Středa 20. května 2015, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Vojtěch Filip)
25.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních
daních, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
/sněmovní tisk 418/ - prvé čtení
Tímto sněmovním tiskem jsme se již zabývali, a to dne 8. dubna letošního roku na 26. schůzi Poslanecké sněmovny, kdy jsme ho přerušili v obecné rozpravě. Prosím, aby místa u stolku zpravodajů zaujali za navrhovatel ministr zemědělství Marian Jurečka a zpravodaj pro prvé čtení pan poslanec Miroslav Kalousek, kterého zatím nevidím, ale vzhledem k tomu, že je zpravodaj, on si to jistě nenechá ujít. Už je tady.
Než budeme pokračovat v přerušené obecné rozpravě, tak se ptám pana ministra zemědělství, jestli má zájem o nějaké vystoupení před zahájením pokračování. Není tomu tak. Pane zpravodaji, máte zájem o vystoupení? Pokud tomu tak není, můžeme pokračovat v obecné rozpravě, do které mám přihlášeného pana poslance Petra Bendla. Pane poslanče, řádná přihláška, nebo faktická?
Poslanec Petr Bendl: Řádná, pane předsedající. Děkuji za slovo. Já jsem se do řádné rozpravy hlásil už při té, řeknu, při začátku diskuse na téma zákona o spotřebních daních, ale vzhledem k tomu, že debata byla vzrušená, padaly tady desítky žádostí o technické připomínky apod., nedostal jsem se po několika hodinách debaty ke slovu. Nicméně jsem poctivě čekal, aby se těsně přede mnou debata uzavřela, a pokračovali jsme jiným bodem.
Pokud si vzpomínáte na vzrušenou debatu, tak tady padla řada věcí, které myslím, že by stálo za to, aby je dotyční, kteří byli požádáni o vysvětlení, zodpověděli.
Pan ministr zemědělství, který tady obhajoval řepku jako zemědělsky užitečnou plodinu a velmi potřebnou, dá se to dohledat ve stenozáznamu, jeho přesná věta v tomto smyslu, kde hájil množství řepky u nás v České republice, tady mj. říkal, že tento návrh zákona přinese zhruba asi 14 tisíc nových pracovních příležitostí. Tak jsem se ho chtěl zeptat, kde se nové pracovní příležitosti objeví, neboť pravdu, musím tedy konstatovat, měl předseda zemědělského výboru pan Faltýnek, který říkal, že více řepky už se u nás pěstovat nemůže, protože tady existuje jakési pravidlo, kterému se říká osevní postup, které musí každý zemědělec dodržovat, a byť se téměř, řeknu, všichni z logiky věci snaží, aby té řepky měli co nejvíc, protože je ekonomicky výhodná a do budoucna bude ještě výhodnější, tak více ploch už možné získat není. Možná o nějaký ten hektar, ale těch 350 až 390 tisíc hektarů, které řepka v ČR dneska má, my už tu Českou republiku nezvětšíme, a všichni zemědělci se snaží pěstovat řepku, protože je pro ně ekonomicky výhodná.
Pan ministr zemědělství nám tady říkal, že tento zákon přinese 14 tisíc nových pracovních příležitostí, tak se chci zeptat, kde tedy, to za prvé.
Za druhé, když jsem říkal, že pan předseda zemědělského výboru má pravdu v tom, že více řepky, než tady je, už se do ČR nevejde, tak ale my jí budeme více potřebovat, protože v tomto zákoně navrhujeme, abychom kvóty naplnili co možná nejrychleji. A kde se tedy řepka vezme? Doveze se. Už teď se dováží zhruba 1/3. Ona se i částečně vyváží. Nicméně doveze se. A v okamžiku, kdy stoupne potřeba v ČR, co se stane? No doveze se a někde se zpracuje.
Vzkaz českým zemědělcům není ten, že bude více řepky. Bude jí pořád stejně tolik, kolik jí je. Vzkaz českým zemědělcům je - pro vás bude výhodná do roku 2017, ale pak už moc ne, protože kvóty pravděpodobně padnou. Do té doby maximum řepky přivezeme a zpracujeme ve výrobnách, které jsou všechny obecně známé. To není vůbec kšeft pro zemědělce, pro ty z vás, kteří jste měli pocit, že řepky bude víc pro zemědělce. Kdepak, pánové a dámy. Bude jenom více kšeftů tam, kde se zpracovává řepka. To je celá záležitost, o které jsme měli mluvit především. Nejde o pomoc zemědělcům, ještě skandální řepkou, ještě skandální tím, že to ministr zemědělství tady chválí místo toho, aby říkal méně řepky a více krmné pšenice, když to zjednoduším. Ale on říká řepka je fajn, buďme za ni rádi, je to vlastně super. Výhodnou ji nedělejme do roku 2020, ale stačí do roku 2017. Zbytek vlastně dovezeme, protože, a znovu říkám, pan předseda zemědělského výboru má pravdu, více řepky už se fakt do ČR nevejde, protože není nafukovací a množství hektarů, které nám dovoluje osevní postup osít právě tou řepkou, není také nafukovací.
Chtěl bych, abyste si tuto záležitost velmi uvědomili, že vlastně v podstatě opravdu říkáme jenom to, že je třeba zvednout výrobní kapacity na zpracování řepky, a to kde, to už nechám na vás, abyste si sami odpověděli.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Bendlovi. Nyní pan Miroslav Kalousek. prosím, pane poslanče, máte slovo v rozpravě.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Přiznám se, že tato diskuse už je skoro marná, protože předcházející bod, bod 417, jasně řekl, jak je motivovaná a zaplacená vůle jednotlivých členů Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Protože kdybychom odsouhlasili návrh poslance Karla Raise, že končí daňová podpora čistých biopaliv, tak jsme nemuseli vůbec tento návrh projednávat.
Tento bod, který tady prezentuje pan ministr Jurečka - pravda, poměrně dlouho mu trvalo, než vlastně pochopil, co vlastně prezentuje, ale dneska už ví, že prezentuje novelu zákona o spotřební dani a že prezentuje novelu zákona na ochranu ovzduší, přičemž novela zákona o spotřební dani přísluší ministru financí a novela zákona na ochranu ovzduší přísluší ministru životního prostředí. A tohle prezentuje pan ministr Jurečka za KDU-ČSL, a prezentuje to proto, aby mohlo platit to, co tady říkal pan ministr Babiš na minulé schůzi: Já nič, to Jurečka. Jurečka to všetko chce, já z toho nic němám.
Když se podíváte na servery z dnešního projednávání o tisku 417, můžete si přečíst vyjádření pana předsedy Faltýnka, který když byl konfrontován s tím, proč poslanci ANO lžou a mění své stanovisko ze dne na den, říkali, my samozřejmě podpoříme pana poslance Raise, pak ho nepodpořili, my to chceme, pak to nechceme, tak pan předseda Faltýnek, odkazuji se na otevřené zdroje, vám říká, kolegové z koaličních stran: my bychom rádi pana poslance Raise podpořili, ale sociální demokraté a lidovci trvají na tom, že to tak má být.
Prostě my nic, my muzikanti. My si prostě ukradneme pět miliard pro našeho předsedu, protože to je náš předseda a koneckonců ANO 2011 nezaložil zadarmo, takže my si ukradneme pět miliard, ale mohou za to lidovci a mohou za to sociální demokraté.
Tak doufám, že se na nás nebudete zlobit, že za to s vámi nechceme moct. My prostě jen chceme veřejnosti říct, že je v podstatě jedno, jestli budou volit Babiše, nebo Bělobrádka, nebo Sobotku. Když jde o pět miliard, tak se vždycky shodnete na tom, že to spolu ukradnete, a budete to svádět na nějaké veřejně prospěšné účely, což teď přesně děláte.
Jinými slovy, kdybychom v zákoně 417 zvedli ruku pro pozměňovací návrh pana poslance Raise, což jste slibovali, říkali jste "když to bude návrh pana poslance Raise, my to podpoříme", tak v tomto zákoně nebylo o čem hlasovat a mohli jsme ho prohlásit za zbytečný. Tento zákon říká, že dále pokračuje daňová podpora čistých biopaliv, návrh poslance Raise ji ukončoval, takže v tomto návrhu zákona už by nebylo o čem mluvit, a v druhém zákoně, zákoně o ochraně ovzduší, je popsáno, jak zdaněná složka má být monitorována vzhledem k tomu, že je méně zdaněná, než by měla být, což by bylo také úplně zbytečné. Jednáme tedy o zcela zbytečném zákoně, o kterém bychom jednat nemuseli, kdybyste předtím nelhali a nepodváděli, vážení kolegové. Kdybyste dodrželi slovo, že podpoříte návrh pana poslance Karla Raise, tak tento návrh byl zkonzumován a vyprázdněn a už se o něm vůbec nemuselo mluvit. Ale protože lžete, protože, promiňte, kradete - tedy takhle, kdybyste aspoň kradli každý sám pro sebe, hledal bych v tom nějaký smysl, ale vy kradete pro jednoho jediného člověka jménem Andrej Babiš. A teď myslím - pan předseda Votava se na mne dívá trochu pohoršeně. Ale je mi velmi líto - kradete pro předsedu ANO 2011, pane předsedo, protože on tam má těch pět miliard. To jste si schválili.
A ještě jednou prosím všechny novináře, aby neříkali, že je to pět miliard podle Miroslava Kalouska, ale aby pochopili, že je to pět miliard podle Ministerstva financí, protože Ministerstvo financí říká, že to bude stát devět miliard korun všechny daňové poplatníky, tzn. zhruba každý z nás, z občanů České republiky včetně nemluvňat a důchodců, dá 500 korun na daňovou úlevu pro biopaliva první generace. Rovněž tak materiál Ministerstva financí říká, že podíl na trhu Agrofertu je zhruba 60 %. Kladu zdvořilou otázku, abych to číslo nemusel říkat: kolik je 60 % z devíti miliard? Prosím, abyste si odpověděli každý sám. Těch 60 % z devíti miliard je produkce výrobků, které by bez veřejné podpory nebyly prodejné. Díky tomu, že na to veřejnost zaplatí těch devět miliard, tak výrobce bude moci prodávat, a protože má 60 % z devíti miliard, tak na podporu jeho produkce, na podporu odbytu jeho výrobků, dáváme všichni pět miliard korun. A to je ten korupční potenciál, který vložil první místopředseda vlády a ministr financí do koaličních jednání. To je ten korupční potenciál, na který přistoupila KDU-ČSL i ČSSD. A to je ten korupční potenciál, díky kterému se tady vůbec bavíme o tom, jestli tenhle zákon propustíme, nebo nepropustíme do druhého čtení. Protože to není nic jiného než korupční potenciál. V okamžiku, kdy představitelé politické divize, která se jmenuje ANO 2011, je to politická divize Agrofertu, říkali: Ne, my už nechceme daňovou podporu, my si s tím poradíme sami, žádnou veřejnou podporu nechceme, budeme hlasovat pro to, aby to bylo zrušeno, jen to musí být pozměňovací návrh pana poslance Karla Raise, protože ten je náš, nesmí to být pozměňovací návrh Miroslava Kalouska, protože ten není náš. Fakt nejsem a nikdy nebudu. Já jsem totiž nikdy nebyl zloděj. (Smích a potlesk v sále.) Děkuji. Já si vážím vašeho potlesku.
V okamžiku, kdy jsme vám tohle umožnili, když jsme řekli dobrá, tak hlasujte pro pozměňovací návrh Karla Raise, který vám umožní neukrást těch pět miliard, tak jste se vyděsili a řekli jste bože můj, pět miliard je strašně moc! A my jsme těch pět miliard už dávno vložili do koaličních jednání. A on pan předseda Votava dobře ví, proč nechce, aby se hlasoval nejdříve pozměňovací návrh pana poslance Kalouska, a on pan poslanec Faltýnek dobře ví, proč jakoby strašně chtěl, aby se nejdřív zamítl pozměňovací návrh pana poslance Kalouska. Najednou jste si všichni strašně rozuměli. A když se vám to nepovedlo, když jste v té proceduře byli vyšachováni a měli jste odhlasovat pozměňovací návrh pana poslance Karla Raise a měli jste dodržet své slovo, že pozměňovací návrh pana poslance Karla Raise podpoříte, tak jste toho nebyli schopni. No protože byste nemohli ukrást těch pět miliard a to je strašně moc peněz!
Jste vláda podvodníků. Jste vláda korupčníků. Jste vláda lhářů. Jste poslanci, jste koaliční poslanci korupčníci, jste koaliční poslanci lháři a jste koaliční poslanci podvodníci. Já bych vás moc prosil, abyste mě volali k odpovědnosti za tato slova, protože na kauze biopaliv vám dokážu, že jste lhali, že podvádíte a že kradete. Možná že Babišova média o tom napíšou něco jiného, ale tu pravdu vám nikdo neodpáře, kolegové! Takže tento bod vůbec nemusíme projednávat. (Potlesk z pravé části sálu.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: To byl pan poslanec Miroslav Kalousek. Já samozřejmě vzhledem k jeho dvojitému přednostnímu právu jsem ho nevedl k pořádku, ale v tomto ohledu konstatuji, že nemám žádnou další přihlášku do rozpravy. Vidím pana předsedu klubu ODS - myslel jsem tím písemnou přihlášku. Pane předsedo, máte smůlu, váš stranický kolega použil faktické poznámky. (Poslanec Zbyněk Stanjura: V pořádku.) Takže s faktickou poznámkou pan poslanec Petr Bendl. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Petr Bendl: Já jsem si pak uvědomil, že ještě jedna věc tady zazněla při projednávání návrhu zákona, kde pan ministr zemědělství se nám přiznal, že ten návrh v podstatě nečetl a že tu zásadní připomínku, kterou mělo Ministerstvo zemědělství k tomuto tématu a zásadně nesouhlasilo s tím, aby se něco podobného odehrálo, tak nakonec pan ministr zemědělství změnil názor, a to na jednání vlády i tady potom na jednání Poslanecké sněmovny. Prosil bych vysvětlení, co se stalo tak významného, když jde z Ministerstva zemědělství na vládu zásadní připomínka k tomuto návrhu zákona, která poměrně věcně zdůvodňuje, a můžete si ji najít, kolegyně a kolegové, v materiálech, věcně poměrně dobře zdůvodňuje, proč by ministr zemědělství s něčím takovým souhlasit neměl, a on nakonec změnil názor.
Pak je tam ještě jedna věc, kterou musím připomenout i panu poslanci Kalouskovi, aby ve své podle mě správné teorii, že teprve stokrát opakovaná pravda se stane pravdou, ho ještě odkázal na jednu zajímavou záležitost, že se v dnešních médiích objevila citace místopředsedy vlády Andreje Babiše, který říká, že pro něj nečekaně změnili poslanci ANO názor - čemuž nerozumím. Možná mi to někdo vysvětlí, ale myslím, že to pro něj nemohlo být překvapení, když sám říkal, že jeho názor není kladný na to, co navrhoval pan poslanec Rais, ale neutrální. Přesto je to minimálně podivné. Mám pocit, že se tady s lidmi hraje ošklivá ruleta.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Bendlovi za dodržení času k faktické poznámce. Faktická poznámka pana poslance Miroslava Kalouska. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Pan poslanec Bendl říká, že nerozumí, proč pan ministr Babiš se divil, že někdo hlasoval tak či onak. Já mu to vysvětlím. Tihle pánové jsou zvyklí mít své brandy. Volkswagen taky nedělá všechno jako Volkswagen. Má svoji Škodovku, má svůj SEAT, má něco podobného. Pan ministr Babiš si koupil své výsadky ve straně lidové, pan ministr Babiš si koupil své výsadky v sociální demokracii, takže logicky jeho pravá ruka pan předseda Faltýnek potom může říkat no, my nic, naši koaliční partneři na tom trvali... A svým způsobem je to od pana předsedy Faltýnka férové, protože když si to jeho šéf koupil, tak se může dovolávat toho, že koaliční partneři by měli nést tu odpovědnost, kterou nechce nést ten hlavní zloděj, což je první místopředseda vlády a ministr financí! To je tahle logika! (Potlesk zprava.) To je tahle logika, kterou by se měli všichni vzepřít a říct, že nejsme všichni na prodej! Že se nedáme všichni koupit! Ať říká Faltýnek, co chce! Jsou to prostě zloději a podvodníci. A dnešní den to prostě jasně prokázal. Kolikrát lhali v otázce biopaliv? Třikrát? Čtyřikrát? Lžou! Lžou a kradou. Ale můžeme je volit. Samozřejmě. (Potlesk zprava. Poznámka mimo mikrofon a potlesk poslance Faltýnka.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já bych žádal všechny pány poslance a paní poslankyně, samozřejmě, pokud chtějí vyvolat spor před mandátovým a imunitním výborem, že mohou používat jakékoli výrazy, ale já se nenechám vtáhnout do této debaty.
To byl poslední přihlášený v rozpravě. Teď je slovo s přednostním právem pana předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury, který byl řádně přihlášen. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Já jsem tady vystoupil 8. dubna a položil jsem mnoho konkrétních otázek. Pan ministr zemědělství slíbil, že je odpoví. Já věřím, že je odpoví v rozpravě, ne po ukončení rozpravy - tak, aby na ty odpovědi případně mohly reagovat mé kolegyně a mí kolegové.
Kromě otázek, které jsem položil minule - a pan ministr si jistě vzpomene, že slíbil, že na ně odpoví, a říkám, byly konkrétní a věcné -, tak já bych prosil vyjádření pana ministra zemědělství, co vlastně po nás Brusel chce. Ta vyjádření jsou zmatečná, protichůdná. A je možné, že nemáme k dispozici úplně přesné podmínky toho, co Brusel po nás vlastně chce. Já mám k dispozici z veřejných zdrojů vyjádření členů vlády, že 30. 6. končí vyjednaná veřejná podpora pro daňové úlevy biopaliv...
Já chvilku počkám, protože pak mi pan ministr těžko může odpovědět, když mě neposlouchá, to je docela logické.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já vám samozřejmě rozumím. Těžko mohu ovlivnit kolegy, kteří zdržují pana ministra u stolku zpravodajů.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Já vím. Taky vám nic nevyčítám, pane místopředsedo. Já tu otázku vrátím.
Pane ministře, mě by zajímalo, co skutečně po nás chce Brusel. Abyste nám to řekl pokud možno stručně a jasně. Z veřejných zdrojů, z vyjádření členů vlády jsem zaznamenal tato tvrzení: 30. 6. nám končí vyjednaná podpora, vyjednaná výjimka z veřejné podpory pro daňové úlevy pro biopaliva. Od 1. 7. to není možné. Za druhé. V této chvíli vyjednáváme o prodloužení této podmínky. Současně víme, že např. v sousední zemi v Německu není daňová podpora biopaliv. Takže moje další otázka zní: Chce po nás Brusel daňovou podporu, nebo nechce, resp. musíme ji mít, nebo je to naše rozhodnutí, v tomto případě vlády a vládní koalice?
Minule jsem se ptal, pane ministře, jaká je pozice České republiky v diskusích, které se vedou o tom povinném 10procentním podílu skleníkových plynů z obnovitelných zdrojů. Zaznamenal jsem v době od 8. dubna, kdy jsme poprvé jednali v prvém čtení o tomto návrhu zákona, doporučení Evropského parlamentu, kde je to kompromisní na 7 %. Chci se zeptat, jak ta změna z 10 na 7 mění vaše plány. Nebo je to úplně jedno? Já myslím, že to jedno není. 3 % jsou poměrně dost. O 30 % z původně požadovaného objemu se to snižuje.
A neustále se tím Bruselem strašíme, resp. členové vlády straší - když nebude to či ono, hrozí nám to či ono. Najednou slyšíme od ministra zemědělství ne, nic nám nehrozí. Na pracovní úrovni mám signály, že nám nic nehrozí. A pan ministr může mít pravdu.
Takže já bych prosil, než se dostanu k dalším otázkám v dalších vystoupeních o odpověď na to, co po nás Brusel vlastně chce a co si tam dáváme sami, protože to chceme my. Abychom si věci, které třeba chceme prosadit, a trošku se stydíme to přiznat, neříkali - to chce ten Brusel. Vzpomeňte si na různé věci do školních jídelen apod., kde se tradovalo, že se to musí ve všech základních a mateřských školách změnit, protože to chce Brusel, aby se pak ukázalo, že to byl výmysl České republiky a ne Evropské unie.
Děkuji za odpovědi, pane ministře. V dalších vystoupeních se budu ptát na další věci z rozpravy z 8. dubna.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Já budu konstatovat přihlášené. S faktickou poznámkou pan poslanec Petr Kudela, s přednostním právem předseda Poslanecké sněmovny a pan zpravodaj. V tomto pořadí tedy. Pan kolega Kudela se nehlásí, čili s přednostním právem předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Prosím, pane předsedo, máte slovo.
Předseda PSP Jan Hamáček: (Sál se úplně ztišil. Řada poslanců sociální demokracie stojí před svými lavicemi.) Děkuji. Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, já bych se chtěl zásadním způsobem ohradit vůči tomu, co zde padalo z úst pana poslance Kalouska na margo sociální demokracie. Já bych chtěl poprosit pana poslance Kalouska, aby nás nezatahoval (s důrazem) do svých sporů s hnutím ANO či do svého osobního sporu s panem ministrem financí Babišem. Sociální demokracie udělala pouze to, co předem jasně deklarovala. Řekli jsme, že budeme hlasovat pro původní vládní návrh. To za prvé.
Za druhé chci říci, že zásadně odmítám narážky na kupování poslanců a další podobné nepřístojnosti, protože sociální demokracie má se zájmem o své poslance jistou zkušenost. Byla tady doba, kdy byl velký zájem o poslance sociální demokracie. A ti z nás, kteří to pamatují, kteří tady tehdy seděli, by mohli vyprávět. Dva podlehli a ty dva jste si koupili. Nikoho z nás, co tady sedíme, jste si nekoupili. My nejsme na prodej a nebudeme! (Výrazný potlesk sociální demokracie.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Ještě, pane kolego (k poslanci Kalouskovi, který se hlásí o slovo), s faktickou poznámkou se přihlásil - i když máte přednostní právo, pane předsedo, i jako zpravodaj i jako předseda klubu TOP 09 - pan kolega Zbyněk Stanjura. Poté... (Poslanec Stanjura dává přednost poslanci Kalouskovi.) Dobře. Pan kolega Kalousek, poté přednostní právo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji kolegovi Stanjurovi, vrátím mu to, slibuji.
Jak moc bych si přál, kdybyste měl pravdu, pane předsedo Hamáčku prostřednictvím vašeho místopředsedy Vojtěcha Filipa. My jsme nechtěli nic jiného, než se tady dohodnout o něčem, co je prospěšné pro Českou republiku. Dohodnout se o něčem, co vaši koaliční partneři deklarovali jako správné a prospěšné, tzn. ukončit ten nesmysl. To jsem neříkal já. Já jsem to jenom navrhoval. Ale první místopředseda vaší vlády pan Babiš, váš koaliční partner předseda klubu Faltýnek říkal, všichni říkali: Ano, my to chceme ukončit. Protože měli dopředu připravený ten podvod, protože měli dopředu připravený ten podvod (opakuje s důrazem), že by to rádi ukončili, ale přece to nemohou ukončit na návrh toho ďábla Kalouska. Tak když ten ďábel Kalousek dal tu přednost svému staršímu kolegovi, který měl stejně rozumu jako on, že se to prostě ukončit musí, tak by pochopili, že kdyby podpořili svého kolegu Karla Raise, že by nemohli krást a že to nemohou podpořit.
Tím pádem by nemohli vyplatit ani vás, pane předsedo Hamáčku. Protože já nevěřím tomu, že vy nevíte, o co se tady jedná. Tady se jedná o pět miliard, o pět miliard (opakuje s důrazem) peněz daňových poplatníků, jejichž výdaje po nás nikdo nechce, které budou ukradeny ve prospěch předsedy ANO. A já nevěřím tomu, že byste byli do té míry neinformovaní, že byste nevěděli, že je to pro něj. A spolu chyceni, spolu oběšeni. Jestliže on dostane těch pět miliard - já se neptám, kolik z toho má Hamáček a Jurečka osobně, to si opravdu nemyslím, ale že jste to za něco vyměnili, že změnit veřejně deklarovaný politický názor v soukromý prospěch, a to se tady stalo. (Hluk v sále, poslanci ČSSD s předsedou Hamáčkem postávají v hloučku před lavicemi.)
Tady se veřejně deklarovalo: Ano, my ukončíme, ano, my ukončíme daňovou podporu biopaliv. To se tady veřejně deklarovalo. Říkal to Babiš, říkal to Faltýnek, navrhl to Rais. Pak jsme najednou v přímém přenosu viděli, že tento politický názor se změnil ve prospěch soukromého názoru v objemu pěti miliard pro jednoho oligarchu.
Vážně mi chcete, pane předsedo, tvrdit, že z toho vůbec nic nemáte? Vy jako sociální demokracie? Já nevím, za co jste to vyměnili. Já vás nepodezírám z toho, že jste se nechal vy podplatit do vlastní kapsy. Ale něco vám za to ten Babiš dal, protože mu šlo o těch pět miliard. (Poslanec Jandák vykřikuje: Důvěru!)
A tomu se říká korupce.
Prosím, abyste si to promysleli. Prosím, abyste si promysleli, že jste vláda lži, podvodu a korupce. Prosím, abyste si promysleli, že se dopouštíte podvodného, loupežného a bezprecedentního jednání.
Abyste si to mohli promyslet, prosím o hodinu přestávku na poradu poslaneckého klubu. (Potlesk poslanců TOP 09.)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Hezký dobrý podvečer. (Předsedající si předávali řízení a místopředseda Gazdík přeslechl žádost o přestávku.)
Nyní s faktickou poznámkou je připraven - (Poslanec Kalousek z uličky rozčileně zakřičel: Ne! Přestávka!)
Aha, pardon. (Hluk a rozruch v sále.)
Poslanec Miroslav Kalousek: Požádal jsem, pane předsedající, o hodinu přestávku na poradu poslaneckého klubu! Nepamatuji se, že po takové žádosti by se pouštěly faktické poznámky. Naopak si přeju, aby každý zpytoval svědomí, jak moc krade, lže a podvádí. (Koaliční poslanci bouchají do lavic. Poslanec Jandák vykřikuje: Dost, Mirku! Dost! Už toho mám dost!)
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já se omlouvám panu předsedovi Kalouskovi, neb jsem střídal vedení schůze a nezaslechl jsem jeho žádost o přestávku. Uděluji tedy hodinovou přestávku na poradu poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové. Sejdeme se tady v 18.33. (Poslanec Jandák: Mně říkat, že jsem zloděj? To ne! To ne! Poslanci se houfují v uličkách a diskutují. Mikrofon byl vypnut a po pěti minutách opět zapnut.)
Já se omlouvám, vážené kolegyně, vážení kolegové, že do toho padám v pauze, nicméně vaši předsedové poslaneckých klubů o tom již vědí. Poslanecký klub Občanské demokratické strany si vzal půlhodinovou pauzu od 18.33, takže dnešní jednání Sněmovny končí, protože nebylo odhlasováno jednání po 19. hodině. Abyste tady neztráceli zbytečně čas, tak jsem vás jenom chtěl informovat. Vaši předsedové klubu to vědí.
Děkuji a hezký večer přeju.
(Jednání skončilo v 17.39 hodin.)
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.