Pátek 13. února 2015, stenozáznam části projednávání bodu pořadu schůze
(pokračuje Jan Bartošek)
101.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu,
ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového
a televizního vysílání a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 266/ - třetí čtení
Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujal ministr kultury Daniel Herman a zpravodaj volebního výboru pan poslanec Stanislav Berkovec. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 266/3. Jenom pro pořádek, někdo si zapomněl hlasovací kartu - pan poslanec Babiš. Děkuji.
Požádám tedy pana ministra a pana zpravodaje, aby zaujali místo u stolku zpravodajů, a otevírám rozpravu, do které eviduji přihlášku pana ministra kultury Daniela Hermana.
Ministr kultury ČR Daniel Herman Děkuji, pane předsedající. Kolegyně, kolegové, hlavním účelem navrhované právní úpravy je vytvořit změnou zákona o Českém rozhlasu podmínky pro rozšíření možností příjmu stanice mluveného slova Českého rozhlasu, Českého rozhlasu Plus, a to v pásmu velmi krátkých vln. Jedná se o stanici, kterou Český rozhlas již v omezeném rozsahu vysílá a která posluchačům kromě zpravodajství přináší rovněž publicistiku a vzdělávací pořady, zejména v oblasti vědy, techniky a historie. Všechny náklady související s rozšířením možnosti vysílat stanici Český rozhlas Plus na velmi krátkých vlnách budou hrazeny z vlastních prostředků Českého rozhlasu.
Návrh obsahuje rovněž dílčí změnu zákona číslo 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání, kterou se napravují legislativně technické nedostatky, mění se termín předkládání výroční zprávy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Poslanecké sněmovně a pro stanici Český rozhlas plus se zakotvuje zákaz zařazování reklamy a teleshoppingu. Tolik pouze pro připomenutí, co je předmětem předloženého návrhu.
Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi poděkovat za spolupráci během projednávání a požádat o podporu předloženého návrhu, který je z hlediska předkladatele poměrně významný.
Rád bych ještě využil této příležitosti a vyjádřil se k návrhu doprovodného usnesení. Předloženým návrhem na změnu zákona o Českém rozhlasu nekončí legislativní práce na tomto zákoně. Ministerstvo kultury plánuje předložení další novely, tentokrát zákona o Českém rozhlasu a České televizi. Konkrétně půjde o to, aby se garantoval provozovatelům veřejné služby prostor na jejich rozvoj a současně se stanovily mantinely, aby nedocházelo k rušení hospodářské soutěže a nepřípustnému využívání veřejných prostředků. Cílem by mělo být přispět k transparentnímu, účinnému a odpovědnému plnění veřejné služby.
Děkuji vám za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane ministře, a táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy. Pan poslanec Korte. Máte slovo.
Poslanec Daniel Korte: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, já předesílám, že klub TOP 09 a Starostové předložený návrh podpoří. Nicméně zde se musím zmínit o okolnostech, které vedly k finálnímu návrhu, který máme dnes na stole. Je to totiž série absurdit.
Pan ministr řekl, že z hlediska jeho resortu je to jedna z priorit. Pak se ovšem musím otázat, proč pro tuto prioritu nic neudělal. Tento návrh nepsalo Ministerstvo kultury, ale psal si ho Český rozhlas, resp. jeho právníci. Je to absurdita číslo jedna, kdy veřejnoprávní médium si samo píše legislativu, která je má regulovat.
Ministr kultury udělal pouze pošťáka a tento návrh přinesl do Sněmovny, aniž by pro jeho řádné schválení cokoli udělal, to jest nepředjednal to nejen s námi, s kluby atd., ale zejména s dotčenými subjekty, to je provozovateli soukromého vysílání, kteří se cítili ohroženi, a já musím přiznat, že částečně právem. Nebudu zabíhat do detailů, nechci v tuto chvíli, v tuto hodinu, zdržovat. Došlo k absurditě číslo dvě, kdy volební výbor pod vedením zmateného předsedy, zde nepřítomného pana Komárka, uložil řediteli Českého rozhlasu, aby se nějak s těmi privátními provozovateli domluvil. To je absurdita číslo dvě - proč. Ředitel Českého rozhlasu nepodléhá kontrole Poslanecké sněmovny a Poslanecké sněmovna mu nemá co ukládat. Toto byl úkol, který mělo dostat Ministerstvo kultury coby předkladatel.
Dobrá. Pan generální ředitel Českého rozhlasu se tedy nějak domluvil s privátními provozovateli a výsledek byla absurdita číslo tři. Na jednání výboru přednesl kompromisní návrh, to, co máme na stole, a bylo evidentní, že tento návrh vidí poprvé Rada Českého rozhlasu, že ho vidí poprvé předkladatel, zástupci ministerstva a koneckonců jsme ho viděli poprvé i my poslanci.
A došlo k absurditě číslo čtyři, kdy předseda volebního výboru dal o tomto návrhu hlasovat, ačkoliv ten návrh nikdo nepodal, neboť generální ředitel Českého rozhlasu, při vší úctě, nemůže podávat pozměňovací návrhy. Ty může podávat pouze poslanec.
Takže tato série absurdit provázela tento zákon a já se domnívám, že to, co z toho vyplývá, je strašlivě nebezpečné, to jest nečinnost ministra kultury, protože v závěru toho jednání na výboru padly i pozměňovací návrhy ze strany ředitele Rádia Impuls, rádia vlastněného panem Babišem, které kdyby byly bývaly přijaty, tak byly pro Český rozhlas likvidační.
Pan ministr Herman ohrozil nezávislost Českého rozhlasu svou nečinností!
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče. S přednostním právem se hlásí pan ministr, po něm s faktickou poznámkou pan poslanec Komárek.
Ministr kultury ČR Daniel Herman Děkuji, pane předsedající. Já se musím velmi razantně ohradit proti nepravdám, které tady pan poslanec, můj jmenovec, vyřkl. Není to poprvé, kdy zde mluví takovéto nepravdy, a je velmi smutné, že člen slovutného zákonodárného sboru takto - a teď řeknu to slovo - takto lže.
Řádný legislativní proces samozřejmě proběhl, naše ministerstvo se tím zabývalo, připravovalo tento návrh. Mohu tady jmenovat konkrétní osoby, které to dělaly, a volební výbor vše řádně projednal. Takže toto říkám jenom proto, abych se ohradil proti nepravdám, které zde před chvilkou zazněly. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. S faktickou poznámkou pan poslanec Komárek.
Poslanec Martin Komárek: Dámy a pánové, děkuji. Nechci zdržovat. Já jenom nechápu, proč pan poslanec Korte říká věci, které jsou evidentně nepravdivé. Všichni si je můžete najít v zápisu z volebního výboru. Je pořízen i zvukový záznam, který ho usvědčuje z nepravdy. Nebudu tak přísný jako pan ministr. Asi je to nějaký zmatek, který se panu poslanci Kortemu udál.
Takže prosím vás, já zmatený nejsem, vše proběhlo naprosto řádně, pozměňovací návrh podal pan poslanec Koníček, já jsem nebyl přítomen jen proto, že jsem sčítal volební lístky coby člen volební komise. Přišel jsem, žádné pozměňovací návrhy Impulsu nebo něčeho takového samozřejmě vůbec neexistují. A to, že pan ředitel Duhan nabídl osobně - nikoliv že já bych ho k tomu nutil - debatu dalším hráčům na trhu, je naopak podle mne velice chvályhodné a to, že se dohodli, já beru za velký úspěch této Sněmovny a to, že je to vyjádřeno v tomto pozměňovacím návrhu, je, myslím, příklad toho, jak bychom všichni politici a velcí hráči na trhu jednat měli.
Pane Korte prostřednictvím pana předsedajícího, je mi to líto a nechápu, proč mě osočujete z něčeho, co je zcela zřejmě nepravdivé a řekl bych, že je to nedůstojné.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče. Pouze pro pořádek, mám zde faktické poznámky pana ministra Zaorálka, toho zde nikde nevidím, tak ho odmažu, pana poslance Kolovratníka a poté pan poslanec Korte. Máte slovo, pane poslanče.
Poslanec Martin Kolovratník: Kolegyně, kolegové, nechci zdržovat, ale ani já nemohu nereagovat na slova pana poslance Korteho. Za prvé chci říci, finální podoba tohoto návrhu je z mého pohledu vyvážená a správná. Otevírá rozhlasu možnost pustit další již existující stanici na FM.
Za druhé jsem přesvědčen o tom, že úkolem nás, reprezentantů Sněmovny, je měřit stejně všem, to znamená jak veřejnoprávním médiím, tak těm soukromým v tomto případě, pokud by tedy nedošlo k nějakému politickému rozhodnutí, že chceme buď zrušit veřejnoprávní média, nebo naopak zrušit soukromá média. V této dohodě vnímám právě to, že bylo měřeno stejně všem.
Chci se zastat i ministra kultury, protože ta příprava nějaký proces a nějakou dobu měla a to Ministerstvo kultury u toho pochopitelně bylo. Jediné - a tam panu Kortemu dávám za pravdu a tam jsem i já pozdvihával obočí - byl ten moment, kdy onu dohodu, onen návrh, jsme se dozvěděli skutečně až ten den ráno a museli jsme prostě reagovat rychle v tu chvíli. Anebo nemuseli a mohli jsme rozhodnutí toho výboru odložit. Ale protože nakonec to bylo poměrně jednoduché, tak jsme se rozhodli souhlasit.
Já chci říci, nevidím v tom žádnou kontroverzi. Už jsem to říkal na několika fórech. Rozhlas bude nucen k digitalizaci, budeme tlačit na to, aby digitalizace rozhlasového vysílání byla odstartována. Toto mohu využít i jako pozvánku pro vás. Konference, kterou budu konferovat a uvádět já společně s Českým rozhlasem a volebním výborem, se bude konat 5. března v 10 hodin dopoledne v prostorách HAMU tady nedaleko od Sněmovny, a tam se tomuto tématu digitalizace začneme věnovat.
Ale prosím, prostřednictvím pana předsedajícího pane poslanče Korte, nepromítejte do této věcné debaty o rozšíření jedné stanice na FM své politické neshody nebo svoji osobní antipatii vůči panu ministru kultury. Myslím si, že je to zbytečné a rozhlas i ostatní stanice to zbytečně poškozuje. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče. Nyní je tedy řádně přihlášen s faktickou poznámkou pan poslanec Korte. Máte slovo.
Poslanec Daniel Korte: Děkuji, pane předsedající. K poslednímu řečníkovi - osobních antipatií jsem prost, nestojí mi to za to.
Dámy a pánové, pravda je soulad slov se skutečností. Lež je vědomé popírání pravdy. K tomu, zda v této věci jsem mluvil, či nemluvil pravdu, stačí poslechnout audiozáznam ze zmíněného jednání výboru. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji, pane poslanče. Eviduji ještě jednu faktickou poznámku a to je pan poslanec Bendl. Máte slovo.
Poslanec Petr Bendl: Děkuji za slovo, pane předsedající. Myslím si, že všemu tomu bychom předešli v okamžiku, kdy by Česká republika, český stát tlačil maximálně na digitalizaci rozhlasového vysílání. Už bychom se nepřeli o to, kdo kterou frekvenci mít bude, či nikoli, a mohl by se na trh dostat kdokoli, kdo splní zákonné podmínky pro to, aby se choval v souladu s etikou atd., v souladu se zákony ČR. Tohle všechno by nemuselo být. Já bych moc prosil pana ministra kultury, aby se v tomto interesoval a dělal maximum proto, abychom motivovali nejenom Český rozhlas k tomu, aby přešel na digitální vysílání.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám, pane poslanče. Dnes ruší svoji omluvu od 13.30 pan poslanec Josef Kott, pokračuje s námi v jednání. Děkuji. A také vicepremiér vlády Pavel Bělobrádek se s námi účastní jednání a ruší svoji omluvenku.
Nyní neeviduji nikoho do rozpravy, v tom případě rozpravu končím. Chci se zeptat, zda pan zpravodaj nebo pan navrhovatel si vezme závěrečné slovo. Není tomu tak.
Nyní tedy přikročíme k hlasování o pozměňujících návrzích a já prosím pana zpravodaje, aby ohlásil postup při hlasování a poté přednášel jednotlivé pozměňovací návrhy a před hlasováním se k nim vyjádřil. Máte slovo.
Eviduji, než začnete mluvit, omlouvám se, pane zpravodaji, žádost o odhlášení, tedy vás všechny odhlásím, požádám vás, abyste se opětovně registrovali. Pane zpravodaji, můžete mluvit.
Poslanec Stanislav Berkovec: Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Vážené dámy poslankyně, vážení páni poslanci, vážení páni ministři, přeji vám hezký den.
Nejprve bychom tedy hlasovali o pozměňovacím návrhu, sněmovní tisk 266/3 jako celek, ten sestává ze tří bodů. Potom bychom hlasovali o zákonu jako celku, tedy sněmovní tisk 266, a potom o doprovodném usnesení ke sněmovnímu tisku 266.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Ano. Nyní vás poprosím, abyste četl jednotlivé pozměňovací návrhy, vyjadřoval se k nim a budeme o nich hlasovat. (Zpravodaj mimo mikrofon: Jako celek.) Omlouvám se, řešil jsem zde něco s kolegou Sklenákem, takže jsem nezaznamenal to, co jsem říkal. Znamená to, že budeme hlasovat o zákonu jako celku?
Poslanec Stanislav Berkovec: Ne, ne, ne. Ještě jednou prosím. Nejprve bychom měli hlasovat o pozměňovacím návrhu, tak jak vyplynul ze zasedání volebního výboru ze 17. schůze, tedy je to sněmovní tisk 266/3, který má tři body, jako o celku. Potom o návrhu zákona, tedy sněmovní tisk 266, a na konci o doprovodném usnesení ke sněmovnímu tisku 266.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji za návrh postupu. Chci se zeptat, zda někdo vznáší námitku proti navrženému postupu. Není tomu tak. V tom případě přistoupíme k hlasování nejprve o pozměňujících návrzích jako o celku a zajímá mě vaše stanovisko, pane zpravodaji. (Souhlasné). Pan ministr? (Souhlas.) Děkuji.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro tento návrh, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 208, přihlášených poslankyň a poslanců je 140, pro návrh bylo 137, proti žádný, návrh byl přijat.
Nyní můžeme tedy pokračovat. Lze konstatovat, že o všech pozměňujících návrzích bylo hlasováno, a můžeme přikročit k hlasování o návrhu celého zákona. Říkám to dobře? (Zpravodaj: Ano.) Ano.
Přednesu tedy návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 484/1991 Sb., o Českém rozhlasu, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 266, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou a přijatých pozměňujících návrzích.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro takto navržené usnesení, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 209, přihlášených poslankyň a poslanců je 142, pro návrh bylo 137, proti žádný, tento návrh byl přijat.
Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas, a žádám ještě zpravodaje, aby uvedl návrh doprovodného usnesení Poslanecké sněmovny. Žádám vás, pane zpravodaji, jestli nám ho přečtete.
Poslanec Stanislav Berkovec: Děkuji, pane řídící schůze. Tak tedy doprovodné usnesení zní: "Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky vyzývá ministra kultury České republiky a volební výbor, aby do připravované novely zákona o Českém rozhlasu, ve znění pozdějších předpisů, zapracovali ustanovení o programové specifikaci jednotlivých celoplošných okruhů Českého rozhlasu, případně i s vymezením programových prvků zpravodajství, publicistiky a kultury tak, aby byly jednoznačně definovány obsahové nástroje veřejnoprávní služby a základní obsahový rámec jejího naplňování."
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Děkuji vám. Zahajuji hlasování. (Připomínky v sále.) Pardon? Stanoviska, ano, pravda. Prohlašuji toto hlasování za zmatečné a požádám pana zpravodaje o stanovisko k tomuto doprovodnému usnesení. (Souhlasné.) Pan ministr? (Neutrální.) Děkuji.
V tom případě tedy zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh tohoto usnesení, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 211, přihlášených poslankyň a poslanců je 144, pro návrh 99, proti 18, tento návrh byl přijat.
Končím projednávání tohoto bodu. Vzhledem k tomu, že je 13.56, je důležité domluvit se s volební komisí, dokdy volební komise - pane předsedo Kolovratníku, dokdy budete potřebovat čas, aby byly sčítány výsledky a mohlo se to oznámit Poslanecké sněmovně?
Poslanec Martin Kolovratník: Mám informaci, že chybí sečíst pouze onen státní fond kinematografie, všechny ostatní výsledky už máme, tak poprosím o 10 minut.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dobře. Navrhuji, aby další body zařazené na 25. schůzi Poslanecké sněmovny byly vyřazeny z jednání. Bylo tak učiněno na základě jednání a shody se všemi předsedy poslaneckých klubů, ale musíme to odhlasovat.
Dávám hlasovat a táži se, kdo je pro vyřazení všech ostatních bodů z jednání 25. schůze. Kdo je pro, nechť zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Máme hlasování s pořadovým číslem 212, přihlášených je 142 poslankyň a poslanců, pro 110, proti 18, návrh byl přijat.
Teď tedy udělám to, že přeruším jednání Poslanecké sněmovny do 14.10, kdy nám předseda volební komise oznámí výsledky dnešních voleb. Děkuji.
(Jednání přerušeno v 13.58 hodin.)
(Jednání pokračovalo ve 14.10 hodin.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, je 14.10 hodin, přestávka, kterou jsme měli, vypršela. Jak je vidět, tak volební komise stihla všechno řádně spočítat. Já poprosím předsedu volební komise, aby nám oznámil výsledky. Máte slovo.
Poslanec Martin Kolovratník: Kolegyně a kolegové, dobré odpoledne. Děkuji za trpělivost, skutečně jsme počítali, jak nejrychleji jsme uměli, a snad mohu předestřít, že pomalu chystáme realizaci elektronických voleb, kdy výsledky budeme znát během vteřiny ihned po ukončení, takže tato prodloužení časem zmizí.
Nyní ale k výsledkům.
Aktualizováno 31. 10. 2017 v 17:59.