(19.20 hodin)
(pokračuje Bartošek)

Kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání výboru pro životní prostředí jako garančnímu výboru? Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro takto navržené usnesení, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 58. Přihlášeno je 155 poslankyň a poslanců, pro návrh 137, proti žádný. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru pro životní prostředí jako garančnímu výboru.

 

Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru a já se táži, jestli má někdo návrh na přikázání dalšímu výboru nebo výborům k projednání. Nikoho nevidím, v tom případě končím projednávání tohoto bodu. Já vám děkuji.

 

Otevírám další bod a tím je bod

 

50.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 247/1995 Sb., o volbách
do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů,
ve znění pozdějších předpisů, a ostatní volební zákony
/sněmovní tisk 682/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2

Upozorňuji, že je navrženo, abychom s návrhem zákona vyslovili souhlas již v prvém čtení.

Z pověření vlády předložený návrh uvede ministr vnitra Milan Chovanec. Prosím, pane ministře, ujměte se slova.

 

Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, cílem předkládaného návrhu je změna vymezení některých senátních volebních obvodů obsažených v příloze k zákonu o volbách do Parlamentu České republiky. Jedná se o volební obvody, ve kterých došlo k poklesu nebo naopak ke zvýšení počtu obyvatel, a to tak, že se jedná buď pod, nebo nad stanovený limit a koeficient, který stanoví zákon. Změny ve vymezení volebních obvodů jsou dány demografickým vývojem, ale byly připraveny na základě údajů dodaných Českým statistickým úřadem, a podle návrhu předloženým (?) dotčenými krajskými úřady, které taktéž vycházejí z projednání s jednotlivými dotčenými obcemi. Současně je třeba nově vymezit hranice volebního obvodu číslo 61 se sídlem v Olomouci, a to v návaznosti na přijetí zákona o hranicích vojenských újezdů, kterým dochází ke změně hranic vojenského újezdu Libavá a ke vzniku nových obcí. Vedle změny vymezení senátních volebních obvodů se rovněž navrhuje novelizace ostatních volebních zákonů navazujících na zákon o hranicích vojenských újezdů.

Zákon musí nabýt účinnosti co nejdříve, aby podle ně mohly proběhnout senátní volby na podzim roku 2016. Proto vás žádám a navrhuji, aby se Poslanecká sněmovna usnesla a vyslovila souhlas podle § 90 odst. 2, a to již v prvním čtení tento návrh schválila. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, pane ministře, a prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení poslanec Jaroslav Borka. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jaroslav Borka: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně a kolegové, jak zde již bylo uvedeno, projednávaným tiskem 682 se mění zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky. Návrh, se kterým pan ministr Chovanec v roli předkladatele nás seznámil, mění vymezení těch senátních obvodů, ke kterým došlo k poklesu nebo zvýšení počtu obyvatel. Změny sledují v souladu se zákonnou úpravou zmenšení podílu v počtu obyvatel mezi jednotlivými obvody. Ta druhá část, tzn. změna dalších čtyř zákonů, souvisí s vojenskými újezdy, kdy došlo ke změně zákona č. 15/2015 Sb., o hranicích vojenských újezdů.

Návrh zákona byl rozeslán poslancům jako tisk 682 dne 22. 12. 2015 a organizační výbor navrhl ústavněprávní výbor jako výbor garanční. Předkladatel navrhuje, jak bylo řečeno, zákon projednat již v prvém čtení. Já nemám námitek proti tomuto postupu a doporučuji tento postup realizovat. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, pane zpravodaji, a otevírám obecnou rozpravu a táži se, zda se do ní někdo hlásí. Nikoho nevidím. Je-li tomu tak, tak v tom případě končím obecnou rozpravu. Táži se, zda pan navrhovatel nebo pan zpravodaj si chce vzít závěrečné slov. Není tomu tak.

Nyní rozhodneme podle § 90 odst. 5 o pokračování projednávání tohoto návrhu.

 

Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna souhlasí s pokračováním jednání o sněmovním tisku 682 tak, aby s ním mohl být vysloven souhlas již v prvém čtení."

Já zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh tak, jak byl předložen, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 59. Přítomných poslankyň a poslanců je 157, pro návrh 140, proti nikdo. Konstatuji, že s návrhem byl vysloven souhlas. Budeme tedy pokračovat v jednání podle § 90 odst. 5.

 

Zahajuji podrobnou rozpravu a táži se, kdo se hlásí do podrobné rozpravy. Nikoho nevidím. Jestli je tomu tak, v tom případě podrobnou rozpravu končím a táži se opět pana navrhovatele a zpravodaje, zda si chcete vzít závěrečné slovo. Není tomu tak. Nyní tedy přikročíme k hlasování o celém návrhu zákona.

 

Přednesu návrh usnesen: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a ostatní volební zákony, podle sněmovního tisku 682, ve znění schválených úprav."

Já zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh takto předneseného usnesení, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Je to hlasování s pořadovým číslem 60. Přihlášeno je 157 poslankyň a poslanců, pro návrh 140, proti žádný. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas, a končím jeho projednávání. Děkuji panu ministrovi i panu zpravodaji.

 

Budeme pokračovat v projednávání dalšího bodu a tím je bod

 

46.
Vládní návrh zákona o Sbírce zákonů a mezinárodních smluv a o tvorbě
právních předpisů vyhlašovaných ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv
(zákon o Sbírce zákonů a mezinárodních smluv)
/sněmovní tisk 646/ - prvé čtení

Z pověření vlády předložený návrh i tentokrát uvede ministr vnitra Milan Chovanec. Prosím, ujměte se slova.

 

Ministr vnitra ČR Milan Chovanec Děkuji, pane předsedající. Já bych nejprve chtěl poděkovat poslancům a poslankyním za vstřícnost v předešlém hlasování.

Vážený pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, dovolte mi, abych uvedl vládní návrh zákona o Sbírce zákonů a mezinárodních smluv a o tvorbě právních předpisů vyhlašovaných ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv. Cílem tohoto návrhu je provedení nezbytných změn právního řádu souvisejících se zavedením modernizací a elektronizací tvorby a vyhlašování právních předpisů. Návrh náleží do širšího rámce strategických cílů vlády v rámci tzv. eGovernmentu, tedy zvyšování konkurenceschopnosti České republiky, demokratizace výkonu veřejné správy a boje proti korupci.

Hlavním principem navrhované právní úpravy je zavedení právně závazné elektronické podoby Sbírky zákonů a mezinárodních smluv. Stávající listinná podoba Sbírky zákonů a Sbírky mezinárodních smluv je obtížně dostupná a neodpovídá aktuálním požadavkům informační společnosti a informovanosti obyvatel, a to jak té laické veřejnosti, tak veřejnosti odborné. Orientace občana v právním řádu je v současné době bez použití informačních technologií velmi ztížena. Návrh proto umožní vznik oficiálního a moderního právního informačního systému, který bude provázán s dalšími informačními systémy v oblasti tvorby právních předpisů. Především však bude mít adresát práva prostřednictvím internetu k dispozici bezplatný přístup - zdůrazňuji bezplatný přístup - k právně závazným a státem garantovaným informacím o platných zněních jednotlivých zákonů. S tímto souvisí také další princip navrhované právní úpravy, kterým je zavedení právně závazné úplné znění novely právních předpisů. Do dnešního dne takovýto systém bezplatně k dispozici není. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP