(19.30 hodin)
(pokračuje Kalousek)

Nejsme v situaci, kdy vláda vládne necelý rok. Vláda vládne už 16 nebo 17 měsíců a boj s hazardem byl jeden z jejích velkých priorit. A často jsem slyšel pana ministra financí, jak stejně přesvědčivě, jako říkal "dvacet let se tady nevybíraly daně a já je konečně vyberu", tak taky říkal "dvacet let tady nedělal nikdo nic s hazardem a já konečně bojuji s hazardem". No jak bojuje s hazardem? Tím, že po roce a půl jeho vládní poslanec předložil jednoduchou, primitivní parametrickou novelu?

Koneckonců pan poslanec Brázdil říkal, že ho nezajímají peníze, že zvedne ruku pro to, co omezí přístup lidí k automatům. No tak to nemůžete, pane poslanče prostřednictvím pana předsedajícího, pro tenhle návrh hlasovat, protože tam je jednoduchou trojčlenkou vyčísleno vyšší inkaso z hazardu, které přesně odpovídá tomu vyššímu zdanění. To znamená, návrh nijak nepředpokládá, že se bude sázet méně. Naopak předpokládá, že se bude sázet úplně stejně a víc se vybere z daní - což se obávám, že nemůže být pravda, protože částečný únik do šedé ekonomiky se tam dá předpokládat.

Ale to, co pan poslanec Brázdil by si přál, pro to hlasovat nemůže, to není obsahem tohoto návrhu. To slibovalo Ministerstvo financí a to tady není. To Ministerstvo financí, které nadšeně hřímá, že konečně po dvaceti letech ono první bojuje s hazardem. Tak si řekněme jak. Pan poslanec Farský ta čísla řekl podle jednotlivé legislativy, já si to dovolím říct podle působnosti jednotlivých ministrů od roku 2010.

Tak za ministra Kalouska se zrušilo, a teď prosím uvádím čísla Ministerstva financí opět, já v podstatě žádná jiná čísla nikdy necituji, pan ministr to nemá rád, ale já mu věřím. Prostě to jsou čísla Ministerstva financí. Za ministra Kalouska se zrušilo 14 200 videoloterijních terminálů. Ze zhruba 62 700 jsem šel na 48 500. Za pana ministra Fischera během úřednické vlády Jiřího Rusnoka se nezrušilo nic. Těch 48 500 zůstalo během té doby na 48 500. A za pana ministra Babiše, abychom byli spravedliví, se zrušilo 4 500. Z těch 48 500, které zdědil po mně a potažmo po Fischerovi, tak to dokázal sundat o 4 500. Ještě jednou: za Kalouska 14 200, za Fischera nic, za Babiše 4 500. Já byl prvním ministr financí, který po dvaceti letech prosadil zdanění hazardu. To byla víceméně revoluce. Do té doby hazard zdaněn nebyl.

Současné Ministerstvo financí pořád vypráví něco o nějakém zákonu, který možná předloží, a říká, jak je to těžké. A jediné, k čemu se dostalo, bylo, že podstrčilo svému poslanci primitivní parametrickou novelu, která neřeší vůbec nic, a už vůbec ne, co si přeje pan poslanec Brázdil.

Tak kdo tady, dámy a pánové, podporoval a podporuje hazard? (Potlesk zprava.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní v rozpravě pan poslanec Ivan Gabal. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Ivan Gabal: Vážený pane předsedající, děkuji. Už jsem uvažoval, že to vzdám.

Říká se takový vtip o Chucku Norrisovi, že je jediný, který dokázal postavit svůj rodný dům. Podobný vtip se mi zdá - napřed nechat rozmach hazardu, a pak postavit politickou kariéru na jeho likvidaci.

Pro mě je ta otázka s návrhem, který projednáváme, spjata s tím, co chceme dosáhnout, protože to mi není jasné. Musím říct velmi upřímně, já nevím, co se tím chce dosáhnout. Koncept koncentrovat a zdanit evidentně neodpovídá sociální distribuci hazardu. Tak jak je nerovně rozprostřen směrem k nízkopříjmovým, vyloučeným vrstvám, závislým na dávkách, v jistém smyslu lze hovořit o hazardu jako o sekundárním zdanění chudých. Za toho předpokladu je to morální tvrzení, že hazard podporuje sport, opravdu velice morální, protože my napřed vydáme ty peníze do sociálních dávek, dáme je těm lidem do ruky, oni jsou nadreprezentováni mezi těmi, kteří hrají, takže je přes ty automaty proženou do kapes majitelů hazardních struktur, a ti pak velkoryse podpoří sport. Totéž je morální síla argumentu samospráv, které říkají, nám to pomáhá ve financování sportu. Samozřejmě je ale otázka, kdo drží náklady, které jsou spjaté s tím, jaké dopady má hraní na ty lidi a na rodiny.

To znamená, já považuji argument morální o tom, že když to zdaníme, vlastně pomáháme obcím a sportu, za dost nemorální.

A poslední. Myslím si - protože pokud jsou moje informace správné, práce na základní legislativě regulující hazard už hodně pokročila, nevím, jak je to daleko - ale myslím si, že ta úvaha, zda tento koncept vrátit, anebo ho nechat projít prvním čtením a zaparkovat a tlačit na příchod toho hlavního zákona, není lepší strategie. Takže to bych jenom kolegům dal k úvaze, jestli bychom to nemohli udělat.

Ale moje hlavní otázka je: K čemu to slouží?

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Gabalovi. Mám dvě faktické poznámky, a to Martu Semelovou a Michala Kučeru, a potom dvě řádné přihlášky do rozpravy - pana kolegu Volného jako navrhovatele a pana Ludvíka Hovorku. Prosím, paní poslankyně, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslankyně Marta Semelová: Děkuji. Vážený pane předsedající, chtěla jsem vaším prostřednictvím reagovat na pana poslance Kalouska. Když nám tady vyčítal, co všechno udělal pro omezování hazardu, chtěla jsem mu připomenout, že v roce 2011, kdy byl ministrem financí, tehdejší ombudsman Pavel Varvařovský upozornil na to, že Ministerstvo financí nerespektovalo při povolování hazardu vyhlášky měst a obcí týkajících se povolených, resp. zakázaných míst. Povolovalo i nezákonné přístroje, nekontrolovalo, že jsou blízko budov škol, nemocnic a tak dále. 27. 10. jsem ho interpelovala, aby sdělil důvody těchto povolení, které byly v rozporu se zákonem vydány. Bylo mi řečeno, že se s tím musí pan ministr nejdříve seznámit. Měsíc nato jsem ho interpelovala znova, upozorňovala jsem, že brzy proběhne lhůta, která je potřebná, aby se zahájilo správní jednání, jinak bude pokračovat provoz heren, které měly být dávno zakázány. Bohužel správní řízení se táhlo tak dlouho, že provoz heren pokračoval. (Potlesk několika poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji kolegyni Semelové za dodržení času k faktické poznámce. Pan poslanec Michal Kučera také s faktickou poznámkou. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Michal Kučera: Děkuju za slovo. Jenom krátká reakce na mého předřečníka pana poslance Gabala nad jeho morálním pozastavením, které peníze obce mohou investovat do sportu a které ne. Ty z hazardu ne. Mohou investovat peníze z kouření? Z alkoholu? Z tučných jídel? To jsou všechno špinavé peníze. Obce pracují s daněmi, na které mají nárok, a ty se snaží rozumně využít. Proto je investují třeba do sportu.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Michalu Kučerovi. Nyní tedy pan poslanec Jan Volný, stále v rozpravě. Připraví se pan poslanec Ludvík Hovorka. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jan Volný: Kolegové, kolegyně, jelikož věřím, že tento můj návrh necháte projít do druhého čtení a vytvoříme prostor o tom dále diskutovat, proto vás prosím o zkrácení lhůty pro projednávání ve výborech na 50 dní. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Volnému. Nyní má slovo pan poslanec Ludvík Hovorka, zatím poslední přihlášený do rozpravy. Prosím, pane poslanče, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP