejte už proboha lidem pokoj! Nechte je žít a svobodně se rozhodovat. Pojďme řešit skutečné problémy a přestat lidem diktovat, jak mají trávit volný čas. Ještě nikdo nikdy nenašel hlubší vztah ke svým blízkým jenom proto, že k tomu byl donucen. Ještě nikdo nezačal žít plnější život jenom proto, že mu druhý vzal svobodu rozhodnout se.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Faktická poznámka pana poslance Zavadila a po jeho dvou minutách vystoupí pan poslanec Bendl. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Zavadil: Děkuji vám, pane předsedající. Vaším prostřednictvím bych chtěl jenom sdělit kolegovi předřečníkovi. Pak by ovšem socialistické zacházení nebo socialistické výdobytky byly v Belgii, v Německu, v Rakousku, v Polsku a mohl bych jmenovat dalších x států.

Byl bych rád, kdybyste na mě nepokřikoval. Když tak pojďte říct něco ven.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pane poslanče, prosím, já si tady zjednám pořádek. Pokračujte.

 

Poslanec Jaroslav Zavadil: Chtěl jsem jenom říct, když už se bavíme o těch výhodách, tak abychom vzali také v potaz, co se děje okolo nás.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Pan poslanec Bendl - to je řádná přihláška, a po něm pan poslanec Pilný.

 

Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo. Nejprve na margo předřečníka. Samozřejmě že to jsou socialistické výdobytky. Vždyť vidíme, co se děje v Evropské unii, co ta Evropa nezvládá. A že bychom zrovna tomuhle tomu experimentu, se kterým přicházíte, měli tleskat, to přece od nás nečekáte. Tahle země má opravdu jiné problémy, než aby Poslanecká sněmovna začala organizovat obchodníkům, kdy mají mít otevřeno, kdy mají mít zavřeno. Dokonce jak velcí mohou mít ještě otevřeno a jak ti menší třeba, ti můžou, těm to zakážeme, zase něco jiného na ně přeneseme, nějakou jinou povinnost.

Podle mne jde o klasický příklad levicové snahy organizovat dobro pro všechny, aniž by si to kdokoliv přál. Tohle opatření je levicové a je potřeba to takto pojmenovat. Že se k tomu přihlásí i hnutí ANO, mě velmi mrzí, které o sobě tvrdí, že jsou pravicově orientovaní, a přitom už tady chtějí diktovat, nebo chcete společně s levicí diktovat podnikatelům takovéto věci.

Čemu už vůbec nerozumím, a on to tady říkal pan senátor, že toto opatření přinese zvýšení zisku v oblasti turistického ruchu. To tedy nevím, jak člověk, který půjde nakupovat, zjistí, že je zavřeno, tak si řekne: Aha, dneska radši půjdu do divadla, protože řetězec je zavřený, a tím zvednu příjmy. Nebo se půjdu někam projít, pojedu radši na zámek nebo něco podobného. Tomu přece soudný člověk nemůže věřit, že by tohle opatření mělo nějaký výrazný dopad na oblast turistického ruchu.

Nechci o tom déle hovořit, myslím, že to je taková nesmyslnost, že tyhle argumenty úplně stačí, a ve druhém čtení podávám návrh na zamítnutí tohoto zákona ve třetím čtení. Děkuji vám za pozornost.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Prosím pana poslance Pilného, po něm pan poslanec Laudát. Omlouvám se, pane poslanče, velmi se omlouvám, přehlédl jsem faktickou poznámku. Pan poslanec Korte, potom pan poslanec Koubek. Prosím o strpení. Prosím.

 

Poslanec Daniel Korte: Děkuji, pane předsedo. Já bych vaším prostřednictvím chtěl panu kolegovi Zavadilovi, který mezi zeměmi s oněmi socialistickými výdobytky jmenoval také Rakousko. Pane poslanče, já se domnívám, že jste ho tam jmenoval plným právem. Znáte rakouský státní znak? Určitě ano. Je to orlice. Co má v pařátech? Srp a kladivo. (Smích několika poslanců.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Prosím pana poslance Koubka. A ještě zde mám faktickou poznámku pana poslance Nekla, který dostane prostor hned poté.

 

Poslanec Jiří Koubek: Děkuji. Chtěl jsem panu poslanci Zavadilovi. Když jste ve své úvodní zprávě, pane poslanče prostřednictvím pana předsedajícího, když jste říkal, že na to lidé v této oblasti obchodu čekají, až ten zákon bude propuštěn do třetího čtení a bude schválen, jenom jste neupřesnil, zdali čekají na co. Na to, až jim snížíte mzdu za to, že nebudou moci o státních svátcích pracovat? Vždyť to přece víme, že o práci ve státních svátcích v tomto oboru je velký zájem.

A druhá moje poznámka. Není to tady tak dlouho, co jsme tady projednávali novelu zákona, která by umožnila horníkům odejít dříve do důchodu. Bylo tady upozorněno na to, že se budou otevírat dveře i pro další profese, kde lidé těžce a náročně pracují. A uběhl asi týden a v novinách se objevila zpráva, že zaměstnanci pracující v oblasti dřevozpracujícího průmyslu by také chtěli odcházet dříve do důchodu. Je to prostě otevírání jenom dalších dveří. A já se ptám: A které další profese se ozvou a koho tady pan poslanec Zavadil bude příště prosazovat, aby také v neděli, resp. ve státních svátcích nemuseli pracovat? Proč zrovna maloobchod? A kdo bude další?

Opravdu, otevíráme dveře dalším a dalším. A prosím, řekněte tedy, které asi profese přijdou a kolik to následně potom může také stát. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Prosím pana poslance Nekla s faktickou poznámkou.

 

Poslanec Josef Nekl: Děkuji, pane předsedo, za slovo. Chtěl bych reagovat na některé předřečníky. Nevím, socialistický, nesocialistický. Já jsem tedy ateista, ale vím, že v neděli se má odpočívat, a ne pracovat, to myslím moc socialistické nebylo, když Bůh stvořil svět a v neděli odpočíval. Ale já bych chtěl odpovědět na některé otázky.

Co to přinese České republice, tady padlo. Samozřejmě že nic. Nic to nepřinese České republice, protože ty obchodní řetězce, které vlastní největší nákupní centra, veškerý svůj zisk odvádějí mimo naši republiku. Tady zůstává sociální, zdravotní pojištění, dejme tomu, ale zisk jde ven a jsou to miliardy korun samozřejmě ročně. Proto i ta sobota, neděle, státní svátek jsou pro ně dobré, protože to jsou prachy, které potom oni mají jako zisk.

A teď bych se chtěl zeptat zcela vážně, prosím vás. Pokud tedy víte, kolik stojí rohlík, chodíte do obchodu, nebo kolik stojí máslo. Bavili jste se někdy s těmi obyčejnými ženskými, které sedí za pokladnou, doplňují regály apod., jestli by tento zákon přivítaly? Já tedy chodím hodně nakupovat, hodně se s těmi ženami bavím, ať již v řetězcích Aholdu, nebo já nevím, v Tescu apod. 90 procent z nich řeklo: Prosím vás, aspoň některé ty dny a státní svátky nám dejte volno, ať jsme s rodinami. A říkají mi to, prosím vás, ty ženské od pokladen a ty ženské od regálů, nikoli manažeři, kteří jsou samozřejmě placeni ze zisku a ze soboty a neděle mají vyšší výplatu. To jsem tady chtěl poznamenat. Děkuji. (Potlesk poslanců KSČM.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě jedna faktická poznámka pana poslance Zavadila.

 

Poslanec Jaroslav Zavadil: Já jenom vaším prostřednictvím, pane předsedající, panu poslanci Koubkovi, když jsme se bavili o mzdách. Víte vůbec, jak se platí v těch řetězcích? Že jim nedávají mzdu, ale že jim dávají náhradní volno? Takže oni nemají újmu na mzdách, ale mají skutečně za to jenom a pouze to náhradní volno. Tohle by bylo potřeba - on shodnou okolností mluví, takže to neslyší, ale já mu to pak řeknu třeba v kuloárech. To je jedna věc.

Druhá věc. To, co tady padlo, že socialisté, levice a já nevím, nerad tyto výrazy používám, se snaží zavádět do našeho právního systému všechno možné. No prostě dělá to proto, že jim byl dán mandát. Já za to nemůžu, že zrovna shodou okolností pravice dostala tak málo ve volbách. Kdyby dostala víc, tak možná by to bylo jinak. To je všechno. (Potlesk vlevo.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě jedna faktická, pan poslanec Adamec.

 

Poslanec Ivan Adamec: Děkuji za slovo. Děkuji za proškolení od pana odborářského bývalého bosse. Nemůže se chovat jinak, já to chápu.

Měl jsem poznámku na to, že ne všechny řetězce jsou zahraniční. Znám i české řetězce. Abychom si ujasnili pojmy s dojmy.

A padla tady otázka, kdo z toho bude co mít. Já vám řeknu, jak to bude. Den před státním svátkem nakoupí naši vietnamští obchodníci v těchto marketech a o svátcích to budou prodávat, samozřejmě s přirážkou. Jestli tohle chceme, jestli chceme takovéto sociální inženýrství, které má mnoho pohledů, myslím si, že do trhu zasahovat nemáme, a pokud to budeme dělat, tak to jenom zdeformujeme a bude to špatně.

Samozřejmě můžeme se bavit o tom, že jsou tam nízké platy, že někdo nechce dělat, to je pravda. Ale řada lidí chce, a my do toho zasahovat nemáme jako Sněmovna. Nechme trh trhem, protože trh si poradí. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: To byly všechno faktické poznámky a nyní snad už bude prostor pro pana poslance Pilného, po něm paní poslankyně Věra Kovářová. Ne, pardon. Kolega Laudát stahuje, po něm paní poslankyně Kovářová a pan předseda Mihola. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Ivan Pilný: Děkuji za slovo, pane předsedo. Vážené kolegyně a kolegové, s dovolením bych připomněl pár základních pravidel ekonomiky. To, jestli ekonomika roste a jakým způsobem vypadá, závisí, ačkoli to někdy v Poslanecké sněmovně tak nevypadá, závisí na tom, jak fungují podnikatelé. Jestliže fungují podnikatelé, vytvářejí pracovní příležitosti. V maloobchodě je to závislé také na tom, jestli jim do obchodů chodí zákazníci. Tohle všechno funguje. Řetězce sice nevytvářejí nijak extrémní zisk, ale vytvářejí pracovní příležitosti a funguje to.

A teď ve jménu sociálního inženýrství a takové té odborářské strategie máme tohle schéma, které funguje, narušit. Já teď pominu absurditu toho návrhu, že se to týká jenom maloobchodu, že se to netýká také průvodčích ve vlacích nebo v letadlech atd. Pominu absurditu 200 m2, která je tam navržena. To už tady bylo několikrát probíráno. Sociální inženýrství, nevím, jestli těmto lidem, lidé budou chodit na odborářské schůze, nebo budou chodit do kostela, nebo budou nějak využívat volného času, ale je to prostě jejich věc a nám do toho jako Poslanecké sněmovně, domnívám se, nic není.

Pokud se týká příkladů ze zahraničí, tak jsem minulý týden byl v takové malé rakouské vesničce Maria Alm a tam před obchodem Billa visí velký nápis, já si ho dovolím přeložit do češtiny: Ve prospěch našich zákazníků budeme mít otevřeno každou neděli a každý svátek od 14.00 do 18.00 hodin. Je to vesnička Maria Alm, můžete se přesvědčit, je to tam před Billou. Takže jenom abychom si neříkali, jak to někde funguje a nefunguje.

Já tady nebudu opakovat další důvody, o kterých jsem se tady zmiňoval, a samozřejmě se připojuji a v podrobné rozpravě podám návrh na zamítnutí tohoto zákona. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Prosím paní poslankyni Kovářovou.

 

Poslankyně Věra Kovářová: Vážené dámy, vážení pánové, snažím se pochopit důvody, které vedly předkladatele k předložení tohoto návrhu. Moc se mi to nedaří. Obávám se totiž, že jde o klasický příklad páchání dobra. Jde o regulaci někoho, kdo o ni sám nestojí. Mzdy v této oblasti patří k velmi nízkým a právě služby o víkendech a svátcích jsou vítanou příležitostí, jak si přivydělat. Vím, že to sice není příliš systematické, ale tak to prostě je. V případě schválení předloženého návrhu tuto možnost pro pracovníky ve větších obchodech výrazně omezíte. Tolik obecně.

A mám ještě jednu konkrétní poznámku. Zajímalo by mě, proč byly do výčtu obsaženého v zákoně zařazeny právě ty vyjmenované státní svátky a ostatní svátky a ne i ty další. Obávám se, že když se zákon nebude vztahovat na všechny státní svátky a na všechny ostatní svátky ve smyslu zákona o státních svátcích, bude to pro veřejnost matoucí. To samozřejmě jen v případě, že tento návrh bude schválen. To, jak jsem již zmínila, bych nepovažovala za příliš šťastné. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Další vystoupí pan poslanec Mihola a po něm se připraví pan kolega Laudát.

 

Poslanec Jiří Mihola: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, většinou je mým zvykem vyslechnout si názory předřečníků, pak na ně moci trošku reagovat. A tady vlastně tu mozaiku různých názorů doplním také názorem lidoveckým. Ten je dlouhodobě v této oblasti nebo v těchto záležitostech kontinuální, to si můžete ověřit, na rozdíl od některých jiných klubů. Návrh novely zákona o omezení prodejní doby v maloobchodě a velkoobchodě klub KDU-ČSL totiž podporuje.

Co se týká velkoobchodu a maloobchodu, pracuje v něm zhruba 800 000 lidí a tento zákon, tento návrh zákona se týká velké části z nich. My se domníváme, a to je pro nás hlavním argumentem, že by to vedlo k lepšímu skloubení rodinného a pracovního života těchto zaměstnanců, a k tomu se v naší politice rozhodně hlásíme. Je potřeba si uvědomit, že převážně prodejní řetězce zde mají velkou sílu a je potřeba také stanovit určitá pravidla a určitý řád. Koneckonců nějaký řád tady fungoval i v rámci společnosti, když se ohlédneme do minulosti. Ale nechci tady začínat historický výklad od starověku po současnost.

V řadě evropských zemí, které jsou na tom hospodářsky, řekl bych, o hodně lépe než my a kde se můžeme jenom inspirovat, mají rozhodně rozvinutější svobodný trh, jsou prodejní doby regulovány a není to vnímané jako nějaké jho, omezení či zásah do podnikání, jak tady z mnoha stran teď bylo slyšet. Nechci zdržovat dlouhým výčtem, z těch 28 členských států Unie není prodejní doba omezena ve 13 z nich - např. v Dánsku, Švédsku, pobaltských zemích, v Itálii, Slovinsku, Chorvatsku a také u nás. V jiných zemích se regulace v různé míře uplatňuje a tam patří země jako Německo, Francie, Španělsko, Rakousko, Maďarsko, Polsko, Benelux, Anglie, Finsko a další. A regulace je ať už na úrovni státní správy, nebo samosprávy a omezení se týká zejména regulace prodejní doby o svátcích, někde případně i o nedělích, nebo dokonce i o sobotách. Ale samozřejmě existují zase různé výjimky, které tato nařízení prolamují. Koneckonců na to se myslí i ve specifických situacích ohrožení nebo ve specifických případech, jako jsou benzinové pumpy, nádraží apod., i tady v tomto předloženém senátním návrhu zákona.

Dá se předpokládat, že dopad na ekonomiku nebude negativní, ale možná spíše pozitivní. Zboží, které by lidé nakoupili o těch svátcích, nakoupí určitě v jiný den a naopak, jak jsem říkal, přispěje to omezení k tomu, že budou rodiny více pohromadě a nebudou třeba trávit volné chvíle přes celý den v supermarketech. Určitě i v rámci volnočasových aktivit, které se budou o těch svátcích nabízet a se kterými se v těchto dnech počítá, tak budou povzbuzením především v oblasti rozvoje cestovního ruchu a dalších podnikatelských aktivit. Důležitým aspektem bude i to, že zatímco ty velké obchody, řetězce, supermarkety jsou soustředěny především ve velkých městech nebo ve městech, tak tady ty další podnikatelské aktivity budou podporovány napříč naší zemí.

Přestože obecně tedy podporujeme... A chtěl bych ještě zdůraznit jeden aspekt, který tady možná nezazněl. Pokud zajdete mezi zaměstnance, tak oni tuto změnu většinou, domnívám se, vítají. Nemohu to říct nějakým celostátním výzkumem, na to moje síly samozřejmě nestačí, ale protože také chodím nakupovat, tak se ptám právě v těch řetězcích a naprostá většina dotázaných nejen že byla vstřícná k tomuto návrhu, ale nepotvrdila to, co se obecně někdy říká jako argument, že tito prodavači nebo zaměstnanci jsou mnohonásobně zaplaceni v ty sváteční dny a že se jim to tedy bohatě vyplácí a že vlastně chtějí, aby tam mohli o těch svátcích trávit celé dny bez rodiny. Tak já jsem takového dojmu nenabyl a opravdu jsem se neptal nějak formálně, dvou tří lidí, ale na několika místech a několika desítek lidí. Takže troufám si zde říct, že zaměstnanci tuto změnu vítají.

A přestože tento návrh podporujeme, tak na něm vidím i určité slabiny. Předřečnice tady zmiňovala, nebo položila takovou vlastně řečnickou otázku, proč jenom vybrané svátky. Já jsem se takto tázal a reaguji na to tím, že v systému je už jako sněmovní dokument 3851 vložen můj pozměňovací návrh, který počítá s tím, že toto omezení nebo zákaz prodejní doby se týká všech státních i ostatních svátků, protože i z mého pohledu to není úplně srozumitelné, proč Velikonoční pondělí ano, ale Velký pátek ne. Proč 25. prosinec ano a Den slovanských věrozvěstů anebo Den upálení Mistra Jana Husa ne. Takže já si myslím, že by bylo dobré to sjednotit, o tom je ten můj pozměňovací návrh.

Opravdu, když tady byly ty řeči o tom socialismu, tak ať se nikdo nezlobí, domnívám se, že země jako Německo a Rakousko, ano, i ony mají své slabší stránky, ale až budeme aspoň na jejich úrovni, tak... (Smích poslance v pravé části sálu.) No nevím, čemu se tam směje někdo z kolegů, ale říkám, budu se na věc dívat úplně jinak nebo se o tom bavit, až ty země doženeme, tak pak se budeme moci srovnávat a říkat, kdo je víc nebo méně socialistický. Zatím jsou určitě oni více tržní a ten trh tam tím nijak neutrpěl a nejezdí sem jako o překot, aby využívali té naší velké benevolence.

A úplně na závěr. Mrzí mě - stále ho tady nevidím - pan předseda, vaším prostřednictvím, Kalousek. Fakt mě to mrzí. On pak přijde zase ve třetím čtení a bude tady rozdávat rozumy a moralizovat. Tak já jsem chtěl jenom trošičku připomenout, že je trošku překvapivé, že tady s tímto návrhem nepřichází poprvé - nemůžu říct ani koalice, protože ANO možná v tom bude mít volné hlasování, nebo nejdříve se klonilo jako že ano, a teď se spíš zdá podle vystoupení některých že ne. Ale v každém případě to tady není poprvé na plénu, poněvadž tady mám černé na bílém ze serveru ČT 24, kdy vládní strana TOP 09 se chystá předložit svým koaličním partnerům plán zavřít o svátcích supermarkety, s návrhem zákazu prodeje v přesně stanovených dnech zamíří na nejbližší jednání koaliční devítky šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Zákaz prodeje ve svátek by měl podle něj platit pro obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních, nad čímž se mnozí tady také podivovali už dříve, i dnes, s tím argumentem, že podobná omezení už platí ve většině sousedních států, a záměr šéfa svého poslaneckého klubu podporuje i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Ale možná že tehdy tady u toho také pan předseda Kalousek nebyl, tak jako tady chybí teď. Takže já už si to potom s ním když tak dovykládám osobně, než mi to začne zase tady vyčítat ve třetím čtení.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Nyní tedy dvě faktické poznámky, pan poslanec Soukup a potom pan poslanec Pavera.

 

Poslanec Zdeněk Soukup: Dámy a pánové, já asi chodím do jiných obchodů a jindy než v sobotu a neděli, ale takhle. Já vám chci říci zkušenost z příhraničního města, kde žiji. Zákazníci z Německa, kteří tam mají omezení provozní doby, těch přijíždějí v sobotu a v neděli plné autobusy před obchodní dům, aby si nakoupili. Oni přijíždějí nejenem - to je v podstatě celodenní zájezd. Oni zastaví před obchodním domem, nakoupí si, udělají tam značnou tržbu a pak se ještě rozběhnou po restauracích, hospůdkách, kavárnách po celém městě. Takže já se domnívám, že jestliže bychom přistoupili na nějakou takovou regulaci, tak nepoškodíme jenom obchodní domy, ale poškodíme i podnikatelské prostředí, které je navázáno právě na turistiku v těchto příhraničních městech. Děkuji vám za pozornost.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Další faktická, pan poslanec Pavera.

 

Poslanec Herbert Pavera: Hezké a příjemné odpoledne, dámy a pánové, vážený pane předsedo. Nechtěl jsem reagovat, ale vzhledem k tomu, co tady všechno bylo řečeno, tak mě to donutilo, abych také vystoupil. Přiznám se, že v minulosti jsem byl zastáncem toho, aby se ve velkých supermarketech po vzoru Německa a Rakouska neprodávalo ani u nás o nedělích a ve státních svátcích. Ale myslím si, že dneska už je doba úplně jiná. A když se zeptáte lidí, jestli by si to přáli, určitě by vám nezatleskali za to, že jim chcete zavřít obchody. Tady nejde o to jim něco nakazovat, přikazovat a zakazovat. Tady je třeba lidi vychovávat, a ne zákazy. Zákazy nevychováte žádné lidi. Myslíte si, že se budou starat víc o své rodiny nebo že budou pečovat víc o své děti? V žádném případě. Dnes je bohužel situace taková, jaká je. Lidé se naučili jezdit do těch obchodů na celý den, mají to tam jako rodinnou akci, jdou do kina, děti si tam zahrají. V podstatě je to také společná rodinná akce. Berte to úplně jinak než tak, že by ty rodiny dělaly něco špatného. Naopak, zkusme jim nabídnout i něco jiného, a pokud jim nenabídneme, tak samozřejmě v těch obchodech budou.

Tady se také mluví o 200 metrech a tak dále. K čemu to povede? To už tady padlo taky mnohokrát. Obchody si změní část prodejní plochy na sklad nebo na něco jiného a budou mít 200 metrů. A v těch supermarketech, už to taky zaznělo, některé obchody tam budou otevřené, některé tam nebudou otevřené. To bude opravdu pěkně blbé.

Doufám, že ten zákon nepodpoříte a taky navrhuji, aby se zamítl.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Faktická poznámka, paní poslankyně Kailová.

 

Poslankyně Zuzana Kailová: Děkuji, pane předsedo. Já bych jenom chtěla zareagovat na svého předřečníka. Mluvíte tu o rodinách, které si přejí být spolu a přejí si jít dohromady nakupovat? Myslí tady někdo na ty rodiny těch zaměstnanců, kteří jsou v práci, jsou v práci od rána do večera, zejména zaměstnankyň, matek? Byli jste se prosím vás zeptat někde v nějakém svém okresním supermarketu prodavaček, co si přejí? Já jsem si pár supermarketů obešla a nejenom že mi bylo potvrzeno, že ty prodavačky do práce přijdou, protože prostě musí, ale u většiny z nich mi bylo potvrzeno, že jim zaměstnavatel nabídne náhradní volno, jak tady už o tom mluvil pan kolega Zavadil. Takže mysleme prosím vás na to, že se to netýká pouze toho, že my chceme s rodinami vyjít nakupovat, ale jsou tady tisíce zaměstnanců, zaměstnankyň, kteří chtějí být se svými rodinami. Když se jich zeptáte, jestli na Vánoce raději budou v práci a vydělají si pár stovek navíc, nebo chtějí být doma a připravovat si Štědrý večer, tak oni vám jednoznačně, většina z nich řekne, že chtějí být doma. Děkuji. (Potlesk z lavic poslanců ČSSD.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě faktická poznámka pana poslance Votavy.

 

Poslanec Václav Votava: Nechci zdržovat. Já jenom na pana kolegu Soukupa, kterého si jinak nesmírně vážím. Pane kolego prostřednictvím pana předsedajícího, vy jste řekl něco jako v tom smyslu, vždyť my ale omezíme naše německé přátele, aby si u nás nemohli nakoupit. Omezují také oni nás tím, že mají zavřeno v neděli? Tady se jedná jenom o určitý počet svátků, ne o neděle, jako to mají v sousedním Německu. A ta poznámka, která tady zazněla na to, že je to nějaký socialistický výdobytek, tak v Německu to bylo zavedeno dávno, dávno před námi, samozřejmě za pravicových vlád CDU-CSU. A to je pravicová vláda, to není žádná socialistická vláda. A trošku se podivuji tomu, jak proti tomu dneska bojuje TOP 09, když tady pan kolega Mihola sám přečetl to, jak vy jste se k tomu stavěli kdysi. Podporuje tím pádem socialistický výdobytek? Když říkáte, že je to socialistický výdobytek? Tak tomu fakt jako nerozumím.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Tak ještě pan poslanec Soukup.

 

Poslanec Zdeněk Soukup: Já bych chtěl zareagovat na pana kolegu Votavu, kterého si také nesmírně vážím. Pane kolego, vy jste špatně poslouchal. Já jsem vůbec nemluvil o tom -

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Mým prostřednictvím špatně poslouchal, pane kolego.

 

Poslanec Zdeněk Soukup: Špatně poslouchal vaším prostřednictvím (s úsměvem). Já jsem nikterak nemluvil o omezování německých zákazníků, já jsem mluvil o tom, že v podstatě na supermarkety a podobně a na tu návštěvu nebo návštěvnost u těch supermarketů je navázán byznys našich obchodníků, kaváren, restaurací, v podstatě celého města. Takže poslouchejme se, pak se kritizujme.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Ještě faktická poznámka pana poslance Miholy.

 

Poslanec Jiří Mihola: Děkuji za slovo. Jenom krátká reakce. Myslím, že pan kolega Pavera to byl, který zde naznačoval, že se vlastně nějak jakoby po dlouhé době a dramaticky ta situace změnila. Ale tohle já si opravdu nemyslím, protože když se podívám na to datum k tomu textu, který jsem tady částečně citoval, tak tam stojí začátek roku 2012. Já si myslím, že fakt ty základní změny se odehrávají v dlouhodobějších fázích nebo časových intervalech, a ne že za rok se situace v této oblasti, v této problematice, o níž se teď bavíme, v jiných možná samozřejmě se může změnit ze dne na den, ale tady si to fakt nemyslím. Já jsem rád, že tady opravdu jsou různé názory, a vážím si i toho, že například ODS drží ten názor kontinuálně. Tam já jako i u té tehdejší vlády vnímám, že měli názor, mají ho i teď. Další dvě strany měly názor jiný a teď opravdu po pár letech ho mění. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan poslanec Šrámek, technická poznámka.

 

Poslanec Pavel Šrámek: Děkuji za slovo, pane předsedo. Chci jenom říct, že tohleto sociální inženýrství spočívá taky v následující věci. V zákoně je omezení do 200 metrů čtverečních. Je to omezeno na čerpací stanice s palivy a mazivy. Když tady paní poslankyně říká, že vlastně soucítí s těmi zaměstnanci řetězců, proč taky nesoucítí s čerpacími stanicemi s palivy, mazivy, s lékárnami?

A vlastně poslední věc, která je velmi podstatná. Dopadne to opravdu tak, jak říkal pan poslanec Adamec. Vietnamští obchodníci si v pátek nakoupí a v sobotu budou mít prostě skvělý byznys a velké řetězce budou zavřené. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Tak žádné další faktické poznámky nevidím. Ajajaj, to jsem to - prosím, paní poslankyně Lorencová, faktická poznámka. Jsem to zakřikl. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Jana Lorencová: Kolegyně, kolegové, pane předsedo. Já si nenechám ujít tu příležitost. Byla jsem totiž ve Švýcarsku a viděla jsem normálně fungující společnost. Viděla jsem společnost, kde někde v 10, ve 12 hodin v poledne se zavřou obchody, otevřou se ve 12 a do té doby je svátek. Je neděle nebo je svátek a ten se světí, chodí se do kostela, lidé chodí, kam uznají za vhodné. Ale nikde, a byla jsem taky tedy i v Německu dokonce... (Smích v sále.) A viděla jsem, jak to tam funguje v prostředí těch supermarketů a podobně. Taky tam nejsou otevřené supermarkety přes soboty a neděle, přes svátky.

U nás jsou. U nás tam totiž tráví rodiny svoje víkendy. Rodiny s kočárky, s malými dětmi narukují ráno do supermarketu, večer vyjdou, možná tam i něco koupí, nevím, ale v neděli jsou tam znovu. To je představa normálně stráveného víkendu velké části českých rodin. Já si myslím, že je to strašně špatně. (Ohlasy zprava. Výkřiky ze středu sálu: Všechno zakažme!)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Pan kolega Novotný. Faktická poznámka. Prosím. Prosím kolegyně a kolegy, abyste na sebe nepokřikovali. Všichni, kdo se přihlásí, dostanou slovo, buď formou faktické poznámky, nebo řádné přihlášky, ale prosím, nekřičte na sebe.

 

Poslanec Martin Novotný: Kolegyně a kolegové, taková malá inspirace. Představte si, že v této zemi kolikrát i ve všední den, a dokonce i o víkendu, otcové od rodin, někdy dokonce i matky dětí třeba tráví večery v pohostinstvích, chovají se nezodpovědně. Každý slušný rodič přece ví, že má být se svými dětmi doma. Já myslím, že bychom měli skutečně už vážně zvážit, jestli neomezit tedy i provozní dobu těchto pohostinských zařízení, restaurací a hospod, abychom tedy podpořili tu českou rodinu, její stabilitu, abychom lidem ukázali, jak se správně chovat, a že by třeba to pivo si v hospodě český občan mohl dát jenom do šesté hodiny večerní, aby se potom mohl věnovat své rodině. (Výkřiky ze středu sálu: Ještě zakažme televizi! Potlesk některých poslanců z hnutí ANO a z pravé části sálu.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Nyní s řádnou přihláškou pan poslanec Laudát a po něm se připraví pan poslanec Kolovratník.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji za slovo. Dámy a pánové, nevím, jestli by ještě k tomu měla být seriózní diskuse po některých vystoupeních tady. Samozřejmě jestliže Němci mají o svátcích či víkendech, v neděli zavřeno, tak nám výrazně omezují práva. To je přece jasné, když tam jedete a neseženete nic k jídlu. Na pana předkladatele... A myslím si, že se vměšují do našich záležitostí všechny sousední země tím, že brutálně takto omezují práva. A Švýcaři jsou úplně nejhorší. Já jsem tam bloudil hladový a už do té země v životě nechci jet. (Smích a pobavení části poslanců.)

Skutečně když někde jsem, tak chci české standardy, to znamená, že najdu obchod, kde se najím nebo seženu potraviny a podobně. Takže ono to srovnávání s okolními zeměmi... Kéž byste tedy tak srovnávali nevím, ale ve Švýcarsku asi nemají EET, mají ale zase na druhé straně majetková přiznání a sousedé se udávají, a když vám řeknou, že si chcete postavit garáž a oni chtějí z tyček model 1:1, tak ho musíte postavit. Výsledkem je stejně naprostý architektonický chaos, co jsem tam tak koukal.

Takže si myslím, že z tohohle pohledu bych byl rád, když tady mluvíte o tom, že v okolních zemích je něco normálního, tak je tam normální, až na vzácné výjimky, že například nemají totální šmírování živnostníků, hospodských přes elektronickou evidenci tržeb, nemají naprosto nadbytečná kontrolní hlášení, prostě mají systém, že cílí na ta dvě tři procenta nepoctivých a těch devadesát devět osm nebo devadesát sedm procent podnikatelů nechají na pokoji, nezatěžují je, nedělají jim časové i finanční peklo. To je normální ve většině zemí, když už se bavíme o tom Německu.

V případě, že půjdete na standardy jejich demokracie, pak bych možná přežil, že byste tady o třech čtyřech pěti svátcích si prosadili zavřené obchody, kdyby to bylo za tuto cenu. Ale tu cenu vy nenabízíte. Vy nabízíte návrat k socialismu, čehož smutným dokladem bylo vystoupení pana kolegy, pana předsedy klubu KDU Miholy. To skutečně bylo budování socialismu v Čechách par excellence, nebo v České republice. Mně je to skutečně líto. Dnešek možná je větším mezníkem, prvním krokem k té cestě zpátky.

Na konci svého vystoupení dám procedurální návrh, abychom přerušili tento bod do 1. dubna 2019, anžto předpokládám, že v té době již bude vybudován reálný socialismus a že už vlastně nebude co řešit, protože prodejny se vrátí tam, kde byly, na maso se budou stát fronty, i v sobotu ráno, banány nebudou, to bude luxusní zboží. Takže si myslím, že potom nebude žádný důvod ponoukat prodavačky a prodavače, abych se zachoval genderově, aby chodili o svátcích prodávat, pokud ještě nějaké svátky budou. Protože já jsem narozen a žil jsem větší část života v éře socialismu, a tam sice byly obchody zavřené, hospody musely kvůli tomu, aby se pracující lid neunavil, zavírat v deset večer maximálně. (Do sálu vchází z obou stran větší počet poslanců a náhle se silně zvyšuje hladina hluku.) Bylo to sváděno na tropení výtržností a rušení nočního klidu. Výborný život to byl zejména pro studenty, kteří dnes dostali takovou ránu 17. listopadu.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Kolegyně, kolegové, prosím o klid. Pan předseda Laudát avizoval procedurální návrh, to znamená zvýšený pohyb ve sněmovně, ale prosím, usaďte se na svá místa. On říkal, že ho navrhne až na konci svého vystoupení. Tak prosím, nechme dokončit pana předsedu Laudáta.

 

Poslanec František Laudát: Ale přece jenom, abych z tohoto nestoudného návrhu nedělal frašku, připomínám jenom, že i na hospodářském výboru bylo poměrně veselé jednání. Více takovýchto návrhů, které občerství naši mysl.

Tak teď zcela seriózně. Za prvé pan Mihola a další zřejmě nevědí něco o impulzivním prodeji. Je řada věcí, které si, a je to dokonce až 25 procent zboží, které si člověk koupí, kupující, jestliže v nějakém obchodě je, on podvědomě vnímá reklamu a podvědomě vnímá to, jaký má velký nákupní košík, všechny tyhle metody jsou vymakané. A statistici spočítali, že až 25 procent věcí si člověk koupí, pokud je vidí, a i zboží, dokonce i potravin. V případě, že je nevidí a přijde tam jiný den, tak už je nekoupí. Nevím, jestli teď se vám dobře rozdává, žijete relativně v klidu díky ekonomickému oživení, ale přijdou doby, kdy tomu tak nebude. Ta nervozita ve světě už začíná a myslím si, že vám ztuhnou rysy, a zejména chudákům voličům, až sem zase někdy ta ekonomická recese přijde. To potom z toho vašeho rozdávání jim bude velice těžko. Takže 25 procent rovnou za tyto dny můžete s velkou pravděpodobností, možná v českých podmínkách to může být buď vyšší, nebo nižší, rovnou odepsat.

Uvědomte si, že to zboží někdo vyrábí, někdo dodává. Vy tady mluvíte o hypermarketech, ale v návrhu zákona přece nejsou nadnárodní řetězce. Tam jsou prodejny, všechny prodejny nad 200 metrů. Takže kdybych měl zahradníka, někdo mu prohlásí, že má prodejní plochu, že má zahradu, kde má ty stromky, nad 200, tak i v sezóně ho vyřídíte, on nebude moct prodávat svoje produkty. Nevím, jak budou chápány například takové ty různé farmářské trhy, jestli to bude sčítaná plocha, i když ty zaniknou kvůli EET, pokud se něco nezmění. Ale jestli ta plocha bude celá, nebo nebude.

Ale všem bych řekl jedno. Co těm Miholům a dalším je do toho, kdo se jak živí, kdo jak pracuje, kdy pracuje a kde pracuje? Nezlobte se na mě, ale to je přece svobodná volba každého jedince. Každý má právo se rozhodnout. Samozřejmě někdy ekonomická realita, že jestliže nemůže pracovat v tomhle místě, tak velmi obtížně hledá jinde. Ale vy tady dělíte občany na několik kategorií. Rozhazujete podnikání na několik kategorií, nebo minimálně na dvě, na základě prodejní plochy. (Hluk v sále.)

Nevím, jestli skutečně si ještě připadám normální v téhle parlamentní společnosti, když vůbec takovéhle zákony sem někdo nosí. Mně to skutečně nepřijde normální. Nicméně abych dlouho nezdržoval, i přestože sociální demokracie má takové priority, jako aby mohl pan Rafaj vybírat nějaké pokuty, ale zatím je nevybírá nic, i když avizoval velkou ránu na září minulého roku směrem k významné tržní síle, tak jsme tady ztráceli desítky hodin a na výborech další desítky hodin projednáváním tohoto nesmyslu, až jste to s úporností prosadili. Teď tady máme prodejní dobu v maloobchodě, omezení. Také to je velikánská priorita.

Na druhou stranu hoří výběr elektronického mýtného a ztráta 27 milionů korun denně. Schválíte tady paskvil v podobě kontrolního hlášení s drakonickými sankcemi, abyste teď řekli, že ten zákon vlastně ani nemusíte dodržovat, my vás pokutovat nebudeme. Pak tu protlačujete další a další naprosto zbytečné body na úkor toho, co je skutečně reálně potřeba. Leží tu desítky mezinárodních smluv. Ono vám to přijde možná formální, že ony přece počkají, a když už se na ně dostane, tak zpravidla to nikdo nějakým způsobem nevetuje, nezdržuje, až na výjimky, jako je mezinárodní smlouva s Ukrajinou. Ale za tímhle vaším chováním jsou prošustrované miliardy nebo miliony, stamiliony českých obchodníků, které, když není smlouva o zabránění dvojího zdanění nebo o ochraně investic - a tohle všechno pro vás nejsou priority. Tohle pro vás nejsou priority. Pro vás jsou priority takovéhle nesmysly. Kecat lidem do života, nařizovat, šmírovat je. A nezlobte se na mě, to, co se odehrává v tomto volebním období se zvýšenou gradací poslední měsíce, tak to je skutečně útok na všechno, co se tady odehrávalo po 17. listopadu. Na to všechno dobré, myslím. Zatímco to, co byste měli honit a trestat, to neděláte. To, co byste měli řešit, to neřešíte.

Dámy a pánové, dávám procedurální návrh, protože to je nejrychlejší cesta, jak tuto ostudu smést se stolu, aby tento bod byl přerušen do 1. dubna, do apríla 2019. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Tak pokud jsem správně rozuměl, vy navrhujete, aby tento bod byl přerušen a odročen do 1. 4. 2019. Já si nejsem úplně jist, zda je to hlasovatelné, protože to je mimo volební období této Sněmovny. Buď najdete nějaký jiný apríl ještě během našeho volebního období, nebo budu muset přerušit schůzi a konzultovat to s legislativou. Tak já tedy na dvě minuty přeruším schůzi a zjistíme, zda je možné přerušit bod do doby mimo mandát této Sněmovny. Budeme pokračovat v 15.34 hodin.

 

(Jednání přerušeno od 15.32 hodin do 15.34 hodin.)

 

Kolegyně a kolegové, prosím, abyste se usadili. Já jsem tedy konzultoval s legislativou s tím, že takovýto návrh není hlasovatelný, protože s koncem mandátu Sněmovny padají všechny legislativní návrhy pod stůl, a není tedy možné zavazovat novou Sněmovnou k tomu, že by měla projednávat něco v roce 2019. Ale kolega Laudát si přeje vystoupit.

 

Poslanec František Laudát: Děkuji. Já bych poprosil kolegu Zavadila, aby se neplácal do hlavy.

Já velmi dobře vím, že všechny zákony nedojednané, nedoprojednané padají s koncem příslušného volebního období. Proto jsem to udělal, protože já jsem vám chtěl ušetřit, zejména nervóznímu kolegovi předsedovi klubu ČSSD a dalším, čas, abychom se zabývali tímto ještě ve třetím čtení. Já jsem to s vámi myslel dobře, já jsem vám chtěl ušetřit čas. Nicméně jsa citově vydírán na cestě k budování socialismu v České republice kolegy Miholou apod. ten návrh stahuji, ale skutečně dostáváme se pouze k tomu, že si tady zopakujeme tuto šarádu ještě při třetím čtení. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Posledním, kdo se hlásí do obecné rozpravy, je pan poslanec Kolovratník, pokud trvá na své přihlášce. Stahuje. V tom případě končím obecnou rozpravu. Zeptám se, zda je zájem o závěrečná slova po obecné rozpravě. Pan senátor. Prosím.

 

Senátor František Bublan: Vážený pane předsedo, vážené paní poslankyně, páni poslanci, jen několik málo slov k tomu, co zde zaznělo. Možná začnu takovým tím přirovnáním nebo příběhem z toho německého pohraničí, kde se konají nájezdy německých turistů, aby si tam mohli nakoupit.

Víte, já jsem v 70. letech žil v tom rakouském pohraničí, v Mikulově a v Břeclavi, a pamatuji si, že se tam konaly podobné nájezdy rakouských občanů, a bylo to i v době, kdy se v rakouských novinách psalo o tom, jak jsou naše kuřata jedovatá a nezdravá, a vůbec to nevadilo, aby si tam rakouští občané nakupovali celé kartony kuřat a navštěvovali cukrárnu a hospodu apod. Takže já tady v tomto nejsem žádný idealista. Myslím si, že to určitě není směrodatné pro to, o čem zde chceme dneska rozhodovat. Lidé jsou všude stejní a chovají se podle toho, co je pro ně možná lacinější, výhodnější atd.

Možná k výčtu těch svátků. Je to trochu taková otázka, proč zrovna tyto a ne ty druhé. Já osobně třeba bych měl taky raději, kdyby tam byla velikonoční neděle, to je přece jen svátek Zmrtvýchvstání, je to daleko silnější svátek než Velikonoční pondělí, které je spíše tradiční, i když zase to pondělí je vlastně pozůstatek té velikonoční oktávy, protože dříve se Velikonoce slavily skutečně osm dní, až do té další neděle, a nám z toho zůstalo pouze to pondělí a teď se tam přesunuly takové ty tradiční zvyky. Nicméně po určitých diskusích právě s obchodníky jsem se přiklonil k tomu pondělí, protože pro ně je to zase nějak technicky výhodnější. Já to chápu, takže je to taková trochu otázka. Potom ty ostatní svátky. Určitě tím, že bychom vyčlenili těch sedm, nechceme ty ostatní nějak ponížit nebo degradovat. Je to taková směs těch tradičních, křesťanských a některých církevních svátků plus svátky, které zdůrazňují českou státnost. Takže je to takový výběr. Nemá to nějakou stupnici nebo nějakou hodnotu, ale je to spíš o tom, abychom si i navykli třeba státní svátky slavit, protože - tady to zaznělo, že lidé nebudou vědět, který den je zavřeno a který den je otevřeno. Když to po několika letech do sebe dostaneme, tak budeme vědět, že 28. října asi bude zavřeno, protože je to velký státní svátek.

Možná to tady mnohokrát zaznělo, že je to jaksi nějaké omezení svobody, naší svobody, jestli si půjdeme nakoupit, nebo nepůjdeme. Víte, ten zákon není pro ty nakupující. Ten zákon je pro ty prodávající, pro zaměstnance, pro ty prodavačky, skladníky atd. A oni tu svobodu nemají. Takže my se tomu budeme muset přizpůsobit, abychom jim umožnili tady tu svobodnou volbu.

Možná zakončím tím, že my ty zákony chápeme stále jako zákazy, jako to, že něco zakážeme, něco nesmíme udělat, něco musíme udělat. On ten český překlad pochází z toho židovského, z tóry. A tóra v tom přesném překladu není zákaz, ale je to cesta. Tak berme možná i tento návrh zákona jako takovou určitou cestu. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Paní zpravodajka má také závěrečné slovo po obecné rozpravě. Prosím.

 

Poslankyně Květa Matušovská: Děkuji, pane předsedo. Udělám jenom takovou rekapitulaci po obecné rozpravě. Všichni jste slyšeli, že hospodářský výbor tento senátní návrh doporučil zamítnout. Výbor pro sociální politiku doporučil Poslanecké sněmovně, aby vyslovila souhlas. V obecné rozpravě vystoupilo sedm poslankyň a poslanců v diskusi, někteří vícekrát, fakticky se přihlásilo šestnáct poslankyň a poslanců. Myslím si, že i v podrobné rozpravě načtou poslanci své pozměňovací návrhy. Od poslance Bendla a Pavery zazněl návrh na zamítnutí ve třetím čtení. Trochu mě překvapil pan poslanec Soukup, vyznělo zde, že návrh nepodporuje, ale v systému je jeho pozměňovací návrh, že doplňuje ještě kromě svátků, které tam jsou, Velký pátek.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Také děkuji za vyčerpávající zpravodajskou zprávu. Otevírám podrobnou rozpravu. První vystoupí pan poslanec Roman Kubíček, potom pan poslanec Pilný. Toho zde nevidím, prosím kolegy z hnutí ANO, aby ho informovali, že je na řadě. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Roman Kubíček: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dámy a pánové, chtěl bych se přihlásit ke svému pozměňovacímu návrhu, který je uložen v systému jako sněmovní dokument 3682. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Pan poslanec Pilný je zde, takže mu rovnou udělím slovo. Prosím.

 

Poslanec Ivan Pilný: Děkuji za slovo, pane předsedající. Jak jsem již avizoval, navrhuji zamítnutí tohoto zákona.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Dobře, takže se přidáváte ke kolegům, kteří to navrhl v obecné rozpravě. Pan poslanec Kudela.

 

Poslanec Petr Kudela: Vážený pane předsedo, vážený pane ministře, vážení kolegové, kolegyně, vyjdu vstříc panu předkladateli Bublanovi i panu poslanci, který tady 30 minut přede mnou hovořil, a budu krátký. Navrhuji, aby se mezi dny, kdy bude zakázán prodej ve velkém a malém obchodě, zahrnula i Velikonoční neděle. Načetl jsem to ve sněmovním dokumentu 3861. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Takže se tímto přihlašujete ke svému pozměňovacímu návrhu pod tímto číslem?

 

Poslanec Petr Kudela: Přihlašuji se ke svému pozměňovacímu návrhu pod číslem 3861. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Teď si přeje využít přednostní právo pan předseda klubu KDU-ČSL pan poslanec Mihola. Prosím. Potom pan poslanec Stupčuk.

 

Poslanec Jiří Mihola: Děkuji. Vážení kolegové, já bych se chtěl přihlásit ke svému pozměňovacímu návrhu, který je v systému jako sněmovní dokument pod číslem 3851. Zároveň bych si ho dovolil poopravit, protože se mi tam vloudila chyba. Protože je krátký, explicitně ho ocituji: V § 1 odst. 1 nově zní: V maloobchodě a velkoobchodě je s výjimkou uvedenou v odst. 2 zakázán prodej o státních svátcích a ostatních svátcích. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Také děkuji. Prosím pana poslance Stupčuka.

 

Poslanec Štěpán Stupčuk: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedo, vážené kolegyně, kolegové, chtěl bych se přihlásit ke svému pozměňovacímu návrhu, který je uložen jako sněmovní dokument 3681. Ve stručnosti: Jedná se o doplnění § 1 odst. 3, kde se doplňuje písm. g), které zní: g) prodejen obchodních či nákupních center, které nebudou tvořeny samostatně stojícím objektem s pouze jedním provozovatelem o velikosti větší než 5 tisíc metrů čtverečních prodejní plochy.

Stručné odůvodnění. Myslím, že návrh respektuje v zásadě hlavní myšlenky předkladatele, nicméně je to pokus o zmírnění aplikačních dopadů na malé prodejce, kteří mají samostatné prodejní plochy menší než 200 metrů právě v těch velkých obchodních centrech. Tímto pozměňovacím návrhem bych tak chtěl eliminovat případnou budoucí absurdní situaci, kdy hlavní prodejní plocha větší než 200 metrů by byla v obchodním centru zavřená, ale vedle toho by existovaly otevřené provozy malých prodejců, kteří mnohdy mají zasmluvněny právě tyto prodejní plochy na spoustu let dopředu. To je podrobné zdůvodnění mého pozměňovacího návrhu.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Také děkuji. Pokud se nikdo další nehlásí, tak podrobnou rozpravu končím. Zeptám se, zda teď je zájem o závěrečná slova. Není zájem. V tom případě vzhledem k tomu, že nepadl žádný návrh, o kterém bychom měli hlasovat teď, končím druhé čtení tohoto tisku. Děkuji jak paní zpravodajce, tak panu senátorovi.

Ještě přečtu omluvu, je to omluva pana poslance Vladislava Vilímce, který se omlouvá od 16. hodiny do konce jednacího dne. Současně se omlouvá ze dne zítřejšího z pracovních důvodů.

 

Budeme pokračovat bodem

Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.




Přihlásit/registrovat se do ISP