(11.30 hodin)

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Jenom připomínám, že v tuto chvíli už se ocitáme v obecné rozpravě, protože v tomto bodě byl tento bod přerušen. Mám zde faktické poznámky, a to pana poslance Kudely a pana poslance Raise. Pan poslanec Kudela byl zřejmě omyl. Prosím pana poslance Raise. Prosím, vaše dvě minuty.

 

Poslanec Karel Rais: Přeji dobrý den. Stručně. Každý proces má stránku formální a stránku obsahovou. Ztotožňuji se, co se týká obsahu, že je potřeba, aby ministerstvo věnovalo pozornost kvalitě. To je naprosto samozřejmé a tam si myslím, že jsme ve shodě. Ale na druhou stranu bych chtěl také zdůraznit to, že je neopomenutelný fakt, že tady pět univerzit řeklo, že s tím nemá problém. Ve čtvrtek proběhla konference rektorů. Jestli tomu dobře rozumím, pokud mám informace, je to taky bez problémů. Čili musíme taky trochu akceptovat prostředí, ve kterém se pohybujeme. Ne vždy se ztotožňuji s názorem Ministerstva školství, ale tentokrát bych ho chtěl podpořit. A domnívám se, že názor klubu ANO, když jsme to projednávali, byl v podstatě pozitivní, si myslím. To je další argument.

Na druhou stranu to, co říkal Jiří Zlatuška z oblasti systémové, je to naprostá pravda. Je potřeba to řešit systémově, ale holt tady stojíme před problémem, kdy slovenská vláda včetně prezidenta to projednala, schválila, tak na to musíme taky reagovat. Spíš bych tady byl tentokrát na straně Ministerstva školství. Děkuju.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: I já děkuji a táži se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy. V podkladech mám přihlášku paní ministryně Válkové, která tady není, tudíž její přihláška propadá. Táži se pana navrhovatele, zpravodaje, zda má zájem o závěrečné slovo. Není tomu tak, tudíž rozpravu končím a přistoupíme k hlasování o navržených usneseních. V každém případě budeme nejdřív hlasovat o prvním návrhu usnesení, to je návrhu zahraničního výboru, který dává souhlas k ratifikaci. A nebude-li přijat tento návrh, bude tím naplněno usnesení výboru pro školství, tělovýchovu a mládež, kdy nebude dán souhlas k ratifikaci. To jenom pro informaci.

Nyní poprosím pana zpravodaje, jestli chce ještě jednou přečíst usnesení, ať tak učiní. Mezitím vás všechny odhlásím a poprosím, abyste se znovu přihlásili svými kartami.

 

Poslanec Rom Kostřica: Děkuji za slovo. Dovolte mi, abych vás seznámil s usnesením zahraničního výboru z 9. schůze dne 15. dubna 2014 k vládnímu návrhu, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o vzájemném uznávání rovnocennosti dokladů o vzdělání vydávaných v České republice a ve Slovenské republice, podepsaná v Praze dne 28. listopadu 2013.

Po odůvodnění náměstka ministra školství prof. Ing. Jaromíra Vebera a zpravodajské zprávě poslance Roma Kostřici a po rozpravě zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Smlouvy mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o vzájemném uznávání rovnocennosti dokladů o vzdělání vydávaných v České republice a ve Slovenské republice, podepsané v Praze dne 28. listopadu 2013. Za druhé pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, za třetí, zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi zahraničního výboru.

Děkuji vám.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: I já děkuji. Jenom připomínám, že v tomto okamžiku budeme hlasovat s návrhem pro ratifikaci.

Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro. Proti? Hlasování končím.

Hlasování s pořadovým číslem 163, do kterého je přihlášeno 130, pro 125 přítomných. (Proti 1.) Konstatuji, že s návrhem usnesení byl vysloven souhlas. Končím projednávání tohoto bodu.

 

Nyní přistupujeme k projednávání bodu číslo

 

137.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Dohoda mezi Českou republikou a Spojenými státy
americkými o zlepšení dodržování daňových předpisů v mezinárodním měřítku
a s ohledem na právní předpisy Spojených států amerických o informacích
a jejich oznamování obecně známé jako Foreign Account Tax Compliance Act,
která byla podepsána v Praze v České republice dne 4. srpna 2014
/sněmovní tisk 311/ - druhé čtení

Prosím, aby se slova ujal vládou pověřený pan ministr životního prostředí pan ministr Brabec. Prosím, máte slovo.

 

Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Krásné dopoledne. Vážená paní předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, předložená dohoda reaguje na přijetí amerického zákona Foreign Account Tax Compliance Act, ve zkratce takzvaná FATCA. Dohoda je alternativou k exteritoriálnímu účinku amerického zákona FATCA a jejím primárním účelem je zmírnit jeho dopady na finanční instituce v České republice. Na základě dohody si budou daňové správy České republiky a Spojených států amerických automaticky každoročně vyměňovat údaje o finančních účtech, které vedou jejich finanční instituce rezidentům druhé smluvní strany. Informace o oznamovaných účtech nahlásí jednou za rok české finanční správě a ta je následně automaticky předá americké daňové správě.

Dovolil bych si ve zkratce připomenout hlavní přínosy této dohody. Dohoda zajistí jednotné řešení pro finanční instituce v rámci celé České republiky, což povede ke snížení jejich administrativních nákladů. Díky dohodě získá česká finanční správa údaje o českých daňových rezidentech vedených finančními institucemi ve Spojených státech amerických. Bylo možno vyjednat další neoznamované produkty oproti americké modelové smlouvě a je stále otevřena možnost vyjednat v případě změny české sektorové legislativy další neoznamující instituce nebo produkty. K prvnímu předání informací by mělo dojít v září příštího roku. K provedení dohody je v legislativním procesu také zákon tzv. lex FATCA, který především stanoví povinnost a oprávnění finančním institucím informace o účtech klientů shromažďovat a oznamovat finanční správě.

V současné době je Česká republika Spojenými státy americkými zařazena na seznam států, které podepsaly dohodu, a díky této skutečnosti není do 31. prosince letošního roku na české finanční instituce uplatňována srážka 30 procent.

Setrvání České republiky na tomto seznamu je podmíněno včasnou ratifikací dohody. V případě, že by dohoda nebyla včas ratifikována, hrozí následující rizika: Při jakékoliv platbě ze zdroje ve Spojených státech amerických bude zadrženo 30 procent částky a české finanční instituci převedeno pouze zbývajících 70 procent. Přímý dopad je pak minimálně jedna miliarda korun ročně. Dále, Česká republika by vydala silný politický signál, že nadále nemá zájem být součástí skupiny států, které hodlají bojovat s daňovými úniky. Obdobné dohody totiž uzavírají se Spojenými státy americkými další státy celého světa. A v neposlední řadě náklady na jednotlivé české finanční instituce by se vzhledem k nenaplněnému očekávání sjednání dohody významně zvýšily a bylo by na ně nahlíženo jako na problematické v rámci nadnárodních finančních skupin.

Vážená paní předsedající, vážené dámy, vážení pánové, s ohledem na uvedené argumenty vás prosím o vyslovení souhlasu s ratifikací dohody. Děkuji vám.

 

Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji. Nyní prosím zpravodaje zahraničního výboru pana poslance Raise, aby odůvodnil usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 311/1. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Karel Rais: Děkuji. Dobrý den. Já bych přednesl usnesení zahraničního výboru z 13. schůze z 12. listopadu 2014, kdy zahraniční výbor za prvé doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o zlepšení dodržování daňových předpisů v mezinárodním měřítku a s ohledem na právní předpisy Spojených států amerických o informacích a jejich oznamování obecně známé jako Foreign Account Tax Compliance Act, která byla podepsána v Praze v České republice dne 4. srpna 2014. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP