(Jednání zahájeno v 14.00 hodin.)

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den 29. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás srdečně vítám. Prosím, abyste se všichni přihlásili svými identifikačními kartami, případně mi oznámili, kdo žádá o vydání karty náhradní. Pan poslanec Rykala hlasuje s kartou číslo 17.

Chtěl bych vás informovat, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci. Paní poslankyně Bebarová-Rujbrová - zahraniční cesta, pan poslanec Černoch od 18.30 hodin - pracovní důvody, paní poslankyně Dobešová - zahraniční cesta, pan poslanec Fiala - rodinné důvody, paní poslankyně Golasowská - osobní důvody, pan místopředseda Gazdík se neomlouvá, ale hlasuje s kartou číslo 22, pan poslanec Pavel Holík se omlouvá do 16. hodiny - pracovní důvody, pan poslanec Kádner - rodinné důvody, pan poslanec Kostřica - zdravotní důvody, pan poslanec Koubek - osobní důvody, pan poslanec Lank - zdravotní důvody, paní poslankyně Marková - rodinné důvody, pan poslanec Nykl - pracovní důvody, pan poslanec Okleštěk - zdravotní důvody, pan poslanec Skalický - osobní důvody, pan poslanec Šincl - zahraniční cesta, pan poslanec Vácha - pracovní důvody, pan poslanec Vondrášek - zdravotní důvody a pan poslanec Ženíšek - pracovní důvody.

Z členů vlády se omlouvá pan ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, a to rovněž z pracovních důvodů. Tolik tedy omluvy.

Než budu pokračovat, prosím o klid. Prosím, usaďte se na svá místa... (Vyčkává.) Nebudu pokračovat v jednání, dokud se hladina hluku zásadním způsobem nesníží. (Opět vyčkává.)

Chtěl bych vás nejprve informovat, že vláda svým usnesením číslo 534 vzala zpět vládní návrh zákona, kterým se mění zákon číslo 38/2004 Sb., o pojišťovacích zprostředkovatelích, tisk 415, prosím, škrtněte si tedy body 8 a 123.

Dále vás chci informovat, že Senát vrátil Poslanecké sněmovně tyto návrhy zákonů: návrh zákona, kterým se mění zákon číslo 565/1990 Sb., o místních poplatcích, tisk 219, návrh zákona, kterým se mění zákon číslo 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, tisk 270, a návrh zákona, kterým se mění zákon číslo 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, tisk číslo 374. Lhůta k jejich projednání uplynula 3. července, a proto je tedy v souladu s § 97 odst. 4 jednacího řádu navrhuji zařadit do programu 29. schůze.

Ještě bych vás chtěl informovat, že dnešní ranní grémium Poslanecké sněmovny se shodlo na následujících návrzích:

Za prvé, vyhovět žádosti předsedkyně petičního výboru a vyřadit bod 166, tisk 446.

Bod 173, což je sněmovní dokument 2529, státní vyznamenání, zařadit pevně na dnes, na úterý, jako první bod.

Bod 125, tisk 395 ve třetím čtení, zařadit pevně na středu 8. července za již pevně zařazený bod 122, tzn. jako sedmý bod.

Dále navrhujeme, aby Poslanecká sněmovna jednala a meritorně i procedurálně hlasovala o všech návrzích v úterý 7. července do 21 hodin, tzn. po 19. hodině do 21 hodin, a ve čtvrtek 9. července po 19., 21. a případně i po 24. hodině. Toto je návrh postupu, na kterém se shodlo grémium.

Pan poslanec Kalousek karta číslo 20, pan poslanec Tejc karta číslo 31.

 

Pokud nebude námitek, nechal bych hlasovat o návrzích z grémia, ať víme, na čem jsme, a potom otevřu rozpravu k návrhu pořadu. Návrh z grémia byl přednesen, hlasovali bychom včetně mého návrhu zařadit senátní tisky do programu schůze. Všechno, co jsem zde četl, jedním hlasováním. Není námitek? Není tomu tak.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

Hlasování má číslo 150, přihlášeno je 160, pro 151, proti 1, tento návrh byl přijat.

 

Nyní otevírám rozpravu k pořadu schůze. Mám zde přihlášku pana poslance Okamury, pana poslance Fiedlera, paní poslankyně Havlové a pana poslance Černocha. Pan poslance Černoch uplatňuje přednostní právo? Ano. V tom případě pan poslanec Černoch jako první, po něm pan poslanec Okamura.

 

Poslanec Marek Černoch: Hezké odpoledne, dámy a pánové. Chtěl bych navrhnout zařazení mimořádného bodu na pořad této sněmovny, a to je informace předsedy vlády k přijímání nelegálních imigrantů. Návrhem je zařadit to dnes jako první bod jednání.

Když jsme na začátku této schůze přibližně před 20 dny žádali o zařazení informace premiéra k imigrantské krizi, byl vládní koalicí smeten ze stolu s tím, že nelegální imigrace u nás v podstatě není problém a vláda povinné kvóty odmítá. Bohužel to byla trochu falešná hra, a nejenom od pana premiéra, ale i od celé koalice, koaličních poslanců. Při mimořádné schůzi Sněmovny k problematice přijímání běženců nás představitelé sociální demokracie ujišťovali, že se prý zbytečně vlamujeme do otevřených dveří, protože celá visegrádská skupina jasně deklarovala, že povinné kvóty odmítne, a tak vlastně splní náš požadavek. Nikdo z vládních představitelů neměl tu odvahu otevřeně říci, že vláda už se vlastně rozhodla nelegální imigranty přijmout a diktátu Bruselu se podřídit. Jen si své rozhodnutí opatřila mantrou o tzv. dobrovolném přijímání. Prostě to, co nám z Bruselu chtěli přikázat, pro občany ČR verbálně odmítneme, ale reálně pak dobrovolně splníme.

O této taktice svědčí několik faktů. Za prvé v době jednání mimořádné schůze již zhruba 14 dní běžel na webových stránkách jobs.cz inzerát, kde Ministerstvo vnitra hledalo nové pracovníky pro nově zřizovaná uprchlická zařízení, stejně jako pro zařízení, kde je urychleně navyšována kapacita. Odkud mají oni noví azylanti být, je jasné z jedné z podmínek pro uchazeče, kde se jasně praví, že uchazeč má mít zkušenosti z multikulturního prostředí, z multikulturního soužití či alespoň takové soužití respektovat. Těžko nám tedy někdo může tvrdit, že se nová kapacita uprchlických táborů připravuje pro lidi přicházející např. z Ukrajiny či jiné země kulturně nám blízké. Zároveň se začaly objevovat informace z dnes už uzavřených azylových zařízení, kde je Ministerstvo vnitra obvolává a usiluje o jejich znovuotevření, případně o navýšení kapacity. To tedy znamená, že v té samé době, kdy nás ve Sněmovně premiér ujišťoval, že povinné kvóty odmítáme, vládní úředníci již naopak připravovali kapacity pro přijetí několika tisíc nelegálních běženců, tedy zcela v souladu s tím, co si vynucuje bruselská byrokracie.

Důvod takového jednání, myslím si, že to trochu nechtěně prozradil náměstek ministra zahraničí na veřejném jednání petičního výboru s petenty petice proti povinným kvótám, když na přímou otázku, co se stane, když česká vláda kvóty odmítne, řekl: no to by nám asi Brusel jako první zarazil čerpání z kohezních fondů. Takže snaha udržet přísun z rozpočtu Evropské unie zjevně vede k tomu, že pan premiér v této věci lhal národu v přímém přenosu.***




Přihlásit/registrovat se do ISP