Středa 27. května 2015, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jaroslava Jermanová)
115.
Výroční zpráva o hospodaření České televize v roce 2013
/sněmovní tisk 283/
U stolku zpravodajů již sedí zpravodaj pan poslanec Jan Birke. Budeme pokračovat v obecné rozpravě. Poprosím k mikrofonu pana poslance Martina Komárka. Připraví se pan poslanec Martin Kolovratník. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Martin Komárek: Děkuji, paní předsedající. Dámy a pánové, mám dneska už druhý přerušený projev a to je velice slušná bilance na jeden den. Chci pokračovat k té televizi.
Mluvil jsem o tom, pokud jsme to za oběd nezapomněli, že je špatný zákon o České televizi. Je špatný ze dvou důvodů. Dává Radě České televize oproti všem civilizovaným evropským zemím jen minimální pravomoci ke kontrole a spoluvytváření hospodářské politiky televize. Televize navíc dává o své činnosti a hospodaření dvě rozdílné zprávy, které se k nám dostávají po půl roce. Ten zákon naopak je ale dobrý v tom, že politikům neumožňuje zasahovat nejen do chodu televize, ale neumožňuje jim ani řídit Radu České televize. Umožňuje jim pouze tu radu volit. To je podle mne dobré. Je to velice vysoká, velmi pohodlná míra nezávislosti veřejnoprávních médií. Řekl bych, že je největší v Evropě a já jsem rád, když jsou veřejnoprávní média nezávislá.
Přesto se vyjadřuji dlouhodobě k práci Rady České televize kriticky, protože si myslím, že i přes omezené pravomoci může být vůči vedení České televize asertivnější, a prosím, teď třikrát až čtyřikrát podtrhuji, nikoliv co se týče obsahu, do obsahu bychom opravdu neměli mluvit, média jsou nezávislá, mají zůstat nezávislá pokud možno do skonání věků, ale co se týče hospodaření. Česká televize hospodaří s šesti miliardami peněz, které jí posílají koncesionáři. Je to vlastně jakási nepřímá daň, která se týká skoro všech domácností. A řekl bych, že televize je nejméně kontrolovanou institucí, co se týče zadávání veřejných zakázek. Je chvályhodné, a televize v tom naplňuje zákon, že dává práci a zakázky soukromým producentům, hercům a dalším. Ovšem když jakýkoliv starosta, a je tady starostů hodně, nechá vykopat za padesát tisíc od Františka jímku, tak mu, jak si starostové stěžují, přijde padesát kontrol a ještě může být pohnán před soud. V televizi žádná taková kontrola neexistuje - a nejedná se o padesát tisíc, jedná se o stamiliony korun.
Myslím si, že to není dobrý stav. Musí ho napravit zákon. My jsme se, a to je potřeba si přiznat, s tím zákonem zpozdili, ale už teď je podle mě v zájmu televize a v zájmu Rady České televize, aby byla zcela transparentní. Kavčí hory by neměly být víc Kafkovým zámkem, ale spíše skleněným domem, do kterého je vidět.
Česká televize z hlediska zákona má pracovat s vyrovnaným rozpočtem, tzn. všechny prostředky, které získá, má dávat do výroby pořadů pro nás. Za minulého vedení Česká televize pracovala s přebytkem, vytvořila si několikamiliardový polštář. Současné vedení televize tento polštář rozpouští, což je oboje víceméně proti duchu a liteře zákona. Zajímavé je, že rady oběma ředitelům za naprosto protichůdné jednání dávají stejné, poměrně vysoké odměny. Ale já peníze každému přeji, takže si je určitě generální ředitelé zaslouží.
Z této netransparentnosti samozřejmě vyplývá ale velký problém. Jsou to různá podezření, že hospodaření televize je nejen netransparentní, ale že se na něm přiživují různé poradenské firmy, že jsou tu nadhodnocené ceny, že se pomáhá kamarádům, že je to jakýsi jánabráchismus. Já nevím, zda je to pravda, a pevně doufám, že není, ale zdůrazňuji - zase třikrát - nevím to, protože ani Rada České televize ani tato Poslanecká sněmovna nemá skutečný obraz, jak Česká televize hospodaří. A myslím si, že na rozdíl od toho, abychom zasahovali do práce České televize, na obraz o jejím hospodaření právo máme, protože jsou to skutečně veřejné peníze. Já samozřejmě nechci jako někteří mí předřečníci vědět, kolik vydělává ten který moderátor nebo ta která herečka. Opravdu to jsou údaje, které by mohly vzbudit závistivé pocity. Rád bych věděl, zda veřejné peníze, zda těch mých 135 korun, které posílám, využívá televize hospodárně, zda její projekty nejsou předražené, zda skutečně výkon odpovídá vložené investici. (V sále je velmi rušno.)
Já se tu občas potkávám s paní Marcovou, nebo Markovou, která nás poslance za peníze České televize přesvědčuje, že je všechno v pořádku. Ona mě už teď nezdraví, což je mi líto, protože je to velmi inteligentní a pohledná dáma, ale přesto budu říkat nikoli to, že Česká televize nemá něco v pořádku, to mi absolutně nepřísluší, já nechci mluvit o tom, jaká je, či není Česká televize. Já chci mluvit o tom, a budu to stále opakovat, že něco v pořádku nemá Rada České televize. Že Rada České televize má být asertivnějším partnerem generálnímu řediteli, že má více kontrolovat hospodaření České televize a že má být zkrátka oboustranným polštářem. Ono je správné, a říká se to, že rada je tím polštářem, který odstiňuje vliv politiků na Českou televizi. Ale zároveň by to neměl být polštář, který něco zakrývá veřejnosti.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Pane kolego, já se omlouvám, ale poprosím všechny přítomné, aby se ztišili, protože hluk narůstá. V případě, že telefonují nebo si mají co říci, aby tak učinili v předsálí a nerušili vás při vašem projevu. Děkuji.
Poslanec Martin Komárek: V pohodě. Já se snažím, protože jak jsem předeslal, tomuhle skutečně rozumím, snažím se to vysvětlit, je to marné. Vrátím se k těm dvouminutovým faktickým poznámkám, to alespoň někdo cituje a poslouchá, ale toto je má povinnost jako předsedy volebního výboru.
Myslím si, že jsem vysvětlil už všechno podstatné, takže vám děkuji za nepozornost a připravte se na několik faktických poznámek.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Prosím k mikrofonu pana poslance Kolovratníka. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Martin Kolovratník: Kolegyně a kolegové, dobré odpoledne, teď už ne za volební komisi, ale z funkce člena volebního mediálního výboru. Rád bych reagoval k České televizi a také bych vám rád řekl svůj názor, rád bych rozšířil to názorové spektrum o tlumočení svého názoru.
Nejdříve bych se rád obrátil na pana poslance Valentu. Prostřednictvím paní předsedající pane kolego, při vší úctě, a prosím, neberte to osobně, vy jste řekl na začátku, že váš předchozí projev, při prvním projednávání, byl dobrý skutek. Já budu upřímný. Podle mě to byl strašný skutek. Pokusím se vysvětlit, proč to tak myslím.
Vy jste zmiňoval jeden z pořadů České televize, nebo tu svoji argumentaci jste opíral o jeden z pořadů, tak já jsem se podíval do veřejně dostupných zdrojů a teď budu chvíli citovat: 2015 - čestné uznání nadace Pro Bohemia a Syndikátu novinářů České republiky Média na pomoc památkám; 2012 - Cena Václava Havla Trilobit, uděluje FITES a město Beroun; 2011 - čestná medaile Vojtěcha Náprstka Akademie věd České republiky za propagaci vědy; 2010 - ELSA, cena Televizní akademie; 2009 - Ano ano, ne ne, cena Josefa Luxe. A konečně 2008 - opět ELSA, cena Televizní akademie. Šestkrát tento pořad získal jedny z nejprestižnějších ocenění, profesní ocenění v novinářské branži. Je to pořad Historie.cs, který tolik kritizujete.
Další z protiargumentů. Vy jste řekl, že televize, veřejnoprávní médium, má vysílat pouze se zaměřením na sledovanost, že má mít hodně sledované pořady. Proboha, kde jste k takovému názoru přišel? Přesně naopak! Veřejnoprávní média právě mají vysílat menšinové žánry, pořady, které nejsou mainstreamové a které nemají obří sledovanost. Já sám, a už jsem to tu několikrát říkal, jsem působil dvanáct let na pozici manažera veřejnoprávního Českého rozhlasu. Toto téma jsme v rozhlase denně diskutovali a pro rozhlas a pro televizi je to zadání v tomto smyslu naprosto stejné.
Takže prosím, pane kolego prostřednictvím paní předsedající, pokud máte ideový nesouhlas s jedním z pořadů televize, já to respektuji, nemusím s vámi souhlasit, ale myslím si, že o tento ideový nesouhlas bychom neměli opírat argumentaci o hospodaření veřejnoprávního média. Navíc připomínám, a už to řekl pan poslanec Jandák, bavíme se o hospodaření za rok 2013, takže kolegyně a kolegové, hovoříme o zprávě o hospodaření, která je vlastně o dění v tom veřejnoprávním médiu rok a půl zpátky.
Vy jste, pane poslanče Valento, v tom prvním proslovu kritizoval víc věcí a já jsem si je poznačil. Kritizoval jste například účast České televize, resp. generálního ředitele, v EBU, v Evropské vysílací unii. Chci vás upozornit, že EBU je jednou z nejprestižnějších celosvětových organizací, která sdružuje veškerá veřejnoprávní média, jak televize, tak rozhlasy, včetně anglické BBC, německé ZDF atd. Takže to, že Česká televize veřejnoprávní je členem této organizace, je naopak velmi prospěšné pro výměnu profesních zkušeností, pro výměnu záměrů dramaturgických, co vysílat, čemu se věnovat, ale také pro výměnu pořadů.
Kolegyně a kolegové, vám všem chci připomenout to, co před chvílí řekl Martin Komárek. Ta legislativa skutečně není ideální, v dnešní době fungujeme vlastně s velkým zpožděním, protože Sněmovna v jeden moment schvaluje u veřejnoprávních médií hospodaření, na podzim je to zpráva o činnosti. Chci vás upozornit a připomenout, my jsme ve výboru toto začali řešit a směřujeme ke změně legislativy, aby jak u televize, tak u rozhlasu obě zprávy byly sloučené dohromady, to znamená, abychom tu mohli diskutovat o činnosti, o kvalitě nebo nekvalitě jednotlivých pořadů propojeně právě s financováním a s náklady na ty jednotlivé pořady, aby ty zprávy byly shromážděné dohromady. Pokud, jak řekl Slávek Jandák, všichni rozumíte médiím a novinařině, tak vás mohu pozvat 3. června, za čtrnáct dní, volební výbor bude jednat právě na téma změny legislativy a budeme tam i tuto věc diskutovat. Rádi uslyšíme vaše názory.
Musím se naprosto přiklonit k názoru pana poslance Stanjury: Pokud jste někdo měl připomínky k hospodaření televize za rok 2013, proč jste buď za námi nepřišel do mediálního výboru, nebo proč jste to nevzkázal přes mé kolegy? Výbor tuto zprávu schválil, resp. doporučil ke schválení, před půl rokem, tedy na podzim 2014. Nevím, jak vy sami, já sám bych za sebe neuměl argumentovat, proč najednou tuto zprávu neschvaluji, resp. proč se vyjadřuji proti ní.
Takže kolegyně a kolegové, dovoluji si vás poprosit o akceptaci nebo zvážení mého názoru, který já jsem nazval "pojďme cestou evoluce a ne revoluce". Televizní rada, mohu vás ubezpečit, já z pozice člena mediálního výboru jsem ty dotazy vznášel, ptal jsem se, má řadu jak kvalitativních, tak kvantitativních analýz, umí vám na vyžádání předložit množství vystoupení ať již opozičních, nebo koaličních politiků, množství zpracovaných témat jak ve zpravodajství, tak v publicistice. Pokud budete mít nějaký problém nebo nesouhlas, dejte pokyn nám nebo svým kolegům ve volebním výboru. My jsme ti, kteří se rady mohou ptát, kteří mohou formou usnesení radu žádat, aby do příštího zasedání výboru přinesla nějakou kvalifikovanou odpověď.
Ještě připomenu jednu věc. Tady ve Sněmovně také diskutujeme jeden z rodiny zákonů Rekonstrukce státu. Je to rozšíření pravomocí NKÚ. Pamatujeme i na to, že Česká televize a Český rozhlas by také měly být - nebo NKÚ by měl mít možnost kontrolovat tato veřejnoprávní média. Takže pokud někdo poukazuje na chyby v hospodaření, tak chci říci, jak rozhlas, tak i televize už dnes musí zakázky soutěžit normálně standardně podle výběrových řízení, musí dodržet ustanovení zákona o veřejných zakázkách. Pokud je problém, pokud se nějaký z dodavatelů odvolá, standardně do těch médií se chodí dotazovat ÚOHS a šetří ta zadání.
Pokud pan poslanec Valenta nebo někdo z dalších kritiků má konkrétní připomínky, že zjistil, že nějaké výběrové řízení bylo cinknuté nebo nestandardní, tak pak toho dotyčného prosím, ať své tvrzení doloží a buď ať koná podle zákona, podá trestní oznámení, nebo ať se omluví, protože to tvrzení nemůže být pravdivé.
A už budu končit. Moje doporučení a můj návrh pro Sněmovnu, možná mohu říci i prosba na vás, kolegyně a kolegové, bude schválit zprávu o hospodaření v roce 2013, okamžitě předat podněty a vaše názory nám a svým kolegům do volebního výboru. Jak jsem řekl, 3. června budeme právě změnu legislativy diskutovat a sám za sebe z pozice člena tohoto výboru vám mohu garantovat, že velmi rádi budeme Radě České televize klást ostré otázky, budeme se ptát a dávat dotazy na tělo a budeme po Radě České televize vyžadovat odpovědi.
Děkuji za váš čas.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já děkuji a prosím s faktickou pana poslance Komárka. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.
Poslanec Martin Komárek: Děkuji. Já ve dvou věcech bych to chtěl upřesnit. Samozřejmě že televize soutěží veřejné zakázky, když jde třeba o stavbu chodníku nebo šití montérek pro místní zřízence. Není však pravdou, že soutěží seriál První republika nebo něco podobného. Když jsem mluvil o těch stovkách milionů korun, které nejsou kontrolovány, měl jsem pravdu, je to skutečně tak. Nesoutěží se umělecké projekty, o tom se rozhoduje, v podstatě jediný, kdo o tom rozhoduje, je generální ředitel, protože je jediným statutárním orgánem televize. Tak abychom se nepletli, skutečně stovky milionů korun nejsou nijak kontrolovány. Doufejme, že konečně schválíme zákon o registru smluv, kde by se to mohlo změnit. Já neříkám, že jsou ty zakázky špatně. Opakuji, já neříkám, že jsou špatně, já jenom říkám, že nejsou kontrolovány, že jsou netransparentní a myslím si, že rada by to měla dělat.
Druhá věc. Nemyslím si, že by poslanci museli chodit na volební výbor, když mají nějaké výhrady ke zprávě České televize. Já bych také nešel na hospodářský výbor se doprošovat, kdybych měl nějaký problém s tím, že ČEZ špatně hospodaří s elektřinou. Opravdu ne. Já myslím, že ve Sněmovně máme právo si to vyříkat, aniž bychom museli chodit na výbory, byť všechny na volební výbor zvu. Bývá nás tam občas málo, bude nám veseleji, zasmějeme se. (Potlesk ze středu sálu.)
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Nyní prosím s faktickou pana poslance Marka Bendu. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.
Poslanec Marek Benda: Já jsem celkem byl připraven absolvovat tady soustředěný útok komunistických poslanců a části hnutí ANO v čele s Martinem Komárkem na Českou televizi, ale když jsem se teď doslechl, že chyba České televize spočívá v tom, že nesoutěží umělecké pořady, tak mi to připadá, že už jsme na hranici, na hranici opravdu blázince. Jestli si fakt myslíme, že pořady budeme soutěžit na nejnižší cenu, tak já fakt nerozumím tomu, o čem se v této Sněmovně jedná a o čem tady vážně přemýšlíme. To snad nemůžeme myslet vážně. To už jsme se úplně zbláznili, jestli jdeme touto cestou, že budeme uměleckou tvorbu soutěžit na nejnižší cenu.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já děkuji a s další faktickou pan poslanec Komárek. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.
Poslanec Martin Komárek: Já nechci ctěného kolegu Bendu podezírat z toho, že moje slova zkreslil schválně. Já si myslím, že jim pouze nerozuměl, neposlouchal asi celou tu řeč, asi jsem byl nudný. Čili prostřednictvím paní předsedající milý kolego Marku Bendo, já jsem neříkal, že se mají soutěžit (směje se) umělecké pořady za nejnižší cenu, já jsem jenom uváděl na pravou míru tvrzení Martina Kolovratníka, že se v televizi všechno soutěží. Ne, toto se nesoutěží. To jsou věci, které skutečně nejsou nikterak kontrolovány, rozhoduje o nich pouze generální ředitel. Znovu opakuji, já nevím, jestli dobře, nebo špatně, a koneckonců mě to ani nezajímá.
Chci proto Marka Bendu opravit ještě ve druhé věci. Znovu - pane kolego, já to budu opakovat a podtrhnu to šestkrát pro vás prostřednictvím paní předsedající. Já nemluvím o České televizi, natož abych proti ní vedl nějaký útok. Vůbec nemluvím o České televizi, protože si myslím, že to politikům nepřísluší. Pokud vy o ní mluvíte, mluvte si o ní vy. Já mluvím o Radě České televize. Pokud vám jako členovi ústavněprávního výboru není tento rozdíl dostatečně znám, tak já vám ho vysvětlím. Rada České televize se odpovídá této Sněmovně. Je zcela legitimní mluvit o Radě České televize v této Sněmovně a vůbec to není bláznivé. Čili pane kolego, prosím, přečtěte si zákon o České televizi, případně jednací řád této Sněmovny, a neurážejte druhé. Bude to moc dobře.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Pane poslanče Kalousku, já se moc omlouvám, mám tady ještě jednu faktickou pana kolegy Stanjury - ale on vás pouští, takže vaše přednostní právo. Prosím.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Děkuji kolegovi Stanjurovi. Jsem si vědom toho, že v 15 hodin máme začít nový bod, tak jenom velmi stručné stanovisko. Kdybychom tady opravdu projednávali výroční zprávu a opravdu se snažili, aby ta veřejnoprávní instituce byla lepší, tak si umím představit spoustu kritických poznámek a spoustu připomínek k činnosti České televize. Ale ono to tak není.
Tady padají jenom zástupné argumenty. Jedna rovina je úroveň hospodaření České televize, možná úroveň práce rady, a ta druhá rovina je to, čeho jsme dnes a denně svědky, zarputilý nájezd těch, kteří ovládli mediální prostředí v České republice, z nichž na prvním místě je šéf Agrofertu (zvedá se hluk v sále) a zoufalá snaha dostat do područí i veřejnoprávní média, která ještě odolávají. Předseda volebního výboru, lokaj tak trapný a směšný, že si z něj dělá srandu i jeho vlastní šéf a vůbec si ho neváží, se nám tady neustále snaží namluvit, že bychom pod jím formulovanými zástupnými důvody měli neschválit Radu České televize, a tím umožnit jeho šéfovi, kterému by se tím možná zalíbil, získat na Českou televizi větší vliv. Byť máme tisíce kritických připomínek, tak nic takového nepřipustíme. Lokajovi se vysmějeme a jeho šéfovi řekneme ne. My jsme pro schválení této zprávy.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Ještě s faktickou pan poslanec Komárek. Prosím, pane poslanče, vaše dvě minuty.
Poslanec Martin Komárek: Já vidím, že si pan Kalousek svou lidskou i politickou derniéru skutečně užívá v jakémkoliv stavu. Já mu to přeju. Vím, že on už je teď pomalu TOP bez Star a za chvíli bude topless, takže mě může urážet jak chce. Je to sranda, mě to baví, zasmějeme se tomu.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Nyní prosím s faktickou poznámkou pana poslance Birkeho.
Poslanec Jan Birke: Já děkuji mnohokrát. Já bych požádal kolegyně a kolegy, abychom hlasovali, protože máme přesně dvě minuty do ukončení tohoto bodu. Chtěl bych požádat o stažení technických a přistoupit k hlasování. Děkuji. Jako zpravodaj bych vás o to chtěl požádat.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Já se omlouvám, ale k hlasování hned přistoupit nemůžeme, protože máme do obecné rozpravy přihlášeného pana poslance Bendla a pak ještě musíme otevřít podrobnou rozpravu, takže to už určitě neurychlíme. Pane poslanče, já se omlouvám. Je minuta do konce a nechci vás přerušovat - nebo jestli chcete? Tak pojďte. Budu vás pak muset přerušit.
Poslanec Petr Bendl: Kdyby zpravodaj nezdržoval, tak jsem byl připraven říct, že tomu účelovému chování části ANO a komunistů nechci dále přihlížet. Měl jsem tady dlouhý materiál, který jsem chtěl říct, ale myslím, že to je zbytečné. Pojďme hlasovat.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Dobře. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do obecné rozpravy. Není tomu tak. Obecnou rozpravu uzavírám. Táži se, zda je zájem o závěrečné slovo. Není tomu tak. Přistoupíme k rozpravě podrobné. Hlásí se někdo do podrobné rozpravy? Není tomu tak. Podrobnou rozpravu uzavírám. Táži se na zájem o závěrečná slova. Není tomu tak.
Dříve než přistoupíme k hlasování o návrhu, s kterým nás seznámí pan zpravodaj, všechny vás odhlásím a poprosím, abyste se všichni přihlásili svými kartami. Pane zpravodaji, jestli můžete přečíst návrh usnesení, učiňte tak.
Poslanec Jan Birke: Děkuji, paní předsedající. Usnesení volebního výboru z 15. schůze ze dne 2. října 2014 k Výroční zprávě o hospodaření České televize v roce 2013, tisk 283: Volební výbor Poslanecké sněmovny po vyslechnutí úvodního slova předsedy Rady ČT Mgr. Jaroslava Dědiče, zpravodajské zprávě poslance Jana Birkeho a po rozpravě za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby přijala následující usnesení:
I. Poslanecká sněmovna Parlamentu schvaluje Výroční zprávu o hospodaření České televize v roce 2013 dle sněmovního tisku 283;
II. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny parlamentu;
III. zmocňuje zpravodaje, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o projednání Výroční zprávy o hospodaření České televize v roce 2013 volebním výborem.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro, zmáčkněte tlačítko, zvedněte ruku. Kdo je proti?
Hlasování končím, je to hlasování s pořadovým číslem 203, do kterého je přihlášeno 136 přítomných, pro 91, proti 31. Konstatuji, že návrh byl přijat.
S přednostním právem pan poslanec Kalousek. Prosím, máte slovo.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji. Chtěl bych jen vyjádřit svoji úctu zdravému rozumu této Sněmovny navzdory oligarchům a jejich směšným pucflekům.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Přistoupíme k projednávání pevně zařazeného bodu a tím je
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.