(17.00 hodin)
(pokračuje Korte)

V šestém volebním období - já se omlouvám, že tady budu trošku zabíhat do historie - čili ve volebním období minulém jsme podlehli tlaku populistické strany Věcí veřejných, dnes umrlé, která si pod jalovou záminkou šetření prosadila spojení tohoto výboru, tedy výboru pro obranu a výboru pro bezpečnost, do výboru pro obranu a bezpečnost.

Ono k tomu šetření zas tak - to šetření bylo poměrně marginální, neboť - to možná pro nováčky, kteří to neznají, bude cenné poučení. V koalici, tedy v té vládní většině, bylo domluveno, že výbor bude mít čtyři místopředsedy, ale zde v Poslanecké sněmovně vždy fungovala jako jakási ponorná řeka oposmlouva, a takže naši koaliční partneři ODS se domluvili za našimi zády s ČSSD a na ustavujícím zasedání si zvolili místo po jednom po dvou svých zástupcích, takže ze čtyř místopředsedů se rázem stalo šest místopředsedů. Čímž bylo víceméně po šetření. Vznikl tím jakýsi megavýbor, který měl 32 členů.

Já netvrdím, že ten výbor byl dysfunkční, ale byl přinejmenším malfunkční, čímž chci říci, ne že by nefungoval, ale fungoval velmi klopotně. Představíte-li si dlouhou místnost, úzkou místnost, ve které sedělo 32 lidí, z nichž z jednoho konce nebylo dohlédnouti na druhý, takže ti na tom druhém konci, kteří byli od toho předsednického stolku, si oprávněně stěžovali, že jsou přehlíženi, když se hlásí o slovo, že v půlce člověk neslyšel, co se říká na jednom druhém konci, tak to moc nefungovalo. Ale hlavně, a to byl prosím ten důvod, proč byl v pátém volebním období ten výbor rozdělen, ty dvě agendy - agenda bezpečnostní a agenda obranná - jsou zcela neslučitelné. Vezmeme-li si, že agenda Ministerstva vnitra má pod sebou agendu policie, což je tak zhruba 15 % celé té agendy, tak společné mají ty dvě agendy pouze to, že jak policie, tak vojáci nosí uniformy a oba střílejí. Policie z pistole, vojáci z děla.

Ne každý v tom výboru byl specialistou, respektive zajímala ho agenda obranná či bezpečnostní. Někoho jenom ta, jenom ona. Byli i tací, které nezajímala vůbec žádná. A proto ta jednání byla poměrně velmi klopotná. A proto jsme zhruba v polovině toho volebního období přistoupili k tomu, že jsme opět tento megavýbor rozdělili na ty dva výbory - pro bezpečnost a pro obranu.

Já bych prosil, abychom neopakovali chyby, kterých jsme se dopustili již v minulosti. Děkuji.

 

Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji panu poslanci Kortemu. Zeptám se, zda se hlásí ještě někdo do rozpravy? Pokud ne, rozpravu ukončím a budeme tedy hlasovat.

Myslím, že je evidentní, že prvním doručeným návrhem byl návrh pana předsedy klubu Faltýnka, to znamená ten, který obsahuje onen sloučený výbor, proti němu byl vznesen panem předsedou Sklenákem protinávrh, takže bychom měli hlasovat o tom protinávrhu pana předsedy Sklenáka. Pokud tento návrh neprojde, hlasovali bychom potom o tom původním návrhu pana předsedy Faltýnka. Takže v principu hlasujeme o tom, že v této verzi, o které hlasujeme, budou působit dva výbory - výbor pro obranu a výbor pro bezpečnost - a ty ostatní, které jsou v těch návrzích identické.

 

Takže kdo je pro to, aby působily dva oddělené výbory, spolu s těmi dalšími? Prosím, zahajuji hlasování. Stiskněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování má číslo 11, přihlášeno je 183, pro 124 poslanců, proti 52 kolegyň a kolegů. Takže konstatuji, že jsme schválili tento návrh a budou zřízeny výbory tak, jak byly předneseny panem poslancem Sklenákem, respektive v té modifikaci původního návrhu pana poslance Faltýnka, v té modifikaci, kterou provedl pan poslanec Sklenák. Prostě bude výbor pro bezpečnost a výbor pro obranu.

 

Tak tím jsme se vypořádali s bodem číslo 14, já ho končím a otevřu - neotevřu. Ještě předtím, než otevřu pod 15, tak bychom tedy nyní stanovili ověřovatele této naší první schůze ze skupiny ověřovatelů, které jsme již odsouhlasili.

 

Navrhuji, aby ověřovateli této schůze byli páni poslanci Adolf Beznoska a Jiří Petrů. Zeptám se, zda je zde jiný návrh. Není tomu tak, budeme o tom hlasovat. Kdo souhlasí, prosím stiskněte tlačítko a zvedněte ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování má číslo 12, přihlášeno je 183 kolegyň a kolegů, pro 179, proti nikdo, takže ověřovateli této schůze byli schváleni Adolf Beznoska a Jiří Petrů.

 

Nyní tedy přistoupíme k bodu číslo

 

15.
Návrh na stanovení počtu členů výborů Poslanecké sněmovny

Dovolte mi v úvodu připomenout, že výbory Poslanecké sněmovny se ustavují podle zásady poměrného zastoupení, což je § 115 odst. 2 jednacího řádu. Z jednání poslaneckých klubů ke stanovení počtu členů jednotlivých výborů vzešly tyto návrhy, a jestli dovolíte, tak já bych je přečetl:

petiční výbor 15 členů

rozpočtový výbor 25 členů

kontrolní výbor 15 členů

organizační výbor 18 členů

volební výbor 15 členů

výbor pro evropské záležitosti 19 členů

hospodářský výbor 25 členů

ústavněprávní výbor 19 členů

výbor pro obranu 15 členů

výbor pro bezpečnost 15 členů

výbor pro sociální politiku 21 členů

výbor pro zdravotnictví 25 členů

výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu 21 členů

výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj 21 členů

výbor pro životní prostředí 15 členů

zahraniční výbor 15 členů

zemědělský výbor 19 členů.

Pokud jde o výbor organizační, chci upozornit, že těch 18 členů již zahrnuje předsedu Poslanecké sněmovny a místopředsedy Sněmovny, kteří jsou členy tohoto výboru ze zákona.

Já bych tedy otevřel rozpravu a zeptám se, zda se do ní někdo hlásí. Nikoho nevidím, a tudíž onu rozpravu končím.

Zeptám se, zda můžeme hlasovat o tomto předneseném návrhu jako o celku, nebo zda je zde požadavek, aby se hlasovalo o jednotlivých výborech zvlášť. Vidím, že tomu tak není a že je zde velká vůle hlasovat najednou.

 

Takže já jsem ty počty přečetl, každému je jasné, o čem hlasujeme. Pokud ano, tak prosím, kdo souhlasí s mnou přednesenými či navrženými počty výborů?

Zahajuji hlasování, kdo je pro, stiskněte tlačítko a zvedněte prosím ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?

Hlasování má číslo 13, přihlášeno je 182, pro 179, proti nikdo, takže já konstatuji, že jsme návrh usnesení schválili a stanovili jsme počty členů jednotlivých výborů Poslanecké sněmovny tak, jak bylo navrženo.***




Přihlásit/registrovat se do ISP