(18.40 hodin)
(pokračuje Adamec)

Překvapil mě kolega Volný, když tady mluvil o smysluplné herně. Já jsem ten pojem slyšel poprvé. Neznám hernu, která by byla smysluplná. Aspoň tedy ne pro mě. Musím říct, že pro mě je hraní nepochopitelná věc, nechápu to.

Musím ale říct jednu zásadní věc, která unikla předkladatelům tohoto zákona. Ono to tady bylo trošku přiznáno, jsou to ty internetové hry. Kamenné krámy, ta stará železa, ty budou platit víc. Dělají to podle zákona, dělají to poctivě, v uvozovkách, můžeme si to myslet, jak chceme, ale prostě vykazují činnost, která je lehce zkontrolovatelná. Kontrola si tam dojde, přepočítá si automaty, zjistí, co tam je. No a za to je potrestáme. Zvedneme jim peníze, abychom měli smysluplné herny, což nevím, co je, a to, co na hernách ubude, se přelije do virtuální reality, to znamená na internet. To vidím jako obrovský problém. Dokud neuvidím jednu myšlenku v praxi, která se týká registrace nejen heren, ale hráčů... Protože my to bereme za špatný konec. My regulujeme herny. A já si myslím, že když máme patologické jevy, o kterých všichni mluví, ale realita statistik je trochu jiná, tak když tady máme tento problém, tak je potřeba regulovat ty hráče. A když nebudou hráči, to znamená ti, kteří dluží státu na sociálním pojištění nebo mají dluhy k městu nebo jsou uznanými patologickými hráči, tak prostě nemůžou hrát ty internetové hry, a nemůžou dokonce ani vstoupit do kasina. Pokud se toto nezavede, tak podle mě nikdy nezjistíme tu úplnou realitu. Platí tady pravidlo, že když nebudou hráči, nebudou ani herny, nebude zákazník, nebude poptávka a herna skončí. Ale já si myslím, že tomu tak není. A jakékoli zvyšování daní v tuto chvíli bude podle mě znamenat, že se budou herny přelévat do šedé zóny a na internet. A v tomto případě je tam nezkontroluje nikdo.

Mě překvapilo tvrzení, že si to na tomto vyzkoušíme. No tak já ten výsledek už znám, je to jednoduché. Budou prostě platit ti, co to mají legálně registrované, odbourají část automatů, no a co zjistíme jiného? Že část peněz unikla jinam. A za to, že to mají obce na svých územích, musí zajišťovat pořádek a bezpečnost, že mají problémy, jak vysvětlit občanům, že nemají chodit hrát, tak za to dostanou obce méně peněz. Nezlobte se, dámy a pánové, tento návrh zákona je podle mne zcela nedostatečný. Je to zbytečný pokus, kterého bychom se měli vyvarovat. Je potřeba připravit to včetně evropských regulí, připravit návrh zákona o loteriích a o výherních automatech takovým způsobem, aby nastartování bylo kvalitní, aby se splnilo to, co od toho očekáváme, to znamená, abychom se vyvarovali hráčů, kteří prohrávají sociální dávky nebo své majetky, a zároveň jsme umožnili když už ne našim občanům, částečně turistům, aby si svůj hráčsky pocit mohli vyzkoušet.

Takže já navrhuji zamítnutí v prvním čtení a prosím, nehazardujte s touto novelou. Podle mě je to hazardní jednání, nic to nepřinese, jen to zhorší situaci. Je potřeba pracovat na novém návrhu loterijního zákona. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Ivanu Adamcovi. Požádám kolegu Ploce ještě o posečkání, mám tady dvě faktické poznámky. Nejdříve pan poslanec Michal Kučera a potom pan poslanec Herbert Pavera. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.

 

Poslanec Michal Kučera: Dobrý den, děkuji. Já jenom krátce zareaguji na svého předřečníka pana poslance Adamce. Pozastavil se nad tím, že se jedná o pouhé navýšení daní. Ano, tato vláda pouze navyšuje daně, zatím jsme nic jiného neviděli. Dovolil bych si nicméně polemizovat s jednou věcí, a to je ten bod, kdy kolega Adamec mluvil o tom, že v uvozovkách sluníčkáři zamítnou herny v jejich obci a mají tzv. nulovou toleranci. Já bych to skutečně nezpochybňoval. V žádném případě nejsem příznivcem nulové tolerance, ale jsem jednoznačně příznivcem toho, aby se obce rozhodly, zda chtějí mít automaty na svém území, nebo nechtějí mít automaty. Jsou určitě obce, na jejichž územích automaty být nemohou, obce, které se potýkají s velkou kriminalitou, mají tam celou řadu míst, která jsou skutečně krizová či kritická. Na druhou stranu jsou obce, které dokázaly dostat herny do mantinelů. V Lounech máme příjem z loterií přes 12 milionů korun ročně. ty peníze důsledně rozdělujeme nad rámec rozpočtu, 50 % dáváme do sportu, 25 % na kulturu a 25 % na sociální služby, a to nad rámec běžného rozpočtu. Je to jen díky tomu, že se nám podařilo omezit herny. U nás se hraje jenom večer, to znamená od osmé hodiny večerní, nejsou tam reklamy, nejsou tam vidět jackpoty, výklady jsou zalepené. Myslím, že jsme našli celkem rozumný konsenzus. Ale chápu, že ne u všech obcí to takhle jde.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji za dodržení času. Další faktická poznámka pana poslance Herberta Pavery a potom ještě pana poslance Adamce. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Herbert Pavera: Vážený pane předsedající, vážení členové vlády, kolegyně a kolegové, krátce zareaguji na to, co tady bylo řečeno.

Myslím si, že novela zákona je tady hlavně proto, aby se lepil rozpočet ministra financí, kde chybí peníze a kdy se nedaří vybírat tolik peněz, jak by si pan ministr financí přál. Proto přišel zástupce hnutí ANO s návrhem této novely. Chtěl bych říct, že peněz z loterií, které jsou, budou obce možná dostávat méně, než předpokládá důvodová zpráva pana poslance Volného. Když se zvýší odvody, mnohé výherní automaty budou umísťovány jinde.

A vůbec se v této novele neřeší problematika klubů. Kde končí všichni ti nelegální hráči nebo vůbec nelegální herny? Jsou to soukromé kluby, na které nemůže dosáhnou ani obec ani ministr financí. Předpokládal jsem, že toto se bude v nějaké novele řešit. Bohužel se tomu tak neděje.

Co se týká peněz, které jdou z loterií na podporu sportu a volného času, můžu uvést příklad z vesnic, které mají menší příjem z těchto loterií. U nás třeba v Bolaticích je to zhruba 300 tisíc korun, na sport a spolky dáváme 3 miliony korun. Mnohonásobně více než dostáváme z loterií. Takže představa, že tím obce zalepí nějakou svou činnost, se nezakládá úplně na pravdě.

Předpokládám, že novela bude zamítnuta, protože opravdu neřeší podstatu patologických jevů na vesnicích. Aby obce měly méně než stát, obce, které řeší tu problematiku nejvíce a musí ty patologické jevy na vesnicích řešit co nejrychleji, tak věřím, že se najde takové řešení, které přinese úlevu především rodinám, kde takového hráče mají.

Nebudu zneužívat situace, protože mi pan předsedající zapnul pozdě měření, a končím. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní faktická poznámka pana poslance Ivana Adamce.

 

Poslanec Ivan Adamec: Děkuji, pane předsedající. Kolegovi Plocovi se omlouvám, že jsem ho předběhl.

Kolegovi Kučerovi jsem chtěl říci, že zakázat herny na svém je výsostné právo obce. Vnímám, že to je výsostné právo obcí, ale netvrdím, že je to šťastné právo, pokud se rozhodnou pro stoprocentní prohibici. Protože hraní nám vždycky uteče do šedé zóny. Chci vás upozornit, že v té šedé zóně je to daleko horší. Mám teď na mysli i tu internetovou šedou zónu. Tam se nehraje o ty pětikačky. Tam se hraje o něco úplně jiného. Vzpomínám si, že když jsem jako kluk jezdil na brigády, třeba do Fruty, a nebudu říkat, která Fruta to byla, abych něco neprozradil, tak v místní hospodě byla druhá místnost, kde se hrálo plátýnko. Tam se hrálo o úplně jiné peníze, a samozřejmě nikdo ten hazard nedanil, nikdo ho nekontroloval, nikdo nereguloval.

Takže chci upozornit, že je to na zvážení každé obce. Protože dnes ani ty kvízomaty nebyly odsouzeny, jak se ukázalo, ta druhá strana má podstatně víc peněz na právníky. Byl bych tedy velmi opatrný. A představa, že to přinese více peněz do státního rozpočtu, je podle mě velmi mylná. Chybí k tomu patřičný rozbor a myslím si, že je to v oblasti fantazie. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní pan poslanec Pavel Ploc, připraví se pan poslanec Tomio Okamura.***
Přihlásit/registrovat se do ISP