(16.50 hodin)
(pokračuje Hamáček)
Otevřu bod 13, kterým je
13.
Návrh na nominaci ověřovatelů Poslanecké sněmovny
Návrh usnesení vám byl rozdán na lavice. Poprosím pana předsedu volební komise, aby opět předstoupil před řečnický pult a uvedl tento návrh. Pane předsedo, prosím, máte slovo.
Poslanec Martin Kolovratník: Děkuji. Dámy a pánové, v návaznosti na to, co bylo řečeno před malou chvílí, že Poslanecká sněmovna rozhodla, že bude mít 14 ověřovatelů, vám nyní ověřovatele představím a poprosím jmenované, aby povstali a představili se ostatním kolegům.
Připomínám, že seznam ověřovatelů vám byl dnes dopoledne rozdán na lavice. Budu opět ověřovatele - a je jich čtrnáct - představovat v abecedním pořadí.
Pan poslanec Adolf Beznoska - ODS, paní poslankyně Jana Černochová - ODS, pan poslanec Pavel Čihák - ANO 2011, pan poslanec Jiří Dolejš - KSČM, paní poslankyně Jana Hnyková - hnutí Úsvit, pan poslanec David Kádner - také Úsvit, pan poslanec Jaroslav Klaška - KDU-ČSL, pan poslanec Václav Klučka - ČSSD, pan poslanec František Laudát - TOP 09 a Starostové, pan poslanec Jiří Mihola - KDU-ČSL, paní poslankyně Gabriela Pecková - TOP 09 a Starostové, pan poslanec Jiří Petrů - ČSSD, paní poslankyně Marta Semelová - KSČM, a konečně paní poslankyně Kristýna Zelienková - ANO 2011.
Děkuji, že jste se představili. Podle mých informací bychom o tomto návrhu měli také hlasovat veřejně.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, tak tomu zcela jistě bude. Nicméně předtím, než přistoupíme k hlasování, otevřel bych rozpravu. Zeptám se, zda se někdo do rozpravy hlásí. Nikoho nevidím, takže rozpravu končím.
Budeme tedy hlasovat o předloženém návrhu usnesení, že Poslanecká sněmovna schvaluje nominované ověřovatele ve složení, jak je přednesl pan předseda volební komise. Předpokládám, že není potřeba ta jména znovu opakovat. Všichni jsme je slyšeli, a dokonce jsme i nominované viděli.
Hlasování zahájím. Ptám se, kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování má číslo 10. Přihlášeno je 184 kolegyň a kolegů, pro 183, proti nebyl nikdo. Konstatuji, že jsme schválili ověřovatele Poslanecké sněmovny tak, jak byli navrženi a jak byli jmenováni panem předsedou volební komise. Končím bod číslo 13.
Otvírám bod číslo 14, kterým je
14.
Návrh na zřízení výborů Poslanecké sněmovny
Chtěl bych říci, že Poslanecká sněmovna na základě § 32 jednacího řádu musí zřídit mandátový a imunitní výbor, petiční výbor, rozpočtový výbor, kontrolní výbor, organizační výbor, volební výbor, výbor pro evropské záležitosti a další výbory, na nichž se usnese.
Mandátový a imunitní výbor jsme již zřídili a ustavili. Pouze pro vaši informaci - v minulém volebním období pracovaly výbory následující: hospodářský, ústavněprávní, výbor pro obranu, pro bezpečnost, pro sociální politiku, pro zdravotnictví, pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, pro veřejnou správu a regionální rozvoj, pro životní prostředí, zahraniční výbor a zemědělský výbor.
Nyní bych vás tedy požádal o vaše návrhy s tím, že do této chvíle jsem prostřednictvím volební komise obdržel pouze jeden návrh, což je návrh klubu poslanců ANO 2011. Otvírám rozpravu a poprosím, pokud pan předseda klubu chce tento návrh odůvodnit. Prosím, pane předsedo máte slovo.
Další do rozpravy je připraven pan poslanec Koubek.
Poslanec Jaroslav Faltýnek: Hezký podvečer, vážení kolegové, kolegyně. Já jenom velmi stručně zdůvodním náš návrh, který sice nezazněl, ale my navrhujeme, aby oproti minulému volebnímu období byl sloučen branný a bezpečnostní výbor do jednoho. Určitě někteří z vás, kteří tady seděli v minulé Poslanecké sněmovně, si pamatujete, že tento výbor na začátku takto fungoval jako jeden, a poté byl - a já mám pouze informace zvenku - uměle rozdělen. My navrhujeme, aby byl pouze jeden výbor, a to branný a bezpečnostní, s konkrétním počtem pětadvacet členů. To je můj návrh. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Pan předseda Faltýnek.
Poprosím pana poslance Koubka. Připraví se pan předseda klubu Sklenák.
Poslanec Jiří Koubek: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, nemám k tomuto bodu. Ale chtěl jsem se zeptat, zda by nebylo vhodné v tento okamžik stanovit ověřovatele dnešní schůze, protože podle § 54 bodu 3 -
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, váš požadavek je naprosto legitimní. Mám to zde připraveno, nechtěl jsem rušit projednávání již otevřeného bodu. Mám připravenou nominaci, kterou odhlasujeme bezprostředně po tomto bodu. Nezapomněl jsem na to, máme to připraveno.
Poslanec Jiří Koubek: Není to logické, ale děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Já se s vámi nebudu přít, ale mně nelogické přijde přerušovat bod hlasováním o věci, se kterou to nesouvisí. Pokud nevznášíte námitku proti mému postupu, tak bych nechal dohlasovat tento bod a potom bychom se vrátili k ověřovatelům této schůze. (Poslanec Koubek posunkem naznačuje, že námitku nevznáší.) Děkuji.
Prosím, pan předseda Roman Sklenák.
Poslanec Roman Sklenák: Vážení kolegyně, vážení kolegové, teď si nejsem jist, co bude považováno v tomto bodě za návrh a za protinávrh. V každém případě chci sdělit stanovisko klubu sociální demokracie, která navrhuje, aby výbory pracovaly v tom složení, tak jak tomu bylo na konci volebního období minulého. Ten stav, kdy byl výbor pro obranu a pro bezpečnost sloučen, jsme si tady vyzkoušeli. Neosvědčil se tento model a také proto v průběhu volebního období byl tento výbor rozdělen na dva - na výbor pro obranu a na výbor pro bezpečnost. Čili v tomto smyslu zní můj návrh či protinávrh.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Hlásí se pan předseda klubu KSČM Kováčik. Prosím, máte slovo.
Poslanec Pavel Kováčik: Pane předsedo, paní a pánové, na margo této diskuse musím uvést, že výbor pro obranu a výbor pro bezpečnost nebyl uměle rozdělen, on byl předtím uměle sloučen. Klub KSČM bude podporovat, aby oba dva výbory pracovaly zvlášť. Je to zejména proto, aby průběh jednání těch výborů byl efektivní. Myslím si, že není nic dramatického, když ty výbory budou tak, jak byly ke konci minulého období. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji. Pan poslanec Korte má slovo. Prosím.
Poslanec Daniel Korte: Děkuji, pane předsedo. Dámy a pánové, některé z těch argumentů tady již zazněly. Chtěl bych připomenout, že výbor pro obranu a bezpečnost byl spojený do čtvrtého volebního období a pak se z dobrých důvodů, které dále řeknu, v pátém volebním období rozdělil. ***