(9.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Vážená paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, vaším prostřednictvím, paní předsedající, bych chtěl říct pár slov svému ctěnému kolegovi Romanu Sklenákovi. Já bych rozuměl jeho příspěvku, kdyby ho říkal někdo jiný. Kdyby ho říkal někdo z nových kolegů, kteří sem přišli do Poslanecké sněmovny. Nicméně byli jsme to my, kteří jsme tady od sociální demokracie zažívali mnohem horší obstrukce. My, kteří jsme zažívali Davida Ratha ve dvě hodiny v noci! Když tady hřímal a každých deset minut dával procedurální návrh na přerušení do 24. 12. devíti hodin ráno! My, kteří jsme to zažili nejenom u jednoho zákona, ale u mnoha! Ať to byl daňový balíček, ať to bylo stavební spoření, ať to byly církevní restituce.

Omlouvám se, pane kolego, ale vaše vystoupení bylo velmi pokrytecké. Kdyby ho říkal kdokoliv jiný, tak bych to bral. Od vás, omlouvám se, ne. Děkuji. (Potlesk některých poslanců vpravo.)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a nyní prosím pana poslance Stanjuru, řádně přihlášeného do rozpravy.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Tak já musím změnit to, co jsem chtěl říct, a reagovat na slova jak pana předsedy Sklenáka, tak pana místopředsedy Filipa. Není jak použít nějakého klasika z komunistické éry Viktora Černomyrdina: "Mysleli jste to dobře a dopadlo to jako vždycky." Tady jsme slyšeli opakovaně, jak sociální demokraté fňukají nad tím, jak vypadá jednací řád. Ale Roman Sklenák zapomněl říct, že vyčleněné hodiny pro třetí čtení nejsou od začátku v jednacím řádu. A prosadila si to jeho vláda, protože jí to přišlo výhodné. Vláda ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody. Nikdo z tehdejších poslanců ODS nehlasoval pro toto vyčlenění hodin ve třetím čtení. Proč to udělali? Protože měli těsnou většinu a chtěl mít tu stojedničku jistou. To byl úmysl zákonodárce. Já nevím, jestli je to správné. To nebylo nic v zájmu projednávání a kvality zákonů. Bylo to o tom, aby věděli, kdy mají sehnat svoji těsnou většinu. Já tomu rozumím. Ale - asi jste to mysleli dobře a dopadlo to jako vždycky. My jsme pro to nehlasovali, my to jenom využíváme. Kdybyste to neprosadili vy sami - a já jsem tady jednou říkal, kdo všechno tehdy aktivně hlasoval. Pan kolega Sklenák tu nebyl. Ale hlasoval pro to premiér Sobotka, ministr zahraničí Zaorálek, který ten zákon předkládal, hlasoval pro to ministr průmyslu Mládek, hlasoval pro to dnešní prezident NKÚ, který nás tak často poučuje, jak ty zákony špatně přijímáme, Kala. Hlasoval pro to dnešní šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže poslanec Rafaj. A takhle bych mohl jmenovat.

Takže jestli se vám to nelíbí, tak si svolejte stranickou schůzi a tam si to vyříkejte! Nám s tím dejte pokoj, my jsme to nikdy nechtěli a nikdy nepodpořili! To, že využíváme ty možnosti, je logické.

Roman Sklenák říká, že už přes 20 hodin jednáme. Teď o tom mluvil Petr Gazdík. S dneškem to bude možná 30 hodin, nebo 28. Když jsme v listopadu 2011, to ne na konci volebního období, ale zhruba po roce a něco, zažívali obstrukce sociální demokracie, tak jsme tady byli 130 hodin! A šest hodin byla přestávka! Každý den jedna hodina přestávka. Každý den jsme jednali 23 hodin! Každý den! Ne teď, že za tři měsíce máme do kupy 20 hodin. Dvacet tři hodin, v osm technologická přestávka, v devět jsme začínali. Tady chodili sociální demokraté a říkali: Třetí směna hlásí nástup! My máme službu od dvou do šesti! A my jsme tady museli držet celou dobu 67 poslanců, aby se mohlo hlasovat o návrzích vašeho tehdejšího hrdiny Davida Ratha, o kterém dneska tvrdíte, že vlastně nikdy sociální demokrat nebyl! Co deset minut jsme tady hlasovali. A pamatuji si stesky některých kolegů ze sociální demokracie v předsálí: Já chudák, nejstarší poslanec a mám službu ve čtyři ráno! Jak já k tomu přijdu, když ti mladí teďka spí? Tak proč fňukáte? A nepřistoupili jsme k tomu a poslouchali jsme 50krát stanovisko nějaké stavební spořitelny, 48krát stanovisko Ústavního soudu. Slyšeli jsme libanonské verše. Legendární "rating" a mnohé jiné věci. A nepřistoupili jsme k tomu a trpělivě jsme 120 nebo 130 hodin během šesti dnů a šesti nocí vydrželi.

A pan předseda Sklenák říká, že on musí chránit demokracii a po 20 hodinách už je to dost. Protože on usoudil. Pan ministr Babiš usoudil, že už všecko zaznělo. Jak to ví? Čtyřicet šest přihlášených. On už ví, že všechno zaznělo. A díky tomu, jak jednáme, tak aspoň může odpovídat. Mě docela baví ten formát debaty. Vždycky v pátek klademe pět hodin otázky, ministr Babiš neodpovídá. Za týden v pátek přijde a přečte odpovědi. No tak ten týden potřebuje, aby to ti spolupracovníci napsali! Dneska jsme to viděli zase. Odpovídal na dotazy z minulého pátku nebo z minulého projednávání. To znamená, na dnešní dotazy se už odpovědi prostě nedozvíme, protože tento ani příští pátek EET prostě nebude.

Jsem moc rád, že Roman Sklenák nám udělal takové PR a citoval například má slova z července 2014. Je pravda, že jsem o rok a něco starší od té doby, ale pořád se cítím poměrně mladý, poměrně odhodlaný. A pořád budu vystupovat, když někdo vědomě porušuje zákon. Já nevím, proč nejste trpěliví. Všimněte si, z vystoupení předsedy poslaneckého klubu sociální demokracie ani jedno slovo o EET. Ani jeden argument. Hrál si na historika, citoval nás z našich tiskových konferencí. Což je v pořádku, já se k těm slovům hlásím, já se za ta slova nestydím. A hned byl i prognostik.

A pro kolegy, kteří tady nebyli v minulém období, tak já vám připomenu, jak probíhala každé úterý schůze. Začínala schůze ve 14.00. Načež začali vystupovat dva řečníci opozice: Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek. Někdy mluvili tři hodiny, když měli špatný den. Když měli normální den, čtyři hodiny. A když to rozjeli, zejména dnešní ministr zahraničí když se rozjel, tak nám tady od dvou do sedmi říkal: Chápete? Chápete? To nemůžeme projednávat! Ti samí, když o půl třetí nemáme schváleny tři zákony, po půlhodině říkají: Co se to děje? Organizovaná obstrukce!

Včera bylo opoziční okénko. A to si fakt nestěžuji, já jsem to říkal včera s úsměvem předsedům koaličních klubů. Načež v opozičním okénku byl nejdřív vládní návrh zákona, o kterém prognostik Roman Sklenák řekl, že to bude rychlý průběh - aby zhruba dvě hodiny mluvili především vládní poslanci! V pořádku, mně to vůbec nevadilo. Ale to víte, jak se ty prognózy naplňují. A nebyli to opoziční poslanci. A mohl bych taky říkat: To byly obstrukce! Teprv v pět hodin přichází, protože asi po pěti měsících jsme dostali pět hodin, z toho dvě hodiny (nesrozumitelné) debatovali vládní poslanci a mně to nevadí. Ten zákon byl důležitý, je důležitý, není jednoduchý, zákon o zdravotnických službách - a je to dobře.

Ale vy pořád někam spěcháte. A pak pořád opravujete. Kontrolní hlášení - spravíme ho! Zítra, pozítří! Ještě tady není. Pivo bude od 1. července zlevněné. Únor - ještě to tady není. A takhle bych mohl pokračovat. Mohl bych mluvit o tom, jak jste dali 16násobek za vykupované pozemky, jak jsme řekli, že to je špatně, abychom pak společně - a podotýkám společně, já si toho cením, že jsme to opravili, vládní i opoziční poslanci. Tady jsem varoval, že likvidujete cestovní kanceláře. Ministryně říkala, že ne, aby během 28 dnů v Senátu řekla: Máte pravdu. A ten samý pozměňovací návrh přišel ze Senátu zpátky ve znění, které jste předtím zamítli. A takhle bych mohl dávat jeden příklad za druhým.

Já to dělat nebudu. Já ten čas nechám přihlášeným poslancům. Klidně se toho svého, teď nevím, jestli je to, vystupuji s přednostním právem, nebo přihlášením, já se toho svého vzdám, aby mohli vystupovat mí kolegové. Protože nám zbývá zhruba 70 minut, než dojde k nezákonnému hlasování.

Ale milý kolego Romane Sklenáku prostřednictvím paní předsedající, neoznačujte porušení zákona za ochranu demokracie. To se fakt nehodí. A víte stejně dobře jako já, že je to poprvé v dějinách českého parlamentu, kdy násilně předčasně ukončujete rozpravu. Ať už jste byli v opozici, nebo ve vládě, ať už my jsme byli v opozici, nebo ve vládě, nikdy se to nestalo. Dneska se to stane poprvé. A já už vím, jak se chystáte tleskat, jak jste to zařídili. Úplně zbytečně. A co je na tom nejhorší. Nejhorší je, když se to stane poprvé.

Já bych mohl prognózovat úplně stejně jako pan předseda Sklenák a říkat: Co když to bude za tři týdny znova? Protože zjistí, někdo zase přijde a řekne ten Brusel to chce do dubna a my to nestihneme! Tak musíme ukončit rozpravu, aby nám bruselští úředníci nevyčinili. A potřetí. A počtvrté. A popáté. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP