(9.30 hodin)
(pokračuje Sklenák)

A co kdyby jednoho dne ODS a TOP 09 naznaly, že už mají všech těch zákonů Sobotkovy vlády dost a že už nám neumožní tímto způsobem schválit žádný zákon? Že budou ve středu a v pátek od devíti do čtrnácti hodin blokovat prostě všechno? Měli bychom podle ODS a TOP 09 říct ano, to se nedá nic dělat, mají na to právo? To je přece absurdní. Já si myslím, že by se Sněmovna, a to nejenom v tomto případě, měla vrátit k té původní dobré praxi, kdy se ve třetím čtení nevede žádná dlouhá rozprava, pouze se navrhují opravy legislativně technických, gramatických nebo písemných chyb, popřípadě se podávají návrhy na opakování druhého čtení.

Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, chceme-li, aby koaliční většina respektovala opozici, musí také opozice respektovat koaliční většinu a nemůže svá poměrně rozsáhlá práva daná jednacím řádem zneužívat. Z tohoto pohledu jsem přesvědčen, že je právem většiny v této Poslanecké sněmovně po více než 20 hodinách rozpravy ve třetím čtení o zákonu hlasovat. A z pohledu ochrany principu parlamentní demokracie jsem dokonce přesvědčen, že to není jen jejím právem, ale i povinností. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk v sále kromě pravé strany.)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Eviduji zde tři faktické poznámky. S první poprosím k mikrofonu pana poslance Kalouska, připraví se pan poslanec Fiala, poté pan poslanec Fiedler. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Ve smyslu jednacího řádu reaguji na vystoupení svého předřečníka, který, nevím, jak vás, ale mě v každém případě šokoval tím, že řekl, že zákon o státní službě byl schválen v rozporu s vůlí většiny této Sněmovny. Já dodnes žiji, a podívám-li se do záznamu, tak oprávněně žiji v tom, že byl schválen drtivou většinou napříč politickým spektrem.

Dámy a pánové, pro moji orientaci, byli byste tak laskavi, a zvedli byste ruku ten, kdo hlasoval proti své vůli? Hledím do řad vládní ko... Ani jeden. Vidíte, prostřednictvím paní předsedající pane předsedo Sklenáku, zase jste neměl pravdu.

Ano, když jsme slibovali, že tento nástroj bude použit jenom výjimečně, tak jsme, přiznám se, měli malou představivost. Také všechny vaše daňové zákony, které pokládáme za škodlivé, řada jiných zákonů, které pokládáme za ještě škodlivější, vám procházejí naprosto bez problémů. Neuměli jsme si představit, že připravíte zákon likvidační pro určitý sektor ekonomiky, že připravíte zákon likvidační pro ekonomickou svobodu a že připravíte zákon, který je ve svém důsledku opravdovým tunelem na daňového poplatníka, který má ještě za zády připravené krádeže ze zadání zakázek z volné ruky. To jsme si představit neuměli, a proto jsme tento výjimečný nástroj použili podruhé.

Jen tak řečnickou otázku si dovolím položit. Týká se to jednoho jediného zákona. Kolik desítek zákonů vy blokujete těm, kteří mají stejnou zákonodárnou iniciativu jako vláda, tedy poslancům, kolik jich blokujete již déle než rok? To není obstrukce, že to vůbec nedáte na pořad? Já jsem včera dojetím slzel, když jste se po roce vrátili k mému návrhu zákona. (Slabý potlesk zprava.)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Pane poslanče... (Posl. Kalousek: Děkuji.) Děkuji, váš čas vypršel. Prosím k mikrofonu pana poslance Petra Fialu. Připraví se pan poslanec Karel Fiedler a poté místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip, všechno faktické poznámky. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Petr Fiala: Děkuji. Pan předseda Sklenák mluvil o výkladu práva a nějakého právního předpisu ad absurdum. Ale jeho příklady o chování opozice a možném chování opozice byly dovedeny ad absurdum. Takže řekněme si pár skutečností nebo fakt.

Zaprvé. V případě hrozby obstrukce u služebního zákona jsme chtěli dosáhnout jediného- aby s námi vláda vůbec jednala. Jednala o zákonu, který se týká fungování tohoto státu a který samozřejmě svým dopadem zasáhne i další vlády, ať už budou jakkoliv složeny. Já jsem nechápal, že to, že s námi jednáte, vy vnímáte jako vydírání, ale jsem rád, že nakonec k tomu jednání došlo.

A teď pokud jde o tyto obstrukce. Ve třetím čtení se tady spolu scházíme a bavíme se něco přes 20 hodin. To jsou zhruba tři pracovní směny. No to zase není tak dramatická situace, jak vy to tady líčíte. A upřímně řečeno, co my tady blokujeme? Sněmovna normálně běží, další zákony se přijímají. Kdykoliv, když předložíte zákon ve třetím čtení, tak se o něm jedná. A my pouze blokujeme, nebo diskutujeme na jedné mimořádné schůzi ve věci jednoho zákona. A pokud jde o ten váš příklad ad absurdum, že by tedy pravicová opozice mohla zablokovat všechno a že bychom řekli: Tak ty zákony Sobotkovy vlády se nám nelíbí, tak my budeme hlasovat proti všem. Tak se, pane předsedo Sklenáku prostřednictvím paní předsedající, podívejte na to, jak hlasovala Občanská demokratická strana v případě návrhů předkládaných vládní koalicí: 60 % těchto návrhů jsme podpořili. Tak mně tady nic nevykládejte o nekonstruktivní opozici, která chce blokovat ušlechtilé úmysly vlády. Týká se to jednoho zákona, děláme to několik hodin a žádné drama se v Poslanecké sněmovně nekoná.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Prosím k mikrofonu pana poslance Fiedlera. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Karel Fiedler: Děkuji za slovo. Já bych využil tohoto času, abych načetl malou legislativně technickou úpravu.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Je to faktická poznámka a v ní nemůžete načítat legislativně technické úpravy. Je mi líto. Můžete pouze reagovat na průběh nebo dát procedurální návrh. Ale nemůžete načítat legislativně technickou úpravu. Je mi líto, pane poslanče.

 

Poslanec Karel Fiedler: Dobře. Budu reagovat na předřečníka, na to, co tady zaznělo před chvílí. Jak jsem zaregistroval, pan vicepremiér Babiš tady vzpomínal mě s tím, že jsem tady sdělil, že to není pravda, že se to týká jen malých a velkých se to netýká. Já jsem to samozřejmě myslel poněkud jinak. Já jsem to myslel tak, že tímto zákonem řešíme určité věci, a já pořád říkám, že to je v pořádku, že daně se platit mají. Tento svůj názor jsem nezměnil a za tím si stojím. A mohli jsme projednávat jiné zákony, které by přinesly jiné příjmy do státního rozpočtu. Například náš poslanecký klub navrhoval, abychom se zabývali tím, jestli 42 mld., které se vyplácejí na podporu solárů, musíme vyplácet v tomto objemu. A já bych tady odcitoval z 22. ledna, bylo to po deváté hodině, stenozáznam, co tady řekl pan vicepremiér Babiš. Cituji. "Vyvrátil jsem fámu, že velké podniky budou mít jiné podmínky než živnostníci." A zejména druhá věta. "Vysvětlil jsem, že evidence je určena pro všechny podnikatele za stejných podmínek." Ejhle, vzápětí se dovídáme, že někteří by měli mít nižší DPH na točené pivo, jenom někteří podnikatelé, kteří provozují restaurace. Ti, co mají jinou činnost, nebudou mít tuto daňovou úlevu pro odbyt svých výrobků, pro růst svých tržeb. A to je jeden z důvodů, proč já mám výhrady k tomuto zákonu, přestože souhlasím s tou základní myšlenkou. Děkuji.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji za dodržení časového limitu a prosím s faktickou místopředsedu Sněmovny Vojtěcha Filipa. Prosím, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Vážená paní předsedající, členové vlády, paní a pánové, já v reakci na kolegu Kalouska pro všechny poslance Poslanecké sněmovny, nikoliv pro něj. Nemám rád manipulativní projevy a tento byl velmi manipulativní. Nenechte se tím nijak ovlivnit, protože Ústavní soud zkoumá nikoliv pouze text zákona, ale úmysl zákonodárce. A úmyslem zákonodárce při stanovení hlasovacích dnů ve třetím čtení nebylo nic jiného, než aby soustředil pozornost poslanců na jednotlivé pozměňovací návrhy a jejich rozhodnutí. V tomto ohledu nebylo úmyslem zákonodárce - je úplně jedno, jestli jsem tenkrát hlasoval pro, nebo proti, tu změnu jednacího řádu, vyjádřil jsem se k ní velmi kriticky, protože jsem si dovedl domyslet ad absurdum některé její důsledky. A v tomto ohledu není pravda, že by někdy bylo úmyslem zákonodárného sboru České republiky, České národní rady, Poslanecké sněmovny po roce 1995, aby v jakémkoliv textu svého jednacího řádu měla v úmyslu, aby Sněmovna byla neusnášeníschopná. Naopak, jejím úmyslem zákonodárce bylo, pokud se stane to, že po více než 120 dnů Poslanecká sněmovna nebude usnášeníschopná, je potřeba, aby se rozpustila.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Nyní s faktickou místopředseda Sněmovny Petr Gazdík. Prosím, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP