(Jednání zahájeno v 9.00 hodin.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pěkné dobré ráno, vážené poslankyně, vážení poslanci, vážení členové vlády. Zahajuji druhý jednací den 12. schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás tady vítám.

Prosím, abyste se všichni přihlásili identifikačními kartami a případně mi oznámili, kdo žádá o vydání náhradní karty. Jednoho už tu mám. Náhradní kartu číslo 1 má pan poslanec Petr Adam.

Sděluji, že o omluvení své neúčasti na dnešním jednání požádali tito poslanci: paní poslankyně Vlasta Bohdalová z důvodu zahraniční cesty, pan poslanec Robin Böhnisch z osobních důvodů, paní poslankyně Jana Černochová z osobních důvodů, pan poslanec Radim Fiala z rodinných důvodů, paní poslankyně Jana Fischerová ze zdravotních důvodů, pan poslanec Ivan Gabal bez udání důvodu, pan poslanec Vlastimil Gabrhel do 11 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Josef Hájek dnes od 18 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Radim Holeček z osobních důvodů, pan poslanec Václav Horáček z osobních důvodů, pan poslanec Miloslav Janulík z osobních důvodů, pan poslanec Jaroslav Klaška z rodinných důvodů, pan poslanec Martin Kolovratník z osobních důvodů, pan poslanec Josef Nekl ze zdravotních důvodů, paní poslankyně Miroslava Němcová bez udání důvodu, pan poslanec Zdeněk Ondráček z osobních důvodů, pan poslanec Miloš Petera do 14 hodin z pracovních důvodů, pan poslanec Ivan Pilný z pracovních důvodů, paní poslankyně Anna Putnová z rodinných důvodů, pan poslanec Karel Tureček z osobních důvodů, pan poslanec Ladislav Velebný z pracovních důvodů, paní poslankyně Miloslava Vostrá od 13 hodin z rodinných důvodů, pan poslanec Rostislav Vyzula z rodinných důvodů, paní poslankyně Kristýna Zelienková od 13 hodin z pracovních důvodů.

Dále se omlouvají tito členové vlády: pan premiér Bohuslav Sobotka od 11 hodin z důvodu zahraniční cesty, pan poslanec Pavel Bělobrádek od 12 hodin z důvodu zahraniční cesty, paní ministryně Michaela Marksová z odpoledního jednání Sněmovny z důvodu zahraniční cesty, paní ministryně Helena Válková od 10 hodin z pracovních důvodů.

Náhradní kartu číslo 4 má předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, náhradní kartu číslo 5 má paní poslankyně Dobešová, náhradní kartu číslo 9 má pan poslanec Jeroným Tejc.

 

Budeme pokračovat bodem, který byl včera přerušen.

 

5.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 563/2004 Sb.,
o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů,
ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 206/ - druhé čtení

Bod jsme přerušili po vystoupení předsedy výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu (mluví velice pomalu, aby upozornil na hluk v sále), pana poslance Jiřího Zlatušky - děkuji vám za ten klid - a po přednesení jeho procedurálního návrhu na přerušení tohoto bodu do čtvrtka 17. července. K hlasování nedošlo z důvodu žádosti poslaneckých klubů ANO a Občanské demokratické strany o přestávku na klub.

Stanovisko legislativního odboru, které jsme si vyžádali jako poslanci, bylo rozdáno v úterý 15. července na jednotlivé kluby.

Prosím nyní, aby místo u stolku zpravodajů zaujal za navrhovatele ministr školství, mládeže a tělovýchovy pan Marcel Chládek a předseda výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu pan poslanec Jiří Zlatuška.

Ptám se pana poslance Jiřího Zlatušky, jestli chce vzít zpět svůj návrh na přerušení, nebo o něm budeme hlasovat. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Zlatuška: Pane předsedající, beru ho zpět. My jsme měli jednání včera ve výboru -

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já se omlouvám, nerozumím ani panu poslanci. Prosím o klid v jednacím sále! Budeme pokračovat, až tady bude ticho. A věřím, že to nebude bráno jako obstrukce. (Chvíli čeká.)

 

Poslanec Jiří Zlatuška: Beru zpět.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan předseda výboru bere svůj návrh zpět. S další přihláškou se přihlásil s přednostním právem pan předseda poslaneckého klubu Občanské demokratické strany poslanec Zbyněk Stanjura. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Já jsem rád, že předseda výboru ten návrh vzal zpět, protože když si přečtete stanovisko legislativního odboru, a já ho tedy respektuji, tak nám říká, že letitá praxe, která se držela, se držet nemusí. V mnoha jiných případech slyším - to se nemůže udělat, protože to se tady ještě nestalo za dvacet let. Pokud budeme postupovat podle tohoto legislativního stanoviska legislativního odboru, znamená to, že s programem mimořádné schůze a s řazením bodů si můžeme dělat, co chceme. Můžeme to přehazovat institutem přerušení, můžeme to seřadit úplně jinak a můžeme to měnit každý den. Já to sice respektuji, jenom před tím varuji. Když někdo ten postup poprvé použije, tak se pak nemůže divit, když ho pak někdo použije jako druhý.

Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi. Nyní prosím, aby se ujal slova předseda výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu pan poslanec Jiří Zlatuška, a informoval nás o jednání tohoto výboru. Prosím, pane předsedo, máte slovo. (V sále je stále hluk.)

 

Poslanec Jiří Zlatuška: Dobrý den, pane předsedající. Já jsem rád, že je rád kolega Stanjura, a můžeme být všichni rádi. Včera -

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já se strašně omlouvám, ale opravdu pana předsedu neslyším. Poprosím všechny v jednacím sále, aby se ztišili. Zřejmě byla horká letní noc, ale teď už pracujeme. Děkuji.

 

Poslanec Jiří Zlatuška: Je to zákon o pedagogických pracovnících, takže je to docela stylové, že předsedající se musí chovat tak trošku jako učitel uklidňující neposlušné žáčky.

My jsme včera absolvovali jednání výboru k této věci, čili je splněno to, že výbor k tomu zasedal.

Já bych v tomto konstatoval, že co se týče návrhu novely zákona o pedagogických pracovnících a změně některých zákonů ve znění dalších předpisů, tak jak tady včera pan ministr konstatoval, jedná se o řešení problému, který vznikl nečinností minulých vlád, resp. minulých ministrů školství od roku 2004, kdy byl předchozí zákon přijat. Bylo tam legisvakanční ustanovení, které umožnilo působit nekvalifikovaným pracovníkům po dobu deseti let. Původně to byla doba pěti let, bylo to jednou prodlouženo na deset let a tato doba vyprší.

Jak jsme byli informováni, byla k tomu vypracována analytická zpráva na základě mimořádného šetření Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy o nekvalifikovaných pedagogických pracovnících učitelích, ze které vyplynulo, že situace je skutečně velmi alarmující. Mimo jiné ze zprávy vyplývá, že 50 %, nebo téměř polovina těch nekvalifikovaných učitelů nemá ani vysokoškolské vzdělání, má jenom střední vzdělání. Zároveň z toho vyplynula velká geografická nerovnoměrnost zastoupení těchto učitelů. Jsou oblasti, ve kterých je velké množství nekvalifikovaných učitelů, jinde naopak jsou čerství absolventi pedagogických fakult, kteří jsou v evidenci úřadů práce jako nezaměstnaní. Nicméně nebylo možné najít jednoduchý způsob, jak tady tyto vzdálené nerovnoměrnosti vypořádat.

Z toho vznikl návrh, který máme ve druhém čtení, který jednak předpokládá prominutí některých kvalifikačních ustanovení, která byla původně zákonem předpokládána, a dále řeší několik věcí, řekl bych, praktického charakteru, kdy odborníci zejména v souvislosti s uměleckými profesemi nebo uměleckou pedagogikou plus výukou cizích jazyků u rodilých mluvčích zajišťují způsobem, kde není z pohledu Ministerstva školství rozumné je protahovat formálním vzděláváním. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP