(11.40 hodin)
(pokračuje Adamec)
Pašeráctví se rozšířilo i ve Francii v 15. až 18. století po zavedení vysoké solné daně. Důsledky prohibice alkoholu vládou Spojených států ve 20. letech minulého století jsou předmětem mnoha hollywoodských filmů. A vznik mafií samozřejmě. Pro Čechy, pro ty dříve narozené, je známá existence černého trhu v bývalém komunistickém Československu, protože všechno zboží, co za něco stálo, jste v krámě prostě nekoupili.
Z těchto příkladů, i historických, je úplně jasné, že jsou tam dvě příčiny, které mají vliv na stínovou ekonomiku, a to je míra zdanění a míra regulací. Co jsem si porovnával stínovou ekonomiku v rámci Evropské unie, už to tady také padlo, připomenu, že Česká republika na tom není tak úplně špatně, ale neumím řekl bych odborně říct, nakolik ta čísla jsou skutečně ta pravá, protože ono se to velmi těžko stanovuje. Ale patříme do lepšího průměru v Evropské unii. A v kontextu toho, co jsem říkal, že vlastně pokud budete na stínovou - v našem případě na šedou, protože ta černá je předmětem úplně někoho jiného, to nepatří do tohoto povídání. Tak když se podíváte, tak jak se chová stínová ekonomika v tomto rozsahu? No ta se chová tak, že když začnete tlačit na pilu, když začnete uplatňovat zase nějaké regulace, represe, tak ta šedá ekonomika se nesníží. Bude se chovat přesně obráceně. Podnikatelé vstupují do šedé zóny proto, protože už se jim nevyplatí to dělat v té zóně legální. A teď možná si naběhnu u pana ministra, protože podle mě řešením je zjednodušit daňový systém a snížit daně. To, co on oprávněně kritizuje, že ta minulá vláda neudělala.
Ještě musím říct, abych nezapomněl, v těch 15 % udávaných někde v těch Eurostatech je ještě de facto v té šedé zóně práce načerno. V případě České republiky se odhaduje, že cca čtvrt milionu lidí je tady zaměstnáno načerno a je to způsobeno vysokou cenou práce. Prosím neplést si, jak vysoké jsou výplaty. A když jsem se podíval na některé grafy, tak skutečně je to tak. A docela třeba v daňovém zatížení práce v nízkopříjmové skupině jsme skutečně někde na desátém místě.
Rovné prostředí. Narovnávat podnikatelské prostředí. (Z pléna upozornění na čas.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Pane poslanče, váš čas vypršel v tuto chvíli.
Poslanec Ivan Adamec: Děkuji. Já se přihlásím ještě jednou.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Ano, díky. Nyní prosím s faktickou pana ministra Babiše. (Zatím nechce k mikrofonu.) Takže stahujete. S přednostním právem pan poslanec Faltýnek.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezké ještě dopoledne, dámy a pánové. Já bych chtěl učinit v rámci kratičkého vystoupení jednu prosbu na kolegy z ODS a TOP 09 v rámci projednávání tohoto zákona.
Já jsem zažil konkrétní zkušenost v neděli odpoledne, když jsem šel se svým synem na kafe v Prostějově. Když jsem vystoupil z auta, tak ke mně přišel neznámý člověk, který říká: Dobrý den, já se jmenuji tak a tak a chtěl jsem vás poprosit o jednu věc. Já jsem váš sympatizant a mně se nelíbí, že nás jako podnikatele chcete špehovat a shromažďovat na nás nebezpečné údaje... Já jsem toho člověka, kterého jsem viděl poprvé v životě, poprosil, aby mi řekl, v čem vlastně to spočívá. Protože my jdeme teď tady deset metrů do kavárny na kafe, dáme si se synem dvě kávy a dvě mattonky, a kdyby ten systém už byl v platnosti, tak ta pokladna odešle na finanční úřad jedno číslo - částku těch zhruba 120 korun, kde není uvedeno nic jiného, pouze ta celková částka 120 korun za útratu, kterou jsme tam se synem udělali. A ten pán se na mě tak dívá a říká: No jo, ale v televizi pan Fiala z ODS říkal něco jiného, že budete shromažďovat nebezpečné údaje na nás podnikatele... Já jsem mu říkal: Tak ale toto je realita. Tak mně prosím řekněte, co vy vidíte jako podnikatel nebezpečného na tomto jednom jediném údaji... A on říká: No ale říkali to v televizi. Říkali to v České televizi. A říkal to pan Fiala.
Tak já jsem chtěl jenom poprosit vážené kolegy, aby přestali děsit naše občany, naše podnikatele. Rozumím tomu, že jsou proti tomuto zákonu, ale aby prostě říkali pravdu. Děkuji moc. (Potlesk poslanců ANO.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a nyní prosím s faktickou pana ministra Babiše. Prosím, vaše dvě minuty.
Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Děkuji. No to je přesně ono. TOP 09 a ODS stále říká nepravdu. Protože ani u EET ani u kontrolního hlášení Finanční správa nedostane žádný údaj o konzumaci, o nákupu ani o faktuře. Ani u kontrolního hlášení tam není obsah faktury! Je tam DIČ, číslo faktury, velikost plnění, datum uskutečnění zdanitelného plnění, celkem DPH, celkem tržby. Není tam ve faktuře vůbec nic. A stejně je to na té účtence, kterou dostaneme elektronickou na Finanční správu. Tak prosím vás, přestaňte už lhát. Vy děsíte stále ty podnikatele a není to pravda. Není to pravda. Nejsou tam žádné údaje, a proto se nemůžou zneužít. A vy tu lež stokrát opakujete a potom podnikatelé se ptají, co to je. No je to nepravda.
A pane Adamec, prosím vás prostřednictvím paní předsedající, ty náklady. Kdybyste se včera díval na televizi, tak tam vám majitel Vítkovic pan Honek řekl, kolik to stálo. No 6 400 korun to stálo. A většina firem má údržbu softwarového systému. A většina firem to udělala těm firmám - mluvím o kontrolním hlášení - zdarma! Zdarma to je. Tak proč tady říkáte znovu o nějakých nákladech? Zdarma to dělali většinou, protože to mají v rámci smlouvy o údržbě softwaru. A pokud to někdo zdarma nevyjednal, tak je to pár tisíc korun, do 5 tisíc korun. A myslím, že Vítkovice Tours jsou celkem velká firma a stálo je to 6 400 korun. Tak proč tady říkáte, jaké náklady? Žádné náklady nebyly. A taky to nejsou nové údaje. (Upozornění na čas.) To jsou údaje, které může Finanční správa už dneska kontrolovat, akorát je chce v jiné formě. To je všechno.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a nyní prosím s faktickou pana poslance Adamce. Prosím, máte slovo.
Poslanec Ivan Adamec: Děkuji za slovo. Budu velmi krátký. Já myslím, že jsme si s panem ministrem nerozuměli. Vůbec mi nejde o náklady na zavedení softwaru. O tom jsem nemluvil. Já jsem říkal, že zdražují účetní společnosti, protože se samozřejmě obávají následků vyplnění toho kontrolního hlášení, chyb. Zdražily o 30 až 50 %.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Ano. S faktickou pan ministr Babiš. Prosím.
Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Já se omlouvám. Já nechápu, o čem mluvíte. Jaké zdražení? Někdo si dá udělat změnu softwaru - a už to všichni mají - za 6 400 korun a potom tiskne to kontrolní hlášení na knoflík! Stiskne jednu klávesnici a ten počítač to vytiskne. To je všechno. Tak jaké náklady? Proč by někdo zdražoval? Nikdo nezdražuje. Naopak ty firmy si vylepší cash-flow, nebudou čekat na vratky DPH zadržené, protože dneska ten počítač to tipuje. Bude míň kontrol, protože ta Finanční správa a těch dvacet analytiků, kteří mají prověrku NBÚ a budou někde v tom datovém centru - a oni jediní budou mít ty informace, tak budou jenom analyzovat. A když zjistí, že nějaká faktura se nepáruje s druhou fakturou, tak půjdou na tu firmu. Takže je to samý plus. Rychleji peníze, méně kontrol. ***