(13.00 hodin)
(pokračuje Grebeníček)
Pokud pak jde o problematiku bezduché reklamy a reklamy vydávané za sponzorské vzkazy, nemyslím si, že v případě veřejnoprávního média jde o neznalost nebo nezkušenosti. Vedení České televize jistě nebude popírat, že je silně motivováno snahou získat dodatečně prostředky z reklamy. Tohle nelze dost dobře akceptovat jako důvod k tomu, aby se veřejnosti věšely na nos bulíky. Koneckonců dílčí finanční zisky z přímé a skryté či maskované reklamy v řadě případů jdou nebo jsou na úkor kvality veřejné služby. Expanzí vnucované reklamy je omezován a postižen ten, kdo financuje Českou televizi rozhodujícím způsobem a kdo by měl dostat kvalitní veřejnou službu, tedy platící divák.
Domnívá-li se někdo, že v této oblasti už je to lepší než dříve, tak to ještě bohužel neznamená, že to je hodné chvály. To, co zavánělo v 90. letech cenzurou a přímo nepokrytou podporou a nekritizovatelností vládních stran, otevřenou mediální válkou proti opozici jako celku, se pochopitelně přežilo. Ale to ještě neznamená, že nová verze je tím, co splňuje nároky kvalitní veřejné služby.
Dámy a pánové, ke zlepšení nepřispěly, jak to nyní silně ve veřejnosti rezonuje, ani svérázné přístupy České televize k dějinám od výběrového a někdy svérázného přímého podání přes výběr těch, kdo je na objednávku České televize přednostně vypráví, a co horšího, leckdy prostřednictvím obrazovky České televize za tolerance nebo i podpory editorů a redaktorů doslova a do písmene přepisují. (V sále panuje značný hluk.)
Závěrem tedy. Není jistě v pořádku, když na porušení zákona musí i v tak zásadní věci, jako jsou základní historická fakta, reagovat až Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
Mohl bych nyní přejít k oblasti kulturní tvorby a dlouze mluvit i k dalším oblastem a problémům, ale nechci vyčerpávat vaši trpělivost. Jen tedy ještě koncentrovaně vyjádřím, na co jsem častěji upozorňoval.
Jednou z nejvážnějších chyb vedení České televize a Rady České televize je jednoznačná reflexe nedostatků a v důsledku nedostatečné projevy snah o nápravu. Omluvou pro médium veřejné služby nemůže v tomto ohledu být to, že tištěná média nebo komerční televize se zpravidla za své chyby neomlouvají a ani o nich nediskutují. Cestou ke kvalitní veřejné službě v případě České televize a k získání důvěry části nespokojené veřejnosti a odborné kritiky není manévrování na hraně nebo za hranou zákonů, nebo až pozdní nebo i jen alibistická reakce na nárůst stížností veřejnosti a odborné kritiky. Řešení stížností až na úrovni Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, nebo dokonce výrok Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o tom, že Česká televize porušila zákon, naznačuje, že chybí to základní, a to je potřebná míra korektní komunikace s nespokojenou veřejností a veřejná diskuse o tom, jak Česká televize naplňuje povinnost veřejné služby, ale také schopnost a vůle České televize otevřeně přiznávat pochybení a napravovat přešlapy. Jestliže i předsedovi volebního výboru tak fatálně chybí vhled do hospodaření České televize, a pokud se musí veřejnost nebo i novináři leckdy obtížně vůči vedení České televize a proti alibismu Rady České televize domáhat informací, je namístě hledat efektivní řešení.
Dámy a pánové, i tak volební výbor Poslanecké sněmovny po vyslechnutí úvodního slova místopředsedy Rady České televize inženýra Jana Bednáře, zpravodajské zprávě poslance Miroslava Grebeníčka a po rozpravě za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby přijala následující usnesení: Poslanecká sněmovna Parlamentu schvaluje Výroční zprávu o činností České televize v roce 2014 dle sněmovního tisku 441; za druhé pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu; a konečně za třetí zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o projednání Výroční zprávy o činnosti České televize v roce 2014 na schůzi volebního výboru.
Dámy a pánové, děkuji za vaši trpělivost a pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám také děkuji, pane zpravodaji.
Vzhledem k tomu, že už je 13 hodin 7 minut, přerušuji projednávání tohoto bodu a vyhlašuji přestávku. Budeme pokračovat ve 14.30 interpelacemi. Ve 14.30 hodin se pokračuje interpelacemi. Děkuji vám.
(Jednání přerušeno ve 13.07 hodin.) ***