(9.10 hodin)
(pokračuje Fiedler)

Nyní k návrhu schůze. Na včerejší den byl pevně zařazen bod číslo 30, sněmovní tisk 144, který díky průběhu včerejší schůze a včerejšího dne vypadl z programu jednání, a proto navrhuji jeho pevné zařazení na dnešek po ústních interpelacích, a to ve dvou variantách vzhledem k tomu, co tady před chvílí přednesl předseda poslaneckého klubu ČSSD pan Sklenák: buď jako první bod po interpelacích, protože vypadl ze včerejšího pevně zařazeného bodu programu, a pokud by toto neprošlo, jako první bod po tom, co navrhl pan předseda Sklenák. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano, dobře. Čili by byl buď jako první, anebo jako pátý, ano. Dobře. Nikdo se nehlásí, budeme tedy rozhodovat o jednotlivých návrzích, které tady - omlouvám se, pardon. Prosím, pane kolego, máte slovo.

 

Poslanec Herbert Pavera: Hezké dobré dopoledne, omlouvám se. Nemám nic k programu, jenom jsem, protože tady dneska padlo slovo Hlučínsko - já bych prosil, aby nikdo se z vás nezlobil na Hlučínsko. Hlučínsko je nádherný kraj, a že tam je zrovna pan předseda, to je smůla. Děkuji za pochopení. (Potlesk z pravé části sálu.).

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: To byla poznámka pana poslance Pavery. Ale jsem tolerance sama, protože v tuto chvíli máme jednat buď o odpovědi na písemné interpelace, se kterými nebyli spokojeni poslanci, nebo o programu schůze. Dobře. Prosím, pane poslanče. Pan poslanec Klučka.

 

Poslanec Václav Klučka: Děkuji, pane místopředsedo. Já vím, že jste tolerance sama, ona to je jenom faktická připomínka. Já jsem také z Hlučínska. Myslím si, že kolega Pavera to nemyslel v této chvíli vážně. A pokud jde o místopředsedu pana Gazdíka - v této chvíli 96 poslanců, takže ne dvě stě, tady čeká na pana premiéra. Je to 96 poslanců. Jsem zvědavý, kolik jich tady bude za půl hodiny.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Já rozumím tomu, že teď je doba, kdy se mohou dávat změny pořadu. Těžko vám mohu sebrat slovo, ale opravdu vystupujte k tomu, k čemu se v tuto chvíli diskutuje.

Pan předseda klubu ODS, poté pan předseda klubu KSČ. Prosím, pan Stanjura. Máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Pane předsedo, to je hezké, že jste vstřícnost sama, ale jednací řád platí, i když jsme vstřícní. Takže nic proti kolegům. Jeden byl opoziční, jeden koaliční, neměli dostat slovo, nechci zatěžovat popisováním stavu u nás na Hlučínsku, jak to vypadá.

A pan poslanec Klučka má pravdu, že tady bude méně poslanců než 98. Protože ty písemné interpelace jsou na premiéra. Já vím, že je na otevření Světa techniky, já mám také pozvánku. Stál jsem u vzniku projektu a nemůžu tam být a mrzí mě to. A jsem tady. Takže samozřejmě to bude méně lidí, protože my bychom si přišli poslechnout premiéra, debatovat s ním rádi o písemných interpelacích. Takže nám to nevyčítejte, nebo těm, kteří jsou zklamaní a nebudou tady promlouvat a debatovat bez premiéra, když jsou to věci, které se ho týkají. Tak to neříkám nijak útočně, jenom jako vysvětlení, proč mnozí odejdou a nebudou chtít interpelovat nebo debatovat s tím, kdo není přítomen. Mnozí z nás považují za lepší počkat na přítomnost toho člověka, a ne tady tak naprázdno debatovat a nemít možnost slyšet i argumenty druhé strany.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře. Nyní pan předseda klubu KSČ Pavel Kováčik. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Pavel Kováčik: Pane předsedající, paní a pánové, přeji krásný dobrý den. Musím připomenout, že poslanecký klub KSČ s výjimkou nemocných je tady kompletní přítomný, ale v zájmu spravedlnosti je třeba říci, že jsou tady z předsedů politických stran a předsedů klubů přítomni pan předseda ODS, pan předseda klubu ODS, je tady přítomen pan předseda klubu ANO, je tady přítomen pan předseda klubu sociální demokracie a je tady přítomen pan předseda KSČM a pan předseda klubu KSČM. Ostatní tady taky nejsou. A já se ptám, jestli všichni mají ten důvod, že jsou nemocní. Protože pracovní důvody, o kterých slýcháme - jediné pracovní důvody, pod kterými se dá omluvit nepřítomnost v tomto sále v tomto čase, jsou, že Poslanecká sněmovna svým rozhodnutím vyšle tyto své členy na zahraniční cestu nebo na jinou aktivitu, která je přímo ve spojení s poslaneckým mandátem nebo výkonem funkcí spojeným s poslaneckým mandátem. Všechno ostatní jsou důvody osobní. Anebo možná že běží kampaň, tak se tu rozdává nějaké pečivo, tam se rozdávají nějaké materiály. Kde jsou ostatní předsedové? Děkuji.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu předsedovi klubu KSČM. (Potlesk zleva.) Já jsem jenom konstatoval omluvy, které došly předsedovi Poslanecké sněmovny, a dál je komentovat nebudu, abych neporušoval jednací řád.

 

Budeme tedy rozhodovat o návrzích, které tady byly přečteny. První návrh je pevné zařazení bodu a to bodu číslo 118, tedy tisku 118, bodu číslo 29, na zítřejší, tedy páteční ráno, před třetí čtení. Jde o druhé čtení návrhu zákona.

Rozhodneme v hlasování pořadové číslo 214, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro návrh pana poslance Karla Šidla. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 214, přítomných 101 poslance, pro 31, proti 58. Návrh nebyl přijat.

 

Pan kolega Gazdík navrhl, abychom jako druhý bod, nebo první bod, když neprojde ten bod pana kolegy Šidla, zařadili bod denní program premiéra na dnešní den, který bychom tedy zítra ráno projednávali.

Rozhodneme v hlasování číslo 215, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 215, z přítomných 104 poslanců pro 44, proti 34. Ani tento návrh nebyl přijat.

 

Budeme tedy hlasovat o návrzích, které přednesl pan poslanec Sklenák a pan poslanec Fiedler, a to je, abychom dnes v 11 hodin zařadili harmonogram státního rozpočtu.

Rozhodneme v hlasování pořadové číslo 216, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 216, z přítomných 105, pro 70, proti 23. Návrh byl přijat.

 

Nyní budeme hlasovat, aby po ústních interpelacích dnes byly zařazeny tisky 307, 297, 237 a 299, což jsou tisky, které nebyly projednány v podstatě včera v těch pevně zařazených bodech. Návrh pana poslance Sklenáka.

Zahájil jsem hlasování pořadové číslo 217 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.

Hlasování pořadové číslo 217, z přítomných 105, pro 66, proti 23. Návrh byl přijat. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP