(13.50 hodin)
(pokračuje Jermanová)
Kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání výboru pro sociální politiku? Proti?
Hlasování končím. Je to hlasování pořadové číslo 83, do kterého je přihlášeno 117 poslanců, pro 115, proti nikdo. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru pro sociální politiku. Tímto uzavírám projednávání bodu číslo 31.
Nyní přistoupíme k projednávání bodu
18.
Vládní návrh zákona o prekurzorech výbušnin a o změně zákona
č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších
předpisů (zákon o prekurzorech výbušnin)
/sněmovní tisk 213/ - prvé čtení podle § 90 odst. 2
Upozorňuji, že je navrženo, abychom s návrhem zákona vyslovili souhlas již v prvém čtení. Nyní prosím, aby předložený návrh za navrhovatele uvedla ministryně sociálních věcí paní Marksová.
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Michaela Marksová Dobrý den, vážená paní předsedající, vážené poslankyně, vážení poslanci, já mám dnes výbušná témata, včetně výbušnin.
Hlavním cílem tohoto předloženého návrhu zákona je nařízení Evropského parlamentu, které uvádí na trh ty prekurzory nebo ty látky, z kterých se také mohou udělat výbušniny. Řeší jejich používání. Jedná se o nařízení, které řeší hrozby proti terorismu, protože to jsou ty látky, ze kterých si potom někdo amatérsky může výbušninu vyrobit. V současné době má široká veřejnost k řadě těchto látek přístup.
To, proč je tady apelováno na to, aby se návrh přijal v prvém čtení, je, že kdyby se tento zákon nepřijal, tak by začalo platit nařízení Evropské unie, které by absolutně zakázalo prodej těchto látek. Zakázalo by prodej i široké veřejnosti a mělo by to nežádoucí dopady na sektory chemického průmyslu i na spotřebitelskou veřejnost, protože se může jednat třeba i o prostředky, kterými si čistíme bazén. (Hluk v sále.)
Já vás znova z tohoto důvodu žádám o přijetí v prvním čtení. Děkuji za pozornost.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji paní ministryni a prosím, aby se slova ujal zpravodaj pro prvé čtení poslanec Josef Hájek. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Josef Hájek: Paní předsedající, vážená vládo, kolegyně, kolegové, paní ministryně v zastoupení ministra průmyslu a obchodu sdělila vše potřebné. Já si myslím, dneska byla taková poměrně výbušná diskuse, myslím si, že taková ta třešnička na dortu, že tady teď projednáváme zákon, který by měl omezit přístup k látkám, z kterých je možno dělat výbušniny. Tedy jsou to chemické látky, abych byl přesný. Já si myslím, že je to důležitý návrh zákona, protože si myslím, že boj proti terorismu je otázkou nás všech. Není to levice, pravice nebo střed. Opravdu to je téma, které je nutné nejenom pro Českou republiku, ale i pro celou Evropu. Všichni si pamatujeme ještě ty smutné události v Norsku. Dneska opravdu na internetu není složité si dohledat recept, jak vyrobit jakoukoliv v uvozovkách výbušnou látku.
Já bych apeloval na kolegy z opozice, aby zvážili možnost opravdu schválit tento návrh zákona v prvním čtení. Pokud řeknou, že ne, tak bych potom apeloval na zkrácení lhůty na deset dnů. To bych dal v podrobné rozpravě, pokud by tedy vetovala. V prvním čtení bych ji načetl. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji panu zpravodaji a otevírám obecnou rozpravu, do které se přihlásil předseda klubu ODS pan poslanec Zbyněk Stanjura. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Děkuji za slovo. Já bych chtěl jménem klubu ODS, TOP 09 a Úsvit vznést veto proti projednávání podle § 90 odst. 2 a současně jménem dvou klubů ODS a TOP 09 vznáším námitku a veto proti zkrácení lhůty pod 30 dnů. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji, beru na vědomí. Tedy budeme projednávat předložený návrh podle standardního scénáře. Táži se, zda je ještě někdo přihlášen do obecné rozpravy. (Šum v sále.) Pan poslanec Adam. Prosím, pane poslanče.
Poslanec Petr Adam: Dobrý den, dámy a pánové. Já úplně nechápu, nebo respektive se trošku děsím toho, co my musíme přijmout, do jaké pozice nás Evropská unie staví. Buď přijmeme tuto normu, anebo nám úplně zakážou obchodování s těmito chemickými látkami. Samozřejmě ne každý má schopnosti jako MacGyver nebo kolega Kalousek nebo koneckonců i já, který jsem studoval chemii, ale prostě prekurzorem výbušniny se může stát prakticky jakákoliv chemická látka. Všichni používáme papír, takže celulóza, za chvilku nám můžou zakázat používání cukru, můžeme mít zakázána prakticky všechna dusíkatá hnojiva. Já si myslím, že toto není cesta, zakazovat užívání chemických látek, obchodování s chemickými látkami. Toto není cesta. Cesta není přes zákazy. Pojďme řešit strategie boje proti terorismu koncepčněji a neřešme chemické látky, protože každý, kdo bude chtít nějakým způsobem vyrobit výbušninu nebo cokoliv jiného, si prostě tu cestu najde. A teroristé si najdou cestu většinou tím, že koupí hotovou výbušninu, a nepotřebují kupovat chemii do bazénů nebo podobné látky. Děkuji.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji, pane poslanče. S faktickou paní poslankyně Chalánková. Prosím, vaše dvě minuty.
Poslankyně Jitka Chalánková: Děkuji za slovo. Já jenom krátce chci upozornit předřečníka, že legislativa Evropské unie a její včlenění do našeho legislativního řádu probíhá určitým procesem a že takové připomínky lze uplatňovat prostřednictvím výboru pro evropské záležitosti, kde návrh těch nařízení přichází, a také prostřednictvím apelů na vlastní vládu, která k tomu přináší své stanovisko, stanovisko České republiky. Až je toto vypořádáno, pak přichází na řadu tento krok.
Místopředsedkyně PSP Jaroslava Jermanová: Děkuji, paní poslankyně. Táži se, zda se ještě někdo hlásí do obecné rozpravy. (Zpravodaj se obrací na předsedající a žádá o vystupení v podrobné rozpravě.) Já jsem zaznamenala přihlášku pana zpravodaje. Chci se zeptat, jestli chce do obecné rozpravy.
Poslanec Josef Hájek: Já raději vystoupím teď, ať neudělám zase chybičku, protože pak už by zase kolega Kalousek školil. Já každopádně požádám, aby byla lhůta zkrácena na 30 dní v rámci projednávání potom ve výborech. To je jedna věc.
A druhá věc. Ještě bych si dovolil reagovat na slova pana kolegy Adama. Samozřejmě Evropská unie přijala to nařízení v roce 2013, to znamená, Česká republika měla dostatek prostoru na to, aby implementovala toto nařízení do naší české legislativy. To je za prvé.
Za druhé, to nařízení umožňuje právě členským státům v uvozovkách změkčit toto opatření a právě ta novela zákona dává změkčení tohoto nařízení. To znamená, jsme si vědomi toho, nebo Česká republika si je vědoma toho, že například bazénová chemie umožní právě z hlediska povolení nebo z hlediska registrace dosáhnout toho, aby byla směrnice nebo nařízení Evropské unie změkčeno. Samozřejmě můžeme diskutovat o tom, zdali je toto opatření stoprocentně efektivní, nebo ne. Američané nařídili, že všichni, kteří chtějí cestovat do Ameriky, si musí udělat otisky prstů. Když nechcete, tak vás do Ameriky nepustí. Všichni, kdo cestujeme do Ameriky, se musíme vyzout, takže se vyzujeme. (Před řečnickým pultem je několik poslanců a někteří ukazují na čas.) Je to jedna z cest, která stoprocentně negarantuje, ale kdo nic neudělá, nic nepokazí.
Končím, protože už na mě tady všichni signalizují. ***