(Jednání pokračovalo v 17.00 hodin.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, budeme pokračovat po přerušení na zasedání klubu Úsvit s tím že máme před sebou pevně zařazený bod, a tím je bod číslo
25.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních
daních, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 418/ - prvé čtení
Tímto sněmovním tiskem jsme se již zabývali, a to dne 8. dubna letošního roku na 26. schůzi Poslanecké sněmovny, kdy jsme ho přerušili v obecné rozpravě. Prosím, aby místa u stolku zpravodajů zaujali za navrhovatel ministr zemědělství Marian Jurečka a zpravodaj pro prvé čtení pan poslanec Miroslav Kalousek, kterého zatím nevidím, ale vzhledem k tomu, že je zpravodaj, on si to jistě nenechá ujít. Už je tady.
Než budeme pokračovat v přerušené obecné rozpravě, tak se ptám pana ministra zemědělství, jestli má zájem o nějaké vystoupení před zahájením pokračování. Není tomu tak. Pane zpravodaji, máte zájem o vystoupení? Pokud tomu tak není, můžeme pokračovat v obecné rozpravě, do které mám přihlášeného pana poslance Petra Bendla. Pane poslanče, řádná přihláška, nebo faktická?
Poslanec Petr Bendl: Řádná, pane předsedající. Děkuji za slovo. Já jsem se do řádné rozpravy hlásil už při té, řeknu, při začátku diskuse na téma zákona o spotřebních daních, ale vzhledem k tomu, že debata byla vzrušená, padaly tady desítky žádostí o technické připomínky apod., nedostal jsem se po několika hodinách debaty ke slovu. Nicméně jsem poctivě čekal, aby se těsně přede mnou debata uzavřela, a pokračovali jsme jiným bodem.
Pokud si vzpomínáte na vzrušenou debatu, tak tady padla řada věcí, které myslím, že by stálo za to, aby je dotyční, kteří byli požádáni o vysvětlení, zodpověděli.
Pan ministr zemědělství, který tady obhajoval řepku jako zemědělsky užitečnou plodinu a velmi potřebnou, dá se to dohledat ve stenozáznamu, jeho přesná věta v tomto smyslu, kde hájil množství řepky u nás v České republice, tady mj. říkal, že tento návrh zákona přinese zhruba asi 14 tisíc nových pracovních příležitostí. Tak jsem se ho chtěl zeptat, kde se nové pracovní příležitosti objeví, neboť pravdu, musím tedy konstatovat, měl předseda zemědělského výboru pan Faltýnek, který říkal, že více řepky už se u nás pěstovat nemůže, protože tady existuje jakési pravidlo, kterému se říká osevní postup, které musí každý zemědělec dodržovat, a byť se téměř, řeknu, všichni z logiky věci snaží, aby té řepky měli co nejvíc, protože je ekonomicky výhodná a do budoucna bude ještě výhodnější, tak více ploch už možné získat není. Možná o nějaký ten hektar, ale těch 350 až 390 tisíc hektarů, které řepka v ČR dneska má, my už tu Českou republiku nezvětšíme, a všichni zemědělci se snaží pěstovat řepku, protože je pro ně ekonomicky výhodná.
Pan ministr zemědělství nám tady říkal, že tento zákon přinese 14 tisíc nových pracovních příležitostí, tak se chci zeptat, kde tedy, to za prvé.
Za druhé, když jsem říkal, že pan předseda zemědělského výboru má pravdu v tom, že více řepky, než tady je, už se do ČR nevejde, tak ale my jí budeme více potřebovat, protože v tomto zákoně navrhujeme, abychom kvóty naplnili co možná nejrychleji. A kde se tedy řepka vezme? Doveze se. Už teď se dováží zhruba 1/3. Ona se i částečně vyváží. Nicméně doveze se. A v okamžiku, kdy stoupne potřeba v ČR, co se stane? No doveze se a někde se zpracuje.
Vzkaz českým zemědělcům není ten, že bude více řepky. Bude jí pořád stejně tolik, kolik jí je. Vzkaz českým zemědělcům je - pro vás bude výhodná do roku 2017, ale pak už moc ne, protože kvóty pravděpodobně padnou. Do té doby maximum řepky přivezeme a zpracujeme ve výrobnách, které jsou všechny obecně známé. To není vůbec kšeft pro zemědělce, pro ty z vás, kteří jste měli pocit, že řepky bude víc pro zemědělce. Kdepak, pánové a dámy. Bude jenom více kšeftů tam, kde se zpracovává řepka. To je celá záležitost, o které jsme měli mluvit především. Nejde o pomoc zemědělcům, ještě skandální řepkou, ještě skandální tím, že to ministr zemědělství tady chválí místo toho, aby říkal méně řepky a více krmné pšenice, když to zjednoduším. Ale on říká řepka je fajn, buďme za ni rádi, je to vlastně super. Výhodnou ji nedělejme do roku 2020, ale stačí do roku 2017. Zbytek vlastně dovezeme, protože, a znovu říkám, pan předseda zemědělského výboru má pravdu, více řepky už se fakt do ČR nevejde, protože není nafukovací a množství hektarů, které nám dovoluje osevní postup osít právě tou řepkou, není také nafukovací.
Chtěl bych, abyste si tuto záležitost velmi uvědomili, že vlastně v podstatě opravdu říkáme jenom to, že je třeba zvednout výrobní kapacity na zpracování řepky, a to kde, to už nechám na vás, abyste si sami odpověděli.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Bendlovi. Nyní pan Miroslav Kalousek. prosím, pane poslanče, máte slovo v rozpravě.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Přiznám se, že tato diskuse už je skoro marná, protože předcházející bod, bod 417, jasně řekl, jak je motivovaná a zaplacená vůle jednotlivých členů Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Protože kdybychom odsouhlasili návrh poslance Karla Raise, že končí daňová podpora čistých biopaliv, tak jsme nemuseli vůbec tento návrh projednávat.
Tento bod, který tady prezentuje pan ministr Jurečka - pravda, poměrně dlouho mu trvalo, než vlastně pochopil, co vlastně prezentuje, ale dneska už ví, že prezentuje novelu zákona o spotřební dani a že prezentuje novelu zákona na ochranu ovzduší, přičemž novela zákona o spotřební dani přísluší ministru financí a novela zákona na ochranu ovzduší přísluší ministru životního prostředí. A tohle prezentuje pan ministr Jurečka za KDU-ČSL, a prezentuje to proto, aby mohlo platit to, co tady říkal pan ministr Babiš na minulé schůzi: Já nič, to Jurečka. Jurečka to všetko chce, já z toho nic němám.
Když se podíváte na servery z dnešního projednávání o tisku 417, můžete si přečíst vyjádření pana předsedy Faltýnka, který když byl konfrontován s tím, proč poslanci ANO lžou a mění své stanovisko ze dne na den, říkali, my samozřejmě podpoříme pana poslance Raise, pak ho nepodpořili, my to chceme, pak to nechceme, tak pan předseda Faltýnek, odkazuji se na otevřené zdroje, vám říká, kolegové z koaličních stran: my bychom rádi pana poslance Raise podpořili, ale sociální demokraté a lidovci trvají na tom, že to tak má být. ***