(11.10 hodin)
(pokračuje Vilímec)

Nedávno vystupovala v televizi prof. Ing. Alena Vančurová, vedoucí katedry veřejných financí Vysoké školy ekonomické, a když dostala otázku na relevanci takových odhadů daňových výnosů po případném zavedení elektronické evidence tržeb, prohlásila - cituji: "Já těm odhadům daňových úniků, zvláště u daně z příjmů fyzických osob, moc nevěřím, protože nemáme z čeho vyjít, nemáme se od čeho odrazit. Těmto odhadům nevěřím. Musíte mít pevný bod a na něj nastavit nějaký model." Tedy tyto odhady pana ministra považuji víceméně za takové propagační záležitosti, protože jsem přesvědčen, že jsou postaveny víceméně na zcela hliněných nohách.

Já, který jsem vystupoval v prvním a druhém čtení tohoto návrhu zákona a také jsem ve druhém čtení v podrobné rozpravě podal pozměňovací návrhy, abych se vešel do těch deseti minut, protože nemíním urychlovat svou řeč, a to z toho důvodu, abych nenutil stenografy k nějakým rekordním výsledkům, byť Česká republika je známá svými vynikajícími stenografy, ale nechci to dělat, tak se ještě v tom zbývajícím čase chci dotknout těch svých pozměňovacích návrhů, protože musím v tom jednom případě načíst opravu legislativně technické chyby, jak jsem již avizoval na garančním rozpočtovém výboru. Ty návrhy, které jsem podal, ty tři návrhy, nepodávám z toho důvodu, že si myslím, že můžeme ten návrh zákona vylepšit, ten se vylepšit nedá, ale z toho důvodu, abych se ještě více alespoň pokusil snažit ochránit podnikatele a živnostníky.

Takže mi dovolte, abych načetl opravu legislativně technické chyby.

Tedy pod písmenem B2 jsem načetl odložení lhůty pro náběh zákona do praxe. Koneckonců on to potom také navrhl i pan poslanec Klaška z vládní koalice, a protože tam vypadla asi čtyři slova, která logicky samozřejmě vyplývají z toho pozměňovacího návrhu, tak to zde musím načíst. To znamená v bodě B2 se za text "§ 37 odst. 1 písm. b)" doplňují tato slova: "čtvrtého kalendářního měsíce ode dne".

Chtěl bych se ještě zastavit u dvou pozměňovacích návrhů B3 a B1. Pozměňovací návrh B1 považuji za velmi důležitý. Jedná se o vypuštění páté části zákona, která podle mě zakotvuje neadekvátní sankce za porušení nových povinností, o nichž jsem již hovořil. Článek 5, který navrhuji vypustit především z obavy, že opatření k vynucení nápravy spojená s okamžitým uzavřením provozovny a pozastavením výkonu činnosti je velmi tvrdý zásah, zásah, který může reálně zničit léta budovanou živnost poplatníka. Zákon navíc vůbec nepřipouští možnost odvolání, nepočítá s tím, že chyba by se mohla stát i na straně finančních úřadů. Tuto nerovnost tedy považuji za šikanu, zbytečnou šikanu a nebezpečnou zbraň v rukou berních úřadů. Samozřejmě jsem si pročetl i vystoupení, a podrobně, pana ministra 8. ledna, který v této věci uváděl, že pravomocí uzavření provozovny vládne také již Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Česká obchodní inspekce. Ano, okamžité uzavření provozovny za porušení povinností např. podle zákona o ochraně veřejného zdraví může nařídit státní dozor, a to jedině v tom případě, pokud by pokračování té provozovny mělo za následek ohrožení života nebo zdraví. Tady se mi ale fakt nezdá, že porušení zákona o elektronické evidenci tržeb by mělo až takové dopady na zdraví obyvatel. Možná způsobí psychickou újmu u části živnostníků a u podnikatelů, ale nemyslím si, že takový nástroj by měla mít v rukou Finanční správa.

Na závěr bych chtěl říci, že ta opatření, která připravuje pan ministr financí, a nejen tu elektronickou evidenci tržeb, ale i samozřejmě ono kontrolní hlášení, vede k jedinému: že lidé, kteří chtějí podnikat, podnikají, ztrácejí jakoukoli motivaci k pokračování tohoto podnikání. Není potom skutečně - a to si položme otázku - není potom skutečně lepší zůstat zaměstnancem ve veřejné nebo státní správě nebo ve firmách, ať už Andreje Babiše, nebo v jiných firmách? Zle na to doplatí, na tento návrh zákona, především malé firmy na venkově. Proto se nebudu divit, když se podnikání poté, pokud by prošel ten návrh zákona, zabalí.

Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane poslanče. Prosím pana poslance Svobodu a připraví se pan poslanec Martin Plíšek.

 

Poslanec Bohuslav Svoboda: Vážený pane předsedo, vážené dámy, vážení pánové, nejprve mi dovolte, abych konstatoval, že jsem zásadním způsobem rozhodnut hlasovat proti přijetí vládního návrhu zákona o evidenci tržeb a to je také důvod, proč zde mluvím, abych tento svůj názor sdělil i ostatním poslancům a pokusil se je přesvědčit o tom, že vládní návrh zákona je návrhem špatným. Jedná se o velice důležitou problematiku a dopady toho zákona mohou být do nejrůznějších sfér. Já se pokusím potom ve svém projevu některé ty sféry z nového úhlu pohledu pojmenovat.

Kolegyni Lorencové vaším prostřednictvím, pane předsedo, bych chtěl říct, že memoria est mater studiorum - opakování je matka moudrosti. Když máme dítě, které pomalu chápe, musíme mu tu věc neustále opakovat. Teprve to opakování dosáhne toho, že myšlenku pochopí a ta myšlenka se vetkne do hlavy. Čili to, že se tady něco opakuje, není žádná chyba. To je prostě to, co už staří latiníci věděli, že cesta vzdělávání je cesta obtížná, je cestou opakování. Víte dobře, že ve škole nejdřív vám to učitel vyloží, potom z toho máte domácí cvičení, potom je malé opáčko, potom je velké opáčko a finálně si to všechno zopakujete u maturity a ještě tam to mnohdy neumíte. Čili memoria est mater studiorum a to by měla být věta, která v Poslanecké sněmovně platí. A já doufám, že platí. Mě nijak netrápí, když je tady vyvoláno mimořádné hlasování a pan předseda z titulu své funkce (hovoří názorně pomalu) pomalu zopakuje celý ten název toho, proč hlasujeme, pomalu zopakuje všechna čísla. Já tomu rozumím - on potřebuje dostat své poslance zpátky. I to je součást té poslanecké materie a je to součást opakování. Člověk se to musí naučit, aby věděl, že takovéto kroky jsou vlastně správné, protože dávají možnost naplnit funkci, kterou ten předseda získal tím, že je předseda většinové koaliční partaje. Ale ta druhá strana má úplně stejná práva a musí je stejným způsobem používat.

Přede mnou kolega Vilímec - snad nemusím vaším prostřednictvím, když budu jenom citovat - se zmiňoval o pyšné princezně a když se do té pohádky podíváte, tak také vidíte, že ona nejdřív říká: obuj mi střevíček! A než pochopí, že je to věc neprosaditelná, trvá to vlastně skoro celou pohádku. Takže já doufám, že dopadneme alespoň tak jako ty nejjednodušší edukační, výchovné pohádky, které v sobě mají děj, na začátku je nějaký střet dobra se zlem, to zlo na začátku vítězí a získává body a to dobro trpělivou prací, ponižováním, pokořováním a stálým opakováním toho svého dobra to dobro nakonec prosadí a dobro zvítězí.***




Přihlásit/registrovat se do ISP