(14.20 hodin)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já vám děkuji. Prosím dalšího v pořadí a tím je pan poslanec Martin Lank.
Poslanec Martin Lank: Hezké odpoledne. Já vzhledem k tomu, jak se nám tady situace vyvinula, a díky domluvě předsedy našeho poslaneckého klubu s paní poslankyní Němcovou, tak já v podstatě jsem měl obdobný návrh, a tím jenom říkám, že tento návrh na zařazení silně podporuji a žádný už další bod navrhovat nebudu. Prosím o stažení. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Takže stahujete svoji přihlášku. Děkuji. Dále poprosím pana poslance Karla Fiedlera. (Velký hluk v sále. Poslanci se baví.)
Poslanec Karel Fiedler: Dobré odpoledne paní předsedající, dobré odpoledne kolegyně a kolegové, i já bych chtěl svůj návrh, svůj bod směřovat k mimořádnému bodu aktuální situace s imigranty. Moji předřečníci zde navrhli body týkající se aktuální bezpečnostní situace na českých hranicích. (Velký hluk v sále. Poslanec Fiedler přestal hovořit a čeká na zklidnění.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já poprosím kolegyně a kolegy, aby se ztišili.
Poslanec Karel Fiedler: Zřejmě to kolegové nepovažují za závažnou věc, ale velmi chybně.
Druhá věc je ovšem dlouhodobá strategie a reakce na současnou hrozbu, která si vyžádá jistě nemalé finanční náklady, které ale zkrátka budeme muset vynaložit stůj co stůj. Proto bych chtěl navrhnout zařazení nového bodu na pořad schůze s názvem Informace vlády k financování bezpečnosti České republiky. Na termín, protože tady na středu 14.30 už tady zaznělo několik návrhů a ten termín je exponovaný, takže buď po těchto bodech, anebo na čtvrtek nejbližší možný termín, který bude volný.
Mezi ministrem financí a jednotlivými rezorty teď probíhá ostrá debata o rozdělení rozpočtu na příští rok. Všichni ministři by pochopitelně věděli, jak utratit peníze ve svých rezortech, ale vůbec není jasné, jak bude příští státní rozpočet připraven reagovat na zhoršenou bezpečnostní situaci státu. Ptám se proto, jak se bude financovat zvýšená ochrana českých hranic, jaké budou rozpočtové nebo zvýšené rozpočtové požadavky policie, zvýšené rozpočtové požadavky armády, tajných služeb a dalších složek zodpovědných za bezpečnost. Jaké rezervy bude mít příští státní rozpočet v případě eskalace krize a dalšího problému. Chceme znát informace o tom, jaké personální a technické zabezpečení bude Česká republika bezpochyby potřebovat a jak bude zajištěno financování.
Dámy a pánové, opakujeme to za náš poslanecký klub ještě jednou. Elektronická evidence tržeb a pokladny jsou důležité, ale my se domníváme, že počkají. Imigranti jsou už na hranicích. Já bych ještě chtěl tady krátce říct to, co jsem říkal minulý týden. Není podstatné, zda přijmeme kvóty, nebo nepřijmeme kvóty. Imigranti, uprchlíci, pokud je tak budeme nazývat, já si myslím, že to není úplně to nejpřesnější, jsou už na hranicích a čas už na řešení těchto problémů nemáme. A že je tady budeme mít, a my už je tady možná máme, tak řešit tyto problémy bude velmi pozdě. Domnívám se, že zařazení tohoto bodu je velmi aktuální. Děkuji za podporu.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já vám děkuji, pane poslanče, ale ještě prosím vydržte u řečnického pultíku. Vy jste velmi nepřesně řekl, kam chcete ty body zařadit. Řekl jste zítra po pevně zařazených bodech?
Poslanec Karel Fiedler: Od 14.30, pokud tam zůstane časový prostor.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Tam není. Právě že tam je víc návrhů. A pak jsou pevně zařazené body. Musíte mi to upřesnit.
Poslanec Karel Fiedler: Čtvrtek 11. hodina.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Dobře. Jenom připomínám, že už jsou tam také pevně zařazené body. Jak to prohlasujeme, tak to seřadíme za sebou. A pak tady... Ano?
Poslanec Karel Fiedler: V tom případě navrhuji, určitě o tom rozhodneme hlasováním, jako přednostní zařazení na čtvrtek 11. hodinu.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Budeme hlasovat podle návrhu, jak byly položeny v pořadí, to znamená, že už tady byl návrh paní poslankyně Němcová, která dala druhý návrh na 11 hodin ve čtvrtek, takže v tomto pořadí i budeme hlasovat. To jenom pro tu proceduru, aby potom tady nevznikly nějaké nesrovnalosti, že to chci nějak ovlivňovat, ale je o tato témata a termíny velký zájem. To jenom pro vysvětlení.
Prosím dalšího v pořadí a to je paní poslankyně Olga Havlová. Prosím, máte slovo. (Stále je velký hluk v sále.) A poprosím opravdu, kolegyně, kolegové, pokud nechcete, nebo vás nezajímá změna programu a máte si co sdělit, učiňte tak v předsálí, protože hluk je tady opravdu na vysoké hladině a není potom slyšet přednášené návrhy. (Poslanci vůbec nereagují na výzvu předsedající o ztišení.)
Poslankyně Olga Havlová: Kolegyně, kolegové, navázala bych na předřečníky a zařadila ještě jeden mimořádný bod, a to Informace vlády k politice Evropské unie vůči nelegálním imigrantům, a to na zítřek po návaznosti v bodech, které tu navrhovala paní poslankyně Němcová. Kromě toho, jak budeme chránit naše hranice my sami, je třeba mít na zřeteli i celou politiku Evropské unie. Prvním tématem jsou samozřejmě povinné kvóty. Informací bylo zveřejněno mnoho, ale fakticky byla veřejnost spíše manipulována. Chtěli bychom znát aktuální fakta. Kolik uprchlíků nám chce Evropská unie skutečně poslat, kolik v rámci krátkodobého plánu a kolik v rámci dlouhodobé strategie. (Poslanci se mezi sebou baví, smějí se a vůbec neposlouchají.)
Chtěla bych říct, že je naprosto nepochopitelné jednání sociální demokracie, která slovy svých ministrů dává od povinných kvót ruce pryč, ale hlasy jejich europoslanců je schválily. Je přitom úplně jedno, co všechno bylo obsahem onoho dokumentu, protože žádný materiál, který obsahuje kvóty, není prostě přijatelný. Buď nám tedy neříkají pravdu sociálně demokratičtí ministři, nebo jejich europoslanci nevědí, o čem v Bruselu hlasují. Názor české společnosti je úplně jasný. Za všechno hovoří petice Bloku proti islámu, která má už přes 70 tisíc podpisů za čtyři týdny a kterou by měl do konce června projednat petiční výbor. V této věci není prostor pro kompromisy. Podle veřejných informací je v současné době pro kvóty 18 zemí a proti by mělo být zhruba 10 zemí. Požadavky některých zemí, jako Itálie, se přitom stupňují. Italský premiér Matteo Renzi doslova řekl, že podělit se jen o 24 tisíc uprchlíků považuje za provokaci a chce o všem mluvit ještě s předními evropskými politiky. Zvažuje Evropská unie vůbec i jiná opatření než všechny uprchlíky, kteří dorazí, prostě přijmout a dát jim azyl? Ráda bych připomněla postoj vlády Austrálie, která už od září 2013 aplikuje úspěšně politiku, kdy pašerácké lodě vrací zpět do Indonésie. Já myslím, že taková politika je mnohem prozíravější a umožňuje alespoň lépe pomáhat uprchlíkům přímo v místech, odkud přicházejí.
Chci se tedy zeptat, jaký bude další vývoj. Budeme ke kvótám donuceni, nařídí nám Brusel kvóty i přes náš případný nesouhlas? Jaké je tedy finální rozhodnutí.
Dámy a pánové, znovu zdůrazňuji ještě jednou: elektronické pokladny počkají, imigranti jsou na hranicích. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já vám děkuji a prosím k mikrofonu předsedu klubu KSČM pana poslance Pavla Kováčika. Prosím, máte slovo.
Poslanec Pavel Kováčik: Vážená paní předsedající, vážená vládo, kolegyně a kolegové, nejprve mi dovolte, abych vám popřál hezký dobrý den, hezké dobré odpoledne u příležitosti začátku této nové schůze Poslanecké sněmovny a poprosil vás o trošku pozornosti věnované mému návrhu na změnu programu. (Poslanci nereagují, baví se dál.) Ten návrh vychází z požadavků občanů, se kterými se setkáváme mnozí z nás velmi často a na které chceme slyšet.
Jde o to, naposledy to vyvrcholilo v nedělním vysílání veřejnoprávního rozhlasu na téma průzkumu, který rozhlas zadal agentuře Median a podle kterého 80 % občanů, tedy dotázaných v tomto průzkumu, chce, aby se zpátky vrátilo proplácení prvních tří dnů nemocenské. ***