(10.00 hodin)
(pokračuje Babiš)

Takže takový je dneska stav ve Finanční správě. Totiž tenhle stát se nikdy nesnažil ty daně vybírat. Nikdy. Nikde nebyla strategie. Ptal jsem se na Finanční správě: Kdo sleduje pohledávky? Kdo? Stále tam vykazují nějaké fiktivně nezaplacené daně, ale to jsou jenom daně, které si stát účtuje sám sobě. Ne? Budeme mít příklad ProMoPro, to je někde na nějaké odvolací komisi a tam taky dá stát sám sobě flastr. To jsou ty absurdity, které tady máme a se kterými musíme jako bojovat.

Ti zaměstnanci těch... To není jako že jeden zaměstnanec a jedna daň. Tak ti jsou samozřejmě, řeší vícero daní, a my jsme si jasně řekli, kde ten stát nejvíc přichází o peníze. A je to samozřejmě na nezaplacené DPH, ano, tam toho je statisticky nejvíc. A samozřejmě je to krácení tržeb, kde všichni tady máte problém s evidencí tržeb.

Prosím vás, dneska jsem v Právu udělal komentář. Je to skutečně psáno, že to pochopí i každý, protože tady někdo stále něco straší, že chceme. A to jsou ta konkrétní opatření, která my děláme. Takže dáváme do pořádku Finanční správu, ano, protože my ji potřebujeme posílit. Finanční správa tu není na to, aby - každý tam chce informace. Exekutor, všichni. Takže oni dělají jenom byrokracii, administrativu. Nemluvím teď o tom šíleném systému ADIS, který je vlastně zastaralý, pomalý, problémy, jsme v područí té firmy, která nám ho dodala. Nikdo to nikdy neřešil.

Takže těch problémů je tam milion. A tam, kde vlastně přicházíme o ty peníze, no tak víme asi, kolik je černá ekonomika. To je 15 % z HDP. Máme DPH. To už jsem tu říkal x-krát. Takže chceme zavést konkrétní opatření kromě toho, že chceme dát Finanční správu do pořádku.

Specializovaný finanční úřad. Tak jsem se ptal, na co to máme. Specializovaný finanční úřad je na to, aby kontroloval největší firmy. Ty firmy, které platí nejvíc daní. Tak jsem se ptal: Proč je specializovaný? Proč nekontrolujete ty firmy, které neplatí daně? Ne. Oni je chodí kontrolovat. Ale ať je kontrolují. To je super. Ale takže... jelikož to znám z druhé strany, tak jsem jim říkal: No a co teda? Jak kontrolujete základy daně? Máte nějakou strategii? Ty dividendy jak odcházejí... Jestli se (nesrozumitelné) základ daně. Transfer ceny. Na to teď Finanční správa dělá speciální akce.

Takže nikdo to neřídil. Nikdo to neřídil. Takže v tom je ten problém. V tom je ten problém.

Daň z nemovitosti. Pane Stanjuro, fakt jako já vás obdivuji, protože vy jste, vaše vláda, navýšili tu daň 1. ledna 2013 ze tří procent na čtyři. A vy ji teď chcete zrušit. Tak to si fakt děláte srandu. Ne? Jako já tomu rozumím, že to politici tak říkají.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pane vicepremiére, pouze upřesním, oslovujte poslance v Poslanecké sněmovně mým prostřednictvím, nikoliv napřímo. Děkuji.

 

Místopředseda vlády ČR a ministr financí Andrej Babiš: Dobře. Pane poslanče Stanjuro prostřednictvím pana předsedajícího, vy jste navýšili daň z nemovitostí, vaše vláda Kalouskem 1. ledna 2013. Dneska jsme v březnu 2015 a vy navrhujete zrušení. No to jako nemyslíte vážně?

My navrhujeme, aby garantem za nemovitost, aby to bylo systémové, byl ten kupující, aby to nebyl prodávající, protože potom máme problém vlastně tu daň vybrat. My bychom určitě rádi snižovali daně. Proto navrhuji i snížit DPH v rámci evidence tržeb u restaurací z 21 % na 15. To si myslím, že byste měli podpořit. Ne? Protože podle naší strategie vybrat ty daně a vy jste pro to nic nedělali v minulosti. Asi jste tam neměli toho ministra. Kalousek tu není dneska. Pan poslanec. Takže nic se nedělalo. Nic. Je to v rozkladu a začínáme de facto toto. (Potlesk z řad TOP 09.)

Když navrhuji snížení DPH u restaurací z 21 % na 15, tak to má logiku v tom, že restaurace platí 21 % a nakupují potraviny, kde je daň 15 %. Podle našich analýz vlastně restaurace tady nezaplatí asi 10 miliard na daních, krátí tržby. A vybereme 1,6 miliardy. Pokud by to prošlo, a já pevně věřím, že rozumní lidé to podpoří, tak to zkrácení daně je 400 milionů, protože my vybereme od těch restaurací 1,6 miliardy. A rozdíl je 400 milionů. 400 milionů - to nás budou stát Vrbětice, které jste taky tak skvěle pro nás připravili v minulosti.

Takže si myslím, že je to rozumný návrh, abychom motivovali ty, které platí daně, abychom jim trochu ulehčili a snížili daně, protože já bych rád daně nejdřív vybral a potom snižoval. Vy jste sice pravice, ale navyšovali jste ji. I tu daň z nemovitosti i tu DPH. Byl bych strašně rád, kdybychom k tomu skutečně přistupovali rozumně. A strašně rád s vámi budu diskutovat ohledně spotřebních daní. Prosím vás, to řeší Celní správa. Ano. Takže je to kombinace navýšení zaměstnanců. O tom jsem mluvil - 160 lidí jde do Prahy, zbytek má jít na speciální finanční úřad. A tam ty lidi samozřejmě taky musíme zaplatit, protože proti nám stojí firmy, které mají samozřejmě velice kvalitní daňové poradce a právní poradce a na rozdíl od nás je umí taky dobře zaplatit.

Takže děkuji zatím.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane vicepremiére. Eviduji přihlášku pana předsedy Stanjury.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Pan ministr financí toho řekl tolik, tak já zkusím aspoň na některé z těch věcí zareagovat.

Velmi často slyším z úst Andreje Babiše: Já jsem byl proti. Byl to koaliční kompromis, proto jsme to přijali. Já tomu i rozumím. My jsme taky seděli v koaličních vládách a taky jsme dělali koaliční kompromisy. A taky leccos nebylo podle našeho programu, a přesto jsme pro to hlasovali, přesně tak, jak to děláte vy a jak to v zásadě dělá každá koaliční vláda. To je prostě normální. Zatím jsme tady neměli, resp. měli jsme jednobarevnou vládu sociální demokracie. Tam se nám aspoň dařilo držet nízké schodky státních rozpočtů, i když to byla tenkrát démonizovaná opoziční smlouva, tak v zásadě výsledky hospodaření nebyly v těch letech tak špatné, jak se to pak dařilo koaličním vládám.

Pan ministr financí pořád říká o tom, jak vybere ty daně, ale kampaň skončila před rokem a půl, a teď máme výsledky a není to vidět. Fakt to není vidět. Já souhlasím s tím, že první dva měsíce nejsou natolik vypovídající, abychom dělali nějaké veliké závěry. Ale když někdo neříká celou pravdu, pak na to doběhne.

Ministerstvo financí roky vydává měsíční zprávu o plnění státního rozpočtu. Já to roky sleduji, asi deset dvanáct let, mám svoje tabulky, svoje grafy. A vždycky mě zajímá ten komentář. Loni, když - leden, únor a březen - bylo velmi dobré plnění, podívejte se do těch zpráv, jsou dneska na webu, je tam jediná věta o tom, že zadrželi DPH, a tudíž se vyplácely vratky, a tudíž je vyšší příjem. No není. Teď to používají jako argument a mají pravdu, že pokud zadrželi 13 miliard a pak se většinou ukázalo, že ta podezření nebyla důvodná a daně museli vyplatit, tak je logicky nižší příjem.

A já říkám: Je to věrohodná argumentace, jenom zapomněli před rokem říct: Máme tak dobré výsledky proto, že prověřujeme 13 miliard. Takže to doběhlo. Kdyby už tam byly před rokem, tak je letos argumentace nad čísly jednodušší, protože když byly dobré výsledky, tak se o tom mlčelo, protože to vypadalo velmi dobře. Přišla nová vláda: Podívejte, hned to sype, všichni se nás bojí, hned všichni platí, jiná atmosféra v zemi, všichni řekli, už se má platit a neplatí. A teď po roce, když se ukázalo, že ta podezření byla asi v naprosté většině nedůvodná, tak najednou je to argument: A podívejte, se v únorové zprávě, i v lednové zprávě se tím argumentuje. A já tomu argumentu rozumím a je v pořádku. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP