(18.50 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji a prosím k mikrofonu pana poslance Koubka, připraví se pan poslanec Volný. Omlouvám se, nezahlédla jsem faktickou - pan poslanec Kalousek. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Já se omlouvám vám, paní předsedající, i panu kolegu Koubkovi, nicméně rád bych vám řekl věc, kterou nepokládám za marginální. Zhruba před dvěma hodinami nás tady první místopředseda vlády a ministr financí informoval o tom, že v roce 2012 vůči jeho osobě došlo k vážnému pokusu buď úplatkářství, nebo vydírání, když po něm byl vymáhán jeden milion eur úplatek. To prosím pěkně neřekl žádný Franta Vomáčka ve čtvrté cenové skupině, to řekl první místopředseda vlády ČR na mikrofon v Poslanecké sněmovně, kdy oznámil, že se vlastně stal závažný trestný čin. Já nechápu, proč to říkal jenom v Poslanecké sněmovně, proč to především neoznámil orgánům činným v trestním řízení.

Já pevně doufám, že bdělé ucho státního zastupitelství to zaznamenalo, takže v této chvíli už koná. Ale kdyby snad nekonalo, dovoluji si Poslaneckou sněmovnu informovat, že po konzultaci s právníky podávám do konce tohoto týdne trestní oznámení na neznámého pachatele za zjevný trestný čin - buď úplatkářství, nebo vydírání. To se prostě musí prošetřit, to nemůže zůstat ve vzduchu. Buď se ukáže, že lhal pan místopředseda vlády tak, jako že lže často, anebo že nelhal a k tomu trestnému činu opravdu došlo, a pak musí být jasně řečeno, kdo ho spáchal. Tuhle věc nemůžeme nechat bez prošetření a já prosím Poslaneckou sněmovnu, aby mi v tomto úsilí byla nápomocna. (Potlesk poslanců TOP 09 a Starostové.)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji za dodržení časového limitu a prosím k mikrofonu pana poslance Koubka, připraví se pan poslanec Volný. S faktickou paní poslankyně Němcová. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslankyně Miroslava Němcová: Děkuji. Musím navázat na pana kolegu Kalouska. Já jsem tady mluvila o tom, jak probíhalo jednání Poslanecké sněmovny v roce 2009-2010. V roce 2010 bylo ono kruciální hlasování o podpoře biopaliv. Bylo to den před parlamentními volbami. Velký tlak vyvíjeli lobbisté, zmiňuje to v tisku Andrej Babiš, který říká, koho všeho obvolával. Tady ve Sněmovně to protlačovali zejména sociální demokraté, komunisté. Tyto strany byly téměř v plném počtu a ty stejné strany nyní se k tomu staví - nyní plus ANO - k té podpoře další v současné době.

Mluvila jsem tady také o tom, co oznámil ministr financí, že po něm někdo chtěl milion eur. Já jsem se ho ptala, jestli to oznámil orgánům činným v trestním řízení. On řekl, že šel za nějakým notářem. Vzhledem k tomu, že to, co říkám, hlasování a veto se odehrávalo v roce 2010 v květnu, 27. května 2010, od té doby Andrej Babiš musel o tomto skutku vědět. Promluvil o tom, pokud se nemýlím, 20. 2. 2012 v České televizi, tedy až ve chvíli, kdy se pouštěl do politického boje. To je naprosto zřejmé, doložitelné, a proto velmi podporuji to, co tady řekl pan kolega Kalousek.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji za dodržení časového limitu a nyní už s řádnou přihláškou pan poslanec Koubek. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Koubek: Dobrý den. Děkuji, paní místopředsedkyně, za slovo. Jenom jdu kolem stolečku zpravodaje, nikoho tam nevidím. Nenavrhuji žádné přerušení, jenom bych poprosil, abychom samozřejmě dodržovali pravidla. Pokud se nepletu, tak zrovna pan zpravodaj tady dneska volal po dodržování pravidel, tak bych byl rád, kdybyste třeba během mého projevu, paní místopředsedkyně, zařídila to, aby Sněmovna dále pokračovala podle pravidel. Děkuji. (V sále je velký hluk.)

Dámy a pánové, ministr financí veřejně lhal. Už to tady dneska opakovaně zaznělo. Stanovisko Ministerstva financí k pozměňovacímu návrhu bylo souhlasné, pan ministr tvrdil, že bylo neutrální. Další lež, která zazněla z úst pana ministra financí, byla také řečena v médiích. V rozporu se svým veřejným slibem, že bude hlasovat pro ukončení podpory biopaliv, se on sám zdržel, klub jeho poslanců až na tři výjimky hlasoval v rozporu s veřejným slibem, že poslanci ANO budou hlasovat pro ukončení podpory, kterou navrhl poslanec hnutí ANO pan Karel Rais.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já poprosím sněmovnu o klid, aby pan přednášející se mohl soustředit na svoji řeč a nebyl rušen hlasitým projevem svých kolegů. Pokud si máte co říct, udělejte tak v předsálí! Děkuji.

 

Poslanec Jiří Koubek: Hnutí ANO se na svých webových stránkách pyšní článkem z Hospodářských novin, který byl uveřejněn začátkem května. V tomto článku se píše: Pro ukončení podpory biopaliv je i ministr financí a předseda hnutí Andrej Babiš. Citace: "Souhlasím s ukončením daňové podpory biopaliv, protože už nechci poslouchat Kalouskovy lži a demagogii. Stát nebude dotovat vysokoobjemová biopaliva a ušetří 1,5 mld. ročně. Zaplatí to občané a přepravní firmy v cenách. Poděkovat můžou Kalouskovi," řekl Babiš Hospodářským novinám.

Ministr Babiš nebyl jediný za hnutí ANO, kdo přislíbil konec podpory byznysu Agrofertu v oblasti biopaliv. Po hlasování na rozpočtovém výboru, kde poslanci ANO nepodpořili ukončení podpory, předseda klubu hnutí ANO pan Faltýnek veřejně řekl, že budou poslanci ANO pro návrh na ukončení podpory hlasovat přímo na plénu Sněmovny. A jak hlasoval pan předseda klubu Faltýnek zde na plénu Sněmovny? Hlasoval proti! Hlasoval v rozporu se svým veřejným prohlášením. Pan poslanec Faltýnek lhal.

Dovolte mi, abych citoval z Hospodářských novin z 6. května ještě dále, a dovolím si citovat pana poslance Volného, resp. bude tam i citace pana poslance Volného v té celé části, kterou teď cituji: Místopředseda vládního hnutí ANO Jan Volný upozornil, že poslanci ANO nehlasovali proti návrh poslance Kalouska na ukončení podpory biopaliv, ale že se hlasování zdrželi. A teď citace: "My jsme se ještě před konáním výboru domluvili v koalici, že podpoříme pozměňovací návrh pana Raise a nepodpoříme pozměňovací návrh, který dává pan Kalousek," řekl Volný. Kdyby se podařilo změnit hlasovací proceduru tak, aby se o Raisově návrhu hlasovalo jako o prvním, pak by podle něj výbor Raisův návrh schválil. - A co nám tady pan poslanec Volný předvedl? Veřejný slib, že když se bude nejprve hlasovat o návrhu pana poslance Raise, bude schválen a poslanci ANO pro něj zvednou ruku. Nestalo se tak. Jak hlasoval pan poslanec Volný? Hlasoval proti! Pan poslanec Volný lhal.

Je naprosto evidentní, že v okamžiku, kdy má hnutí ANO a jeho koaliční partneři volit mezi slibem, který přednesli před veřejností, a pěti miliardami podpory z veřejných prostředků pro prvního místopředsedu vlády, ministra financí a svého guru, pak se rozhodnou pro těchto pět miliard.

Následná mediální přestřelka byla opravdu velmi kouzelná. Koaliční strany se snažily vzájemně shodit na sebe vinu a exceloval v tom pan poslanec Faltýnek. Pan poslanec Faltýnek se tedy projevil v následném hlasování nejen jako lhář, ale i jako ten, který chce své selhání hodit na koaliční poslance. Cituji: "Koaliční partneři nás požádali, abychom drželi vládní návrh, který počítá s podporou vysokoobjemových biopaliv, abychom plnili závazky vůči EU, a proto jsme ctili stanovisko našich dvou koaličních partnerů," řekl pan Faltýnek. Sociální demokraté a lidovci se pochopitelně ohradili a byli jsme svědky silných vyjádření jak ze strany sociální demokracie, tak lidovců na adresu pana Faltýnka. Cituji pana premiéra: "My jsme nikoho o nic nežádali, my jsme pouze informovali koaliční partnery, že budeme hlasovat pouze pro ten návrh, který předložila vláda, protože si nejsme jisti, k čemu povedou pozměňovací návrhy, které byly předloženy," řekl novinářům premiér a předseda sociální demokracie pan Bohuslav Sobotka. K tomu předseda klubu sociální demokracie pan Roman Sklenák dodal - cituji: "ANO by mělo přestat řešit svůj mediální obraz schováváním se za koaliční partnery a převzít zodpovědnost za svá politická rozhodnutí," řekl pan poslanec Sklenák na svém Twitteru. Lidovci ve svém tiskovém prohlášení z 20. května přímo uvedli: Hnutí ANO změnilo názor a v rozporu s pozměňovacím návrhem poslance Karla Raise hlasovalo pro zachování daňové podpory biopaliv. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP