(12.00 hodin)
(pokračuje Zaorálek)

Já bych chtěl tady říci to, že to není unáhlené. Tady pan poslanec Číp říkal, že to je unáhlené. Není to unáhlené, tohle, že to předkládáme. Protože to - především bych chtěl zdůraznit - není pravda, ujišťuji vás, že to je nějaký protiruský krok. Takhle to prostě není. Tohle není žádná schválnost. Tohle pokud si někdo myslí, tak ho mohu ujistit, že to je omyl. Takhle to rozhodně není míněno ani to takhle není vnímáno. Dokonce si myslím, že to tak není vnímáno ani v Rusku.

A to, co je důležité. Kdyby to tak totiž bylo, tak by rozhodně dnes neplatilo, že už tato dohoda o přidružení byla ratifikována vlastně v zemích V4 u všech našich partnerů. V této chvíli je ratifikována 12 zeměmi a nepochybuji o tom, že do summitu v Rize, který bude v květnu, bude ratifikována drtivou většinou zemí. Ona se projednává v těch zbylých parlamentech a předpokládám, že do summitu v Rize bude rozhodnou většinou, ne-li všemi, ratifikována. Takže tady rozhodně to není tak, že by nikdo z nich nezaregistroval, kdyby to představovalo nějaký problém toho typu, který tady byl zmíněn.

Takže já tady zdůrazňuji - tahle smlouva není žádná schválnost. Není unáhlená. A je to vyústění procesu, který má svou logiku a který probíhal poměrně dlouho. My máme s Gruzií opravdu řadu důkladných vztahů, ve kterých, myslím, jsme se mohli mnohokrát přesvědčit o tom, že Gruzie tuhle snahu být Evropě co nejblíž myslí vážně. Je to tam dlouhodobá věc a není to žádný nápad, který by dnes spadl z nebe. A já jsem toho svědkem, protože Gruzie je země, kterou myslím znám dobře, a mnohokrát jsem měl možnost se s jejími politiky potkávat v nejrůznějších dobách.

A pak je tu jedna pro mě trošku komplikovanější věc, kterou musím také zmínit. Já jsem tady byl dotázán, proč ta smlouva tak složitě oscilovala. Nechci vytáčet a rovnou přiznám, že je pravda, že jsme vedli poměrně komplikovaná jednání s našimi partnery kvůli situaci, která vznikla kolem firmy Energo-Pro a kvůli mimořádné dani, poměrně astronomické, která na ni byla uvalena, protože se přiznám, že jsem to chápal jako určitou tendenci, která by vedla k poškození velmi úspěšné a rozsáhlé investice České republiky v oblasti hydroelektrárenství a vodních zdrojů v Gruzii.

Já jsem o tom také jednal s komisařem Hahnem, tzn. ta věc nebyla jen česko-gruzínskou záležitostí, ale v ní také jednal v Gruzii současný evropský komisař Hahn. Mně šlo o to, aby tato investice byla ochráněna, především také proto, že jsou v tom stovky milionů českých prostředků státních poskytnutých Českou exportní bankou a EGAPem. Takže byla to prostě ochrana poměrně velké a úspěšné investice České republiky. Ale myslím si, že jsme se v tomhle přiblížili řešení, nebo že se našlo řešení, které mně připadá přijatelné. Proto jsem ve svém vystoupení mluvil o tom, že věřím, že tato dohoda o přidružení přispěje také ke kultivaci podnikatelského prostředí a k tomu, aby se zítra podobné věci řešily rychleji, protože jak už jsem tady jednou řekl ve svém úvodním vystoupení, budou existovat různé orgány, jako je asociační rada a asociační výbor a grémia, na kterých by se podobné věci řešily možná rychleji, než to bylo v tomto případě. Ale domnívám se, že vše, co se odehrálo, bylo naprosto korektní z naší strany, z hlediska toho, že je to jednoznačně zájem, který jsme museli hájit. Je mi líto, pokud to někdo vnímá, že se to spojilo s asociační dohodou. Nakonec přiznám, že to také nepokládám za ideální, ale člověk si v životě nevybírá. A já vzhledem k tomu, co jsme vůči Gruzii vykonali, že jsme se vůči ní mnohokrát velmi pozitivně angažovali, tak si myslím, že stát si na tom, co bylo oprávněným zájmem, a dokonce i investicí se státním úvěrem poskytnutým Českou republikou, že to prostě bylo něco, co bylo třeba učinit. A já si za tím stojím, navzdory možná tomu, že někteří to budou zpochybňovat.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Teď tady máme několik faktických poznámek. S první prosím pana místopředsedu Sněmovny Vojtěcha Filipa. Prosím, máte slovo, vaše dvě minuty.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Vážená paní předsedající, paní a pánové, páni ministři, já si myslím, že místo ideologie ta debata přece musí spočívat právě v tom, jakým způsobem se jednotlivé země, které jsou v Radě Evropy, budou chovat k současné Evropské unii. Takže promiňte, raději jsem zatleskal Vítězslavu Jandákovi než ideologickému projevu o tom, jestli je to dobře, aby byl v Unii a někdo v NATO.

Ano, český národní zájem je o tom, abychom historicky evropské země se chovaly k sobě jako dobří partneři. A to se stává právě z toho, že budeme zvažovat v těch jednotlivých orgánech to, jak se chovají naši investoři tam, jak se chovají jejich státní orgány k našim investorům. A to je přece jasný logický závěr, abychom si vytvořili pro to určité podmínky. Takže nezlobte se na mě, pro mě je velmi důležité, jakým způsobem se bude vyvíjet situace v Gruzii, jakým způsobem při tom případném posílení spolupráce s Gruzií dopadne ta situace pro Českou republiku, pro české podnikatele, pro české národní zájmy. V tomto ohledu si nemyslím, že je potřeba něco více urychlovat, něco zpomalovat, anebo dokonce to odmítat. Ale řádně projednat, to si myslím, že je velmi podstatné.

Nechci připomínat jiné rychlé vstupy do některých mezinárodních organizací včetně Evropské unie, 80 tisíc lidí, kteří pro jinou národnost, pro jiný jazyk nemají občanská práva v zemi Evropské unie. V tomto ohledu si myslím, že je co napravovat právě u nás uvnitř. Děkuji vám. (Potlesk poslanců KSČM.)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. A s další faktickou přichází pan poslanec Igor Jakubčík. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Igor Jakubčík: Děkuji za slovo, paní místopředsedkyně. Kolegyně, kolegové, spoustu toho, co jsem chtěl říci, už tady řekl pan ministr, event. můj předřečník pan předseda Filip.

Já si myslím - dohoda o přidružení není vstup do Evropské unie. Je to zahájení, zahájení určitého kroku, zahájení určitého procesu. A přesně, jak řekl pan ministr zahraničí, pokud schválíme tuto dohodu o přistoupení, tak máme možnost, máme páky, máme výrazně lepší pozici vyjednávat. Vyjednávat nejenom s Gruzií, ale v případě ostatních dohod o přidružení i s ostatními státy. Máme možnost významnějším způsobem chránit naše investice. Máme možnost výraznějším způsobem zasahovat do demokratizačních procesů v těchto zemích.

Já vás chci požádat, schvalme v prvním čtení tuto dohodu o přidružení. Myslím si, že je to velmi, velmi důležitý krok k tomu, abychom tu naši Evropskou unii - protože Evropská unie není jejich, ale Evropská unie je i naše - abychom výrazným způsobem zlepšili různorodost, zvýšili ekonomickou výkonnost a zvýšili i možnost toho, aby naši občané měli výrazně lepší přístup a měli výrazně větší možnosti jak investic, tak i turismu a dalších záležitostí v těchto zemích. Takže prosím, pojďme to schválit. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Jakubčíkovi. To byla poslední faktická poznámka. Nyní s přednostním právem... Ještě pan kolega Schwarzenberg počká, před přednostním právem bude faktická poznámka pana kolegy. Prosím.

 

Poslanec Pavel Plzák: Pane předsedající, já budu rychlý. Moje poznámka bude spíše dotaz na předkladatele. Já se přiznám, že jako člen zahraničního výboru tady projevuji neznalost a měl jsem si to nastudovat. Chtěl jsem se jenom zeptat. Ty oblasti, které dnes nejsou pod kontrolou - Jižní Osetie a Abcházie, myslím, že je to pod kontrolou Gruzie - považuje Gruzie za součást integrity svého státního území stále? A my jako Česká republika je považujeme také za součást území Gruzie? A může to být nějakým problémem v té asociační dohodě? Já chápu, že něco jiného je dohoda o přidružování. Mimochodem, tady bylo řečeno, že ty výhody budou spíše na straně toho přistupujícího, co se týče asociace, ani ne tak pro nás. A pak jsem se chtěl zeptat - je vůbec možné, aby se stal členem Evropské unie stát, který nemá plně pod kontrolou vlastní území? A je známo, že by na těchto územích byly ruské vojenské posádky? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu poslanci Plzákovi. Ale myslím si, že pana ministra nechám odpovědět (k ministru Zaorálkovi, který se chystal odpovědět) asi v závěrečném slově, protože bych rád vyčerpal přednostní práva. Prosím, pan předseda Schwarzenberg. Prosím, pane poslanče, máte slovo. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP