(10.20 hodin)
(pokračuje Sobotka)
Mysleme prosím na to, co udělají další měsíce sporů o sestavování příštích vlád s důvěrou veřejnosti v českou politiku. Je myslím dostatečně zřejmé, že pokud dnes nebudeme schopni tady prosadit rozpuštění Poslanecké sněmovny a nové volby v září letošního roku, čeká nás další období nestability a nejistoty. To období může být v krajním případě spojeno až se střídáním tří vlád. To vše bude doprovázeno rostoucími politickými konflikty a další polarizací společnosti.
Vážené kolegyně, vážení poslanci, už teď je Česká republika zemí, kde se v celé Evropě nejčastěji střídá předseda vlády. Už teď jsme zemí, které díky nestabilitě a častému střídání vlád ujíždí vlak účasti na formování další podoby evropské integrace, to znamená podoby Evropy, jejíž je Česká republika součástí. Už teď díky tomu, jak se píše v zahraničí o České republice, přicházíme o zahraniční investory.
Vážené kolegyně, vážení kolegové, sociální demokracie je přesvědčena o tom, že ještě je čas, abychom zareagovali správně, abychom využili možnosti, které jsou spolehlivě dané Ústavou, a urychlili nové volby do Poslanecké sněmovny. Učiňme to prosím dříve, než budou spáchány další škody, jak pokud jde o reputaci parlamentní demokracie, tak pokud jde o reputaci České republiky v zahraničí.
Vážené poslankyně a poslanci, chci vás v závěru svého vystoupení ještě jednou požádat o podporu návrhu české sociální demokracie na rozpuštění Poslanecké sněmovny, o podporu návrhu na to, abychom občanům naší země otevřeli cestu k demokratickým volbám už během měsíce září letošního roku. Chci tady také jasně konstatovat, že všech 54 poslanců České strany sociálně demokratické je přítomno na této schůzi Poslanecké sněmovny a všichni poslanci sociální demokracie budou hlasovat pro rozpuštění Poslanecké sněmovny. Vážené kolegyně, vážení kolegové, v zájmu země, v zájmu České republiky se k nim můžete přidat. Děkuji. (Potlesk v levé části sálu.)
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová To bylo úvodní slovo předsedy České strany sociálně demokratické pana poslance Bohuslava Sobotky a já nyní zahajuji všeobecnou rozpravu. Chci informovat Sněmovnu, že zde mám již celkem sedm přihlášek, z toho některé jsou s přednostním právem, takže automaticky budou mít přednost. Musím se zeptat pana poslance Filipa, zda chce využít také přednostního práva, nebo chce být v tom pořadí, v jakém se přihlásil. Je to na vás, můžete mi to sdělit, prosím? S přednostním právem. Takže nejprve přednostní práva v tomto pořadí: paní poslankyně Kateřina Klasnová, jménem poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové pan Miroslav Kalousek, poté třetí přednostní právo pan poslanec Vít Bárta, čtvrté pan poslanec Vojtěch Filip a dále jsou přihlášky uvedeny na displeji. Nejprve tedy prosím o slovo paní poslankyni Kateřinu Klasnovou.
Poslankyně Kateřina Klasnová: Vážená paní předsedající, děkuji za slovo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, předčasné volby, a tedy rozpuštění Poslanecké sněmovny si přeje více než polovina občanů naší země a Věci veřejné podporují toto řešení politické krize. Do těchto poslaneckých lavic jsme všichni usedli z vůle občanů a této vůli musíme naslouchat i během volebního období.To je povinnost každého politika, která má být postavena nad jakékoli osobní či stranické zájmy. Navíc politická podpora a stranické preference včetně těch našich doznaly za poslední tři roky značných změn. I proto považuji v nastalé situaci rozpouštění Sněmovny a nové volby za nejčistší a nejférovější řešení.
Věci veřejné budou hlasovat pro rozpuštění, i když to může znamenat, že se do Poslanecké sněmovny po příštích volbách nedostaneme, ale je to právě ono naslouchání občanům, ke kterému jsme se před volbami zavázali. Je otázka, zda si lidé zvolí ve volbách lepší reprezentaci, či zda tito lidé, politici, budou lépe reprezentovat občany a jejich zájmy. Ostatně to je často uváděno jako důvod, proč nepodporovat předčasné volby. Oblíbeným zaklínadlem a strašákem je oranžovo-rudá vláda, ale to je věc, kterou si musí občané rozhodnout sami, a je lhostejné, zda to bude na podzim, či na jaře. A jestliže si někteří politici myslí, že tuto věc umějí rozřešit lépe než sami občané, protože lidi nevědí, co činí, o důvod víc, proč je nejvyšší čas na výměnu těchto politiků.
Díky prezidentu Zemanovi se nepopulární vláda neudržela u moci. Bývalá vládní koalice se ovšem stále ohání svou křehkou většinou ve Sněmovně a viní prezidenta z překračování jeho pravomocí. Česká republika bohužel není Velká Británie a nemá za sebou dlouhou historii vývoje parlamentarismu včetně nepsaných ústavních zvyklostí. Ústava České republiky, tak jak je napsaná, plně umožňuje prezidentovi nerespektovat dosavadní zvyklosti, zvláště pokud se v současné situaci jeví jako zjevná hloupost.
Mluvila jsem o vůli občanů, a téměř nikdo si nepřeje pokračování staronové Nečasovy vlády. Nepatrný zlomek příznivců patrně tvoří lobbisté a příbuzní bývalých členů vlády. Jak trefně napsal jeden novinář, padlá vláda se těšila tak rekordní neoblibě lidí, že je naprosto zbytečné, aby se tři koaliční strany pokoušely tento rekord ještě trhnout svým návratem. Vláda bez programového prohlášení, postavená na hlasech přeběhlíků strany, kterou nikdo v řádných volbách nezvolil, plná skandálů a přehmatů, prosazující asociální a ekonomicky neobhajitelné reformy, podle mého názoru vadí občanům mnohem více než to, že se prezident rozhodl postupovat v souladu s psanou Ústavou, a nikoli zvyklostí, jakkoli se snaží média a novináři celou věc interpretovat jinak. A že by tah prezidenta Zemana ohrožoval naši parlamentní demokracii? Neohrozily ji snad více nejrůznější tunely, úplatkářské aféry, zázračná zbohatnutí, předražené veřejné zakázky, vyhozené miliardy ze státního rozpočtu od nákupu vojenského vybavení třeba přes privatizaci státních dávek v podobě sKaret, až po supervelkorysé a superneprůhledné církevní restituce? A je hodně paradoxní, že ten, kdo byl téměř u všeho sporného a kdo si hraje na spasitele české demokracie, a nejspíš tomu i sám věří, dnes přirovnává prezidenta Zemana a jeho výklad Ústavy ke Klementu Gottwaldovi.
Neříkám, že vládu Jiřího Rusnoka vnímám jako ideální, ostatně tato kategorie v reálném světě a už vůbec ne ve světě politiky neexistuje. Ale pořád ji vnímám jako menší zlo než vládu minulou. Ostatně tak ji vnímá i většina Čechů. Pokud se dnes Sněmovna nerozpustí, pak si 58 % obyvatel přeje, aby poslanci dali Rusnokově vládě důvěru. Proti vládě Jiřího Rusnoka ovšem nejhlasitěji protestují právě bývalé koaliční strany ODS i TOP 09. Pak tedy, vážení kolegové, rozpusťme Poslaneckou sněmovnu, ukončeme to politické martyrium. Vždyť je to přece vaše ideální šance, jak funkční období nechtěné Rusnokovy vlády zkrátit.
Nebudeme si tady namlouvat, že zarputilá touha mnoha jedinců zůstat ve vládě či ve Sněmovně je vedena altruistickými zájmy a snahou sloužit národu do roztrhání těla. Říká se ale, že kapříci si rybník sami nevypustí, a bohužel tato Sněmovna pravděpodobně starou pravdu potvrdí. Je známo, že především velké ryby těžko procházejí výlevkou. A protože asi za ten pomyslný špunt většina z vás nezatáhne a třípětinovou většinu hlasů pro rozpuštění Sněmovny zde nenajdeme, pak musím alespoň doufat a apelovat na vás, kolegové, aby Sněmovna i nadále řádně pracovala a především schválila klíčové zákony čekající na projednání, jako např. zrušení sKaret či nápravu asociální reformy, jejíž vinou přicházejí těžce zdravotně postižení lidé o pomoc státu, a kteří skutečně nemají čas čekat, potřebují pomoc ihned. Ať občanům aspoň v něčem prospějeme. Znovu ale opakuji, že nejvíce bychom zemi prospěli, kdybychom dnes odhlasovali rozpuštění naší úctyhodné instituce, kterou už bohužel občané jako úctyhodnou absolutně nevnímají.
Děkuji za pozornost. ***