(12.10 hodin)
Poslanec Karel Schwarzenberg: Pane předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, v předchozím příspěvku jsem se soustředil, jak je dneska móda, především na hospodářské výhody asociační dohody Gruzie s EU, poněvadž je to pro nás opravdu velice důležitý hospodářský partner, kde také český export, český průmysl od elektřiny až k nemocnicím slaví kromobyčejné úspěchy. Ale tady byly vysloveny pochyby o tom, jestli opravdu Gruzínci patří k Evropě nebo k evropské kultuře. Jenom bych rád na to upozornil, že gruzínština je velice zajímavý jazyk, patří k nejranějším evropským jazykům příbuzným s etruštinou a s baskickým jazykem. Gruzínci přijali křesťanství už v době, kdy ještě praotec Čech ani na Říp nevylezl, dávno tomu, a byli vždycky součást tohoto světa. Po celý středověk nikdo o tom nikdy nepochyboval. A pro mě je zajímavé pozorovat jednu věc. A ostatně patří k chloubě české kultury - je jeden nejranější a nejlepší překlad gruzínského eposu Muž v levhartí kůži byl právě do češtiny už před více než sto lety, což je opravdu velice zajímavé.
Ale zábavné je, že dneska nejkritičtěji se k asociační dohodě stavějí ti politici, kteří ve svém mládí byli velcí obdivovatelé nejslavnějšího Gruzínce, jehož obrazy ještě z mládí všude pamatuji. Děkuji mnohokrát. (Pobavení a potlesk zejména poslanců hnutí ANO a TOP 09.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Karlu Schwarzenbergovi. Nyní faktická poznámka pana poslance Jakubčíka, který tím předběhne pana ministra průmyslu a obchodu. Prosím, pane poslanče, máte slovo k faktické poznámce.
Poslanec Igor Jakubčík: Děkuji za slovo. Já jenom k panu kolegovi Plzákovi, prostřednictvím vás. Vy jste tady mluvil o Osetii, event. o dalších, řekněme, enklávách, ale podívejme se na Kypr, podívejme se na Moldávii s Podněstřím. To jsou přece naprosto ty samé příklady. Myslím si, že jako člen zahraničního výboru byste mohl mít trošku větší geopolitické znalosti. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pane kolego, ještě jednou připomínám, že své kolegy oslovujete prostřednictvím předsedajícího. Jinak děkuji za dodržení času. A nyní pan ministr Jan Mládek. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já se tady nechci věnovat debatám o gruzínské kultuře, jestli Šota Rustaveli byl velký gruzínský básník, či debatě, kterou otevřel pan předseda Schwarzenberg o velkém Gruzínci, jestli to náhodou nebyl také Osetinec. Já bych se přece jenom raději věnoval hospodářským záležitostem.
Především bych chtěl sdělit, že asociační dohoda není o členství v EU. To v žádném případě není o členství a tam není žádná jistota, že po podepsání asociační dohody ta země se vůbec kdy stane členem. Turecko má asociaci asi 40 let a zatím to na členství moc nevypadá.
Chtěl bych také říct, že tato dohoda je důležitá pro ochranu zájmů českých firem, ať už tam investují, nebo tam obchodují, jak už tady o tom mluvil kolega Zaorálek, protože kdybychom nebyli členy EU, tak bychom museli na podporu českých firem uzavírat dohody o ochraně investic, dohody o volném obchodu, dohody o zabránění dvojího zdanění. Protože jsme členy EU, tak EU podepisuje buď asociační dohody, případně dohody o volném obchodu. A je to i v našem zájmu se na nich podílet, a to dokonce bez ohledu na to, zda daná země kontroluje, nebo nekontroluje celé své území. Ty případy již tady byly zmíněny. Já tedy osobně si myslím, když jsme - nebo aspoň tedy já - za teritoriální integritu Srbska, Ukrajiny, tak Gruzie by neměla být výjimkou a v budoucnu budou vyřešeny i problémy Abcházie a Jižní Osetie.
Dodal bych k tomu ovšem, že zároveň by měly být učiněny kroky, které by nevedly k tomu, že tato smlouva bude chápána jako hostilní zejména vůči ekonomickým vztahům s Ruskem. Není to ani tak problém Gruzie, je to problém Ukrajiny, protože pokud se tato věc nevyřeší uspokojivým způsobem, ta země se dostane asociační dohodou do významných problémů, ale o tom, předpokládám, bude debata asi za dva týdny.
A v neposlední řadě bych chtěl sdělit, že naším zájmem je nevynechat ani ty dvě země - které se z různých důvodů, jižní Kavkaz mám na mysli, to znamená Arménii a Ázerbájdžán - z našeho zájmu a hledat jiné cesty, když už tyto země zřejmě nepůjdou cestou asociační dohody. Děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní je v rozpravě přihlášen pan poslanec Martin Komárek a pan kolega Benešík, který je ovšem... (Posl. Komárek sděluje, že přihláška neplatí.) Omyl, dobře. Děkuji. V tom případě pan poslanec Benešík, který je přihlášen do rozpravy. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Ondřej Benešík: Vážený pane místopředsedo, vážená vládo, dámy a pánové, ono to teď vyznívá, že jsem se omylem dostal konečně k mikrofonu, ale já jsem se dlouho hlásil. Chtěl jsem zdůraznit to, co tady už zaznělo. My schválením této smlouvy neposíláme Gruzii do EU. To prostě tak není! My si vytváříme prostor pro to, co už tady také zaznělo, abychom měli tzv. páky, a to si myslím, že naši podnikatelé velmi ocení, a myslím si, že pokud to i chce gruzínská strana, tak bychom tuto dohodu měli podpořit a my ji podporujeme.
V rámci této diskuse bych chtěl také požádat o to, protože tady také zaznělo, že se jedná o dohodu smíšenou, čili částečně v gesci členských států EU, částečně v rukou EU jako takové, takže bych chtěl požádat ctěnou Sněmovnu o přidělení projednání této smlouvy, tohoto materiálu, do výboru pro evropské záležitosti. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi, že se přihlásil o práci. Nyní v rozpravě vystoupí pan poslanec Stanislav Berkovec, zatím poslední přihlášený do rozpravy. Poté vyzvu pana ministra zahraničí. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Stanislav Berkovec: Vážený pane předsedající, vážené dámy poslankyně, vážení páni poslanci, přeji vám hezký den. Dovolte velmi krátkou poznámku. Jsem přesvědčen o tom, že zahraniční politika a politika vůbec už se dávno nedělí a je uměle stále dělena na škatulkování a kategorie východ a západ, budeme-li se tedy bavit v kategorii politika pro obyčejné občany, kteří chtějí žít v míru.
A ještě dovolte jednu velmi osobní poznámku, velmi krátkou. Je to vlastně citace věty, o které jsme se kdysi velmi živě bavili s Janou Klusákovou, s režisérem Akakiem Šanšiašvilim ve starém Tbilisi. Je to citace z Abuladzeho filmu, který se u nás v Československu promítal téměř na zapřenou pod názvem Pokajanije, tedy Pokání. Všechny cestou vedou ke kostelu. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Stanislavu Berkovcovi. Nyní, pokud se nikdo nehlásí, uzavřu rozpravu a zeptám se na závěrečná slova. Eviduji požadavek na závěrečné slovo od pana ministra zahraničí. Pane ministře, máte slovo.
Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Děkuji. Já bych chtěl jenom odpovědět na jeden dotaz, který byl docela zásadní a který tady byl vznesen na ta separatistické nebo oddělená území Abcházie a Jižní Osetie. Jenom bych vás tedy chtěl informovat o tom, že v současné době dochází k tomu, že se uvolňuje především hranice mezi Ruskem a Abcházií, Ruskem a Jižní Osetií, tam se prohlubují ty vztahy, zatímco naopak existuje kontrola na té administrativní dělicí linii mezi regiony, tedy Abcházie a Jižní Osetie, a částí spravovanou Tbilisi. Takže tam naopak kontrola je stále intenzivnější a tam je to stále obtížněji prostupné. ***