(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pěkné dobré ráno, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážený člene vlády, pardon, členko vlády, zahajuji další jednací den 26. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás tady vítám. Prosím, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání karty náhradní.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na jednání požádali tito poslanci: pan poslanec Milan Brázdil ze zdravotních důvodů, pan poslanec Radim Fiala z důvodu zahraniční cesty, paní poslankyně Milada Halíková od 11 hodin z osobních důvodů, paní poslankyně Olga Havlová do 10 hodin z pracovních důvodů, paní poslankyně Jana Hnyková z rodinných důvodů, pan poslanec Bohuslav Chalupa od 10.00 do 12.00 z pracovních důvodů, pan poslanec Simeon Karamazov z osobních důvodů, pan poslanec Jaroslav Klaška z pracovních důvodů, pan poslanec Rom Kostřica z osobních důvodů, paní poslankyně Jana Lorencová ze zdravotních důvodů, paní poslankyně Radka Maxová z rodinných důvodů, pan poslanec Ladislav Okleštěk ze zdravotních důvodů, pan poslanec Herbert Pavera z pracovních důvodů, pan poslanec Stanislav Pfléger z důvodu zahraniční cesty, pan poslanec Lukáš Pleticha z důvodů zahraniční cesty, pan poslanec Jan Sedláček ze zdravotních důvodů, pan poslanec Josef Šenfeld z osobních důvodů, pan poslanec Josef Vondrášek ze zdravotních důvodů, pan poslanec Václav Votava ze zdravotních důvodů a pan poslanec Josef Vozdecký do 11 hodin ze zdravotních důvodů.

Dále o omluvení požádali tito členové vlády: pan poslanec a vicepremiér Pavel Bělobrádek od 10 hodin z pracovních důvodů, pan ministr Jiří Dienstbier z důvodu zahraniční cesty, pan ministr Milan Chovanec z rodinných důvodů, paní ministryně Michaela Marksová z pracovních důvodů, pan ministr Jan Mládek z důvodů zahraniční cesty - leč toho tady vidím, takže tuto omluvu ruším. Pan ministr Svatopluk Němeček z pracovních důvodů, pan ministr Robert Pelikán z pracovních důvodů, pan ministr Martin Stropnický z pracovních důvodů, pan ministr Dan Ťok z pracovních důvodů a pan ministr Lubomír Zaorálek z pracovních důvodů.

Dnes bychom se měli věnovat pevně zařazeným bodům 127, 128 a 82, jedná se o sněmovní tisky 301/3, 308/3 a 351, a poté bychom se měli věnovat volebním bodům, a to bodům 133, 134, 137 a 138.

O slovo se hlásí předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Miroslav Kalousek. Prosím, pane předsedo. Vás ostatní prosím o klid. (Zvoní zvoncem pro uklidnění v sále.)

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené dámy, vážení pánové, dovolte jenom, abych krátce jako předseda poslanecké frakce se obrátil na vedení naší Poslanecké sněmovny s následující připomínkou nebo žádostí.

Při včerejších interpelacích, při mé interpelaci na ministra financí týkající se jeho konfliktu zájmů jako ministra financí a vlastníka vydavatelství MAFRA, jsem se místo věcné odpovědi dočkal urážek a nadávek, které přesáhly i tak vysokou úroveň, která je v naší Poslanecké sněmovně. Já jsem dalek toho, abych se tím cítil osobně dotčen. Ty výroky nevypovídají nic o mně, ale o úrovní jejich autora. Nicméně dovoluji si obrátit se na vedení Poslanecké sněmovny, aby zvážilo, co všechno je ochotno tolerovat členům vlády při odpovědích na interpelace. Ten bod se stále ještě jmenuje Odpovědi členů vlády na interpelace, nejmenuje se Nadávky členů vlády poslancům.

Děkuji. (Potlesk v části sálu.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi Kalouskovi. Jako člen vedení Poslanecké sněmovny sděluji panu poslanci Kalouskovi, že se tím budeme zabývat. Děkuji.

Než přistoupíme k projednávání návrhů zákonů, vrácených Senátem, navrhuji na žádost předsedy Senátu umožnit vystoupení senátorce Jitce Seitlové a senátoru Františku Bradáčovi, Pavlu Eybertovi a Miloši Vystrčilovi. Informace k pozměňujícím návrhům vám byly rozdány do vaší pošty.

 

Dám nyní hlasovat o tom, kdo souhlasí s vystoupením jmenované senátorky a pánů senátorů.

Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 176, přihlášeno je 137 poslankyň a poslanců, pro 129, proti žádný, konstatuji, že tento návrh byl schválen.

 

Prvním bodem našeho jednání je tedy

 

127.
Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií,
ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 301/3/ - vrácený Senátem

Senát vrátil návrh zákona s pozměňovacími návrhy. Jeho usnesení vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 301/4 a já vítám mezi námi pana senátora Františka Bradáče.

Prosím, aby se za navrhovatele k usnesení Senátu a k předloženým pozměňovacím návrhům vyjádřil pan ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Prosím, pane ministře, máte slovo. Ctěné kolegyně poslankyně a kolegy poslance prosím o ztišení.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pane ministře, omlouvám se, můj apel nezabral. Prosím, abyste pokračoval až poté, co se sněmovna ztiší. Nebo začnu konkrétní hříšníky jmenovat. Děkuji.

 

Ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek Dne 19. března 2015 projednal Senát Parlamentu ČR novelu zákona o hospodaření energií, která implementuje směrnice o energetické účinnosti a dodatečně implementuje již transponovanou směrnici o energetické náročnosti budov a směrnici o energetické účinnosti u konečného uživatele a o energetických službách. S podstatou navrhované novely a hlavními důvody předložení jsem vás již seznámil při jejím projednávání Poslaneckou sněmovnou. Z tohoto důvodu bych se nyní rád zaměřil na ustanovení, které je hlavním tématem přetrvávajících diskusí.

Důvodem pro vrácení novely zákona Poslanecké sněmovně je nenalezení shody v Senátu v diskusi k navrhovanému znění § 7 odst. 4 písm. f) a g) zákona, která se týká povinnosti instalovat přístroje registrující dodávku tepelné energie. Obdobná diskuse byla vedena již při hlasování o pozměňovacích návrzích zde v Poslanecké sněmovně. Bylo zejména diskutováno, zda navrhované znění nejde nad rámec požadavků směrnice.

Reakcí na toto projednání bylo zadání studie, kterou v tuto chvíli již provádí ČVUT, která se bude zabývat nákladovou efektivitou instalace měřičů tepla. Pozměňovací návrhy Senátu upravují ustanovení § 7 odst. 4 písm. g) zejména tak, aby po dokončení studie bylo možné její závěry jednoduše implementovat do právního řádu ČR na úrovni prováděcího právního předpisu. Senátní pozměňovací návrh je přijatelným řešením pro formulování výše uvedené povinnosti. Neruší povinnost instalace, která vyplývá z požadavků směrnice, pro jejíž nedostatečnou implementaci je vedeno s ČR řízení o porušení Smlouvy o fungování EU v oblasti energetiky. Zároveň však dává prostor na rychlou legislativní úpravu podle závěru studie, tzn. umožňuje stanovit výjimky z povinnosti v případech, kdy instalace přístrojů, registrujících dodávku tepla, byla nákladově neefektivní.

Druhými dvěma pozměňovacími návrhy byly návrhy paní senátorky Seitlové, které ještě jasněji vysvětlují práva a povinnosti majitelů domů, tak aby nedocházelo k ohrožení soukromí. My jsme se domnívali, že toto chrání nový občanský zákoník, nicméně nemám ani problém s tím, když to bude ještě jednou zdůrazněno v tomto zákoně.

Závěrem. Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, s pozměňovacími návrhy Senátu Parlamentu ČR souhlasím a doporučuji přijmout návrh zákona ve znění schváleném Senátem. Děkuji za pozornost. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP