(10.30 hodin)
(pokračuje Fiala)

Je to logické? Proč? Máte pro to zdůvodnění? Proč tam jsou knihy, nejsou tam časopisy, nejsou tam noviny? Nebo proč tam vlastně rovnou nejsou potraviny, když už pan premiér mluví o tom, že by je vlastně chtěl do té nižší sazby zařadit?

Dámy a pánové, zavádět třetí sazbu DPH na přechodné období - a teď už víme od vládních představitelů, že to je na rok, na dva, na tři - je nekoncepční krok. Bude to stát zbytečné náklady na software, zkomplikujeme podnikatelům život a hlavně vláda nemůže dosáhnout toho, co tady říká, že dosáhnout chce - pomoci rodinám a osobám s nižšími příjmy. Z této pasti, do které jsme se vládním návrhem dostali a kde se určitě ani vy necítíte komfortně, existuje jedno jednoduché východisko. Pojďme buďto snížit obě sazby o jeden procentní bod, což je můj návrh, anebo to, co je druhý můj návrh, pojďme rovnou udělat to, co je nejlepší, co by se mně líbilo a k čemu se nakonec hlásí i pan ministr financí a jeho paní náměstkyně, pojďme snížit dolní sazbu DPH z 15 % rovnou na deset. Je to můj pozměňovací návrh a máte možnost ho jednoduše podpořit. My věříme, že pozměňovací návrhy, které jsem jménem ODS předložil, by byly skutečně dobrým řešením pro občany a podnikatele a odstranily by spoustu problémů, do kterých se všichni dostaneme nekoncepčním a dočasným zavedením třetí sazby DPH.

Dámy a pánové, tolik moje zdůvodnění postojů ODS a návrhů, které máme. A nyní mi dovolte, abych na základě upozornění legislativního odboru načetl legislativně technickou úpravu ke svému pozměňovacímu návrhu. Bod E3 by tedy nyní zněl, nebo zní: v § 37 odst. 2 se slova "15 v případě snížené sazby daně" nahrazují slovy "10 v případě snížené sazby daně". Je to skutečně jenom technicko-legislativní formulační záležitost, která nijak nemění smysl mého pozměňovacího návrhu.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Fialovi. Dalším řádně přihlášeným do rozpravy je pan poslanec Rais. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Karel Rais: Dobrý den, pane předsedo, dobrý den, kolegové. Já bych tady oznámil, že stahuji svůj pozměňovací návrh číslo 1304, který se týkal vrácení daně osobám se zdravotním postižením. Za tou myšlenkou si stojím a stojíme, chceme pomoct těm tělesně postiženým, pouze ho nedáváme tady do tohoto zákona, ale posuneme - mám tedy příslib, že budeme pracovat s profesionálními pracovníky na úpravě, na novele, že to prostě bude vloženo do novely o DPH. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Raisovi. Ptám se, jestli se ještě někdo hlásí do rozpravy. Prosím, pan předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Miroslav Kalousek. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo, pane předsedající. Dobré ráno, vážené dámy, vážení pánové. Mně ta veřejná debata během druhého čtení a mezi druhým a třetím čtením významně připomněla debatu o regulačních poplatcích. Vládní koalice tehdy prosazovala zrušení regulačních poplatků a pak vystupovali významní odborníci z řad sociální demokracie a i ANO a říkali, že to je de facto hloupost, že to je prostě hloupost, že by se ty regulační poplatky, a když ne regulační, tak alespoň hospitalizační poplatky rušit neměly. Z toho vznikl dojem, že si to prosadili lidovci, ale lidovci se potom ohradili, že oni to také nechtěli. Takže prostě vládní koalice tady protlačila návrh, o kterém při debatě všechny tři vládní strany říkaly, že to je v zásadě pitomost. Velmi podobný pocit jsem měl z debaty při třetí sazbě. Ministr financí veřejně říká: já vím, že třetí sazba je špatně, že to být nemá. Zástupci ministerstva financí proto, že to jsou odborníci, říkají, tak to je politické zadání, to víte, no, jako žádná sláva to není, je to fakt špatně, ale prostě my jsme dostali toto politické zadání, tak jsme to zpracovali s řádnou odbornou péčí. A předseda vlády nedávno řekl: my to dlouho nechceme, my zase z toho uděláme ty dvě sazby.

Já mám pocit, že jsme ve stejné situaci, že prostě tady tlačí vládní strany něco, co vlastně nikdo nechce, dokonce ani ty vládní strany. Minimálně tak vypadá ta veřejná diskuse v médiích. Buď vládní představitelé mlží a lžou a dělají to, co dělají velmi často, že něco jiného říkají a něco jiného předkládají, anebo v tom mají zmatek a myslím si, že Sněmovna by jim měla dát šanci si na tuto otázku odpovědět a ten zmatek v argumentaci si utřídit. Proto dovolte, abych navrhl vrácení tisku výborům k novému projednání.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Takže eviduji návrh pana předsedy Kalouska na vrácení výboru k novému projednání. Prosím, pan poslanec Tejc se dále hlásí do rozpravy.

 

Poslanec Jeroným Tejc: Vážené kolegyně, vážení kolegové, já skoro nevěřím svým očím a uším. Miroslav Kalousek tuto vládní koalici, která velmi dobře ví, co chce, chce napravit chyby předchozí koalice v oblasti daní, například zvýšení DPH, nás tady bude moralizovat a bude říkat: ujasněte si, co chcete, vy sami nevíte, co chcete, nejste si jisti. Připomenu mu, že to byla právě jeho vláda, kde on byl ministrem financí, kdy se tady s daněmi experimentovalo, kdy podnikatelé nevěděli, jaké budou daně od 1. ledna, ještě v prosinci a DPH se plánovala tu na 19 %, tu na 17,5 %.

Myslím si, že na rozdíl od tehdejší vládní koalice tato vládní koalice ví, co chce, snaží se o maximum možného a zavedení třetí sazby je teď to, co umožňuje zavedení 10% sazby alespoň u léků a dalších komodit, kde to možné je s ohledem na státní rozpočet. Ono totiž DPH se velmi jednoduše zvyšuje, zvýšení DPH se vždy promítne do vyššího výběru, ale snížení DPH se bohužel ne vždy promítne do snížení ceny zboží, ale zcela jistě se promítne do snížení výběru daní. Totiž zvyšovat je jednoduché, to nám předvedla bývalá vládní koalice. My se snažíme o nápravu těch chyb cestou, která nepoškodí českého občana, nepoškodí český státní rozpočet. A já jsem přesvědčen, že zavedení třetí sazby DPH s výhledem jejich možného sjednocení na deseti procentech např. i pro potraviny je krok správným směrem.

Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Tejcovi. Dalším řádně přihlášeným do rozpravy je pan poslanec Kalousek. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Bylo to moc hezké, prostřednictvím pana předsedajícího pane poslanče Tejci, ale jestli je to tak, jak říkáte, tak proč váš vlastní ministr financí říká veřejně, v televizi, že zavedení třetí sazby je chyba a že se tomu bránil. Tak tohle myslím, že byste si měli ujasnit a že by k tomu to druhé čtení mělo sloužit. A vyjdeme-li z premisy, kterou jste tady slavnostně oznámil, že jste tady proto, abyste napravili ty chyby, vyjdeme-li z toho, že zvýšení DPH o jeden bod u každé sazby byla chyba - já se to nedomnívám, já jsem přesvědčen, že to byl jeden z klíčových kroků ke stabilizaci veřejných rozpočtů a dál mělo pokračovat snižování přímých odvodů a směřování k jedné sazbě. Ale na to můžeme mít různé názory. Jestli si myslíte, že to byla chyba, tak tu chybu napravte a vraťte to zpátky do původního stavu. Takový pozměňující návrh tady leží. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP