Středa 16. prosince 2015, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jaroslava Jermanová)
180.
Návrh na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny
Na lavice vám byla rozdána usnesení volební komise číslo 123 ze dne 24. 11. 2015 a číslo 124 ze dne 8. 12. 2015. Prosím, aby se slova ujal předseda volební komise pan poslanec Martin Kolovratník. Prosím, máte slovo.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji. Dobré odpoledne, kolegyně, kolegové, vážená paní předsedající a vážení členové vlády. Jménem volební komise bych teď měl panu předsedovi Stanjurovi poděkovat, že na jeho přímluvu bude volební bod dodržen a zařazen, ale já vám hlavně slíbím, že ten bod je opravdu nekonfliktní, víceméně technický a nejsou zde žádné rozpory, takže to hlasování by, pokud nenastane nějaký problém, mělo být velmi rychlé. Svoji rozpravu k tomu bodu omezím na to nejnutnější minimum, které jsem povinen vám zopakovat.
Budeme hlasovat o návrzích na změny ve složení orgánů Poslanecké sněmovny. Volební komise k tomuto původně vyhlásila lhůtu do 23. listopadu. Poté jsem ji prodloužil do 7. prosince do 13 hodin a následně ještě jednou na žádost poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové do úterý 8. prosince do 12.30 hodin.
K této věci, k tomuto bodu, jsme nakonec ve volební komisi přijali dvě usnesení, která máte k dispozici. První je číslo 123 ze dne 24. listopadu a druhé usnesení číslo 124 je per rollam ze dne 8. prosince.
Podle zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny a i historického zvyku tento způsob volby provedeme veřejným hlasováním pomocí hlasovacího zařízení, tak vám to i za malou chvíli navrhnu. A jenom připomenutí, že navrhneme, je to také standardní postup, nejdříve jedním hlasováním se vypořádat s rezignacemi, jsou to dvě rezignace, které jsou obsažené v usneseních, a následně o nominacích. Podotýkám, všechny nominace jsou v pořádku v souladu s jednacím řádem i s poměrným zastoupením ve Sněmovně, to znamená, odpovídají platnému poměru velikosti zastoupení jednotlivých poslaneckých klubů.
Takže moje doporučení bude nejdříve ke dvěma rezignacím jedním hlasováním. Rezignace Rostislava Vyzuly za ANO 2011 na členství v zahraničním výboru plus rezignace Miroslava Kalouska, TOP 09 a Starostové, na členství v organizačním výboru, a následně jedním hlasováním nominace. Budou to nominace Jeronýma Tejce, sociální demokracie, do hospodářského výboru. Je to na místo uvolněné odvoláním poslance Milana Šarapatky. Dále nominace Jany Hnykové za Úsvit do stálé komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny. Toto místo opustil svou rezignací Marek Černoch. Nominace Martina Lanka za Úsvit do stejné komise - pardon, do komise pro kontrolu činnosti NBÚ, je to místo uvolněné odvoláním Milana Šarapatky. Dále nominace Matěje Fichtnera do zahraničního výboru, to je výměna za poslance Rostislava Vyzulu. A konečně nominace Františka Laudáta, TOP 09, do organizačního výboru, výměna za poslance Miroslava Kalouska.
To je rekapitulace. Nyní, paní předsedající, prosím, abyste otevřela rozpravu.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Otevírám rozpravu a eviduji přednostní právo pana poslance Stanjury. Prosím, máte slovo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Já se chci zeptat na ten hospodářský výbor. A není to nic proti kolegu panu poslanci Tejcovi, ale pan předseda volební komise říkal, že to je podle počtu, podle poměrného zastoupení. My jsme se přece rozhodli, že ten přepočet neuděláme, pokud někdo z toho klubu odejde a bude vyloučen, a najednou za poslance, který byl zvolen za hnutí Úsvit, je nominován poslanec zvolený za sociální demokracii. Takže mně ta nominace není úplně jasná vzhledem k tomu, co říkal pan předseda volební komise. Nechci to komplikovat, ale to pak není pravda, že je to podle poměrného zastoupení, jak bylo na začátku volebního období, a sociální demokracie touto volbou získá jeden mandát v hospodářském výboru navíc, pokud tomu dobře rozumím. Protože určitě pan poslanec Šarapatka, který byl odvolán, není členem, nebo nebyl zvolen za sociální demokracii. Tak buď ta informace není pravdivá a poprosil bych pana předsedu, aby nám to objasnil. V případě, že to tak je, tak navrhuji, ať se o tomhle hlasuje zvlášť. A stejně tak, a to je jenom jednoduchá úprava procedury, máme dvě usnesení, tak si myslím, že u každého usnesení rezignace a nominace, dvě hlasování taky, pokud se vysvětlí ta nominace hospodářského výboru. Jinak bych poprosil, aby se o té nominaci hlasovalo.
Opakuji, není to nic proti panu poslanci Tejcovi, ale jsou pravidla a jsou počty a najednou by vládní strana měla o jeden mandát v hospodářském výboru více.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Ano. S přednostním právem pan poslanec Kalousek.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Dámy a pánové, chtěl bych jenom potvrdit svoji vůli rezignovat na funkci člena v organizačním výboru, tak jako jsem rezignoval na funkci předsedy poslaneckého klubu. Ten motiv je zřejmý. Když jsem tady viděl sedmdesátileté důstojné kmety s akademickou kariérou, s profesní kariérou, kterou jim mnozí mohou závidět, jak na příkaz arcikašpara ze sebe dělají kašpary tím, že na sebe navlékají triko s názvy "Kalousku, nezdržuj!", rád bych je uchránil podobného ponížení, a proto na tyto funkce rezignuji. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Já se táži, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy. (V sále je velký hluk.) Pan poslanec Kolovratník.
Poslanec Martin Kolovratník: Já se teď přihlásím do rozpravy, abych reagoval na pana předsedu Stanjuru a pokusil se vysvětlit. Rozumím té připomínce.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Pane poslanče, já se omlouvám, ale opravdu je tu hluk a já potom neslyším případnou změnu procedury, o které potom musíme jednat.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji. Jenom to vysvětlení. To je skutečně ta debata, která tu probíhá už někdy od srpna nebo od září po změnách, ke kterým došlo v rámci poslaneckého klubu hnutí Úsvit. To vysvětlení, resp. filozofie, kterou se teď ve volební komisi řídíme, je taková, že došlo k přepočtení. Přepočítali jsme onu tabulku, která reflektuje principy poměrného zastoupení, a skutečně v některých výborech, což je například výbor hospodářský, poslanecký klub hnutí Úsvit ztrácí nárok na to jedno místo a nově tento nárok připadá klubu sociální demokracie. Náš výklad ve volební komisi je takový, že toto místo v tuto chvíli je neobsazené a podle nově přepočítané tabulky je možné, aby na něj byl vznesen nárok. Sociální demokracie ten nárok vznesla a tak to bylo i ve volební komisi přijato v rámci usnesení. Tolik moje vysvětlení.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Pane poslanče, já se ještě zeptám, jaký je váš postoj K navržené proceduře.
Poslanec Martin Kolovratník: Souhlasím a nemám s tím problém. Takže pojďme tu proceduru rozdělit na návrh pana poslance Stanjury. Navrhuji tedy to, abychom šli postupně po usneseních. To znamená, že nejdříve budeme hlasovat, pokud, kolegyně, kolegové, budete souhlasit, nejdříve budeme hlasovat o rezignaci pana poslance Vyzuly z usnesení číslo 123, potom bychom rozdělili nominace v rámci tohoto usnesení. Pouze samostatná nominace Jeronýma Tejce do hospodářského výboru. První hlasování. A druhé hlasování zbylé dvě, Jana Hnyková a Martin Lank, a následně bychom se vypořádali s usnesením číslo 124. První hlasování o rezignaci Miroslava Kalouska a druhé hlasování o dvou nominacích.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Ano, děkuji. Já zde vidím dvě faktické poznámky. Pana poslance Blažka. Stahuje svoji faktickou. S faktickou paní poslankyně Černochová. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Jana Černochová: Já se omlouvám, ale vzhledem k tomu, že jsme si s kolegou Blažkem přesedli, tak se přiznávám k tomu, že jsem na faktickou mačkala zdířku, kde má kolega Blažek kartu, pak jsem se přihlásila z druhého místa. Ale přihlásila jsem se z důvodu, který, mám za to -
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já poprosím sněmovnu o klid! Opravdu z empiru není slyšet, co řečník říká.
Poslankyně Jana Černochová: Přihlašovala jsem se z důvodu, že mě to, co tady řekl pan předseda volební komise, neuspokojilo. A chci se zeptat, jak ten přepočet probíhal. Jestli jste z Ústavou daných 200 poslanců udělali číslo 192, tři čtyři, nebo jakým způsobem jste to přepočítávali? Skutečně já tohle považuji za velice bezprecedentní věc, nelíbí se mi to. Myslím si, že se každý v tomto sále může někdy dostat do nějaké situace, kdy prostě nebude ve svém klubu - a ten klub by za to měl být trestán? Z jakého důvodu? Že někdo odejde? Že někdo ten klub opustí? Vždycky se tady bralo to, co platilo na začátku volebního období. Jak je možné, že to teď prolamujeme a že se teď tváříme, že v Ústavě není 200 poslanců, ale nižší číslo, tak aby došlo k tomu přepočtu, aby členové vládní koalice tam mohli mít o mandát víc. Vám to nevadí? Vy necítíte to, že tady zase ohýbáme Ústavu? Že tady zase ohýbáme jednací řád? Že tady zase ohýbáme pravidla?
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Prosím s faktickou pana poslance Kalouska.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Paní předsedající, já se velmi omlouvám, prosím o pochopení díky svému útržkovitému vzdělání. Vy jste pro mě řekla takové velmi málo pochopitelné slovo. Vy jste řekla, že z empiru není dostatečně slyšet. Já bych se rád orientoval v jednání, kde se mám rozhodovat podle svých ústavních kompetencí. Mohla byste mi prosím pěkně přesně do češtiny přeložit, co to slovo znamená a co jste tím myslela? Řekla jste, že z empiru.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Ano, jistě, pane Kalousku. Jelikož jste ve Sněmovně delší dobu a tento výraz neznáte, omlouvám se za něj. Já ho znám a znamená to z místa předsedajícího. S faktickou pan poslanec Kalousek.
Poslanec Miroslav Kalousek: Dovoluji si vás, paní předsedkyně, upozornit ryze přátelsky, že empir opravdu neznamená místo předsedajícího, ale jinak si říkejte, co chcete.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Pane poslanče, já se s vámi na toto téma nebudu pouštět do debaty, jsou tady důležitější témata. Já poprosím k mikrofonu s přednostním právem pana poslance Vojtěcha Filipa.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Vážená paní předsedající, členové vlády, paní a pánové, já musím udělat repliku na to, co tady řekla paní kolegyně Černochová. To samozřejmě není protiústavní, to není proti zákonu o jednacím řádu. To je přesně výraz suverenity lidu, protože ti sem zvolili politické strany, které sem přišly s nějakým pětiprocentním limitem. Ty, které ho nenaplnily, ani sem nemohou vstoupit. A jestliže některý klub se rozpadne a přestane plnit svůj volební program, tak samozřejmě nemůže mít zastoupení v jednotlivých orgánech. A ten výpočet je pořád 200 poslanců. Paní kolegyně, nepleťte si suverenitu lidu se suverenitou parlamentu!
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Nyní prosím s faktickou paní poslankyni Černochovou, poté s přednostním právem pan poslanec Černoch. Prosím, máte slovo.
Poslankyně Jana Černochová: Prosila bych, paní místopředsedkyně, abyste vyřídila panu místopředsedovi vaším prostřednictvím, aby mě oslovoval prostřednictvím vás. To za prvé. Když jsme u toho jednacího řádu, tak ať místopředseda Poslanecké sněmovny pan Filip dodržuje jednací řád.
Za druhé. Žádný klub se nerozpustil. Ten klub tady existuje, ten klub má stále počet členů, který mu umožňuje, aby měl klub. Takže si, pane kolego prostřednictvím paní místopředsedkyně, neupravujte jednací řád podle sebe. Dělali jste to celých 40 let. Upravovali jste životy podle sebe nám všem! (Potlesk části poslanců.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Ano. Já eviduji faktickou poznámku místopředsedy Sněmovny Filipa. Prosím.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Vážené paní a pánové, prostřednictvím předsedající se omlouvám paní kolegyni Černochové, že jsem ji neoslovil v tom prvním vystoupení prostřednictvím předsedajícího. Za druhé bych chtěl sdělit, že opravdu ve svých 60 letech jsem 40 let nikomu život neovlivňoval. (Potlesk zleva.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Prosím s faktickou pana poslance Kalouska. Prosím, máte slovo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Teď tady vznikl takový argumentační zmatek, paní předsedající, že prosím o desetiminutovou přestávku na poradu klubu, abychom se poradili, co dál a co s tím. (Ohlas v sále.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já samozřejmě přeruším na vaši žádost... (Upozornění mimo mikrofon.) Já se omlouvám, ale nejste předsedou klubu, tudíž nemůžete jménem klubu žádat o přestávku, to musí udělat předseda klubu.
Poslanec Miroslav Kalousek: Správně. Ještě že tam máte Filipa. (Hlasité pobavení v sále, potlesk.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já bych poprosila k mikrofonu pana poslance Černocha s přednostním právem.
Poslanec Marek Černoch: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Dámy a pánové, možná ta desetiminutová přestávka by mi pomohla trochu vychladnout, protože bych se velmi důrazně ohradil proti tomu, co tady řekl pan místopředseda Sněmovny Filip.
Pro vaši informaci - já doufám, že se nedostaneme znovu do situace, kdy to budu opakovat znovu. Klub Úsvitu se nerozpadl. Zmenšil se počet, klub zůstává, máme nárok, pracujeme, chodíme do výborů a plníme své volební sliby na sto procent, vaším prostřednictvím, paní místopředsedkyně, pane kolego Filipe. Plníme své sliby, plníme svůj program. A ještě jednou se důrazně ohrazuji proti výrokům, že se náš klub rozpadl. Nerozpadl se. Myslím si, že odvádíme práci, zúčastňujeme se zasedání výborů, zpravodajujeme, pracujeme. Takže věty podobného typu si myslím, že jsou pouze nějakými ideologickými výkřiky a jsou to naprosté podpásovky. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já děkuji. Do rozpravy se hlásí pan poslanec Kolovratník.
Poslanec Martin Kolovratník: Kolegyně, kolegové, mě to mrzí, měl jsem ambici tady pracovat v rámci nekonfliktního bodu a došlo k tomuto. Já se to pokusím umravnit a umírnit, nebudu na nikoho útočit. Spíš se pokusím vysvětlit a hlavně reagovat v tom vysvětlení na paní poslankyni Černochovou.
My jsme si to nevypočítali sami, že bychom si nějak pohráli s čísly nebo se snažili svým vlastním výkladem v komisi, nebo já osobně nějakým způsobem ohnout Ústavu nebo jednací řád PS nebo volební řád PS. Ten volební řád přesně, bod po bodu, popisuje, jakým způsobem se výbory a komise ustanovují, jaký je ten technický způsob výpočtu, to tam je přesně dáno, odstavec po odstavci. My jsme udělali jediné, a odvolávám se na to, že máte své kolegy, své zástupce ve volební komisi, takže i klub ODS byl informován a u toho procesu byl. Není to ze dne na den. My na tom opravdu pracujeme od konce srpna. My jsme technicky přepočítali tu tabulku, to vyjádření principu poměrného zastoupení v té nové podobě. A skutečně tady musím podpořit Marka Černocha, klub hnutí Úsvit se nerozpadl, pouze snížil svůj počet členů. My jsme také nepracovali s počtem 199 nebo 198. My jsme pracovali při tom výpočtu vlastně s číslem 194 plus 6. Šest poslanců jako nezařazených, kteří nejsou v žádném klubu, a u těch 194 jsme provedli právě ten nový opravený výpočet.
Pravdou je také to, že jsme se dotázali sněmovní legislativy, když tu historii zjednoduším, ptali jsme se na to, jestli pokaždé máme přepočítávat, a nebo platí to, co se stalo, tak jak bylo rozdělení, jaké byly poměry těch klubů na začátku volebního období, tedy po volbách, kdy jsme se zde ve Sněmovně sešli. Ten výklad byl nejednoznačný, odpověď byla, že je možné oboje. To je potřeba férově říci. My jsme vlastně v tom kompromisním řešení u té nejednoznačnosti do jisté míry zůstali. Neuplatnili jsme tento striktní princip, nebo přepočet ve všech výborech, kdy bychom aktivně navrhovali, že členové hnutí Úsvit musí být odvoláni nebo vyloučeni, že musí z těch výborů odejít. Takže v řadě výborů i nadále zůstávají. Ale vrátili jsme se v historii k tomu dění zhruba z června tohoto roku, já už si to datum přesně nepamatuji, kdy tady - a Sněmovna je suverén - během podobného bodu byli někteří členové klubu, bývalí členové toho klubu, ti, kteří odešli a stali se nezařazenými, byli odvoláni, a ta místa jsou k dnešku volná. Takže komise pracovala s tím, že v některých výborech, jako je např. výbor hospodářský, to místo je volné při pohledu na novou tabulku, je možné ho obsadit a nově ten nárok má sociální demokracie. Nic víc, nic míň.
Takže neohýbáme Ústavu, pracujeme s tím, jaký aktuálně má hnutí Úsvit počet členů a i to, jaké je obsazení jednotlivých výborů, a jak říkám, je to poslední věta, tam, kde členové dále zůstávají, tak my nenavrhujeme aktivně jejich odvolání nebo rezignaci. Já osobně to vnímám jako nějaké kompromisní řešení. Je to řešení, které samozřejmě musí vyplývat z politické dohody a politické vůle Sněmovny.
To je moje poslední reakce a nechávám teď ty reakce na vás. Já už bych vás rád poprosil, abychom přistoupili k hlasování.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Ano, děkuji. S přednostním právem pan poslanec Stanjura.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Kdybych tušil, co vyvolá můj nevinný dotaz, tak jsem ho možná nevznesl. Proto jsem navrhl to hlasování zvlášť, každý z nás se může rozhodnout, jak uzná za vhodné. Ale chci jenom říct, protože je to opravdu politické rozhodnutí, legislativa říká, že záleží na nás. Když to trošku zjednoduším, to stanovisko. Mně se vůbec nelíbí takové alibistické stanovisko, ale budiž, to jsme si mohli říct sami, na to nepotřebujeme právníky, aby nám řekli, že si můžeme udělat, co chceme.
Když se na to podíváte, funguje nějaký politický klub, který je ustaven po volbách. Ten se z nějakých důvodů rozhodne, že některý z jeho členů neplní ten program, a například ho vyloučí. Logicky v duchu toho, a je to možné, to nijak nekritizuji, je navíc potrestán tím, že přijde o místo v některém z výborů. Pokud nechce, logicky, že ten bývalý člen klubu aby ten klub zastupoval v odborném výboru, což logicky nechce, když se jejich cesty rozešly. Já nechci říkat, kdo má pravdu, a dělat jim soudce, kdo je lepší nebo kdo je horší. Tak v logice toho, když ten člověk nechce plnit program té strany, tak ta strana ještě na to doplatí ještě tím, že přijde o místo ve výboru, pokud nechce, aby ho ten člověk reprezentoval. Anebo musí akceptovat ta strana to, že tam za ni sedí člověk, který se s tou stranou rozešel. Má na to plné právo. Mají na to právo obě strany, to nijak nekritizuji. A nepřipadá mi to úplně šťastné. Proto jsem se na to zeptal. Mně stačí, když o tom budeme hlasovat samostatně. Já se rozhodnu podle toho, co považuji za správné, a pokud máte pocit, že ta debata byla dlouhá, tak já si myslím, že je dobře, že si takové věci vyjasníme.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já děkuji. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy. Není tomu tak, tudíž rozpravu končím a předávám slovo předsedovi volební komise. Prosím.
Poslanec Martin Kolovratník: Takže děkuji. Považuji rozpravu za ukončenou. Já jsem navrhl pozměněnou proceduru. Měli bychom tady nejdříve hlasovat o tom, jestli souhlasíte, že procedura hlasování bude jiným způsobem. Jestli mohu rychle zopakovat - nejdříve samostatná rezignace s usnesením č. 123, poté samostatná nominace Jeronýma Tejce, jedno hlasování, druhé hlasování dvě zbylé nominace, Hnyková, Lank. Další hlasování bylo o rezignaci v rámci usnesení č. 124 a poslední hlasování o dvou nominacích z usnesení č. 124.
Prosím, paní předsedající, abyste nechala o této proceduře hlasovat.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Ano. Dříve, než tak učiním, všechny vás odhlásím a poprosím, abyste se znovu registrovali svými kartami.
Nyní zahajuji hlasování o návrhu procedury. Táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko, zvedněte ruku. Proti?
Hlasování končím. Je to hlasování s pořadovým číslem 291, do kterého je přihlášeno 156 přítomných, pro 155, proti nikdo. Konstatuji, že návrh byl přijat. Prosím, pokračujte.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji a nyní prosím, abychom hlasovali o návrhu na rezignaci pana poslance Rostislava Vyzuly, ANO 2011, ze zahraničního výboru.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko a zvedněte ruku. Proti?
Hlasování končím. Je to hlasování s pořadovým číslem 292, do kterého je přihlášeno 157, pro 156. Návrh byl přijat. Prosím další návrh.
Poslanec Martin Kolovratník: Nyní hlasujeme samostatně návrh na nominaci poslance Jeronýma Tejce, sociální demokracie, do hospodářského výboru.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko a zvedněte ruku. Proti?
Hlasování končím. Je to hlasování s pořadovým číslem 293, do kterého je přihlášeno 157 přítomných, pro 133. Návrh byl přijat. Prosím další návrh.
Poslanec Martin Kolovratník: Také děkuji. A nyní třetí hlasování v rámci tohoto usnesení. Jsou to dvě nominace zároveň: Jana Hnyková do stálé komise Poslanecké sněmovny pro práci Kanceláře a Martin Lank, hnutí Úsvit, stálá komise Sněmovny pro kontrolu činnosti NBÚ.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Ano. Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko a zvedněte ruku. Proti?
Hlasování končím. Je to hlasování s pořadovým číslem 294, do kterého je přihlášeno 158, pro 149. Návrh byl přijat. Prosím další návrh.
Poslanec Martin Kolovratník: Nyní poslední dvě hlasování, kterými se vypořádáme s usnesením 124 z volební komise. První je návrh na rezignaci Miroslava Kalouska, který už nechce být oním šedivým kmetem v organizačním výboru.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko a zvedněte ruku. Proti?
Hlasování končím. Je to hlasování s pořadovým číslem 295, přihlášeno 159 přítomných, pro 151. Návrh byl přijat. Prosím další návrh.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji a poslední hlasování je o dvou nominacích. Do organizačního výboru František Laudát za TOP 09 a Starostové a do zahraničního výboru Matěj Fichtner, ANO 2011. Je to poslední hlasování.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko a zvedněte ruku. Proti?
Hlasování končím. Je to hlasování s pořadovým číslem 296, do kterého je přihlášeno 159 přítomných, pro 156. Návrh byl přijat.
Tudíž jestli je to tak, pane předsedo, jsme se vypořádali s tímto volebním bodem a já ho uzavírám. (Posl. Kolovratník: A já děkuji.)
Nyní se vrátíme k projednávání bodu
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.