(18.30 hodin)
(pokračuje Stanjura)

A to je bez mašliček a ušetříme tři druhy úředníků: jedni, kteří na obcích píšou dotační žádosti, pak jsou druzí, kteří to na krajích vyhodnocují, a pak jsou ještě úředníci státu, když je to třeba národní dotační titul, kteří chodí kontrolovat vyúčtování dotací. No není pro stát mnohem levnější dát peníze rovnou městům a obcím? Podle mě je! Starostové a zastupitelstva si s tím poradí, nebudou muset mít úředníky na psaní, ministerstva či kraje nebudou muset mít úředníky na posuzování projektů a finanční úřad nemusí kontrolovat udělení dotací a může se věnovat něčemu jinému.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já se omlouvám, pane poslanče, ale budu muset přerušit vaši řeč, protože na 18.30 jsme si zařadili další body. (Rozumím.) Já vám děkuji za to, že to respektujete, a přerušuji projednávání tohoto bodu a současně předávám řízení schůze.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobrý podvečer, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády. Podle našeho rozhodnutí v 18.30 budeme projednávat body s čísly tisků 472 a 511. Nejdříve tedy

 

148.
Vládní návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany
v misích OSN UNDOF a MINUSMA
/sněmovní tisk 472/

Předložený návrh uvede z pověření vlády ministr obrany Martin Stropnický a požádám, ještě než se ujme slova, aby u stolku zpravodajů zaujal své místo pan poslanec Bohuslav Chalupa, který je zpravodajem výboru. Pane ministře, prosím, máte slovo.

 

Ministr obrany ČR Martin Stropnický Děkuji, pane předsedající. Vážené kolegyně, vážení kolegové, k návrhu na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v misích OSN UNDOF a MINUSMA. Dlouhodobým záměrem ČR je postupný návrat do misí OSN. Jenom připomínám, že naše významnější působení v misích OSN jsme uzavřeli v roce 1998 ukončením činnosti polní nemocnice ve východní Slavonii. Od té doby vysíláme do misí OSN pouze jednotlivce na funkce pozorovatelů.

Vláda schválila působení sil a prostředků rezortu MO v misích OSN UNDOF na Golanských výšinách a MINUSMA v Mali svým usnesením z 22. dubna tohoto roku. Vycházeli jsme z následujících kritérií: požadavků OSN v námi definovaných zájmových regionech, tj. Blízký východ, severní Afrika a Sahel. Dále jsme vycházeli z existence našich dalších závazků, zejména v rámci NATO a EU, a také z dostupnosti našich kapacit lidských, materiálních i finančních. Navrhovaný rozsah zapojení do obou misí je dle mého názoru přiměřený a vytváří prostor pro postupné významnější angažmá naší země v misích OSN.

Co se týče mise UNDOF, požádala nás OSN o tři důstojníky na pozice ve velitelské struktuře mise a v předkládaném materiálu žádáme o udělení mandátu pěti osobám, a to pro případ, že by nás OSN později požádala o obsazení dalších pozic.

Pokud se týče mise MINUSMA v Mali, je tím typem misí OSN, jejichž úkolem není pouze dohled nad dodržováním příměří mezi znepřátelenými stranami, ale také aktivně přispívat ke stabilizaci bezpečnostní situace ve svém prostoru odpovědnosti. Účast české jednotky speciálních sil jakožto součásti nizozemského kontingentu, který je mimochodem největším z evropských zemí, považuji za vhodný způsob, jak viditelně přispět k naplnění cílů mise OSN a získat řadu neocenitelných zkušeností. V Mali již od dubna roku 2013 působí 38 našich vojáků ve výcvikové misi EU. Náš příspěvek ke stabilizaci situace v Mali tak bude viditelnější a komplexnější. Zároveň je z logistického hlediska výhodnější udržovat vojáky dvou misí na jednom teritoriu než ve více operačních prostorech.

Z hlediska finanční náročnosti by navrhované působení v obou misích nemělo přesáhnout částku 182 mil. korun a bude financováno z rozpočtu Ministerstva obrany. Část, zhruba 30 % finančních prostředků, nám bude refundována podle finančního mechanismu OSN.

Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, děkuji vám za pozornost a žádám o schválení předloženého materiálu. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu ministru obrany Martinu Stropnickému a konstatuji, že tento sněmovní tisk projednal výbor pro obranu, jehož usnesení vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 472/1. Žádám tedy zpravodaje výboru Bohuslava Chalupu, aby nás informoval o jednání výboru a přednesl návrh usnesení Poslanecké sněmovny. Prosím, pane zpravodaji.

 

Poslanec Bohuslav Chalupa: Vážený pane předsedající, vážení kolegové, dobrý večer. Po obsáhlém a dostatečně podrobném úvodním slově ministra obrany si dovolím vyslovit jen velmi krátký shrnující komentář.

Vláda dne 22. 4. předmětný návrh projednala a přijala k tomu své usnesení. Na základě toho byl vládní návrh rozeslán všem poslancům dne 23. dubna 2015. Organizační výbor zprávu přikázal dne 29. dubna 2015 svým usnesením č. 164 k projednání výboru pro obranu jako garančnímu výboru. Výbor pro obranu návrh vlády projednal dne 11. května a svým usnesením číslo 472/1 doporučil Poslanecké sněmovně návrh schválit.

Dovolím si vás seznámit s usnesením výboru pro obranu č. 82 z 18. schůze uskutečněné dne 7. května 2015 k vládnímu návrhu na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v misích OSN UNDOF a MINUSMA, sněmovní tisk č. 472:

Po odůvodnění předneseném ministrem obrany MgA. Martinem Stropnickým, náčelníkem Generálního štábu generálporučíkem Ing. Josefem Bečvářem, zpravodajské zprávě poslance Ing. Bohuslava Chalupy a po obecné a podrobné rozpravě výbor pro obranu:

I. doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby se usnesla, že

1. vyslovuje souhlas s

I. působením sil a prostředků Ministerstva obrany v misi OSN UNDOF (United Nations Disengagement Observer Force) na Golanských výšinách v období ode dne schválení Parlamentem České republiky do 31. prosince 2016 v celkovém počtu do 5 osob,

II. působením sil a prostředků Ministerstva obrany v misi OSN MINUSMA (United Nations Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali) v Maliské republice v období ode dne schválení Parlamentem České republiky do 31. prosince 2016 v celkovém počtu do 25 osob;

2. žádá vládu, aby informovala Poslaneckou sněmovnu o působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v misích OSN UNDOF a MINUSMA v roce 2015, a to nejpozději do 30. června 2016, a o působení sil a prostředků Ministerstva obrany v misích OSN UNDOF a MINUSMA v roce 2016, a to nejpozději do 30. června 2017;

II. pověřuje zpravodaje výboru, aby s tímto usnesením seznámil Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky;

III. ukládá předsedovi výboru, aby předložil toto usnesení předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane zpravodaji. Otevírám rozpravu, do které nemám žádnou přihlášku. Ptám se, jestli se někdo hlásí z místa. Písemnou přihlášku žádnou nemám, hlásí se s přednostním právem pan zpravodaj a pan předseda klubu ODS. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Bohuslav Chalupa: Děkuji za přednost. Předložený návrh je plně v souladu s členstvím ČR v OSN, je v souladu s bezpečnostní strategií ČR, obrannou strategií ČR a zahraničněpolitickými prioritami ČR. Plně se ztotožňuji s tím, že bezpečnost ČR je úzce spjata s mezinárodní bezpečnostní situací, přičemž eskalace hrozeb souvisejících zejména s teroristickými skupinami působícími v regionech Sahelu a Blízkého východu znamená přímé ohrožení bezpečnosti EU. V této souvislosti a v reakci na vystoupení pana kolegy Černocha, prostřednictvím pana předsedajícího, ve kterém nás obvinil z toho, že nemáme zájem řešit věci související s imigrací a s bezpečnostní politikou ČR, tak ho chci upozornit, že právě tyto mise jsou jedním z konkrétních příspěvků vlády k boji proti terorismu a návazně i příspěvků k řešení problematiky nelegální migrace v obecnější rovině. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP